YouTube’ın Yeni Android Güncellemesi

2017-05-08T01:38:19+00:00

YouTube 2017 yılına bir çok yenilikle girdi. Bu yenilikler halen hız kesmeden sürerken, bunlardan en son duyurusu yapılanlardan biri olan Android güncellemesinin de artık kullanıma açılmasına çok az bir zaman kaldı. Bu yeni güncelleme ile birlikte neler değişicek? neler aynı kalacak? Bu yazımızda onu inceleyecegiz. Andorid platformu, YouTube için her zaman öncelikli platformlardan biri olmuş ve her güncelleme ile birlikte yenilikçi değişiklikler göze çarpmıştı. Bu son güncelleme ile de, YouTube bu geleneğini bozmamış ve yepyeni bir arayüzle kullanıcılarını karşılamış. Bu arayüz “uygulamanın Beta hali ve daha sonradan eklemeler yapılacak” şeklindemi yoksa tamamen yapılandırılmış halimi olacak, onu hep birlikte görecegiz. Fakat bu hali bile oldukça heyecan verici ve güzel görünüyor. Sözkonusu güncellemede ilk dikkat çeken, arayüzdeki değişimler olmasının yanı sıra, kullanımda da bir takım değişikliklerin olup olmayacagı belli değil. Fakat sözkonusu arayüzde, oldukça değişik bir tasarım hemen kendini belli ediyor. Henüz test aşamasında bulunan uygulamanın çok uzak bir süreçte yayınlanmayacagı kesin olsa bile, net bir tarih şuanlık yok.

YouTube’ın yeni Android arayüzünde ilk dikkat çeken ayrıntı, yürütülen videoların, alıştıgımız gibi ekranın sağ tarafında, küçük dikdörtgen bir pencere içerisinde, yukarıdan aşagıya gösterilmesi yerine, alt tarafta şerit halinde geçerek gösterilmesi diyebiliriz. Bu tarz bir değişiklik YouTube için radikal sayılabilir. Çünkü YouTube daha önce hiç şekilde bir dizayn kullanmamıştı. Alışkanlık açısından ilk etapta biraz tuhaf gelebilir fakat kullanışlılık açısından herhangi bir sorun teşkil edecek gibi gözükmüyor. Ekran boyutuna göre gayet düzenli bir görünüm sağlanması, gene önem verilen noktalardan biri gibi duruyor.

youtube_android

Yeni Arayüz

Ayrıca bu yeni arayüzdeki göze çarpan bir diğer önemli yenilik ise, sekmelerin üst taraftan, alt tarafa taşınmış olması. Buda tıpkı video bölümü gibi, YouTube uygulaması adına farklılık getiren bir arayüz özelliği olsada, aslında standart Android uygulamalarının çogunun aslında bu şekilde bir düzen benimsemiş olması, yeni arayüze alışmak adına oldukça faydalı olucaktır. Ki zaten mobil telefonunuzda YouTube’ı yogun olarak kullanıyorsanız, genel düzenin oldukça uyumlu olmasından dolayı birkaç seferden sonra hemen alışmanız oldukça mümkün.

Belkide en radikal değişiklik ise o an izlenen videoyla ilgili olan kısım. Çünkü halihazırda izlenen video, eskisi gibi kuçuk bir pencerede degil, O’da ekranın alt tarafına dogru yerleştirilmiş. Ve altında ise, normal YouTube videolarından aşina oldugumuz zaman çubugu bulunuyor. Bu zaman çubugu da, tasarım olarak biraz farklı gözükse de, durdurma, oynatma ve ilerletme tuşları mevcut. Ve aslında asıl yenilik ise, web platformundan aşina olsak bile Android’de muhtemelen ilk defa deneyimleyecegimiz bir özellik de, gene bu zaman çubugu üzerinde konumlandırılmış. Bahsettigimiz özelligin terimsel bir adı yok. Fakat şöyle açıklayalım ; Normalde bildiğimiz üzere, YouTube’da, bir videonun zaman çubugu üzerinde herhangi bir noktasına geldiğimizde, videodaki o bölümün bir önizlemesini görüntülüyebiliyoruz. Zannederiz YouTube web platformunda hemen herkes bu özelliği kullanmıştır. Fakat sözkonusu özellik artık sadece web platformunda degil yeni Android uygulamasında da geçerli olacak. Yani izlemek istediğimiz videonun herhangi bir bölümünü, aynı web alışkanlıklarımızda oldugu gibi önizlemesini yapabilicegiz. Bu özellik kısmen İOS platformunda da aktif halde bulunmakta oldugunuda belirtelim.

youtube_android_guncellemesi

YouTube’ın bütün bu değişiklikleri, ne zaman ve ne şekilde yapılacagına dair net bir tarih belirtilmedi. Fakat sözkonusunu güncellemenin büyük bir paket şeklinde gelicegi tahminler arasında. Ve şimdilik sızan özellikler açısından bir değerlendirme yaparsak İOS platformuna yakın ama kendine has bir yapısının da olacagı gene öngürüler arasında.

Leave A Comment