YouTube’da Video Süresinin Para Kazanmaya Etkisi

2017-05-16T20:30:25+00:00

YouTube’da para kazanabilmek birnevi gelir kaynagı olabilmesinin yanı sıra, artık bir sanat haline de geldi. Temelde pratik olarak herşey son derece basit ve net iken , YouTube’ın büyüklüğü, globalligi ve dolayısıyla rekabetin artması gibi nedenlerle, artık en ufak kriter bile sizin bir adım öne veya geriye düşmenize ve haliyle bu neticeler itibariyle gelirinizin artmasına yada azalmasına dogrudan doğruya etki edebiliyor. Bu yazımızda, genellikle YouTube’da para kazanmanın ana kriterleri olarak bahsedilen konular arasında, her nedense hiç üzerinde düşülmemiş bir konuyu yani video süresinin para kazanmaya etkisi üzerine açıklamalar yapacagız. Zira düşünüldüğünün aksine bu video süresi konusu da bir hayli önem taşıyan kriterler arasında yer alıyor.

YouTube üzerinden para kazanma kararınız üzerine muhtemelen bu konu hakkında onlarca makale okumuş, onlarca video izlemişsinizdir. Elde edilebilicek kazançları gördüğünüzde ise iyice motive olmanızda mümkün. Fakat göründüğü kadar kolay olmadıgının zaten bilincinde olmanız bir yana, kararınızı eyleme döküp çaba harcadıkça, düşündüğünüzden çok daha zor oldugunu büyük ihtimalle farketmiş olmalısınız. YouTube konusu, daima dediğimiz gibi göreceli olmasının yanı sıra standart olarak hakikaten ilk adımlarda cidden zor hatta gelir elde edilmesi imkansıza yakın bir bir konudur. Ne varki hal böyle olunca, ister istemez bir şeyi eksik yada yanlışmı yapıyorum? diye kendinize sormanız bile olasıdır. Bu konuda araştırmalarınızı genişletmiş belki daha çok video hazırlamış, içeriklerinize daha çok özenmiş özetle daha çok çaba göstermiş olabilirsiniz. Böyle oldugu halde hala gelir seviyesi beklentilerinizi karşılamıyorsa, belkide eksik yada yanlış olmasa dahi bir kaç püf noktayı unutmuş olabilirsiniz. Bu püf noktalardan birisi de video yazımız konusu olan video süresi oluyor. Evet, video süresi dogrudan kazançlarınıza etki eden önemli bir nokta olması yanı sıra, zorluk bakımından da daha çok çaba gerektirir. Bir izleyiciyi 1 dakika ekran başında tutmak ile 10 dakika ekran başında tutabilmek arasında takdir edersiniz ki fark vardır. Pekala bu durum için neler yapabiliriz ve video süresinin para kazanabilmemiz ile nasıl bir alakası var, onu bir inceleyelim.

YouTube Ve Satranç Mantıgı

YouTube’dan para kazanmanın ilk yolu, bildiğiniz üzere YouTube ile iyi geçinmekten geçiyor. Yani kurallarına biat etmek, çizgiyi aşmamak, YouTube ile oldugu kadar, YouTube toplulugu yani birebir sizin izleyicileriniz içinde geçerli olan topluluk kurallarına uymak gerekiyor. Bu kurallar, bir seferlik de değil, YouTube hayatınız boyunca sizin için dört duvar, yani o sınırlar içerisinde aktivitelerinizi gerçekleştireceginiz alanlar haline geliyor. Bu ilk başta sizi sınırlandıran bir durum gibi gözükse de, durumu satranç tahtası gibi düşünün mesela. Satranç tahtasında, o tahta sınırları dışında hareket edemezsiniz fakat o sınırlar içinde sonsuz kombinasyon şansınız ve hareket etme özgürlüğünüz vardır. Ve bununla birlikte her hareketiniz, ancak belirli kurallar çerçevesinde olabilir. İşte YouTube dediğimiz sistemde aynı bu satranç tahtasına benzer. Sınırlarınız ve hareket kabiliyetiniz kurallarca belirlenmiş olmak ile birlikte, bu kriterler dahilinde sonsuz kombinasyon üretebilirsiniz. Bu kombinasyonlar, içeriklerinizin oyun, müzik, sanat, edebiyat yada bunlardan hiçbiri olmaksınızın boş boş duvarı çekip yayınlama özgürlügünüzden tutun, 2 saniyelikten 14 saatlige kadar uzun videolar çekebilme şansını size verir. Nitekim, YouTube’da vakit geçirirken, karşınıza hep belli başlı videolar gelmesi YouTube’ın sadece o videolardan ibaret oldugu anlamına gelmez. Arayışlarınızı, izlemek istediğiniz video kategorilerinizi değiştirdiğiniz takdir de, YouTube içeriğinin ne kadar büyük ve şaşırtıcı oldugunu muhtemelen kendinizde göreceksiniz. Koskacaman bir video okyanusudur YouTube ve içeriklerinin hiç biri, kategori anlamında olmasa bile içeriksel olarak farklı farklıdır. Süreleri farklı, yapıları farklı, yayınlayıcıları farklıdır. Ki YouTube’ın nihai amacıda zaten budur. Sistemindeki her videonun orjinal olması, YouTube’ın en yüksek hedefi ve sürekli ulaşmaya çalıştıgı yegane en üst noktasıdır.

