Youtube ve Orijinal İçerik Üretimi Sorunu

2017-06-29T23:55:39+00:00

Youtube ve orijinal içerik üretimi sorunu. Bu sorun, ciddi bir sorun değil mi? Bu konuyla ilgili aslında yapılacak pek çok çalışma var ve bireyler için de önemli bir yenilik sunulabilir. Peki ama nasıl? Gelin bu konuyu inceleyelim ve üzerinde düşünelim değerli arkadaşlar. Bildiğiniz gibi aktif olarak Youtube kullanıcıları (yani içerik üreten kanallar), sürekli akan bir popülariteye göre hareket ediyor. Yani bir şey trend oluyor ve hemen söz konusu trendler taklit ediliyor (tamam taklit demeyelim). Bu da haliyle mevcut bir futbol maçını aynı anda pek çok kanaldan izlemek gibi bir durum oluşturuyor (yakın bir örnek olsun dedim). Lakin şu da var ki, içerik konusunda ciddi anlamda kaliteli şeyler üretenler de yok değil. Ama oldukça az bu sayı. Amaç aslında verimli olması ya da olmaması değil. Özgün olması. Bildiğiniz gibi içerik sektöründe özgünlük her şeydir. Çünkü üretmek özgün olmayı gerektirir. Esinlenmek olabilir, beslenmek olabilir. Ama özgün olmak, beslenmenin bir ürünüdür. Yani tamamen yaratıcılık kullanılarak elde edilen bir sonuç diyebiliriz bu durum için. Peki ama Youtube içerik üretimi konusunda ne gibi hatalarımız var (gözlemlerimize göre)? Aşama aşama gidelim isterseniz.

Merhaba Arkadaşlar, Kanalıma Hoş Geldiniz!

Merhaba arkadaşlar, kanalıma hoş geldiniz tarzı girişler, insanların canını sıkmaya başladı mesela. Bu konuda kendine konsept edinmiş kanalları tenzih ediyoruz tabi. Zira bazı kanallar, kanalıma hoş geldiniz mottosu ile yola çıkmış bile sayılır. Herkesin kendi tarzı, biçimi ve modeli olduğu için de bu bir genelleme olmayacak. Ama sektörün yeni arkadaşları da aynı şekilde bir giriş yapınca, genel kanıya göre insanların canı sıkılabiliyor (reel olarak sıkılmasa da, rutin bir iş gibi geliyor). Bu da haliyle baştan yoruyor kişileri. Bu yüzden, ister konsept deyin, ister yaratıcılığımızın bir ürünü deyin, ilk intiba çok önemli değerli arkadaşlar. Bu konuya dikkat edebilirsiniz (tabii bu tamamen bir tavsiyedir gözlemlere göre).

Trend Olanı Takip Etmek

Kültürel olarak, televizyonda çok beğenildiği zaman sürekli devam ettirilen ve karakterlerin bir türlü ölmediği tarzdaki dizilere alıştık değil mi? Yıllarca süren diziler mesela bu konunun en büyük örneklerinden biri. İşte Youtube üzerindeki trendleri takip etme durumu da buna benziyor. Televizyondaki diziyi yıllardır bitmedi yahu diyerek eleştiren insanların, sırf tutuyor, ilgi çekiyor, izleniyor diye bir trendi takip etmesi, tamamen yaratıcılık ile ilgili bir zayıflık gibi. Çünkü televizyonlarda tutan işler, uzun sürer ve reklam satışı yapılır. Haliyle Youtuber arkadaşlarımız da bu konudan (haklı olarak) bir piyasa elde etme telaşesi içerisinde. Ama sırf hit almak için yapılan içerikler yerine, yapılan içeriklerin hit alması düşüncesi daha bir profesyonel sanki? Bu durumu da düşünmek gerek (naçizane fikrim).

Telifler, Telifler, Telifler

Youtube içerik üreticilerinin başını en çok sıkan olaylardan biri de sanırız ki bu telifler başlığıdır. Bir içerik üretir iken, en ufak bir görsel materyalin dahi telife takılma ihtimali var değil mi? Yani bu ihtimaller üzerine üretilen içerikler tabii ki de kaliteli oluyor. Ama şu da var ki, sırf teliften kaçmak için, yurt dışı kaynaklı videoları indirip, üzerine Türkçe alt yazıyı ekleyip, sonra da özgün içerik olarak piyasaya sürmek, hak verirsiniz ki pek doğru bir yaklaşım değil sanki. Görseli al, ters çevir ve yükle. Videoyu al, görüntü ayarını değiştir, ekranı ters çevir ve montaj ile editleyerek yükle. Bu gibi mantıklar, kesinlikle uzun vadede sıkıntı yaratıyor. Pek çok arkadaşımızın kanalı kapandı bu yüzden (defalarca öneri yapmamıza rağmen). Bu yüzden bu önerimiz, yalnızca bir öneridir değerli arkadaşlar. Karar sizlerin.

 

Ve daha pek çok detay bulunabilir. Lakin önemli olan şey, üretmenin kıymetini anlamak biraz da. Çünkü ne kadar kaliteli iş çıkarsa, o kadar çok takipçiniz olacaktır. Ya da o kadar kaliteli takipçiniz. Haliyle şunu söylemek de sanırım burada en doğru cümle olacak. Az, çoktan fazladır diyerek, yazımızı bitirelim değerli okurlarımız. Gelişmeleri merakla bekliyoruz.

Leave A Comment