YouTube Özel URL Almak İçin Kaç Abone Gereklidir?

2017-03-24T13:37:06+00:00

Çoğu zaman YouTube’da gezinirken, bağlantı adreslerini çok da önemsemezsiniz. Videoların tanımlanması için bu harflerden oluşan dizelere ihtiyacı vardır elbette, ancak ne kadar sıklıkla onlara göz atma ihtiyacı duyuyoruz? Kanallar için kendi özelleştirilmiş ismine sahip olması oldukça önemli bir şeydir. https://www.youtube.com/user/extlikes ve https://www.youtube.com/user/VEVO gibi şeyler görürüz. Kısa, basit, hatırlaması kolay ve genellikle bir video ya da arama aracılığıyla bir kanal sayfasına ulaştığınızdan ötürü de göz ardı edilen bilgilerdir.

Yine de YouTube süperstar kariyerinize başlamak istiyorsanız, özelleştirilmiş bir bağlantı adresi oldukça önemlidir. Özelleştirilmiş bağlantı adresi olmayan bir YouTube kanal sayfası gördünüz mü? Şunun gibi bir şeye benziyor: https://www.youtube.com/channel/UCbvwFfWpt_frKLyHMX71ytQ. Hatırlaması pek de kolay bir şey değil mi? Başa çıkmak için de oldukça zordur. Reklamlarda veya pazarlama işlerinizde kullanılmak için yeterince iyi görünmüyor değil mi? Bu biçim, uygun değildir.

Neyse ki, Facebook gibi bir sitedeki onaylama sürecinin aksine YouTube’da özelleştirilmiş bir bağlantı adresi oldukça kolaydır. Bunu yapabilmeniz için birkaç yöntem de var. İlk olarak özelleştirilmiş bir bağlantı adresi için minimum gereklilikleri YouTube’un şartları açısından inceleyelim.

Özelleştirilmiş Bağlantı Adresi Gereklilikleri

Youtube Kanal İyi Durumda - YouTube Özel URL Almak İçin Kaç Abone Gereklidir?

İnsanların söylediğine göre, özelleştirilmiş bağlantı adresi için bir numaralı gereklilik 500 aboneye sahip olmaktır. Bu aslında video pazarlama işine yeni giren birisi için oldukça büyük bir rakamdır. Bu miktara ulaşmak oldukça zordur ve 400 civarında aboneye ulaşıp, büyüme potansiyeliniz durduktan sonra çok can sıkıcı olabilir. Eğer isterseniz oldukça kısa bir sürede gerekli Youtube abone sayısına farklı yöntemlerle de ulaşabilirsiniz.

Neyse ki, bu gereklilik artık geçerli değil. Tam olarak ne zaman olduğundan emin değiliz ancak YouTube bunu geçmişte değiştirdi. Artık 100 aboneye ihtiyacınız var. Bu oldukça düşük bir limit ve birkaç aylık bir dilimde ya da eğer kendinizi yeterince adarsanız çok daha kısa süre içerisinde oldukça basit bir biçimde bu miktara ulaşabilirsiniz.

[ilginiziCekebilir id=”806″]

Elbette takipçi miktarı tek gereklilik değil. İyi bir duruşunuz da olmalıdır. Peki bu ne anlama geliyor? YouTube’a göre  bir hesap şunları içeriyorsa, iyi bir duruşu vardır:

 • Topluluk kurallarına aykırı olmamalıdır
 • Telif hakkı ihlali yapmamalıdır
 • İçerik Kimliği (Content ID) tarafından bir videodan fazla videosu engellenmemiş olmalıdır

Bu üçünün arasında üçüncünün en can sıkıcı olduğunu söyleyebiliriz çünkü Content ID sıklıkla kötüye kullanılan ve hatalı olumlu puan alan videolara sebebiyet veren zayıf bir sistemdir. Yine de, bu üçünü de detaylıca ele alalım.

