YouTube Gece Modu Güncellemesi

2017-05-01T06:44:55+00:00

YouTube’ın ana ekranı kuruluşundan bu yana bir çok evrim geçirdi. Fakat her halükarda bize tanıdık gelen, sol üst köşede YouTube logosunu görmesek bile, O sitenin YouTube’a ait oldugunu anlayabilicegimiz, orjinal ve kendine has yapısını hep korumuştur. Fakat şimdi, resmi olmasa da, resmi olma yolunda ilerleyen yeni bir güncellemenin adımlarını atmak üzere. Bu heyecan verici güncelleme, o kadar değişik ve görünen o ki, o kadar beklenen bir özellik ki henüz YouTube tarafından duyurusu yapılmadıgı halde şimdiden YouTube ile ilgilenenlerin gündemine düşmüş durumda.

YouTube Ana sayfası, olabildiğince pratik, derli toplu, bir anda istediğiniz bütün içeriklere ulaşabiliceginiz yapıdadır. En azından bu amacı güder. Bu amaç dogrultusunda sürekli olarak güncellenen yapısı, daha dinamik, daha gözü yormayan ve daha işlevsel olmak adına düzenli olarak güncellendiğine hepimiz şahit oluyoruz. Ne varki bu güncellemeler, bazen tam tersi etki yaptıgını da sanırım hepimiz tecrübe etmişizdir. Aradıgımızı bulamama, yeni dizaynın yabancı gelmesi veya hoş gelmemesi gibi etkenler de bazen görülebiliyor. O yüzden YouTube, büyük değişiklikler yapmadan önce genellikle Feedback’lere yani kullanıcı geri bildirimlerine önem verir. Bu amaçla sık sık anasayfada birkaç saniyenizi alacak formlar yayınlar. Yada sizi yeni tasarımı deneme imkanı verip sonra fikrinizi sorma hatta dilerseniz eski tasarıma geri dönme opsiyonu sunar. Bu geçmişten beri böyledir. Bununla birlikte, sizin hiç fikrinizi sormadan yapısında değişiklikler yaparak, “artık bundan sonra böyle” gibi tavırlar sergilediği de görülmemiş bir durum değildir. Sadece kullanıcı bazında değil, İçerik Stüdyosu dediğimiz, daha çok içerik üreticiler için önem taşıyan, YouTube’ın perde arkası diyebilicegimiz bölümde de yer yer değişiklikler, güncellemeler olabilmekte ve hatta günümüzde yogun biçimde olmaktadır.

Eklentiler

YouTube ile artık kemikleşmiş, değişmesi mümkün olmayan elementlerin yanında, sürekli değişebilen görsellik ve işlevsellik üzerine güncellemeler, sadece YouTube bazında degil YouTube’a entegre şekilde de olabiliyor. Yani demek istediğimiz şu; YouTube, bir Google şirketidir. Daha doğrusu Google’a ait bir yan şirkettir. Haliyle Google elinin altındaki bütün şirketleri YouTube’a göre güncelleyebilir, ona göre eklemeler yapabilir, ki genellikle bu eklemeler, YouTube özünde web tabanlı bir platform oldugu için, gene kendi Web Browser’ı olan Google Chrome üzerinden yapar.

youtube_gece_modu

Geçmişte, Google Chrome üzerinden bir çok YouTube için “eklenti” dediğimiz, normalde YouTube’da olmayan fakat bu eklentiler sayesinde ek işlevler kazanabildiğimiz yenilikleri yayınlamıştı. Hatta direkt YouTube diye kendi eklentisi bile mevcut. Bu eklentilerin işlevselliğine örnek olarak, Web kamerasından kayıt gibi, WebCam ve Flash yazılımı olan kullanıcılar için, video yanıtlarını veya normal videolarını önce kaydedip sonra yüklemek yerine, anında siteye kaydedebilmesini sağlayan opsiyonlar yada TestTube özelliği ile YouTube mühendislerinin veya geliştiricilerin, geliştirme aşamasındaki yeni özelliklere ait, alfa testlerini yapabilicekleri bir alan sağlamak gibi, kullanıcıları geliştirme sürecine katılmaya teşvik edilicek ve genel özelliklerini değerlendirebilecekleri hatta değiştirebilecekleri özellikler, bu eklenti paketleri içinde sunulmuştur.

