YouTube’ın Bilinmeyenleri

2017-06-25T00:55:01+00:00

YouTube ilk bakışta basit bir video sitesi gibi görünebilir yada öyle bir izlenim uyandırabilir. Fakat detaylara indiğimizde ve detaylı kullanıma geçtiğimizde, grafiksel anlamdaki mühendislik çalışmalarını, altyapısınıdaki geniş yelpazeyi, işlev olarak ne derece zengin bir yapı oldugunu farkedebiliriz. YouTube sosyal medya kulvarı olarak, içerik üreticiler yada kullanıcılar bazında, tüketicinin ihtiyaç duyacagı bütün gereksinimleri karşılayacak derecede donanımlı ve alt yapılı bir sitedir. Öyle ki sürekli YouTube’dan izleyen bir kullanıcının bile farkında bile olmadıgı fakat sürekli gözünün önünde olan özellikleri mevcuttur.

YouTube esasında bir site olsa bile neticede bir yazılımın kurulmuş halidir. Ve her yazılım gibi pratik yanları, püf noktaları mevcuttur. Hızlı bir şekilde işinize yarayabilicek örnekler vermek istersek; Öncelikle GIF özelliğini verelim. Evet, YouTube videolarından GIF içerikler üretmeniz mümkün. Hatta bunu yapmak çok basit. mesela, videonuzun URL’si “www.YouTube.com/video1” diyelim. URL’deki YouTube kelimesinin başına GIF yazarak, yani “www.gifYouTube.com/video1” şeklinde yazarak, videolardan GIF üretebilmeniz mümkün. YouTube müzik dünyası içinde oldukça önem taşıyan bir site. Hepimiz YouTube’dan müzik dinlemişizdir. Ve YouTube’ı öncelikli olarak, müzik için kullananlar için bir pratik nokta var. Arama bölümüne aradıgımız sanatçının adını yazmadan önce Hashtag, yani “#” işaretini koyarsak, sözkonusu sanatçının bütün albümlerine ve yapıtlarına bir anda ulaşabiliyoruz. Müzik anlamında, YouTube’ın faydalanabilicegimiz bir pratikliği daha var. Fakat bunun için ek bir uygulama kullanmamız gerekiyor. Şayet YouTube’daki şarkılardan Kareoke şeklinde faydalanmak istiyorsanız, Musixmatch isimli uygulamayı edinip, Chrome üzerinden dilediğiniz şarkının Kareoke’sini yaparak eğlenceli saatler geçirebilirsiniz ve evet, söz konusu uygulama ile “gerçek” bir kareoke deneyimi yaşıyorsunuz. Yani seslendirmek istediğiniz şarkının sözleri altta yazıyor. Ek bir bilgi olarak; gene bir uygulama, daha dogrusu site aracılıgı ile YouTube’da bir şarkının arka plan müzigi ile ilgili bilgi edinmek isterseniz, bunu da ögrenmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken şarkının linkini buraya atmak.

youtube_bilinmeyenler3

YouTubeda’ki hiç bir buton, hiçbir link amaçsız ve gelişigüzel oraya konulmamıştır. Mesela YouTube ekranında sağ alt köşedeki karelerden bir tanesi altyazı ( şayet altyazı daha önceden yüklenmemiş ise, orjinal dilden anlık olarak çevirilir), bir tanesi de ekranı “Tiyatro” moduna alır. Bununla birlikte bir başka bilinmeyen olarak, videonun üzerinde herhangi bir yerde durdurdugunuzda sağ tıklayarak linki alırsanız, tam durdurdugunuz yerin linkini almış olursunuz. Kullanıcı olarak yapabilicekleriniz gibi, içerik üretici olarakda sahip olabiliceginiz bazı püf noktaları mevcut. Mesela videolarınıza filigran ekleyerek bir nevi dijital imzanızı atabilir, böylelikle videolarınızı başkaları tarafından kullanılmasını önleyebilirsiniz. Bu işlem için İçerik Oluşturucu Studyosu > Kanal > Marka Bilinci Oluşturma şeklindeki yolu takip ederek, Filigran Ekle seçenegini kullanabilirsiniz. İçerik oluşturucu olarak, az kullanılan fakat çok faydalı opsiyon sadece filigrandan ibaret degil. Şayet videolarınızı daha bilinir hale getirmek istiyorsanız, muhtemelen kartlar opsiyonunuda kullanmak istersiniz. Kart opsiyonu, izlenilen bir videonuza, başka bir videonuzun kısayolunu verme mantıgına dayanır. Kart opsiyonunu kullanmak için İçerik Oluşturucu Studyosu > Video Düzenle ve Kartlar şeklindeki yolu izleyebilirsiniz.