İlki topluluk kurallarına aykırılık. Topluluk kuralları  temelde YouTube tarafından kullanılan kullanıcılar arasında saygı ve şikayet etme şartlarıdır. Bunlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Videolarınızda, yorumlarınızda ya da bağlantı adreslerinizde çıplaklık veya müstehcen içerik paylaşmayın. Bu, videoların kendisini de içermektedir. Gerçek anlamda eğer bunu yapmak istiyorsanız internette birçok yetişkinler için video barındırıcı site bulunmaktadır.
 • Şiddet içeren içerikler paylaşmayın. Bu genellikle günlük hayat ile ilgili olan ve sadece grafiklerden oluşmuş içerikler için de geçerlidir. Korku filmleri kabul ediliyor ve komik kaza videolarındaki sakatlanmalar da kabul görmektedir. IŞİD infaz videoları bu kurala tamamen aykırıdır.
 • Nefret içeren içerikler paylaşmayın. Nefret söylemi ya da taciz gibi şeylere izin verilmiyor. Bir kişiye veya bir gruba saldırı olarak nitelendirilebilecek her şeyden kaçının.
 • Açıklamalarınızda/etiketlerinizde/başlığınızda/küçük görsellerinizde veya videonun herhangi bir yerinde spam olarak değerlendirilebilecek içerik paylaşmayın.
 • Zararlı içerik paylaşmayın. “Havalı kristaller nasıl yapılır” hakkında 4chan’ın paylaştığı video gerçekten de hardal gazı yapmak ile mi ilgili? Bu gibi şeyler sizin hem polisle başınızın belaya girmesine hem de videonuzun YouTube tarafından kaldırılmasına neden olur.
 • Telif hakkı ihlali olan içerik paylaşmayın. Bu aynı zamanda telif hakkı ihlali bölümünde de bulunmaktadır.

Topluluk kuralları ihlalleri altı ay içerisinde geçerliliğini yitirmektedir.

İkinci konu olan telif hakkı ihlali biraz daha hilelidir. Bu tamamen kimin hak talebinde bulunduğuna bağlıdır ve adil kullanım ile telif hakkı ihlali arasında oldukça ince bir çizgi vardır. En azından karşı bir hak talebinde bulunabilir ve karşı tarafın taleplerini geri çekmesini sağlayabilirsiniz. Bu ihlaller aynı zamanda eğer başka bir ihlal bildirimi yapılmaz ise altı ay içerisinde geçerliliğini yitirmektedir. Telif hakkı yasaları hakkında hukuken çok bilgisi olmayan kişilerin ilk ihlallerinde daha az sorun yaşaması için tasarlanmış olan YouTube’un “telif hakkı okulunu” da tamamlamanız gerekiyor.

Content ID adeta kara bir deliktir. Büyük şirketlerin, sıradan YouTube kullanıcıları işaretlemek veya kötü kullanımını bildirmek için kullanılan otomatik bir sistemdir (içerik kaldırarak, sesi silerek veya reklamları ayarlayarak).

Troller sahip olmadıkları içerikleri kullanmaları ve reklam döngüleri için kötüye kullanmaları ile biliniyorlar. Bu tam bir karmaşa. Yapabileceğiniz en iyi şey, hedef seçilmemeyi umut etmek ve tüm haklarının sizden başkasına ait olmaması için tüm içeriği olabildiğince kendinize ait bir biçimde hazırlamaktır.

Bu tamamen duruşunuzun iyi olması ile ilgilidir. Bu, abone miktarı düşünüldüğünde oldukça büyük bir sorundur. Ancak yine de henüz hepsini duymadınız. Özelleştirilmiş bir bağlantı adresi için başka neye ihtiyacınız var? Neyse ki, geriye kalan gereklilikler oldukça basit. 30 günden daha eski bir kanalınız olmalıdır, kanal görseliniz yüklenmiş olmalıdır ve sanat ile ilgili bir kanala sahip olmalısınızdır. Bu kadar! Eğer bu gereklilikleri karşılarsanız, başlamak için hazırsınızdır.

Aktarmamız gereken bir diğer şey ise, bu gereklilikleri karşıladığınızda YouTube size bir bilgilendirme yapacaktır. Size tipik olarak bir mesaj ve/veya e-posta göndererek, eğer isterseniz bağlantı adresinizi oluşturabileceğinizi söyleyeceklerdir.

