İzlenim Satın Alırsam YouTube Kanalım Kapatılır mı?

2017-02-12T15:15:06+00:00

YouTube bir sosyal ağdır ancak sahip olduğu tüm değer, barındırdığı videolar ve elde ettiği izlenimden gelmektedir. Elbette, sitenize bağlantı almaya çalışabilirsiniz ancak eğer içeriğiniz korkunç ise kim videonuzun tanım kısmını veya sonundaki reklamları izler ki? İzlenim, pazarlamanızın temelini oluşturmaktadır.

Youtube’da daha fazla izlenime sahip olmak için para ödemek zorunda kalırsınız. Aynı zamanda çeşitli girişimciler, çeşitli boyutlarda izlenim satmak için işletmeler de kurmaktadır. Bu yüzden insanların akıllarında şu gibi sorular dönüp, durur; İzlenim satın alabilir miyim? izlenim satın almak güvenli midir? Eğer çok fazla izlenim satın alırsam ne olur?

İzlenim Çeşitleri

İzlenimler vardır ve bir de izlenimler vardır… Birazdan bunların ne olduklarınızı size daha detaylı bir biçimde aktarıyor olacağız.

youtube video istatistik - İzlenim Satın Alırsam YouTube Kanalım Kapatılır mı?

Youtube izlenim sayısını arttırma çalışmaları yerlerde yaşayan, farklı insanlar tarafından sağlanmaktadır. Kimileri, diğerlerinden daha iyidir ve tüm görüntülemeler eşit değildir. Bu durumu, kendi Google Analytics sayfanızda bile görebilirsiniz. Farklı ülkelerden, farklı demografik gruplardan alınan görüntülemeler, vb.

Youtube izlenimleri iki ana kategori tarafından sağlanır: gerçek ve bot. Youtube gerçek izlenme , gerçek insanlar tarafından sağlanır ve buna göre davranırlar. Botlar ise bottur ve genellikle gerçek insanları taklit etmeye çalışırlar ancak sıklıkla tespit edilirler. Her iki kategori içerisinde de belirli bir ölçüt bulunmaktadır.

Bot kısmında iyi ve kötü botlar bulunmaktadır. İyi botlar, gerçek insan davranışlarını taklit etme konusunda mükemmeldirler, geçerli yönlendirme bilgileri vardır ve genellikle YouTube filtrelerine yakalanmazlar. Ancak bunları kurmak ve yönetmek çok fazla emek gerektirdiğinden, sadece düşük hacimlerde sunulmaktadırlar. Öte yandan kötü botlar oldukça fazladır çünkü aynı davranışı sergilemek için sahte veriler ve IP adresleri kullanırlar. Çok ucuz olduklarından çok fazla bulunurlar ancak kolayca tespit edilip, filtrelenirler.

İnsanlar tarafından sağlanan görüntülemelerde de durum benzerdir. En alt kategoride, videonuzu izlemeden “izleyen” insanlar vardır. Bunlar, videoları izlemeleri için ödeme alan kullanıcılar olabilirler. Otomatik oynatma seçeneğinin açık olduğu, site içerisinde gömülmüş veya daha muhtemel bir ihtimalle sitenin diğer elemanlarının arkasına saklamış videoları farkında olmadan dahi izliyor olabilirler. Videoların ekranda görünmeyeceği ancak oynatılacağı bir virüs de kapmış olabilirler. Bu sayede izledikleri şey hakkında internet kotalarının kullanılması dışında hiçbir şeyin farkında olmayabilirler.

Ortada ise YouTube üzerindeki içerikleri rastgele izleyen kişiler vardır ancak bu kişiler yaptıkları şey ile pek ilgilenmezler. Videoları arka plana atarlar ve açıklama kısımlarını okumaz veya bağlantı adreslerine tıklamazlar. Kimilerinde reklamları engelleyen programlar bile vardır ve bu sayede onlardan herhangi bir reklam kazancı elde edemezsiniz. Ancak hala izlenim sayınızı arttırırlar.

En üst kısımda ise hedeflediğiniz ve demografik kitlenizden, içeriğiniz ile ilgilenen harika kullanıcılar vardır. Onlar kusursuzdur ancak satın alınmaları da bir o kadar zordur. Bu gibi izleyicileri içeren izlenim satın almak imkansız değildir, bunu ilerleyen kısımlarda anlatıyor olacağız.

