YouTube TV Yayında

2017-04-08T17:16:55+00:00

Uzun zamandır söylentileri dolaştığı üzere, Google, YouTube’yi bir aktif bir TV servisi olarak hayata geçirdi. Resmi olarak şubat ayında tanıttıgı YouTube TV, Amerika Birleşik devletleri’nin bazı eyaletlerinde aktif olarak faaliyet göstermeye başladı. YouTube TV, tıpkı kablolu standart televizyon servisleri gibi, canlı ve daha önce yayınlanmış içeriği izlemenize olanak veriyor. YouTube’da yayınlanmış bütün içerikleri ve YouTube ile anlaşmalı network yayınlarını, YouTube’ın görüntülenebildiği her ekranda izlenebilicek. Şimdilik beta diyebilicegimiz servisin fiatı ise aylık 35 usd olarak açıklandı.

YouTube TV nedir ?

İnsanlar televizyon izlerken maçları, haberleri, dizileri, seçimlerine göre istediği nitelikte ürünleri tercih edebiliyorlar. YouTube TV bunun bir adım ötesine geçiyor. Çünkü içeriği sadece bu kategorilerle sınırlı değil hatta tamamen bunu degiştirmeye yönelik bir adım. Başlangıç sloganı olarak, ” YouTube jenerasyonu için yapılmış bir canlı TV ” olarak yayın hayatına başlayan YouTube TV, açıklamasını ise, yapısını ise kendi ifadeleri ile, “ne istediklerini, ne zaman istediklerini, nasıl istediklerini seçmek isteyen izleyiciler için ” yapılan bir girişim olarak açıklıyor.

YouTube TV’de hangi kanallar olacak ?

Google başlangıç olarak 40’dan fazla networkle anlaştıklarını açıkladı. Bunların arasında CBS, Fox, NBC gibi kurumsal isimler, ESPN, Fox Sports ve NBCSN gibi spor kanallarıda var. Standart fiatı aylık 35 dolar olan servisi istediğiniz zaman iptal edebiliyorsunuz. Bununla birlikte, bazı network yayınlarını dilerseniz ekstra opsiyon olarak alabiliyorsunuz.

YouTube TV’nin ne ekstraları olucak ?

Servisi satın aldığınızda, TV’ye bağlı kanalların videolarını istediğiniz gibi izleyebilmenizin yanı sıra, favorilere ekleme, daha sonra izleme gibi YouTube kullanıcılarının aşina oldugu işlemleri yapabiliyorsunuz. Bununla birlikte, sınırsız kapasitede bulut DVR sisteminizde oluyor, yani daha sonra izlemek istediğiniz yayınları kaydedip dilediğiniz zaman izleme şansını elde edebiliyorsunuz. YouTube TV hem ios ve android uyumlu, buda YouTube TV’yi telefonunuzda ,tabletinizde hatta Google Chromecast kullanarak televizyonunuzda dahi izleyebilirsiniz demek oluyor.

YouTube TV Uygulaması

Google, telefon ve tabletler için YouTube TV uygulamasıda yayınladı. Bu uygulamaya ,standart YouTube uygulamasının biraz daha gelişmişi diyebiliriz, YouTube TV kısmı için üç ana ekran bulunuyor, live, library ve home ekranı. live ekranı, canlı yayınlanan içerikleri gösterme ve istenirse daha sonra izleyebilmemiz için kaydetme olanağı sunuyor. Library ise, tahmin edebiliceğiniz gibi kaydedilen ne varsa izlediğimiz cloud sistemi oluyor. Home ise ana YouTube ekranımız. Geçmişte izlediğimiz içerikleri, YouTube’nin sevebilicegimizi düşündüğü öneri içeriklerini buradan takip edebiliyoruz.

YouTube TV’nin, YouTube Red adlı reklamsız üyeliğinden bir farkı veya üstünlüğü varmı diye aklınıza bir soru işareti gelirse, evet var. Yapı itibariyle YouTube tv ve YouTube Red farklı servisler. Youtube Red, Google’ın farklı bir abonelik sistemi oluyor ve bu aboneliğe sahip kullanıcılar içerikleri reklamsız izleyebiliyorlar. YouTube red aboneliğiniz varsa ve youtube tv kullanmak istiyorsanız, bu ayrıcalığınız devam ediyor ve içerikleri reklamsız izleyebiliyorsunuz. Fakat bunun dışında sadece normal YouTube TV aboneliğine sahipseniz, içerikleri standart olarak reklamlı olarak görüntülüyebiliyorsunuz.

Şimdilik sayılı eyalette, sayılı networkle aktif halde bulunan YouTube TV, zamanla kullanım ve yayıncı alanını git gide büyütme hedefinde. Bu konuda Google ” şimdilik en büyük ABD pazarlarında aktifiz. Fakat zamanla tüm ülke çapında etkin hale getirecegiz ” açıklamasında bulundu. Ülkemize yakın tarihte gelmesi biraz düşük bir ihtimal gözüksede, Google’nın yaptıgı adımları küreselleştirme konusundaki istikrarını daima yüksek tuttugunu hatırlamaktada fayda var.

YouTube TV’yi daha yakından incelemek için, https://tv.youtube.com ‘yi ziyaret edebilir hatta Amerika Birleşik Devletleri’de, servisin aktif oldugu eyaletlerin birisindeyseniz bir aylık ücretsiz deneme aboneliğini kullanabilirsiniz.

Leave A Comment