YouTube Değişim Elçileri

2017-04-27T09:34:27+00:00

Sosyal medyanın en önde gidenlerinden YouTube, sahip oldugu etkiyi göz önünde bulundurarak, bir “sosyal kampanyalara agırlık verme” sürecine girdi. Bu kampanyalardan en sonuncu ve bildiğimiz kadarıylada en büyüğü Değişim Elçilikleri kampanyası. Nedir bu Değişim Elçiliği? ne işe yarar? amacı ne? üzerine gibi sorularınızın cevaplarını ve daha fazlasını yazımızın içinde bulabileceksiniz. Bundan da fazlası olarak ülkemiz adına gurur verici birkaç ayrıntıda yazımızın içerikleri arasında.

YouTube Ve Sosyal Sorumluluk Tavrı

21. yüzyılda yayıncılık kavramının tanımınında devrimsel değişikliler yapan ve bu konudaki teknolojik girişimlerin en önde giden isimlerin başında olan YouTube, sosyal sorumluluk kapsamında yepyeni bir kampanyanın duyurusunu eylül ayında yapmıştı. Creators for Change yani bizdeki adıyla Değişim Elçileri olarak adlandırılan kavram, tamamen sosyal medyadaki negatifliklikeri pozitiflige çevirmek ve bunu günlük hayata da uyarlamak adına yapılmış bir adım olarak degerlendiriyor. Sosyal medyadaki nefret ırk, din ve cinsel yönelim gibi konulardaki yayınların insanlar üzerindeki olumsuz etkisini, aynı şekilde sosyal medya kapmasında tersine çevirmek adına on adet seminer verilmiş ve bu seminerler içerisinde sayısız sosyal projeye destek olmak amacıyla kararlar alınmıştı. Sözkonusu etkinlik YouTube Resmi Blog’unda da yayınlandı. ilk olarak kendilerinin bu konu hakkında söylediklerine kuşbakışı, bir özet olarak bakalım. İşte Resmi Blog’ta yayınlanan yazı :

Video, bizi başka hiçbir medyanın etkilemediği şekilde etkiliyor. Tutkularımızı artırabilir, korkularımızı önleyebilir, bizi yeni deneyimler için heyecanlandırabilir, veya bambaşka bir konuda kalplerimizi kırabilir. Bununla birlikte bizi eğitebilir, emptati kurdurabilir ve hatta dünyamızın şeklini bile değiştirebilir. Aslında, yıllık düzendeki abonelerimizin yarısından çoğu, başka bir YouTube içerik oluşturucunun yaşamını değiştirdiğini söylüyor.

İnternetin insanları kutuplaştırdıgı ve güvensizliği artttırdıgı yönünde eleştiriler aldıgı bir zamandayız. Ve YouTube’un olumlu bir sosyal etki yaratması adına, sahip oldugu inanılmaz gücünü göstermek istiyoruz. İşte tam bu nedenle bugün, YouTube Değişim Elçileri adlı yeni bir global programın yanısıra, sosyal değişim çalışmalarına ayrılmış yeni kaynaklar ve projelerimizi de tanıtmak istiyoruz.

Değişim Elçileri, hassas ve zor olan konuları kanallarında işleyerek, bir rol modeli görenlerin sesini duyurmasına adananan ve tamamiyle bu duruma yönelik bir girişimdir. Değişim Elçileri, ırkçılıktan aşırılığa, şiddetten karşıt görüş tahammülsüzlüğüne kadar bir çok konuda başkalarına karşı hoşgörü ve empati üzerine kendi topluluklarının sesi olurlar.

youtube_degisim_elcileri

Önümüzdeki yıl, seçilmiş olan bu Değişim Elçileri, sosyal konular hakkında daha fazla farkındalık yaratacak ve oluşturdukları videolar aracılığıyla bu konuların etrafında üretken içeriklerini ön plana çıkarabilicekler. Ayrıca bu, önemli konularda konuşmak isteyen yeni içerik oluşturucuları belirlemeye ve yetkilendirmeye de yardımcı olucak. Değişim Elçileri’ni ve yeni Değişim Elçileri olacakları desteklemek ve çoğaltmak için, Değişim Elçileri programının parçası olarak ekipman ve üretim giderleri adına 1 milyon dolar harcayacağız. Bu Elçileri yıl boyunca YouTube Spaces’deki yeni programlarda da görebiliceksiniz. Yakında daha fazla bilgi için sizleri bilgilendirecegiz.

