Youtube Kanalı Nasıl Açılır ve Nasıl Yönetilir?

2017-04-27T10:30:00+00:00

Bir Google hesabı sayesinde videoları izleyebilir, beğenebilir hatta kanalları takip etmeye başlayabilirsiniz. Fakat Youtube’da kanal sahibi olmak, herkes tarafından görülebilecek bir varlığa sahip olamazsınız. Google Hesabınız olsa dahi, yorum yapabilmek, oynatma listesi oluşturabilmek veya video yükleyebilmek için bir Youtube kanalı sahibi olmalısınız. Bu nedenle ister bilgisayardan ister Youtube’un mobil sitesi üzerinden kanal oluşturabilirsiniz. Peki, Youtube kanalı nasıl oluşturulur? İşte size cevabı;

Kişisel Olarak Bir Kanal Oluşturma

Google hesabınızın sayesinde yönetimi sadece sizin elinizde bulanacak olan bir kanal oluşturabilmek için; ilk olarak ister bilgisayarda isterseniz de mobil olarak tasarlanan Youtube’da oturumunuzu açın. Oturumunu açtıktan sonra kanalınızın olup olmadığını kontrol etmek için yorum yapma, oynatma listesi oluşturma veya yükleme yapma gibi bir işlemi uygulamayı deneyin. Eğer kanalınız yoksa kanal oluşturmanızı söyleyen bir ileti alacaksınız. Bunun üzerine bilgilerinizi girerek Google hesap isminiz ve fotoğrafınızı da kontrol ederek, yeni bir kanal oluşturmak amacıyla onaylayın.

youtube kanali 1 300x169 - Youtube Kanalı Nasıl Açılır ve Nasıl Yönetilir?

İşletme Adı İle Ya Da Başka Bir İsimde Kanal Oluşturma

Bir işletme için kanal açacaksanız ve bu kanalın birden çok yöneticisi ya da sahibi olabilir. Böyle bir kanal açacaksanız şu talimatları uygulamanız gerekmektedir:

İlk olarak ister bilgisayarda isterseniz de mobil olarak tasarlanan Youtube’da oturumunuzu açın. İkinci adım olarak kanal listesine gidin. Buradan ya yeni kanal oluşturun ya da mevcut olan marka hesabınızı kullanın. Eğer marka hesabınızı seçtiyseniz ve hesapta zaten bir kanal bulunmaktaysa, bu seçeneğe tıkladığınızda marka hesabi yerine o kanala girersiniz. Yeni kanal oluşturuyorsanız bu kanala ad vermek amacıyla istenilen bilgileri girin ve hesabi doğrulayın. Sonra bitti butonuna basarak yeni marka hesabi oluşturma işlemini bitirin.

youtube kanal yoneticileri 300x142 - Youtube Kanalı Nasıl Açılır ve Nasıl Yönetilir?

Google Hesabınızı Kullanma

Bir Google hesabı yalnız bir kişinindir. Bu sebeple bağlı bulunan Youtube kanallarının hepsi dahil olmak üzere bütün Google hizmetlerinde yalnızca bir kimlik ve bir isim kullanılır. Youtube kanalınızı Google hesabınızla bağladıysanız;

Kanalı Kim Yönetir?

YouTube kanalınıza sadece siz erişebilirsiniz ve bunun için Google Hesabınızı kullanmanız gerekmektedir.

Hangi İsim İle Fotoğraf Gösterilir?

YouTube kanalınızda Google Hesabınızda bulunan isim ve fotoğraf kullanılmaktadır.

Marka Hesabınızı Kullanma

Marka Hesabına bağlı olan YouTube kanalı, birden fazla hesap ile birlikte paylaşılabilir. Bu durumda kanalın yöneticileri kimler olabilir bunlara göz atalım.

Kanalın Yöneticileri İle Sahipleri Kim Ya Da Kimler Olabilir?

Bir Marka Hesabında kanalın birden çok Google Hesabı yöneticisi ile sahibi bulunabilir.

Hangi İsim ve Fotoğraf Gösterilir?

YouTube kanalında Google hesabındakinden farklı bir isim ve fotoğraf bulunabilir.

YouTube kanalınızı sadece Google Hesabınız ile yönetilen Marka Hesabına bağladığınız zaman, marka Hesabına bağlı birden çok YouTube hesabınız var ise; hepsini tek bir Google hesabı aracılığıyla oturumunuzu kapatmadan yönetebilirsiniz.

Leave A Comment