Bununla birlikte bir çogumuzun kullandıgı, YouTube Video Downloader gibi YouTube videolarını indirebilicegimiz eklentiler, Kare oke eklentileri vs vs.. gibi, burada sayabilicegimiz bir çok eklenti, Google Chrome ve YouTube paslaşması başlıgında inceleyebilicegimiz ve kullanabilicegimiz şekilde yayınlanmış ve her geçen gün sayıları artacak şekilde yayınlanmaktadır. İşte bu yazımızın konusu ise, “şimdilik” bu eklenti özelligiyle dünyaya gelmiş, fikir olarak eski fakat YouTube için yeni sayılabilicek bir eklenti özelliğiyle ilgili.

İnternette Geçirilen Zaman

Günümüzün büyük bir kısmını internette geçirdiğimiz artık bir gerçek. Bu internette geçirilen zamanın büyük bir kısmını da YouTube da geçirdiğimiz bir başka gerçek. Hal böyle iken an geliyor saatler yetmiyor, aradıgımız bir videoya bakarken bir başkasını daha izliyoruz, o başkası öteki video derken bir bakmışız saatler geçmiş oluyor. Egerki bu bahsettigimiz durum gündüz ise bir başka dert, gece ise bambaşka bir dert. Zira gözlerimiz yapay ışık altında birde üstünde beyaz fona maruz kalınca, siz farkında olmasanız bile perte çıkıyor. Gece boyunca YouTube’da video izlediğiniz zaman, ertesi gün başınızda birden bire peydah olan ağrının sebebi bu göz yorulması oldugunuda belirtelim.

Normalde sürekli güncellenen ve uzun saatler izlenme durumu olan siteler, bu durum için çözüm üretmiş durumdalar. Ki genelde bunlar, çogu zaman son çıkan filmleri izlediğimiz film siteleri oluyor. Ve söz konusu çözümün adı, Gece Modu. Bir başka adıda Sinema Modu. Aynı sinema salonlarında oldugu gibi, sayfayı oldugu gibi siyah yapıp sadece izlenilen videonun ön plana çıkması, hem gözü daha az yoruyor, hem videoya daha odaklıyor, hemde biraz sinema etkisi veriyor. Bununla birlikte telefonlarda kullanıldıgında, çok daha az ekran parlaklıgı kullanıldıgı için, şarjın uzun süre gitmesi adına yararlı oluyor. Telefon olmasa bile enerji tasarrufu ve pil ömrünün uzunlugu açısından OLED led Monitörlerde de hissedilir derecede bir yaşam süresi kazandırdıgınıda belirtelim. Evet bu güzel faydaları sağlayan Gece Modu yada Sinema Modu, hangi isimle çagırırsanız çagırın artık YouTube’da da var. Aslında vardı ve şuan hala yok durumunda. Biraz karışık bir durum ama hemen açıklayalım.

YouTube Gece Modu

YouTube, Gece Modu’nu resmi olarak duyurmadı aslında. Ama gizli şekilde (belkide deneme olarak) uzun zamandır gizli halde mevcudiyetini koruyordu. Nasıl çıktı? derseniz, internet dünyasının bilinen kavramlarından Reddit’ten, bir kullanıcının keşfiyle diyebiliriz. Aynen bu şekilde, biraz tesadüfi şekilde ortaya çıkmasıyla, kısa sürede yayılması uzun sürmedi. Zira Reddit bi hayli kullanıcısı, takipçisi olan, özünde bir yer imleme yani Bookmarking sitesi olsada, internet gelişmelerinin en hızlı yayıldıgı ve muhabbetlerinin çevirildiği sitelerden biri olması nedeniyle, burada olan herhangi bir gelişmenin tüm internet ortamına yayılması fazla uzun sürmüyor. YouTube Gece Modu’nun keşfinin orjinal anına tanıklık etmek yada orjinal kaynaga ulaşmak isterseniz buradan göz atabilirsiniz.