Çabalarımız ayrıca bunlarla da sona ermeyecek. Değişiklik İçin Elçiler’ın bir parçası olarak, daha yerel programlar başlatmak adına dünyanın dört bir yanındaki STK’lar, okullar ve medya şirketleri ile de çalışmaya devam edeceğiz. Kısa süre önce Fransa’da, kardeşlik teması adı altında 140 video oluşturan 700’den fazla katılımcıyı bir araya getiren bir program sunduk. Almanya’da, YouTube içerik oluşturucuları, çevrimiçi nefretle mücadele de, Almanları birleştirme yönünde hareket eden #NichtEgal başlıgı altında çok büyük bir başarı sağladılar.
Ayrıca, hayırseverlik kolumuz olan Google.org’un, dahil etme ve kültürlerarası anlayışı teşvik eden yenilikçi çözümler üzerinde çalışan sivil toplum kuruluşlarını desteklemek için 2 milyon dolar tutarında bir hayır fonu oluşturduğunu bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu yeni programların ve kaynakların, YouTube’u, herkesin ses çıkarabileceği ve videonun gücünü olumlu bir sosyal değişim yaratmaya yardımcı olan herhangi birinin kullanabileceği bir yer haline getirmeye devam edeceğini umuyoruz.

Değişim Elçileri

Evet, YouTube Blog’unda yayınlanan açıklama bu şekilde. Özetle YouTube’ın amacı sosyal medya aracılıgyla oluşan, ne kadar toplumsal olarak kötü olarak benimsenmiş kavram varsa, aynı metodla bunu tersine çevirmek üzerine kurulmuş. Kendi kıstaslarına göre de oldukça ilerleme kaydettikleri görülüyor. Bunun yeterince büyümesi adına da, gene kendi ifadelerine göre hiçbir masraftan kaçınmıyorlar. Somut adımlar adına Blog’ta aslında küçük bir kısmı paylaşılmış. Zira aslında aktiviteleri çok daha geniş ve büyük kitlelere hitap ediyor. Ve bu kitleler arasında en sözcü komunumdaki içerik oluşturucularını özellikle seçip, Değişim Elçisi yada Değişim Elçisi adayı olarak kendilerine belirliyorlar. Bu konuda aslında kendileride bizzat rehber niteliğinde klavuz programlarıda var. Bu klavuz programına göre Değişim Elçiliği’nden öte YouTube üzerinden “Değişim herkes için”, herkese hitap eden bir kavram. Buradan yola çıkarsak gene bizim yorumumuz değil, bizzat YouTube’ın kendi söylediği YouTube’da değişimci olmanın yolu nelerden geçiyor ve neleri kapsıyor öncelikle inceleyelim.

Değişim Elçileri İlkeleri

Öncelikle mantık şu; “Değişim için sesinizi duyurun”, yani youtube sizden ses çıkarmanızı yanlış oldugunu düşündüğünüz herşey için tepki gösterip, bunun değişmesi için bir ses olmanızı bekliyor, kendi ifadeleri ile diyorki “Değişim Elçileri, YouTube kanallarında toplumsal meselelere değinen ve farkındalık, hoşgörü ve empati oluşturmaya çalışan sizin gibi içerik oluşturucuları destekleyen, küresel bir girişimdir. Ne tür videolar çekersek çekelim, hepimiz arzuladığımız gibi bir dünya inşa etmeye yardımcı olacak güce sahibiz.”

Öncelikle bu tanımla, sizi cesaretlendiren sözlerle birlikte size nasıl Değişim Elçisi olabiliceginiz hakkında bilgiler de veriyor. Bizde buradan açıklayarak paylaşalım. Öncelikle YouTube bir video platformu oldugu için değişimlerinizi videolarınızla ifade etmek durumundasınız. Ve videolarınızda tam beş temel ilkeyi içermeli. Nedir bu ilkeler ? Üslup, hikaye, cesaret, topluluk ve harekete geçme. Bunlar toplumsal değişim videolarının beş temel ilkesidir.

youtube_degisim

“Önemli konulara ve dünyada iyi işler başarmaya çalışan insanlara odaklanan insanlar için” tanımıyla yapılan kampanyada YouTube yanlız başına da degil. Dijital Basın dünyasının önemli ismi Upworthy şirketiyle de işbirliği halinde. Gene YouTube’ın olabilecek en etkili videoları hazırlamanız için yararlanabileceğiniz araçlar ve en ilham verici fikirler için size madde madde önerileri var.

Üslubun Gücü Ve Bu Gücünüzü Kullanma

Burda demek istedikleri şey, hangi konuda mesaj verirseniz verin, kendinizi stilinizi, içeriğinizi yani YouTube’da hitap ettiğiniz kitlenize göre olan içerikleri değiştirmeniz gerekmiyor. Eger komedi üzerine videolar çekiyorsanız komedi üzerine çekin, siyaset üzerineyse mesajınızı bu şekilde iletin, güzellik üzerineyse o halde gene güzellik videoları çekin, önemli olan mesajların iletilmesi. Üslubunuz, toplumsal olaylarda normalde oldugunu düşündüğünüzden çok daha etkili ve önem taşıyıcı olacaktır.