youtube_video_suresi

Muhtemelen YouTube kariyerinize başlamadan önce, YouTube içerisinde kariyer yapmış kanalları dikkatlice incelemişsinidir. Gene muhtemelen gözlemlediginiz sonuçları bizde buradan yazalım. Başarıya ulaşmış kanalların bir çogunun, ortak özelliklerinden en önde geleni, bu işe önem vermelidir. Yani süreklilik içerisinde video atmalarıdır. Bu kanallarda seneler öncesinden kalma videoları bile görebiliceginiz gibi, aynı kanalın bu hafta yayınlamış videosunu da görebilirsiniz. İşte buna istikrar diyoruz. Yani ortak özelliklerinden bir tanesi isktirarlı olmalıdır. Bunu bir not ettik. Belki dikkatinizi çekmiş, belkide çekmemiş olabilir fakat altını kalın harflerle çizmek istediğimiz bir nokta da, para kazanma odaklı (yada para kazanma potansiyeli yüksek diyelim) kanallardaki videoların çogunun ortalama 10-15 dk sürelerde oldugunu gözlemlemiş olabilirsiniz. Tabi ki hepsi böyle olacak, olmalı gibi zorunluluk yok. Fakat yazımızın genelinde açıklamaya çalıştıgımız üzere video süresinin dogrudan dogruya kazanca etki etmesi nedeniyle, YouTube’dan gelir elde etmeyi amaçlayan büyük çogunluk, bu video süresi konusunu ciddiye alır. Bununla birlikte, çok daha kısa videolardan oluşan, başarılı kanallarda görmüş olabilirsiniz. Pekala bu neden? diye sorarsanız açıklayalım; Çok yüksek ihtimalle kısa videolardan para kazanan kanallarda, çok daha fazla video göreceksiniz. Burada bizim “sürümden kazanma” diye tabir ettiğimiz anlayış ortaya çıkar. Yani genel mantık bu şekilde olabilir, ki buda bir yöntemdir. Burada tercih tamamen size kalmış. Her ikiside kullanılması mümkün ve gelir sağlayan yöntemlerdir. Burada sizin tercihleriniz, videolarınızın yapısı ve uzun videoları ne kadar başarılı icra edebildiğiniz ön plana çıkar. Bu iki kullanım şeklininde tek ortak noktası, hep vurguladıgımız gibi kurallar çerçevesinde olmalarıdır. Yani daha kısa videolar, sizi kuralları ihlal edebiliceginiz anlamına gelmez. Çizgi dışına çıkmış bir dakikalık bir video bile, sizin üç saatlik onlarca videonuzu barındıran kanalınıza zarar verebilir.

Süre Mantıgı

Şimdi video süresinin bir şekilde kanalımızın gelirine etki ettiğini ve genel bilgilerini verdiğimize göre, olayın birde mantıksal yanına bakalım. Gelir elde etmenin mantıgı, hepimizin bildiği üzere video içeriklerimizde yayınlanan reklamlarla dogrudan birebir alakalı. Yani, biz iyi bir video çekeriz ve çektiğimiz video da bize iyi bir ilgi çeker. Şayet senaryomuz bu şekilde ise, YouTube’da, bünyesindeki reklamları eritmek için videonuzu iyi bir platform olarak görür ve sözkonusu reklamlar videonuzda yayınlanmak suretiyle, tıklanma yada nispeten daha az olmak üzere izlenme üzerine gelir elde edersiniz. İlk etapta akla şu soru gelebilir: Nasılsa videomda reklam yayınlanıyor, kısa olsa ne olur? uzun olsa ne olur? Bu sorular mantık olarak dogru ama pratikte, yanlış olmasa da eksik diyebilicegimiz bir düşüncedir. Hemen açıklayalım. Bildiğimiz gibi, reklamlar da kendi içinde ayrı kategorilere ayrılıyor ve bu kategorilerde, YouTube reklamlarında başka bir kategori ayrımına ugrar. Yani bir başka deyişle, reklamlar çeşit çeşittir. Video Reklamlar, Banner Reklamlar, Geçilemeyen Reklamlar, Köşe Reklamlar gibi çeşit çeşit reklamlar, videonuzda ve sayfanızda yayınlanır. Evet sayfanızda diye ayrı olarak belirttik çünkü videonuzun yayınlandıgı sayfaya bakarsanız, sağ üst köşede reklam verenin sitesini ziyaret edin şeklinde ayrı bir reklam bölümü göreceksiniz. Fakat bu reklam çeşidinin, videonuzun uzunlugu yada kısalı ile bir ilgisi yok. Sizi asıl ilgilendiren, video içi reklamlar. Video içinde de farklı farklı reklam çeşitleri vardır. Mesela, genellikle video başlamadan reklamın başladıgını veya video bittikten sonra bir reklam görüntülediğinizi tecrübe etmiş olabilirsiniz. Bu birazda sizin insifiyatınızdadır. Çünkü YouTube, iş ortaklıgınız boyunca size, reklamlar için ne kadar izin vereceginizi, hangi tür reklamlara ne şekilde izin vericeginizi sorar ve bu veriler çerçevesinde reklamlarını yayınlar. Bütün bu ayarlamaları videonuzun bilgileri kısmına gözattıgınızda size sunulan seçenekler arasında zaten en başından beri sunulmuş oldugunu farkedeceksiniz. Fakat çok ufak bir ayrıntı olarak; şayet videonuz yeterli uzunlukta degilse, sadece uzun süreli videolara sunulan opsiyonları ayar sayfanızda göremeyebilirsiniz.