 1. Yöntem: Standart İşleyiş Prosedürü

youtube ozel url - YouTube Özel URL Almak İçin Kaç Abone Gereklidir?

Eğer bu gereklilikleri karşıladıysanız, özelleştirilmiş bir bağlantı adresini nasıl oluşturacaksınız? İlk olarak, gerçekten de bunu yapıp, yapamayacağınızdan emin olun. Ya YouTube’dan bir bilgilendirme alacaksınız ya da ayarlarınızda yeni bir seçenek olacaktır. Yeni bir bağlantı adresi oluşturma hakkınız olduğunu varsayarsak, işte yapabilecekleriniz.

 1. YouTube hesabınıza giriş yapın.
 2. Gelişmiş Hesap Ayarları’nı ziyaret edin, bu bağlantı adresine tıklayarak da ulaşabilirsiniz.
 3. Kanal ayarları bölümünde özelleştirilmiş bir bağlantı adresi almak için ilgili seçeneği arayıp, bulun. Eğer görüntülenmiyorsa, geçmişteki bir işleminizde daha önce alıp, almadığınızı kontrol edin. Eğer öyleyse, bunu değiştirmek için başka özel adımlar gerçekleştirmeniz gerekecektir.
 4. Özelleştirilmiş bağlantı adresi kutucuğunda, YouTube’un sizin için önceden onayladığı özelleştirilmiş bağlantı adreslerini göreceksinizdir. Genelde burada bir bilgi olur ve o da hesabınız için kullandığınız kullanıcı adı veya bağlantı verdiğiniz web sitesinin ismidir. Eğer Google platformları birleştirmeye çalışırken YouTube ve Google+ hesaplarınızı birbirine bağladıysanız, özelleştirilmiş bağlantı adresinin olduğu yerde büyük olasılıkla Google+ isminizi göreceksinizdir.
 5. Kullanım şartlarını kabul edeceğiniz kutucuğu işaretleyin ve özelleştirilmiş bağlantı adresinizi almak için “URL Değiştir” butonuna tıklayınız. Bu, hem YouTube hem Google+ için geçerlidir. Son olarak seçiminizi onaylayın.

Bu kadar. Özelleştirilmiş bağlantı adresinizi girmeniz için çok fazla imkanınızın olmadığını fark etmişsinizdir. Bunun ana sebebi YouTube’un bağlantı adreslerini düzenleme isteğidir. Bu sayede sitelerinde hangi bağlantı adreslerinin olabileceğini, hangilerinin olmayacağını kontrol altında tutabiliyorlar. Belirli bir bağlantı adresinin alınmış olma ihtimalinde rakamlar içeren bir bilgiye sahip olmak zorunda kalacaksınız. Pek ideal değil ancak hiçbir şeye sahip olmamaktan iyidir.

 1. Yöntem: Bir Web Sitesini Onaylatmak

İkinci yöntem aslında daha yaygın bir yöntemdir ve birçoğunuz istemeden de olsa geçmişte bir zamanda mutlaka bunu yapmışsınızdır. Bağlantıyı onaylamak için web sitenizi, YouTube hesabınız ile bağladığınız bir yoldur. Ayrıca YouTube hesabınız bağlantısı için web sitesinizin adını kullanma seçeneğini size sağlayacaktır. Eğer bunu yapmadıysanız ya da 100 abone gerekliliği için kısa bir yol olarak benimsemek istiyorsanız, işte:

 1. Sürecin ilk aşaması aslında sürecin doğrudan kendisi ile ilgilidir. Yapmanız gereken şey Google Web Yöneticisi Araçları aracılığıyla web sitenizi onaylamanız gerekiyor. Bu genellikle ana sayfanıza bir kod veya web barındırıcınıza bir dosya eklemeyi gerektirir, bu sayede Google kontrolleri yapabiliyor olacaktır. Google’ın sizin için özel oluşturduğu ve sadece kendisinin okuyabildiği ve bilebildiği özelleştirilmiş bir kimliğe sahiptir, bu sayede Google sitenin barındırma hizmetlerinde kontrolünüz ve sitenin de size ait olduğunu bilebiliyor. Süreç hakkında diğer bilmeniz gerekenler için buradan  bilgi alabilirsiniz.
 2. Google+’ı ziyaret edin ve Hakkında sekmesine tıklayın.
 3. Hakkında sekmesinden “web sitesi bağlayın” bağlantısına tıklayın. Bu sadece yerel olmayan Google+ sayfaları için geçerlidir. Google+ kullanan yerel işletmelerin daha farklı bir yöntem kullanması gereklidir.
 4. O web sitesine sahip olan (bu durumda kendiniz) web yöneticisine onay bağlantısını göndermeyi isteyin.
 5. Web Yöneticisi Araçları panelinden bağlantıyı onaylayın.

