YouTube ve Satış Ortaklığı

2017-04-25T22:40:07+00:00

YouTube’dan para kazanmanın ilk akla geleni, genel olarak içeriklerimizden yayınlanan reklam gelirleri oldugu gibi bir yöntemi daha var. Daha dogrusu şöyle ifade edelim; genel olarak internet dünyasının genelinde geçerli olan bu yöntemi, YouTube kanalımız ve videolarımızdan da sağlayabiliriz. Bahsettiğimiz yöntemin adı Satış Ortaklıgı daha dogrusu genel bilinen adıyla Clickbank. Öncelikle nedir bu Clickbank? ve YouTube kanalımızda para kazanmak amacıyla nasıl kullanabiliriz? onu açıklayalım.

Clickbank

Clickbank dünyanın en önde giden satış ortaklığı sistemidir. Bu kadar başarılı olmasının altında, çalışabilmek için herhangi bir ekstraya sahip olmanın gerekliligi olmaması, sadece bir bilgisayar ve internet baglantısının olması yatar diyebiliriz. Ne varki, pratikte bu kadar basit olsada uygulamada bu kadarda basit olmadıgını belirtmek isteriz. Öncelikle iki önemli noktada çok başarılı olmanız gerekiyor. Birincisi sistemi çok iyi bilmelisiniz. İkincisi ise sözkonusu ürünün (bu kısmı açıklayacagız ) pazarlamasını çok iyi yapmanız gerekiyor.
Clickbank, daha dogrusu diger adıyla Affiliate Marketing diye bilinen satış ortaklıgı sistemi, bir ürünün sizin vasıtanızla reklamı yapılması ve ürün satışı oldugu takdirde sizinde satıştan gelir elde etmeniz mantıgına dayanır. Bu ürünler, şampuandan yazılıma kadar hemen hemen fiziki yada sanal her türlü ürünü kapsayabilir. Bu açıdan bakıldıgında normal YouTube gelirleri açısından bir ortak noktası var diyebiliriz. Neticede sizin içerikleriniz üzerinden bir reklam yayınlanıyor ve sizde bundan gelir elde ediyorsunuz. Mantık olarak aynı yani, tek fark ise bu işin biraz daha zor ve birikim gerektirmesi. Fakat günümüzde hala aktif olarak bu iş yapılmakta hatta sayısız insan bu sistem üzerinden çok iyi paralar kazanabilmektedir.

youtube_satis_ortakligi

Öncelikle her işte oldugu gibi bu işinde bir karar verme aşaması, hedef aşaması, strateji belirleme gibi noktaları, basamakları vardır. Önceliği kendinize vermelisiniz. Yani burdan örnek vererek anlatmak gerekirse; mesela diyelimki kitapları çok seviyorsunuz. Zamanınızın büyük çogunlugunu kitaplar alıyor ve sürekli kitap alıyorsunuz, bunu satış ortaklıgı şeklinde nasıl degerlendirebilirsiniz diye ilk etapta düşünelim. Burada altını çizmek istediğimiz nokta, ilgi alanınızı ve başarılı şekilde temsil edebiliceginiz bir platformu seçmenizin önemidir. Bu bir zorunluluk degil ama yaptıgınız işi sevmeniz ve sevdiğiniz işte başarılı olmak ihtimalinizin yüksek olmasıyla alakalı bir durumdur. Kitaplara geri dönelim. Satış Ortaklıgı sisteminde yapılması gereken ve mantıgı şu şekilde. Sevdiğiniz kitapları sadece okumakla kalmayıp birnevi reklamınıda yapıyor, çevrenize tavsiye ediyorsunuz. Şayet bunu çıkar elde etmeden yapıyorsanız iyi niyet, altında bir ticari kazancınız söz konusu olursa Satış Ortaklıgı oluyor. Bu kadar basit ve net bir sistemi var. Eger bu yaptıgınız işi resmiyete döker ve iş haline getirirseniz, Clickbank sistemine dahil olmuş oluyorsunuz. Şimdi ilk olarak ürünümüzü belirlediğimiz varsayalım. Örnegimizdeki ürün kitaplar mesela; hemen kitaplar üzerine satış ortaklıgı veren firmaları araştırıyoruz. Ki bu şekilde çalışan sayısız firma mevcuttur. Bunlardan biriyle anlaşma yaparak satış reklam politikamıza başlıyoruz. Peki YouTube bunun neresinde? diye soracak olursanız, en önemli yeri hatta merkezinde diyebiliriz çünkü bir ayda hayatınızı değiştiricek paralar kazanmanın yanında, senenin 6 ayının boş geçmesi tamamen ürünü tanıttıgınız platforma baglı. Siz dünyanın en iyi tanıtımınıda yapsanız hiçkimse görmedikten ve ürünü almadıktan sonra bir önemi kalmıyor. İşte bu noktada YouTube kanalınız ön plana çıkıyor. Şayet başarılı ve geniş kitlelere hitap eden bir YouTube kanalınız varsa, bir iş ortaklıgı aracılıgıyla kanalınızdan ürünün reklamını yaparak, ürün satışı oldugu takdirde bu bahsettiğimiz satış ortaklıgı yöntemiyle kazanç elde edebilirsiniz.