İzlenim Satın Almanın Sonuçları

İzlenim satın almak YouTube tarafından tamamen engellenmemiştir. Makul izlenim satın alabilir ancak yaptırım uygulanma riski olmadan kötü görüntülemeler satın alamazsınız. Bu yüzden izlenim satın almanın sonuçları, satın alacağınız görüntülemelerin kaynağına ve kalitesine bağlıdır.

youtube goruntulenme arttirma - İzlenim Satın Alırsam YouTube Kanalım Kapatılır mı?

Meşru izlenimler oldukça iyidir ve YouTube açısından en çok değer verilen unsurdur. Ancak bu bakımdan “izlenim satın almak” dendiğinde, tıklama başına ödeme sistemi olan AdWords kullanmanızdan bahsetmektedirler. Toplumsal istatistikleri çözersiniz, bir reklam oluşturursunuz, insanları sayfanıza çekersiniz ve videonuzu izlemelerini sağlarsınız. Bu elbette geçerli ve uygulanabilir ancak çok pahalı bir yöntem olduğundan, birçok insan için izlenim satın almak pek de mantıklı bir çözüm olmayacaktır. AdWords görüntülemesi için ödeyeceğiniz meblağlar ile farklı bir satıcıdan yaklaşık 500 görüntüleme satın alabilirsiniz.

Yönlendirmeler, videoyu gizleyip, otomatik olarak oynatan aldatıcı tasarımlar, pop-uplar veya bir lira karşılığında binlerce görüntüleme satın alabileceğiniz ancak bot kullanan Fiverr gibi sitelerden elde edilebilinir. İşte bu gibi satın alımlar için karşılaşabileceğiniz ciddi sonuçlar;

  ●Görüntülemeler sayılmaz veya silinirler.
  ●Videonuz kaldırılabilir.
  ●Hesabınız askıya alınabilir.

İlk sonuç nispeten zararsız ve küçüktür. Eğer, aslında bir hata olmayan eski +301 görüntüleme miktarı hatasını hatırlayanlar varsa, bunu daha kolay anlayabilir. Aslında bu, YouTube’un görüntüleme denetimi için bir videoyu işaretlemiş olmasıydı. YouTube üzerinde sayısız miktarda video var ancak sitede sınırlı bir işlem gücü bulunmaktadır. Bu yüzden kendi işlerini kolaylaştırmak için bir sınır belirlemeye karar verdiler. 300 izlenme sayısına ulaştıktan sonra, artık sizi dikkate almaya ve görüntülemelerinizi denetlemeye başlıyorlar. İşte bu yüzden sahte izlenim alan hesaplar 300 miktarına ulaşıyor, bu rakamda tıkanıyor ve ardından kalitesiz izlenimler sayımdan çıkartıldığında video, başlangıçtaki haline dönüyordu.

Bir de tamamen hiçbir şey olmama ihtimali bulunuyor. Sahte izlenimler her zaman olacaktır ve bu gibi şeyler tecrübe etmek için illa satın almanız da gerekmiyor. YouTube bunu anlayabiliyor ve sahte görüntüleme satın aldığınıza dair açıkça belirtiler tespit etmediği sürece size ceza vermiyor

Eğer çok fazla izlenim aldığınızı veya bunu aynı video için defalarca tekrarladığınızı tespit ederlerse, YouTube’un, sonucunda bu alışkanlığınıza son vermenize yardımcı olmayacak bir biçimde sizi kınamaya çalışmaktansa bu videoyu kaldırması çok muhtemeldir. “İzlenim Sayısı Oyunu” (viewcount gaming) olarak adlandırdıkları bu sebepten ötürü videonuz kaldırılırsa, videonuzu yeniden yerine getirmek ve hesabınızdaki işaretlemeyi kaldırmak için bu itiraz formunu kullanabilirsiniz.

youtube itiraz formu - İzlenim Satın Alırsam YouTube Kanalım Kapatılır mı?

Hesabınızı mimlediklerini söylemiş miydik? Bu mimleme / işaretleme bir telif hakkı ihtarı gibi görünebilir bir şey değildir ancak basit bir şey olarak da düşünülmemelidir. Bir kez bu konularda ihlal yaptığınızı tespit ettiklerinden dolayı, gelecekteki işlemler için hesabınızı çok daha yakından takip edeceklerdir. Eğer tekrarlanırsa, çok daha az hoşgörülü olacaklardır. Görüntüleme miktarını sıfırlayabilir veya videoyu kaldırabilirler ancak genellikle çok daha ağır cezalar uygulamaktadırlar.