Bu süreç, birleştirilmiş Google hesabınızı Google+ aracılığıyla web sitenize bağlar. O Google hesabı aynı zamanda YouTube kanalınızı yöneten hesaptır, bu yüzden bağlantı kurulmalıdır. Ne yazık ki eğer Google+ kullanmıyorsanız bu sistem biraz zayıf kalıyor ve Google, YouTube ve Google+’ı ayırmaya karar verdiğinde ne gibi değişiklikler yapılacağı hakkında kimsenin bilgisi yok. Google’ın hesapları birleştirme kararı çok fazla itiraz aldı, bu yüzden bu kararlarından geri adım attılar ancak gelecekte ne, nasıl olacak, oldukça bulanık.

 1. Yöntem: Özelleştirilmiş Bağlantı Adresini Değiştirmek

youtube icerik olusturucu studyosu - YouTube Özel URL Almak İçin Kaç Abone Gereklidir?

Kimi zaman eğer Google+ bağlantısından, bir web sitesi bağlantısından veya daha önceki bir talepten kaynaklanan özelleştirilmiş bir bağlantı adresiniz varsa YouTube, özelleştirilmiş bağlantı adresinizi değiştirme hakkını tanıyabilir. Ne yazık ki, yine de size çok fazla seçenek sunmazlar. Tamamen özelleştirilmiş bir bağlantı adresi belirleyebileceğiniz herhangi bir süreç bulunmuyor; Google seçeneklerinin size sunmuş olduğu seçenekleri kullanmanız gerekiyor.

Nadiren YouTube, daha önce almış olduğunuz özelleştirilmiş bir bağlantı adresinizin olmasına rağmen bunu değiştirebileceğiniz konusunda size bir bilgilendirme gönderir. Bu bildiriyi YouTube panelinde görürsünüz. Ancak şunu da belirtmek istiyoruz ki, normal şartlar altında özelleştirilmiş bağlantı adresinizi değiştirme imkanınız olmayacaktır. YouTube’un kendisine bir destek mesajı göndermeyi deneyebilirsiniz ancak genellikle bu bildirimleri göz ardı etmektedirler. Yine de, eğer böyle bir seçenek çıkarsa, işte nasıl kullanabileceğiniz.

 1. Yaratıcı stüdyonuzu ziyaret edin. Bu, YouTube panelinin sadece süslü ismidir ve şuradan  ulaşabilirsiniz.
 2. “Yeni bir özelleştirilmiş URL adresi al” bildiriminin bağlantısına tıklayın.
 3. Özelleştirilmiş bağlantı adresi sayfasını ziyaret edin ve sizin için onaylanmış bağlantı adreslerinden birisini seçin.
 4. Şartları kabul edin ve her zamanki gibi değişikliği onaylayın.

Kısa bir süreç ancak ilk yöntem kadar oldukça önemli bir süreçtir.

Artık özelleştirilmiş bir bağlantı adresi ile ilgili yapabileceğiniz tek bir şey var ve bu da, bağlantı adresinizdeki büyük ve küçük harfleri değiştirmektir. A harfini C yapamazsınız ancak a harfini A yapabilirsiniz. Bu da oldukça kolay bir süreçtir.

 1. Google paneline ulaşmak için Google+ ya da YouTube hesabınıza giriş yapın. Google+ menüsünün üst köşesinde YouTube için kullandığınız profili seçebilirsiniz.
 2. Hakkında sekmesine tıklayın ve Bağlantılar kısmını bulun. Bunun altında Google+ Bağlantı Adresi butonu olmalıdır. Düzenleye tıklayın.
 3. Düzenlemek istediğiniz büyük ve küçük harfleri düzenleyin. Sadece harflerin boyutlarını düzeltebilirsiniz ancak yazım sıralamasını değiştiremezsiniz.