Sınır Sizsiniz

Tek bir ürün belirleyip sadece onunmu reklamını yapacagım ? diyorsanız hayır. Tabiki böyle bir sınırlama yada kıstas yok. Hatta satış platformu olarak bile bir sınır yok, sadece YouTube degil herhangi bir sosyal medya hesabınızdan hatta kendi sitenizden bile satış yapılmasını sağlayabilirsiniz. YouTube’ın sadece bu iş için ideal bir platform oldugunu hatırlatmak isteriz. Satışlarınız için bir alt veya üst limitde yok, ne kadar satarsanız kar mantıgıyla bakarsanız sizin reklam yaptıgınız platform daha dogrusu yazımız itibariyle YouTube kanalınız bir nevi dükkan işlevi görüyor diyebiliriz.

youtube_reklamcilik

Olayın YouTube kısmını biraz daha açalım. Diyelim ki bir Affiliate Marketing yani satış ortaklıgı şirketiyle bir anlaşma sağladınız ve size bir kampanya verdiler. Bu kampanyadan satış yaparak gelir etmeyi kafanıza koydunuz. Pratik olarak ne yapabiliriz ? bu ürünü alın diye video çekmek biraz manasız kalacaktır ( gerçi hayalgücünü kullanarak bunu yapanların sayısıda hiç az degil ). O halde Satış Ortaklıgı yaptıgınız kampanyaya göre, onun üzerine intro video içerikleri hazırlayabilirsiniz yada mesela içeriklerinizin arasına ürünle ilgili kısımlar ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte videonuzun acıklama bölümüne referans linkinizi koyabilir ve aynı şekilde video başlıgı, etiket gibi size özel kısımlarıda satış ortaklıgını yaptıgınız kampanyaya göre düzenleyip, interaktif haldeki YouTube kanalınızda yayınlayabilirsiniz. Bu davranış sonucunca, hedef kelime Google’da arandıgında sizin videonuzun sıralamada cıkması olasıgını yükseltmiş olup, aynı zamanda kanalınızın da bir nevi reklamını yayınlayarak bu durumdan faydalanabilirsiniz. Videonuzun YouTube üzerinde hedef kelimeyi arayanların karşısına belirmesi ve sonrasında ise ziyaretcinin, sizin referans linkiniz üzerinden satıs ortaklıgını yaptıgınız sayfaya gitmesi, muhtemelen gerçeklemesi mümkün ve gerçekleştiği takdirde sizin için mükemmel sonuçtur. Kısaca mantık şundan ibaret; Ürünü bir şekilde videonuza entegre ediyorsunuz, videonuzun olabilidiğince çok kişiye ulaşmasını sağlıyorsunuz ve kalanı oluruna bırakıyorsunuz.

Sadece YouTube içerisinde aktif olmanız mümkün ama size yeterli gelmeyebilir. Sosyal medya ağlarının birbirlerine uyumlu olması durumunu da bir avantaja çevirebilirsiniz. Mesela bir A ürününü satmaya çalıştıgınızı farzedelim. Bu ürün üzerine bir web site açtınız, yazısal olarak bütün bir sayfayı ürüne ayırdınız ve birde üzerine bir YouTube videosu çekip bunu sayfanıza yerleştirdiniz. Bu, şu anlama gelir hem YouTube’da, hemde sitenizde olmak üzere iki ayrı kulvarı bir araya getirerek, ulaşımını farklı alanlardan olsa bile daha ulaşılabilir hale getirdiniz, ürün için iyi bir intiba bıraktınız hemde satış oldugu takdirde tıpkı ürünün marka sahibiymiş gibi bir bayii konumuna geldiniz. Kulaga oldukça iyi geliyor öyle degilmi ?

Ödemeler

Gelelim ödeme konusuna.. Clickbank sitesi Türkiye’ye ödeme yapıyor. İlk olarak ödemeleriniz çek ile yapılıyor. Çek mantıgında bildiğiniz üzere herhangi bir bankaya giderek tahsilatını gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat işler iyi gitti, artık bu işi iyice benimseyip artık düzenli ödeme alma aşamasına geldiniz. İşte bu noktadan sonra aldıgınız düzenli çek ödemelerini dilerseniz sonra havale yöntemi ile ödeme almaya başlayabilirsiniz. Yalnız bu noktada havale masrafları gibi kıstasları gözardı etmeyip, ona göre bir tercih yapmanız sağlıklı olur.

Belirttiğimiz gibi Satış Ortaklıgı sistemi, ister YouTube olsun, ister farklı sosyal medya ağlarında yapılıyor olsun uzun bir süreçtir. Sabır ve emek ister. Eger benzeri araştırma yazılarında “Altı ay, bir sene gelir beklemeyin bu işten” tarzı ifadeler görmüşseniz, hiç belli olmayacagı gibi, genel olarak bu ifadelerin dogru oldugunu da belirtmek isteriz.

Leave A Comment