YouTube TV Apple TV’de Kullanılabilir mi?

2017-06-15T08:21:58+00:00

Teknoloji geliştikçe alışkanlıklarımızda degişiyor. Üstelik bu alışkanlık değişikliklerimiz, her bir platformda ayrı ayrı kendini gösterebiliyor. YouTube bu sene içerisinde bir dizi girişim içerisine girdi. Bunların arasında bildiğimiz gibi TV yayını yapan bir “TV kanalı” da bulunuyor. YouTube TV şuan kısmen aktif olsa bile, yayın hayatına başlamış durumda. Aynı zamanda muhtemelen duymuş olabiliceginiz gibi, bir başka teknoloji devi olan Apple’da 2013’den bu yana kendi TV kanalını kurmuş ve halada aktif olarak yayın hayatına devam etmekdedir. Pekala YouTube TV’yi Ppple TV içerisinde izlememiz mümkünmü ? cevabımız “evet” olacak, “ama nasıl?” şeklinde soruya devam ederseniz hemen açıklayalım.

YouTube bildiğimiz üzere bu sene içesinde bir dizi yeni girişim duyurmuş ve bunları teker teker hayata geçirmişti. Bunların arasında YouTube TV’de var. TV kavramı son yıllarda kendi içinde oldukça değişim gösterdi. Akıllı ürünler diyebilicegimiz, akıllı telefonlar, akıllı saatler gibi ürünlerin arasında artık akıllı televizyonlarda hayatımızın normalleri arasına girdi. Tek kanallı, tüplü TV’lerden bügün normal televizyon gibi degilde, kendine ait bir işletim sistemine sahip, istediğimiz yayını istediğimiz zaman izleyebilicegimiz özel TV’lere sahibiz. Bu işletim sistemleri aynı telefonlarda oldugu gibi IOS yada Android tabanlı olabiliyor. Durum böyle olunca, bu özel televizyonlara özel TV kanalları, hatta sırf özel yayınlara sahip TV kanalları (Netflix, HBO gibi) bile, artık günümüzde ayrıcalıklı şeklinde yayın yapabiliyorlar. Bu ayrıcalıklı TV kanallarınndan biride bildiğimiz gibi YouTube TV. YouTube TV henüz çok genç bir oluşum. Yayın hayatına bu sene başlamış, alt yapısını YouTube’dan gelen yada YouTube ile anlaşmalı olan isimler tarafından oluşturulmuş içeriklerden alan YouTube TV, şimdilik beta konumunda diyebiliriz. Zira henüz tüm dünya genelinde aktif olmayıp, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin belli başlı eyaletlerinde, aylık 35 USD gibi bir bedelle izlenebiliyor. YouTube bu sene yaşadıgı deprem krizlerini çözme girişimleri arasında sadece TV kanalı kurmak degil, kendi yayıncılarını oluşturmakta var. Bu girişime göre 40 kadar, farklı kategorilerden fakat alt yapısını YouTube’dan alan isimler, sadece YouTube TV de yayınlamak üzere içerikler oluşturucaklar. YouTube TV hem içerik, hemde yayın alanı olarak henüz yolun çok başında olup, kısıtlı şekilde var olsa bile, zaman içerisinde tüm dünya genelinde izlenebiliyor hale gelecek.

youtube_tv_apple_tv

Birde bu özel TV olaylarına YouTube’dan çok daha önce başlamış hatta internet TV olaylarında öncü olabilicek bir isim daha var. Teknoloji denilince ilk akla gelen isimlerden biri olan Apple, ilk internet bazlı TV projelerinin öncüsü konumunda. Pekala Apple TV nedir? bize ne vaad eder? önce basitçe bu soruları cevaplayalım. Hatırlarsanız henüz dijital devrimler gelmeden önce VHS kasetler döneminde kaset kiralar ve filmleri o şekilde izlerdik. Bu durum nostalajik olsa bile özel TV yapılarının mantıgıda birnevi bu şekildedir diyebiliriz. Bu mantıga göre izlemek istedigiğimiz içeriği satın alıp yada kiralayıp, istediğimiz zaman izleyebilmemiz mümkündür. Apple TV, bu konuda belirttiğimiz gibi öncü konumdadır. Yani bir Apple TV’ye sahip oldugumuz zaman, dilediğimiz içeriği, dilediğimiz zaman izleyebilme özgürlügüne de sahip oluruz. Apple TV, normal TV’lerden sıkıldıgımız zaman izlemek isteyebilicegimiz yüksek kalitede içerikleri bize ücret dahilinde sunabilen bir akıllı TV sistemi olmasının yanında, günümüzde haber, spor, müzik gibi bir çok farklı kategorideki yayının da Apple TV için uygulamalar geliştirdiğini ve Apple TV kapsamında bunlara ulaşabildiğimizi belirtelim. Pekala bu kadar kapsamlı ve akıllı bir TV sistemi içerisinde, henüz emekleme döneminde olan fakat çok büyük gelecek vaadeden YouTube TV’yide (Burada altını çizmek isteriz ki, YouTube’ın kendisini kastetmiyoruz, YouTube’ın açtıgı resmi TV kanalı olan birebir YouTube TV’yi kastediyoruz) izleyebilmemiz mümkün yada legalmi ? bu soruya nispeten evet diyebiliriz.

AirPlay Desteği

Belirttiğimiz gibi YouTube TV’yi izleyebilmek için yayın yapılan bölgelerden birinde olmanız gerekiyor ve Apple TV’yi kullanabilmek içinde tahmin edebiliceginiz gibi bir Apple TV sistemi gerekmekte. Şayet bu iki özellige sahipseniz yani YouTube TV abonesi olup, aynı zamanda evde Apple TV kullanan nadir ve şanslı kişilerden biriyseniz, evet YouTube TV platformunuzu Apple TV üzerinde izleyebilmeniz mümkün yani YouTube TV, Apple TV üzerinde seyredilebiliyor. YouTube TV, IOS üzerinde, dogal olarak uygulama bazında çalışan bir sisteme sahip. Ve bu IOS üzerindeki uygulamaya AirPlay desteği geldi. Bu sayede AirPlay Üzerinden YouTube TV’yi Apple TV’nizde seyretme imkanı mümkün olabiliyor. Tabii ki Apple TV uygulaması kadar rahat ve pratik olması şuan için geçerli degil ve aynen düşündüğünüz gibi şimdilik çok az ve azınlık bir kitleye hitap eden bir durum. Fakat büyük gelişmeler ilk başlarda küçük ayrıcalıklar olarak hayata başladıgını unutmayın. Yani bu gelişmeler ilerde hepimiz için yepyeni bir TV alışkanlıgı haline dönebilir.

YouTube TV IOS Uygulaması, AirPlay Desteği Apple TV’ye izlediğiniz şeyi hızlı bir şekilde göndermenizi sağlıyor ve bu şekilde kullanabiliyorsunuz. Ne varki böyle dolambaçlı yollar yerine gerçek bir Apple TV uygulaması veya tam zamanlı bir stream box uygulaması çok daha pratik olabilirdi. Zira Sling, Netflix ve Hulu gibi bir çok yayının kendi uygulamaları olduğunu düşünürsek, bunun çok acemice oldugunu düşünülebilir. Fakat şimdilik YouTube TV aboneleri için alternatif bir çözüm yolu olarak gözüktüğüde ayrı bir gerçek.

Leave A Comment