Elbette buradan değişikliklerinizi kaydedebilir ve artık daha iyi görünen bir bağlantı adresinizin keyfini çıkartabilirsiniz.

 1. Yöntem: Kısa Bağlantı Adresiyle Geçici Çözüm

Peki beğenmediğiniz bir özel bağlantı adresi kullanmak zorunda kalırsanız ya da gerekliliklerden ötürü henüz yeni bir tane belirleyemezseniz? Bu gibi durumlarda özelleştirilmiş bir bağlantı adresi kullanamazsınız ancak yeni bir tane ayarlayana kadar sahte bir tanesini kullanabilirsiniz. Bunun için herhangi bir bağlantı adresi kısaltıcı program kullanmanız gerekiyor. Bu sayede kısaltıcı, kendi özelleştirilmiş kısa bağlantı adresinizi yaratmanız için size yardımcı olacaktır. Kimilerini kullanmak için ödemeli bir hesaba sahip olmanız gerekirken, kimileri sizden sadece ücretsiz bir üyelik ve üyelik girişi gerektirmektedir.

[ilginiziCekebilir id=”399″]

Aslında yapmanız gereken tek şey kanal sayfanız için kendi özelleştirilmiş ve kısaltılmış bağlantı adresinizi yaratmaktır. Bu yüzden youtube.com/creator/birdüzinesaçmaharf yerine TinyURL.com/ÖzelBağlantıAdresiniz kullanabilirsiniz.

Bu, bağlantı adresine bağlı analiz ile size bir avantaj sağlayabilir. Bunu, kısa bağlantı adreslerinden etkilenmeyen UTM parametleri ile birleştirerek bile kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz kısaltıcıyla bunu bir dizi özelleştirilmiş ve kısaltılmış bağlantı adresleri ile birleştirin ve şaşırtıcı derecede fazla ek analiz verisi elde edin.

Elbette düşük bir ölçek ile (100 takipçi) elde edeceğiniz bu veri sizin makul kullanımınızın ötesinde olacaktır. Bu genellikle veri bankalarında daha ayrıntılı veriler elde etmek isteyen daha büyük işletmeler içindir. Eğer YouTube’da kötü bir özelleştirilmiş bağlantı adresine sahip büyük bir işletmeyseniz, bunu değiştirmeleri için yeterince baskı yapabilecek bir konumdasınızdır.

Bizim size verebileceğimiz öneri iki aşamalıdır. İlki, eğer kullanıcı adınızdan, özelleştirilmiş bağlantı adresiniz yapmayacak kadar hoşlanmıyorsanız, ne kadar erken değiştirirseniz, bu sizin için o kadar iyi olacaktır. Yeni bir bağlantı adresinizin olduğunu 46 abonenize söylemek, 460 veya 4,600 abonenize söylemekten çok daha kolaydır. İkinci ise istediğiniz özelleştirilmiş bağlantı adresini elde edene kadar bağlantı adresi kısaltıcısı yöntemini sürekli olarak kullanmanızı öneriyoruz. İlerleyen vakitlerde kullanış kolaylığı açısından, bunu kullanmaya devam etmek bile isteyebilirsiniz.

Bildiğimiz kadarıyla, bir veya birden fazla kez kural ihlali yapılmış olsa bile YouTube özelleştirilmiş bağlantı adreslerini iptal etmiyor. Özelleştirilmiş bir bağlantı adresini kaybetmenin tek yolu, ona bağlı olan hesabın durdurulmasıdır ki bu durumda sürekli olarak kullanım şartları veya topluluk kurallarına aykırı davranmış olmanız gerekiyor ve muhtemelen özelleştirilmiş bir bağlantı adresi almanız için yeterli derecede kabul görmemişsinizdir. Bir kez bağlantı adresi aldıktan sonra, onu mahvedene kadar tamamen size aittir.

Leave A Comment