Sürekli ve yaygın bir biçimde sistemi istismar etmeniz sonucunda en ağır cezalardan birisi olan hesabınızın tamamının askıya alınması ile karşılaşabilirsiniz. İşte bu yüzden izlenme satan birçok firma müşterilerine hizmetlerinizin “güvenli” olduğu yönünde reklamlar yapmaktadır ancak aslında, geçerli görüntülemeler göndermek veya AdWords kampanyaları için bir masraf yapmak gibi şeyler ile uğraşmadıklarından bunu garanti etmenin hiçbir mümkünatı olmuyor.

Tüm bunlardan çok daha ağır sonuçlar ile de karşılaşabilirsiniz. YouTube videoları, AdSense sistemleri aracılığıyla para kazanır ve AdSense’in ise kendi sistemleri hakkında oldukça katı kuralları vardır. Para kazanma seçeneği açık olmayan videolar için izlenim satın almak ayrı bir şeydir ancak size para kazandırabilecek videolara izlenim satın alarak, size yaptırım uygulama risklerini oldukça arttırırsınız. Yukarıdaki tüm cezalar, değerlendirmeniz gereken yaptırımlardır ancak daha da kötüsü olarak AdSense sistemlerinden tamamen engellenebilirsiniz. Bir başka hesap daha açamayacağınızdan eğer engellenen bu hesabınızı kullandığınız başka siteleriniz de varsa, sonuçlar oldukça yıkıcı olabilir.

İzlenim Satın Alma Yöntemleri

İzlenim satın almak için esasen dört yöntem bulunmaktadır.

Bunlardan ilki, resmi kanallar, yani AdWords aracılığıyla izlenim satın almaktır. Google’a YouTube izlenmeleri için ödeme yaparak, bir nevi paranızı aile içinde tutarsınız. Neredeyse her konu ve her durum için kazanacağınız paradan çok daha fazlasını ödemek zorunda kalacağınızdan ötürü, konunun kar elde etmek ile ilgili olmadığını da gösterirsiniz. Bu, gerçek izlenimler satın almak için en iyi yöntemdir ve sonucunda çok ama çok yüksek bir ihtimalle olumsuz bir şey ile karşılaşmazsınız.

İkinci yöntem ise üçüncü taraf kaynaklardan gerçek görüntülemeler satın almaktır. Bu yüzden, bu kategorideki en kalitesiz yöntem olan Fiverr satıcılarından, Facebook ve Twitter gibi tıklama başına ödeme kanallarına kadar farklı seçenekleriniz vardır. Elde edeceğiniz izlenimler gerçektir ancak kişiler buna teşvik edilerek elde edilir. Örneğin kendi sistemleri üzerinden video izleyen kişilere hediye kuponları veren sistemler bulunmaktadır. Yüzlerce saatlik görüntüleme süresi elde ettikten sonra kazandıkları krediler ile hediye kartları satın alabiliyor ve yine aynı site üzerinde çeşitli indirimler kazanabiliyorlar. Bunlar teknik olarak gerçek görüntülemeler biraz hileli bir şekilde elde ediliyor ve YouTube’un bunları tespit edip, edemeyeceği ve bunlara ceza uygulayıp, uygulamayacağı ise çok karışık bir konudur.

Üçüncü yöntem ise 100 lira karşılığında 100,000 görüntüleme gibi düşük kaliteli satıcılardan izlenim satın almak veya Fiverr’ın düşük kademeli hizmetlerinden ve ne yaptığı bilinmeyen sitelerden hizmet almaktır. Botlar tarafından gönderilen tonlarca görüntüleme akınına uğrarsınız ve bunların büyük bir çoğunluğu YouTube tarafından filtrelenir. YouTube, bu işlem sonucunda size ceza verebilir de, vermeyebilir de. En iyi ihtimalle size hiçbir değeri olmayan bir şey için ödeme yaparak para kaybedersiniz. En kötü ihtimalle ise büyütmeye çalıştığınız hesabınızı ve tüm paranızı kaybedersiniz.