youtube_gece2

YouTube için Gece Modu gayet keyif verici bir gelişme. Sadece YouTube yada video odaklı siteler degil, hatırlarsanız bir diger sosyal medya devi Twitter’da Gece Modu’nu bir süre önce sitesine entegre etmiş ve oldukça kullanılan bir uygulama halini almıştı. YouTube için Gece Modu ise, şuan kulaktan kulaga yayılan, “var ama yok” şeklinde, sadece haberdar olanların (ki şuan sizde onlardan birisiniz) kullandıgı bir yenilik. Peki Gece Modunu nasıl kullanacagız? derseniz, öncelikle her zaman her şekilde olmuyor. Henüz gizli bir uygulama konumunda oldugu için, kısıtlı şekilde daha dogrusu gereklilikler içeren bir uygulama. Ama çok zor bir gereklilik degil bahsettiğimiz. Bir çogumuzun kullandıgı Google Chrome kullanmamız yeterli. Ve birde belirli yerlere ufak kodlar yazmamız, birkaç ufak işlem gerçekleştirmemiz gerekicek. Ama çok ugraştırıcak zorlukta degil. Bu yapacagımız işlemler gayet basit seviyede. Yani YouTube’da Gece Modu’nu kullanabilmemiz için, ille de yazılımcı olmamız gerekmiyor. Fakat henüz geliştirici panelinde kullanabildiğimiz bu uygulamanın, henüz içinde bulundugu panelin adında belirtidiği gibi geliştirilmekte oldugunu, resmi şekilde YouTube tarafından herhangi bir yerde duyurusunun yapılmadıgını, dolayısıyla sağlıklı çalışmadıgı takdirde bunun normal olabilicegini unutmamak gerekir. Vehasıl biz genelde kullanmadıgımız bir şey çalışırken sorun çıkardıgı takirde, açıp kapama yöntemini deneyebiliriz, dünya pek bu yöntemi bilmez ama genellikle bizde çalışır. Muhtemelen bu seferde işe yarayacaktır(Şaka yapıyoruz tabiki).

Şimdi YouTube’da bu Gece Modu-Sinema Modu dediğimiz uygulamayı nasıl kullanıcagımızı açıklayalım. Öncelikle dediğimiz gibi Google Chrome’a ihtiyacımız var. Kullanmıyorsak kurmalı, eger kullanıyorsak, en son çıkan güncel sürümüne yükseltmeliyiz. Bu adımı geçtikten sonra klavyemizde Ctrl+ Shift + I (Mac bilgisayarlar için Option + Command + I) tuşlarına aynı anda basıyoruz. Bu tuş kombinasyonunu kullanmak, bize geliştirici panelin konsoluna ulaştırıcak. Karşımıza bir konsol çıkıcak yani. Bu konsola şu iki koddan birini yazıyoruz (kopyala yapıştır yapabilirsiniz tabiki). “document.cookie=”VISITOR_INFO1_LIVE=fPQ4jCL6EiE; path=/” bu birincisi. Yani ya bunu yazıyoruz yada şu ikinci kodu; “document.cookie=”VISITOR_INFO1_LIVE=fPQ4jCL6EiE” . Bu iki koddan birini yazdıktan sonra, konsolumuzu kapatıyoruz ve ardından sayfamızı yeniliyoruz. Hemen simsiyah Gece Mod’da bir YouTube görmeyi bekliyorsunuz ama daha degil. Son adım olarak Kullanıcı yani Profil Resmimiz’e tıklayıp, orada yazması gereken “Dark Mod”a tıklıyoruz ve artık Gece/Sinema Modu’nda YouTube’mızı kullanabiliriz. Şayet bütün bu adımları dogru yapmış, fakat hala bir değişim olmamışsa, hesaptan çıkış yapıp tekrar giriyoruz. Bu sefer istediğimiz görüntünün gelmiş olması gerekiyor.

Şimdilik sadece bu şekilde biraz kodlarla ugraştırarak kullanılabilmesi, hala en azından YouTube’ın planları arasında ilerde Gece Modu’nunda diger sosyal medya siteleri gibi kullanacagı anlamına geliyor.Sonradan iptal olurmu yada olmayacaksa ne zaman duyurulur bilinmez. Zira YouTube bu aralar oldukça meşgul. Reklam krizi, zaten olan güncellemeler vs. derken yenilikleri biraz ileriye atmış olabilir. Fakat şayet bu uygulamadan vazgeçmezler ise, Gece Modu oldukça sevilecek ve YouTube’ın standart uygulamaları arasında olacagını düşünüyoruz.

Leave A Comment