YouTube’da Bilinmeyen Öne Çıkma Yöntemleri

2017-05-11T01:10:10+00:00

YouTube’da ön plana çıkmak, YouTube kariyeri edinmek isteyen herkesin ortak arzusu olsa gerek. Bu ideal içinde yapılması ve yapılmaması gerekenler nispeten bellidir. Hem daha önceki blog yazılarımızda detaylıca anlatmıştık, hemde nette ufak bir araştırma ile de, kabataslak size bir fikir verebilicek kadar bilgiye ulaşmanız mümkün. Bu aşamada bilinenlerin ötesinde ekstra bir işlem yapmak biraz düşündürücü bir unsur olsada, size zirveyi garantilemeyecek fakat zirveye çıkmanızda mutlaka etkisi olacak ve pek bilinmeyen birkaç pratik bilgi mümkündür. Bu yazımızda bu pek kullanılmayan yöntemlerden bahsedecegiz.

YouTube kariyerinizde herşey içerik, tecrübe ve birazda şansla alakalı oldugunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Bununla birlikte YouTube okyanusunda kendi alanınızı daha bilinir kılma, kendinizi daha bulunabilir hale getirme amaçlı, bir takım olmazsa olmaz işlemlerden de gene muhtemelen haberdarsınızdır. Bu işlemleri kısaca bir özet geçmek gerekirse; düzenli içerik atmak, uyumlu bir profil, reklam verme, açıklama ve etiket ekleme gibi eylemler sayılabilir. Bunlar hakikaten başarınızda önemli rol oynarlar. Yapılmaması durumunda da başarı ihtimaliniz var tabi ki, kimse aksini iddia edemez. Fakat olayın pek bilinmeyen yönü olarak bu işlemleri yaptıgınız kadar, bu işlemleri nasıl yaptıgınızda pek bilinmese de önem taşır. Örnegin, açıklama kısmını ele alalım. Kedinizin bir videosunu çektiniz. Size göre yapılabilicek herşeyi yaptınız. İçeriginiz güzel, görselinden açıklamasına kadar titizlikle davrandınız ve yapılabilicek hiçbirşey olmadıgını düşünüyorsunuz. Var aslında. Açıklama kısmına “kedim oynarken” yazdıgınızı farzedelim mesela. Kedim oynarken başlıklı kaç tane video olduguna hiç göz atmışmıydınız ? şayet atmışsanız sayısının bir hayli fazla oldugunu göreceksiniz ve hatta kendinizi kullanıcı yerine koyarak arattıgınızda, belkide aradıgınız videonun, sonuçlarda çıkan seçeneklerden biri olmadıgına dahi şahit olmuş olabilirsiniz.

Orijinal Olun

Bu, şundan kaynaklanıyor. YouTube bir sistemdir. Bir yazılımdır. Birnevi robottur. Sizin, videonuzdan, videonuzun atılma zamanına kadar bütün verileri kayıt eder ve bu kayıtlı verilere göre işlem yapar. Asıl nihai amacı mümkün olan en orjinal içeriği, en üst seviyede tutmak ve izleyici ile buluşturmaktır. Bu amaç çerçevesinde, YouTube gibi global bir sistemin ne kadar üstün özellikli çalıştıgını yadsımasak bile, bazen hala günümüzde dahi istenilen sonuçları tam gösteremeyebildiğine yada dogru çalışsa dahi sizi bir rekabet ortamına soktuguna (ki bu dogal bir durumdur herkes dilediği orjinal içeriği atmakta serbesttir sonuçta) şahit olabilirsiniz. Peki bu çıkmazda, açıklama kısmında nasıl bir müdahele yapılmalı ki, bizi bir adım öne çıkarsın diye düşünücek olursanız hemen cevabı verelim. Sadece videonuz degil, açıklamanızda orjinal olsun. Hatta sadece açıklamanız da degil, konu başlıgınızıda aynı kategori içinde degerlendirebiliriz. Çünkü her ikiside YouTube’ın sizi tanıması için bir veri konumununda. Örnegimize dönersek, “Kedim Oynarken” olan başlıgınızı yada açıklamanızı “Kedim Çok Oyun Seviyor” şeklinde konuyla alakalı, fakat daha farklı şekilde ifade ederek, yazılarınızın da farklı olması, sizi YouTube’ın gözünde farklılık yarattıgınız izlenimi uyandıracaktır. Yani kedim oynarken diye aratan biri, benzer içerikler arasında, sizinkini, “bu içeriklerden bir fazlası var çünkü farklı” mantıgınında degerlendiricek ve sizi bir adım daha yukarı çıkartacaktır. Yani özetlersek açıklama ve başlıklarımıza özen gösterip daha orjinal olmasını sağlıyoruz. Bu genellikle es geçilen fakat önem taşıyan bir seçenektir.
youtube_on_plana_cıkma

YouTube amacı ve tabiatı geregi sosyal bir ağdır. Yani belli bir zamanı, sınırı yoktur. Haftanın yedi günü, günün yirmi dört saati daima aktif tüm dünyaya açık, herkesin kurallar çerçevesinde dilediğince yazıp çizebildiği, sınırları uçsuz bucaksız diyebilicegimiz bir ssahadır. Ve sosyal platformlarda iletişim çok önemlidir. Özellikle kullanıcı yorumları, içerik üreticileri yazıları vs. bütün bunlar önem taşır. Önem taşıması, hem teknik olarak YouTube aktivitelerinizde, hemde bir nevi reklam niteliğinde ön plana çıkar. Yani demek istediğimizi iyice bir açıklamak gerekirsek; Kanalınız için reklam önemlidir ve reklamdan kastedilen şey illa da ajanslarla çalışmak anlamına gelmez. Kendi kendinizin de reklamını yapabilirsiniz. Dahada açık konuşmak gerekirse YouTube toplulugu içinde çevrenizi genişletmeye özen gösterin. Sizinle aynı kategorideki videolara yorum yapın. Mümkün oldugunca çok dialoga girin ve tabiki bu dialoglarda özenli davranın ki, kim bu diye merak edilip sayfanıza gelinebilsin.

En son olarakta önceki yazılarımızda sosyal medyadayı kullanmanın öneminden bahsetmiştik. Bunu sadece bir kereye mahsus olarak gerçekleştirmemeniz ve elinizdeki sosyal medya imkanlarını sonuna kadar kullanmanız oldukça yararlı olur. Konularınız ilgi çekici ve güncel olmaları zaten bir gereklilik, fakat burada dikkat edilicek nokta bu videoları sadece kendi sosyal medyalarınızda paylaşmakla birlikte, dogru yer ve zamanda başkalarının sosyal medya hesaplarında da abartmadan paylaşmanız, size oldukça degerli artı puanlar getirecektir. Bütün bunların yanında gene pek kullanılmasa da, kullanıldıgı takdirde çok işe yarayan bir yöntem olarak kısa video yönteminide ihmal etmemenizi öneririz. Sadece YouTube’a özel degil Instagram için, Twitter için kısa videolar çekin. Bu kısa videolar, sizi daha çok izleme gereksinimi yarattıgı takdirde emin olun ki, videonuzu izleyen kişi, bir şekilde YouTube kanalınızada ulaşıcaktır.

Leave A Comment