Dördüncü yöntem ise mahallenizde bulabileceğiniz kadar çok çocuk bulmaktır. Onları bir internet kafeye götürüp, kendi YouTube kanalınızdaki videoları izletirsiniz ve gün sonunda hepsine belirli bir miktarda para verirsiniz.

Eğer merak ediyorsanız, hayır, bu teknik olarak gerçek izlenim satın almanıza neden olmaz. Belki bunu yapmak isteyebilirsiniz ancak çok az görüntüleme için çok fazla masraf yaparsınız. Bu yöntem hem sürdürülebilinir değildir, hem de kandırılma riskiniz çok fazladır.

Sahte İzlenimleri Belirlemek

Sosyal medyadaki sahte hesapların tespit edilmesi, YouTube’daki sahte görüntülemelere kıyasla çok daha kolaydır. Bunun ana sebebi, bireysel görüntüleme verilerini görüntüleyemediğinizdir. Toplu demografik verilerden başka bir şey elde edemezsiniz.

izlenim manipulasyon - İzlenim Satın Alırsam YouTube Kanalım Kapatılır mı?

Ancak bir videonun sahte görüntülemeye sahip olup, olmadığını kesin olarak da olmasa, anlayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

  Eğer videonun izlenim sayısı garip derecede yüksekse, bunun sebebi sahte izlenim olabilir. İçinde 50 görüntülemeden daha az görüntülemeye sahip birkaç düzine videosu olan bir kanal ile test yaptık ve bu videolardan biri dikkat çekerek, YouTube’un öneri motoru aracılığıyla önerildi. Sonucunda yaklaşık 9,000 görüntüleme miktarına ulaştı. Bu video için herhangi bir görüntüleme satın alınmadı veya reklam yapılmadı ve herhangi bir şekilde de tanıtılmadı. Bu yüzden, fazla miktarda görüntülemeye sahip olması, sahte görüntülemeleri belirleyebilmek için %100 güvenilir bir yöntem değildir ancak yine de dikkate alınmalıdır.

  Eğer kanalın görüntüleme miktarından çok daha az abonesi varsa, bu da sahte görüntülemelerin bir belirtisi olabilir. Genelde görüntülemeler ile birlikte aboneler de artar ve çok fazla görüntülemeye sahip olan videoların (binlerce veya milyonlarca) kanallarının en az 100,000 abonesi vardır. Eğer videonun milyonlarca görüntülemesi ancak kanalın 100 Youtube abone sayısı varsa, ortada şaibeli bir durum vardır.

  Eğer videonun çok fazla izlenmesi ancak çok az Youtube video beğenisi varsa, bu da sahte görüntülemelerin bir belirtisi olabilir. Videoyu izleyen çok az insan videoyu beğenir veya beğenmez ancak yine de ikisinden birini yaparlar. Sahte görüntülemelerde ise bu durum söz konusu bile değildir.

  Videonun çok az etkileşimi varsa. Bu test kanalının 9,000 görüntülemesi olan videosu 36 yorum almıştı ki, bu gayet beklenen bir durumdur. Eğer aynı videonun 100,000 görüntülemesi ve 36 Youtube yorum sayısı olsaydı, büyük ihtimalle sahte izlenim satın almış kabul edilebilirdi.

YouTube tarafından sağlanan bazı verileri, paylaş butonunun yanındaki “daha” butonundan öğrenebilirsiniz. Grafikler, istatistikleri ve video paylaşıldığından beri, bugüne kadar zaman içerisindeki performansını göstermektedir. Doğal bir eğri; ancak nihayetinde eğridir. Sahte bir eğride ise büyük sıçramalar ve düzlükler bulunmaktadır.

SEO Açısından Olumsuz Görüntüleme

Şu ana kadar sürekli olarak kendi videolarınıza görüntülemeler satın alarak, başınızı belaya nasıl sokabileceğinizden bahsettik. Ancak rakiplerinin videolarını kaldırtmak için çok fazla görüntüleme satın alan insanlar da gördük ve bu yöntemler kısmen başarılı olabiliyor. Bunların gerçek olduğunu doğruluyoruz ancak her zaman mümkün değildir. En azından etik olmadığından ötürü iyi bir nedeniniz olmadan olumsuz bir kampanya yürütmeyin.

Leave A Comment