YouTube Yeni Tasarımını Yayınladı

2017-05-09T12:23:50+00:00

YouTube 2017 yılında yaptıgı yeniliklerin arasına yeni arayüzü de eklemiş bulunuyor. Bu sözkonusu arayüz, şimdiye kadar yapılanlar arasında en modern ve kullanışlı yapıya sahip olsa da, ilk bakışta kullanım açısından biraz alışmak gerekiyor. Şuanda da aktif halde kullanılabilen arayüze, tam anlamıyla ne zaman geçileceği hakkında henüz net bir tarih belirtilmese bile, çogu kullanıcının çoktan tercihi olmuş durumda. Bu arayüzde neler değişti, neler aynı kaldı? Yeni özellikler varmı? iyi ve kötü yanları neler? bu yazımızda bunları açıklamaya çalışacagız.

YouTube, bu yeni tasarımın demene sürecini uzun zamandır beta halinde kullanıyordu. Geçtiğimiz hafta itibari ile de resmi olarak yayınını Blog’undan duyurdu. Öncelikle kendileri ne diyor? ona bir bakalım. İşte Resmi YouTube blog’da yayınlanan, kendi ifadeleri ile yeni tasarımın duyurusu:

“YouTube, en sevdiğiniz içerikleri izlediğiniz video platformumuz. Bu nedenle, YouTube’u daha kolay ve eğlenceli hale getirirken, en sevdiğiniz videoları ve içerik oluşturucularını daha ön plana çıkartan bir masaüstü deneyimini, yeniden tasarlanması üzerinde uzun zamandır çalışıyoruz. Ve bugünden itibaren, yeni tasarımın önizlemesini dünyanın dört bir yanında belirli bir kitleye açarak, geri bildirimler üzerine yogunlaşacagız. Üzerinde çalıştığımız şeyleri seveceğinizi umuyor olsak bile, çalışmalarımıza YouTube topluluğunu dahil etmekten heyecan duyuyoruz. Böylece siteyi daha geniş bir kitleyle paylaşmadan önce daha da iyi hale getirebiliriz.

Materyal Dizayn’ın (Material Dizayn daha dogrusu orjinal ismi ile Material Design, dijital deneyimleri işlemek için kullanılan kaynak, araç ve teorilerinin birleştirilmiş hâli olarak tanımlanıyor.) genel yapısını kullandıgımız bu yeni temada, herşey daha sade ve daha kullanıcı odaklı. İşte yeni dizaynımızın anahtar kelimeleri:

Sadelik: Sayfada dikkat etmeniz gereken tek şey sevdiğiniz içeriği izlemek. Yeni tasarım, siteye göz atmanız veya site içi deneyiminiz, izlenmesinden rahatsız olabilecek görsellerin kaldırılması sayesinde temiz ve taze. İçeriğin çok daha dikkat çekici olmasını yani parıldamasını istiyoruz.

Tutarlılık: Yeni tasarım, bildiğiniz ve sevdiğiniz özellikleri sunarken, YouTube Mobil Uygulaması’da dahil olmak üzere Google platformlarında gayet net bir düzen içerisinde olacak.

Güzellik: Zahmetsiz bir deneyim yaratmak için güzelliği ve kullanım amacını en zarif şekilde bir araya getirmeye çalışıyoruz.”

youtube_yeni_arayuz

Evet, kendileri bu şekilde açıklamış fakat biz kullanıcı gözüyle yorumlayalım. YouTube, başlangıcından bugüne kadar arayüzünde hatta kullanıcı panelinde bir çok güncellemeler yapmış ve bir çok yenilikler getirmiştir. Bu yenilikler, bazen komple bir güncelleme halinde olup, bazen de yavaş yavaş yeni özelliklerin eklenmesiyle mevcut halini almıştır. Bu son yapılan ve geniş çaplı arayüz değişikliği ise birinci seçenek gibi gözüküyor. Çünkü daha ilk bakışta hemen hemen herşey değişmiş gibi görünüm sergiliyor. Öncelikle YouTube ile kırmızı rengin, birbiriyle özdeşleşmiş iki kavram olduguna sanırız herkes hemfikirdir. İşte bu yeni tasarımda ise kırmızı ön plandan çekilip tamamen beyaz agırlıklı bir tema kullanılmış.

Herşey Daha Minimal

Bunun haricinde dikkat çekecek bir diğer nokta, sitenin daha minimal bir hale gelmesi. Minimal derken daha sanki optimize edilmiş şekilde desek daha dogru olur. Kendilerinin ifade ettikleri gibi, içeriklerin daha ön planda, yazıların yani metinlerin daha silik, daha dogrusu daha geri planda ve yazı fontları daha ufak olacak şekilde dizaynı gerçekleşmiş. Bunun artıları oldugu gibi eksileri de var. Artıları, görseller daha ön planda. Sadece içerige odaklanabiliyorsunuz. Bu hem görsel olarak hoş durmasının yanında, kullanım açısındanda daha az gözü yoran bir hale gelmiş. Özellikle saatlerinizi YouTube’da geçiren bir konumunuz varsa, bu yapı özellikle sizi hoşnut edecektir. Öte yandan yazıların biraz daha geri planda olması, ilk başta kötü gözükse de aslında öyle degil. Fakat biraz alışma süreci gerektiriyor. Videoyu kaç kişi izlemiş? abone sayısı, kaç adet görüntülenme? vs. gibi bilgi içeren yazılar, neredeyse dikkat edilmezse görülmeyecek derecede arka plana atılmış. Bütün bu yenilikler, siteyi daha uyumlu, kullanımı daha kolay, sekmeler arasında gezinmesi daha pratik ve en önemlisi içerikleri daha ulaşılabilir ve dikkat çekici hale getirmiş. Bu açıdan yeni yüzü başarılı olarak nitelendirmek ilk bakışta mümkün gibi gözüküyor.

Karanlık Mod Özelliği

Bir diger özellik ise, daha önce tanıtımını yaptıgımız dark mode özelliğini de, yeni tasarımın bir parçası olarak kullanıma sunulmuş olması. Özellikle gece kullanıcıları ve mobil kullanıcılar için çok büyük bir avantaj sağlayan bu özellik sayesinde, istenildiği takdirde alışık oldugumuz beyaz YouTube sayfası yerine siyah bir temayla YouTube’ı kullanabiliyoruz. Mobil kullanıcılar için avantajı, tamamen ekran parlaklıgının kısılması sayesinde daha az enerji tüketimi sağlanması üzerine. zira daha az enerji tüketimi eşittir daha uzun bir şarj süresi demek. Bu da YouTube gibi video izleme süresi yüksek bir uygulama için oldukça faydalı bir durum. Web Masaüstü tarafı için ise, enerji tasarufundan çok, gözleri yormaması açısından avantaj sağlıyor. Bütün bunların yanı sıra, farklı bir tema ile YouTube’ı kullanmanın, oldukça heyeycan verici bir deneyim sundugu da ayrı bir gerçek.

youtube_karanlik_mod

Eger sizde yeni YouTube tasarımını görmek, incelemek hatta o şekilde kullanmak isterseniz; Buradan siteyi ziyaret edebilir, hatta geri bildirim yoluyla düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Leave A Comment