YouTube’a Video Boyutlandırma Geliyor

2017-06-30T20:39:08+00:00

YouTube, her geçen gün sistemine yeni güncellemeler, yeni özellikler getiriyor. Bu güncellemelerin ne kadar başarılı olacagını ise zaman içerisinde görecegiz. Mesela, yakın zamanda hayata geçirdiği yeni arayüz, kimilerince çok sevilirken, kimilerince eleştirilmişti. Bu seferki güncelleme ise daha çok mobil kullanıcılara hitap ediyor. Artık YouTube’da video boyutlandırma, daha dogrusu video izleme deneyimi çok daha farklı görüntülenebilecek.

YouTube, 2017 senesi içerisinde sisteminde bir çok değişiklik gerçekleştirdi. Bu değişiklikler bir yana, bir çok yeni girişime başlangıç yaparken, mevcut yapısında da içerik oluşturmaktan, İş Ortagı Programı’nın kullanımına kadar hemen hemen bir çok yapısını tekrar baştan düzenledi. Bu olayları tetikleyen, muhtemelen mart ayı içerisinde yaşadıgı ve YouTube’ın marka degerine ciddi zarar veren reklam krizinin neden oldugu düşünülüyor. Sorunu telafi etmek adına oldukça yenilikçi adımlara imza atan YouTube, bu sefer de bu aralar oldukça üzerine düştüğü mobil kullanıcılara yönelik, yeni bir değişikliğini duyurdu. Mobil kullanıcıları son zamanlarda oran olarak Masaüstü kullanıcılarından çok daha fazla YouTube’ı kullanmasından dolayı bu değişikliğin oldukça ses getirecegi bekleniyor. Dünya genelinde yapılan istatistik sonuçlarına göre, YouTube’ın izlenme oranı %43 oranla masaüstü kullanıcılarından gelirken, %57’lik bir yüzdesi ise mobil izleyicilerden geliyor. YouTube, geçtiğimiz günlerde mobil uygulamalar üzerine canlı yayın güncellemesi ve Android kullanıcıları için, kullandıkları uygulamanın yepyeni bir sürümünü hayata geçirmişti. Bu yeni YouTube uygulaması, bünyesinde bir çok yenilik barındırıyor, pratiklik ve kullanışlılık açısından kapsadıgı yenilikler ile mobil kullanıcılarına yeni bir YouTube deneyimi yaşatmayı vaad ediyordu. Gene yakın zamanda 360 Derecelik Sanal Gerçeklik içeren videolar üzerine yaptıgı güncelleme ile 180 derecelik VR videolar projesini hayata geçiren YouTube, bünyesindeki videoları çok daha etkili sunma anlamındaki yeniliklerin arasına, bu sefer video boyutları ile ilgili yeni bir güncellemeyi de katma hazırlıkları içinde.

youtube_video_boyutlandirma2

Telefonla Çekilen Videolar Daha Estetik Görünecek

Video izleme platformları değiştiği gibi, hepimizin bildiği üzere video çekme platfromları da teknoloji ile paralel olarak değişti. Eskiden bireysel olarak en yüksek video çekme teknolojisi, DvdCam dediğimiz el kameralarıyken, bugün akıllı telefonlarımızla yüksek çözünürlüklü videolar çekebiliyoruz. Fakat telefon tabiatı geregi video bazlı bir teknoloji olmadıgından dolayı, avantajlarının yanında dezavantajlar da çekilen videolarda kendini göstermekte. Muhtemelen hepimiz, içeriği çok iyi olan videoları izlerken, kenarlarda siyah ve kocaman boşluklara şahit olmuşuzdur. Bu, videonun “bu video telefonla çekildi” demenin net bir şekli adeta imzasıdır. Bu problemden yola çıkan YouTube, çekilen videoları yapılabilicek en iyi izleme deneyimini oluşturmak için yeni bir fikir ve güncellemeyle geliyor. Bu güncellemeye göre, çekilen videonun yapısına göre görüntülenen ekran boyutlandırılacak. Bir başka deyişle, telefonla çekilen ve telefonla çekildiği için dik bir dikdörtgen olan videoları, kenarlarda siyah ve gereksiz boşluklar olmadan, daha estetik şekilde izleyebilicegiz.

YouTube birer birer duyurusunu yaptıgını bu yeniliklikleri sessiz sedasız hayata geçirmekle birlikte, hem dünya genelinde hem ülkemiz adına tam olarak şu tarihde, bu güncelleme aktif olacak şeklinde bir bilgi verilemiyor. Bunun yerine artık alıştıgımız üzere güncellemeleri takip etmekte fayda var. Sürekli güncellenen uygulamalarda bu ve bunun gibi bir çok yenilik kendini göstericek ve çok daha iyi bir YouTube deneyimi yaşamamıza olanak sağlayacaktır. YouTube video boyutlandırması, estetik bir YouTube temasının tamamlayıcı bir unsuru olarak, son halkası diyemeyiz. Neticede gene YouTube kaynaklı haberlere göre, daha bir çok yenilik ileriki zamanlarda bizleri bekliyor. Bununla birlikte video boyutlandırma güncellemesini, eksik halkalardan bir tanesi daha tamamlandı şeklinde değerlendirmemiz mümkün.

Leave A Comment