YouTube’ın Yeni Oyunu Deja:View

2017-06-28T16:13:34+00:00

Google, YouTube için yeni bir oyun hazırladı. Buradaki oyundan kastettiğimiz durum, bildiğimiz online uygulama benzeri yarışma oyunu. Oyun rekabet üzerine kurulu ve YouTube’daki populer videolara olan bilginizi test etmeye yönelik bir yapısı var. Tamamen eğlence amaçlı olan YouTube oyunu Deja:View aktif ve yayında.

YouTube, 2017 içerisinde hayata geçirdiği yenilikler arasına bir tanede oyun ekledi. Oyunumuzun adı Deja:View. Bu oyun, sizin tabiri caizse YouTube kültürünüzü test ediyor ve oynayan diger yarışmacılarla rekabet ederek puan kazanmaya çalışıyorsunuz. Şayet dünya genelindeki videoları sürekli takip eden birisi iseniz, bu oyun size oldukça eğlenceli dakikalar geçirtecektir. Sistem, rastgele olarak sizi biriyle eşleştiriyor ve ekrana gelen video görüntülerinden videoyu tahmin etmeye çalışıyorsunuz. 10 sorulu bir tur yapısına sahip oyunda, turu geçmeniz için iyi bir YouTube takipçisi olmanız gerekiyor. Şayet turu geçerseniz kendinize ait bir panoda, skor tablonuz hatta rozet sistemine sahip oluyorsunuz. Oyun ilk başta viral reklam olabilirmi? sorusunu akla getiriyor. Çünkü sorularda daha çok şirketlerin yada kurumların videoları çıkıyor. Her ne kadar göründüğü kadarıyla reklamlık bir durum olmasa bile, YouTube’ın yeni bir sistemi deneyip denemediği şimdilik aşikar durumda. Neticede YouTube, geçtiğimiz dönemlerde çok büyük bir reklam krizi yaşamış ve reklam verenleri geri kazanmak için bir çok yenilik, girişim ve yeni politikaları hayata geçirmişti. Buda onlardan birimidir bilinmez ama eğlenceli bir yapısı olduguda bir gerçek. Tur sistemine sahip oyunda, her bir tur, bir öncekinden daha zor oluyor. Yani, YouTube videolarına dair kültürünüz ne kadar iyiyse, o kadar başarılı olma şansınız var. Rakiplerin dünya genelinde oldugundan ve oyun daha duyurulur duyurulmaz talep çok oldugundan dolayı, oyunda başarı kazanmanız, soruları dogru cevaplamanın yanında, rakiplerinizden hızlı olmanızla da dogrudan dogruya alakalı. Yani hem YouTube ile, hem rakipleriniz ile, hemde zamana karşı yarışıyorsunuz. Oyun muhtemelen tahmin edebiliceginiz gibi ingilizce. Yani oyunda başarı kazanabilmeniz için biraz ingilizceye de aşina olmanız gerekiyor. Zaman içinde oyun tutulur da, diger dillere çevirilirmi? orası bilinmez. Fakat şimdiki haliyle bile ortalama bir ingilizceyle çok zorlanmadan oynanabiliyor.

youtube deja view yeni - YouTube'ın Yeni Oyunu Deja:View

Trend Videolardaki Bilginizi Test Edin

Oyun genel olarak bilgi ve rekabet üzerine kurulu. YouTube bu sene içinde bir çok yenilige imza atmış olsa bile, tarihinde ilk defa oyun üzerine bir girişim gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Şimdilik soruların daha çok marka hesaplar ile ilgili olması sebebiyle, ilerde ticari bir hamleye dönüşürmü? yada YouTube ve oyun kavramları çok tutulurda yeni projelere vesile olurmu? orası şimdilik bilemeyecegimiz konular. Fakat iyi vakit geçirmek istiyorsanız, YouTube’daki genel, özellikle populer videolar hakkında birikiminiz oldugunu düşünüyorsanız, rekabet etmeyi ve hırslandıran online oyunlar ile aranız iyiyse Deja:View muhtemelen seveceginiz bir oyun. Oyun içinde, kendine ait bir paneliniz, başarı panonuz (hatta başarılı olursanız rozetleriniz) gibi kişisel veriler içerdiğinden dolayı, oyunu oynayabilmeniz için login olmanız yani Gmail hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Oyuna başlarken “Test your knowledge of the latest trending videos” yani son trend videolardaki bilginizi test edin yazsa bile, soru videoları, çok eski videolardan da çıkabiliyor ve sorular genellikle kolaydan zora şeklinde ilerliyor. Bu arada, oyun global oldugu için, muhtemelen burada bahsedilen Trend videolar, ülkemizdeki yada ülkelerin kendi içindeki Trend videolar degil, dünya genelinde Trend olmuş bilinen videolardan oluşuyor. Şayet oyunu bir denemek yada göz atmak isterseniz buradan ulaşabilir, YouTube Trend videolar konusunda kendinizi test edebilirsiniz.

Leave A Comment