Youtube Video Kalite Ayarı Nasıl Yapılır?

2017-05-25T13:21:21+00:00

En meşhur video barındırma sitesi olan Youtube, videoları kullanıcılara alternatif görüntü kalite seçenekleri ile sunmaktadır. Muhakkak ki en yüksek çözünürlük, bir video için cazip olan seçenektir.

youtube-video-izlerken-kalite-yukseltme-ayarlari-nasil-yapilir.jpg- Youtube Video Kalite Ayarı Nasıl Yapılır?

Fakat bu durum bazı durumlarda geçerli değildir. Mesela kota sınırınız varsa veya internet bağlantınız çok yavaşsa yüksek çözünürlükte video izlemek işkence haline dönüşebilir. Bu sebeple ihtiyacımıza göre en uygun çözünürlükte video seçeneğini tercih etmemiz gerekmektedir.

Youtube Video Kalite Seçenekleri Ve Veri Kullanımı
- Youtube Video Kalite Ayarı Nasıl Yapılır?

youtube-video-goruntu-kalite-ayalari-nasil-yapilir.jpg- Youtube Video Kalite Ayarı Nasıl Yapılır?

Youtube video kalite seçeneklerini tanırsak ve hangi ayarda ne kadar data transferi yani veri kullanımı olduğunu bilirsek hangi koşulda hangi görüntü kalitesi ile videomuzu izleyeceğimizi kolaylıkla seçebiliriz. İşte bunun için görüntü kalitelerinin bir dakikada ne kadar veri transferi yaptığını inceleyelim.

144p Görüntü Kalitesi ile 1.90 MB
240p Görüntü Kalitesi ile 2.70 MB
360p Görüntü Kalitesi ile 4.40 MB
480p Görüntü Kalitesi ile 7.70 MB
720p HD Görüntü Kalitesi ile 14.50 MB
1080p HD Görüntü Kalitesi ile 27.61 MB

Görüldüğü gibi görüntü kalitesi yükseldikçe veri transferinde ciddi anlamda artış olmaktadır.

Youtube bu bilgiler doğrultusunda bizim bant genişliğimize yani internet bağlantı hızımıza göre bu ayarları otomatik olarak yapmaktadır. Youtube’da bir videoyu başlattığımızda kalite otomatik olarak ayarlanır ve internet hızımızda değişkenlik söz konusu ise görüntü kalitesi, duruma göre yükselebilir veya düşebilir. Bu durum video izlerken can sıkıcı olabilir.

Youtube Kalite Ayarı

Youtube’da izlediğimiz videonun görüntü kalitesini kendi tercihimize göre ayarlayabiliriz. İzlediğimiz videonun sağ alt köşesine geldiğimizde sırasıyla Tam Ekran, Sinema Modu ve Ayarlar bulunmaktadır. Biz kalite ayarını Ayarlar sekmesinden yapacağız. Ayarlar Kalite yolunu izleyerek o video için geçerli kalite seçeneklerinin listesini görebiliriz. Dilediğimizi buradan seçebiliriz.

Youtube Video Kalitesi Yükseltme

youtube-ayarlari-yuksek-kalite-video-ayari.jpg- Youtube Video Kalite Ayarı Nasıl Yapılır?

Kalite ayarını yaptığımız kısımda o video için en yüksek görüntü kalitesine kadar seçim yapabiliriz. Görüntü kaliteleri içinde yüksek çözünürlük seçeneği yoksa bu videoyu paylaşan sayfanın videoyu düşük kalitede yüklemesinden kaynaklanmaktadır.
Şuan için en yüksek görüntü kaliteleri 2160p 4K, 1440p HD, 1080p HD diyebiliriz.

Youtube Video Kalitesi Sabitleme

Youtube, bir videoyu başta belirttiğimiz gibi otomatik kalite seçeneği ile başlatmaktadır. Ve bu seçenek video izlerken otomatik olarak değişmektedir. Biz bunu sabit tutmak istiyorsak yapmamız gereken tek şey videoyu başlatırken direk kalite ayarımızı yapmamız olacaktır. Dilediğimiz kalite ayarını seçtikten sonra internetimiz yavaşlasa da tercihimizde bir değişiklik olmayacaktır.

Her video için tek tek bu ayarı yapmamız gerekmektedir. Bu ayarı yapmak istemiyorsak tarayıcımızın ayarları ve eklentiler yardımıyla çözüm bulabiliriz.

Leave A Comment