YouTube’ın Yeni 360 Derecelik Video Güncellemeleri

2017-06-25T21:07:12+00:00

YouTube video içerikler alanında zirvedeki isim diyebiliriz. Zira her çeşit ve nitelikteki videoya YouTube üzerinden ulaşmak mümkün. Son zamanlardaki video teknolojisinin en önemli video tarzı olan, 360 Derecelik Sanal Gerçeklik Videoları’na ise ayrı bir önem gösterdiği bir gerçek. 360 Derecelik Sanal Gerçeklik Videoları, YouTube üzerinden izlenebilse bile, standart olarak ekstra donanımlara ihtiyaç duyan videolar. YouTube, bu gereksinimleri asgariye indirmek ve minimum koşullarda dahi 360 derecelik videolardan maximum performansı almak adına bir dizi güncelleme getirdi.

Isı Haritası Güncellemesi

360 Derecelik Sanal Gerçeklik Videoları, son zamanların en heyecan verici gelişmelerinden bir tanesi. Ne var ki hem izlemesi, hemde üretmesi standart videolara göre çok daha çetrefilli ve zor. YouTube, bu tarz video hazırlamak isteyenler için çözüm şeklinde, bir takım yenilikler gerçekleştirdi. Bu yeniliklerin bir tanesi Isı Haritası güncellemesi. “Isı Haritası” dediğimiz olayı, videoların hangi bölümlerinin izleyicinin dikkatini çektiğini ve belli bölgelere ne kadar bakıldığını göstermesi şeklinde açıklayabiliriz. Bu şekilde hem izleyen, hemde içerik üretici videoya çok daha hakim olabilicek. Ne var ki, bu güncelleme şu an çok yeni ve ancak belli kriterleri karşılayan videolarda aktif olarak kullanılabiliyor. Bu özelligin aktif olması için, öncelikle sözkonusu videonun en az 1000 izlenime sahip olması gerekiyor. Bu yeni Isı Haritası güncellemesi, aynı zamanda videoyu izleyen için bir nevi rehber niteliğide oluşturuyor. Mesela, bu güncelleme ile birlikte bir video içi bir öneri sistemi de aktifleşiyor. Yani örnek vermek istersek; YouTube’da videoyu ilk açtıgımızda odaklanılması gereken nokta öneri şeklinde işaret ediliyor. Yapılan istatistiklere göre, izleyicilerin videoları izlerken geçen zamanlarının yüzde 75’inde, önlerindeki 90 derecelik alanlara baktığını belirlenmiş. Bu istatistiklerden yola çıkarak, içerik üreticileri için de bir rehber ve öneri sistemini devreye sokan YouTube, bu tip videolar hazırlamak isteyenlere, farklı açılardan etkileşime girilebilen sahneler hazırlamaları öneriyor.

youtube_360_derece

VR 180 Derece Güncellemesi

YouTube’ın, 360 Derecelik Sanal Gerçeklik Videolar için tek güncellemesi Isı Haritaları’ndan ibaret degil. Bildiğiniz üzere sanal gerçeklik video deneyimini tam anlamı ile yaşamak için, ekstra olarak, sırf bu videolar için üretilmiş sanal gerçeklik gözlüklerine sahip olmanız gerekiyor. Bu amaç dogrultusunda, patenti Google’a ait sanal gerçeklik gözlükleri mevcut olsa bile, şu bir gerçek ki herkes bu gözlüklere sahip degil. Büyük çogunlugumuz sanal gerçeklik videolarını dogrudan YouTube’dan normal video izler gibi izliyoruz. Bu durumu biraz daha iyi hale getirmek için YouTube yeni çözüm arayışlarına girdi ve bu arayışların ilk sonucu VR 180 Derece güncellemesi diyebiliriz. VR 180 Derece güncellemesini açıklamaya çalışırsak, videoyu daha geniş fakat düz bir zemine yayıyor diyebiliriz. Bunun faydası nedir? diye soracak olursanız, öncelikle 360 dereceyi, normal izlenmeye göre daha hissedilir görünmesini sağlıyor. Bunun yanında yüklenme hızını yükselterek, daha akıcı bir video deneyimi sunuyor. Bunların yanında görüntüyü çok daha az bozarak daha kaliteli bir izlenim olanagı sağlıyor. Bunları başarmasının arkasında, izleyici videoyu izlerken farketmese bile, teknik olarak ekranı ikiye bölüyor ve belirttiğimiz gibi 3 boyutlu görüntüyü, 2 boyutlu fakat daha net algılanmasını sağlıyor. Bu şekilde izleyiciler sanal gerçeklik gözlükleri yada ekipmanlarına sahip olmasalar bile, VR video deneyimlerini çok daha kaliteli bir şekilde yaşama imkanına sahip oluyorlar.

YouTube bu sene içerisinde bir çok girişime imza attı. Bu girişimler bir yana, mevcut olan özelliklerini de ayrı ayrı güncellemek ile meşgul. Sanal gerçeklik videolarına yapılan güncellemeler henüz çok yeni olsa bile, zaman içerisinde oldukça etkili hale gelecekler. Netice itibariyle VR videolar yarının en önemli video platformlarından biri ve görünen o ki, YouTube’da bunun farkında ve VR sanal gerçeklik videolarına yatırımları sürecek gibi duruyor.

Leave A Comment