youtube_video_suresi2

Videolarınıza, Atlanamayan Reklamlar, Video Sonu Reklamlar gibi izinlerini değiştirebilme seçeğiniz olsada standart olarak yayınlanan reklamlar oldugu gibi, video para kazanma sayfanızda, bunlardan bağımsız olarak çoklu reklam seçenekleri de vardır. Yani toparlamak istersek, YouTube’ın standart reklam düzeninin yanında size, dilerseniz videolarınızın içinde ekstra reklam yayınlayabilmeniz için opsiyonlar sunar. Bu reklamlara genel olarak, YouTube Toplulugu içerisinde “Video İçi Reklamlar” şeklinde tabir edilir. (yazının kalanında bizde bu tabiri kullanacagız).

Video İçi Reklamlar

Video İçi Reklamlar, YouTube’ın belli zaman aralıklarıyla, birden fazla olarak, videonuzun yürütülmesi esnasında, Banner Reklam yada Video Reklam şeklinde görüntülenen reklamlardır. Şimdi bu genel bilgilendirmeden sonra, dogru orantı mantıgını kullanalım. Beş dakikalık bir videomuz var. Videomuz başlamadan bir reklam çıktı, tıklandı ve para kazandık. Sonra videomuz başladı, ortalarda bir reklam daha çıktı ve gene para kazandık. Ve en son olarak videomuz bitti, gene reklam ve gene gelir elde ettik. Bu şekilde, bir video içerisinde üç reklamdan gelir etmiş olduk. Pekala ya videomuz beş dakika yerine yirmibeş dakika olsaydı, ne olacaktı? YouTube, belirttiğimiz gibi, belli zaman aralıklarında çoklu Video İçi Reklamlar’a izin veriyor, ki bu reklam aralık sınırı 7 dakikadır. Yani, videomuzda yedi dakikalık boşluklar koymak koşuluyla reklamların çıkmasını sağlayabiliriz. Youtube bu Video İçi Reklamlar’ı için, size önerilen bir ayar sunmasının yanında (şu dakikada reklam çıksın gibilerinden ), bu reklamların çıkma ayarlarını manuel olarak kendimizde ayarlayabiliriz.

youtube_sure

Doğru orantı mantıgımız şundan ibaret : Ne kadar uzun video, o kadar çok reklam aralıgı ve ne kadar çok reklam, o kadar çok kazanç. Bu kadar basit ve net bir mantık aslında. Yani bu, şu anlama geliyor ki, beş dakikalık üç videodan kazandıgımız geliri, onbeş dakikalık tek bir videodanda kazanabilmemiz yada tek bir videodan kazandıgımız geliri, Video İçi Reklamlar ile üç katına çıkarabilmemiz gayette mümkün ve yazının başında da belirttiğimiz gibi oldukça çok kullanılan bir yöntem. Genellikle Youtuberlar bu sebepten dolayı video süresi konusuna oldukça önem verirler, uzun videolar yapımı zor olmasının yanında o süreç içerisinde izleyiciyi ekran başında tutacak kadar ilgi çekici içeriği üretmekte ekstra bir çaba gerektirir zira bu uzun süre kıstasının gelir bakımından çok avantajlı bir yanı olmasının yanı sıra birde risk durumu vardır. Bu bahsettiğimiz risk, kazandıgınız gelirleri direkt etki etmez fakat YouTube,ın video izlenme süresi, Disslike yani beğenmeme butonunun, videoların ön plana çıkmasındaki önemini hatırlatırsak, videolarınızdaki uzun sürenin, büyük çogunlugu izlenmediği takdirde veya sıkıcı oldugunda, bu iki unsurlardan birisi olabilir ve buda videolarınız için bir dezavantaja dönüşebilir. Özetle, uzun videolar yapabildiğimiz kadar bu uzun süreleride olabildiğince dolu dolu içeriklerle süsleyebildiğimiz takdirde kazançlarımız, beklentilerimizin çok daha yukarısına çıkması, muhtemelen sizin bekleyecek süprizler arasında olucaktır.

Leave A Comment