Bilinmeyen YouTube

Standart YouTube arayüzünden sıkılmışsanız veya YouTube’ı TV düzeninde izlemek istiyorsanız burayı tıklayarak yeni bir görünümü tercih edebilirsiniz. Bu özelliklerin yanında YouTube’da standart olarak bulunan fakat nedense fazla dikkat çekmeyen özellikler de mevcuttur. Mesela YouTube, videonuzun görsel olarak iyileştirmesini sağlayabilir yada ses kitaplıgındaki ses efektleri ile videonuzun daha renkli hale getirecek işitsel malzemeleri size sağlayabilir. Bütün bu özellikler, İçerik Oluşturucu Studyosu’nda mevcut halde bulunmaktadır. Ayrıyetten videoları izlerken sağ alt köşede videoları daha yavaş yada hızlı izleyebilmenize olanak sağlayan bir opsiyonuda not olarak araya katalım. YouTube, bütün bu özelliklerin yanında, yeni hali ile bir çok ekstra yeniligi de bünyesine katmıştır. Videoların yayınladıkları ülkelere göre başlık ve açıklamaların dil seçeneginin değişmesi, son zamanların en tutulması beklenen özelliği Karanlık Mod, çevrımdışı da video izlemeyi mümkün kılan YouTube Go uygulaması, bu yeniliklere örnekler olarak gösterilebilir.

youtube_bilinmeyenler

YouTube özelliklerinin yanında bir çok bilinmeyen şaşırtıcı bilgilere de sahiptir. Mesela YouTubenin aslında ilk başladıgında bir tanışma sitesi olması, asıl adının outube.com olması, Paypal’ın kurucuları tarafından, birazda tesadüfi şekilde kurulması, YouTube’ın her 1 nisanda şaka olarak, farklı başlıklarda farklı videolar yayınlaması, YouTube’a dakikada 420 saatlik video yüklenmesi, YouTube’ın, özünde PC bazlı bir site olmasına karşılık ,son zamanlarda mobil cihazlarda daha çok izleniyor olması gibi bilgiler ilk defa duyanlar için oldukça şaşırtıcı olsa gerek.

YouTube zaman içerisinde sürekli güncellenen, mevcut yapısını geliştiren ve bünyesine yeni özellikler ekleyen bir site. Bu verdiğimiz bilgiler, geçmiş tarihli olduklarından dolayı değişmesi mümkün degil elbetteki fakat özelliklerin zaman içerisinde değişmesi, gelişmesi yada kullanımdan kaldırılması mümkün olabilir. Genede, her halukarda net olan bir durum varsa, sadece YouTube’a girdiğimizde gördüğümüz manzaranın, buzdagının sadece görünen kısmı olup suyun altında çok geniş bir temeli oldugu ve ilerleyen zamanlarda muhtemelen öyle olmaya devam edecegidir. Youtube’ı keşfetmek için, gördüğünüz her özelliği kurcaladıgınızda ve incelediğinizde, daha önce farketmemiş oldugunuz özellikleri farketmeniz olasıdır. Youtube’da reklam yayınlamaktan, içeriklerinizin hangi ülkelerde görüntülenecegi bilgilerine kadar dolu dolu yapısıyla keşfedilmeye hazır olan YouTube, ihtiyaç duyabiliceginiz bütün gereksinimler için mutlaka bir özelliğini, belki ön planda, belkide geri planda fakat mutlaka sitenin bir yerine yerleştirmiş şekilde günümüzün en gelişmiş, en sistematik çevrimiçi video platformudur.

Leave A Comment