Hikaye Yöntemiyle İlgi Çekin

Eger tepki vermek istediğiniz bir nokta olursa balıklama atlamayın, ciddi bir hazırlık sürecinden geçin, bol bol araştırma yaparak bu konuda fikirleri isim yapmış, saygın kişilerden dogru bilgiler edinmeye çalışın. Fakat unutmayın ki, insanların toplumsal meselelerle ilgilenmesini sağlamak için, sadece ham bilgi vermek hiçbir zaman yeterli gelmez. Sizin bir adım ötesine geçmeniz gerekiyor. Yorumlarınız ile birlikte videolarınıza etkileyici görseller ve kişisel hikayeler sayesinde mesajınızda iletmek istediğiniz önemli fikirlere canlılık katabilirsiniz. Yani videolarınız ilgi çekici görseller ve insanı etkileyecek hikayelerin bir toplamı şeklinde olmalı bu şekilde mesajınızı çok daha etkili iletebilirsiniz.

Cesaret Bulaşıcıdır. Bırakın Sizden Karşınızdakine Geçsin

Hepimizin kimseye anlatmak istemediğimiz sırları vardır yada karşımızdakine söylemeyip içimize attıgımız şeyler. Olmayı umduğumuz kişiye yakışmadığını düşündüğümüzden bunları genellikle su üstüne çıkarmayız. Güçsüz ve zayıf yanlarımızı başkalarıyla paylaşmak zor olsa da “bunu başarabilmek” (hazır, rahat ve güvende hissettiğiniz sürece) topluluğunuzla olan bağınızı güçlendirebilir ve izleyicilerinize de “bunu başarmanın” kötü bir şey olmadığını gösterebilir. Ayrıca ortak yanlarımızın farklılıklarımızdan fazla olduğunun altını çizer, aramızdaki gerçek farkları anlayıp bunlara saygı duymamızı sağlar. Bu durumu önemsemezlik etmeyin.

Topluluklar Karışık yapılardır, farkılılıklardan oluşur. Bunun Bilincinde Olun

Tartışmaya açık meselelerden bahsetmek bazen oldukça zor olabilir. Çünkü fikirler aynı olmayabilir yada yanlış düşünebilirsiniz. Bu noktada topluluğunuz haklı olarak, hatalı olduğunuzu söyleyebilir. Önemli olan nokta, yapıcı görüşlere nasıl kulak vereceğinizi öğrenmek ve topluluğunuzla daha derin bir iletişim kurmaktır. Olumsuz bir yorum sizi korkutmasın veya topluluğunuzun bir üyesini tamamen defterden silip atmanıza neden olmasın. (Elbette düşüncesizce davrananlar çıkacaktır. Bu insanları ya görmezden gelin yada sınırı gerçekten zorlarlarsa YouTube’a bildirin.)

İnsanlar Karışmayı Severler, Bırakın Karışsınlar

Sizi dinlemeye vakit ayıran insanlar muhtemelen yardımcı olmak da ister. Onların kolayca yardımcı olabileceği konular hakkında videolar çekin. Sadece sizin sözünüzün geçecegi bir ortam yerine çogul düşünüp, harekete geçirici mesajlar vermeye çalışın. Amacınız tabuları, önyargıları yanlış oldugunuz fikirleri hatta ezberleri bozmak olabilir. Bundan çekinmeyin. Hatta insanların gerektiği takdirde bağış yapmasını veya harekete geçmesini bile isteyebilirsiniz. Her iki şekilde de, video üzerine kafa yorarken neyi başarmak istediğinize ve izleyicilerin bunun nasıl bir parçası olabileceğine karar vermeli, sonra da açıkça anlaşılacak bir harekete geçirici mesaj eklemelisiniz.

Bütün bu ilkeler dogrultusunda, insanları harekete geçirmek için YouTube size hemen şuan uygulayabiliceginiz çok güzel bir öneride sunuyor: Hemen birkaç dakikanızı ayırıp, gerçekten önem verdiğiniz bir konu hakkında bir şeyler karalamaya, sonra da bunun hakkında nasıl bir video çekebileceğinizi düşünmeye ne dersiniz? Ürettiğiniz fikir hoşunuza gittiyse, bunu hayata geçirmek için çekingen davranmayın.

Değişim Elçisi Olmak İçin

İşte biraz YouTube önerileri, birazda bizim yorumlarımızdan oluşan Değişim Elçisi olmak adına ilk adımları olarak, bu yazıyı okuyarak attınız bile. Aslında çok karmaşık gözükse bile olayı mikro noktasına getirirsek, mantık çok basit aslında. Yanlış oldugunu düşündüğünüz ( ki toplumsal yanlışlar açık ve net yoruma kapalı olacak şekilde yanlıştır. Irkçılık yanlıştır, şiddetle sorunları çözmek yanlıştır.. gibi ) herhangi bir şey adına yukarıda size sunulan önerilerden de faydalanarak bir video çekiyorsunuz ve sizde artık birer kendi çapınızda bir Değişim Elçisi’siniz. Kitlelerinizin büyüklüğü, fikirlerinizin orjinalliği ve ifade ediş üslubunuza göre gittikçe büyüyen bir Değişim Elçisi oldugunuz takdirde YouTube sizi farkedebilir hatta öncü ses olma adına sizi bünyesine katmak isteyebilir. Üstelik bu Değişim Elçisi konusu, YouTube’ın oldukça önem verdiği ve üzerine düştügü bir konu oldugunu belirtelim. Hatta düzenlediği kampanyalardan, sırf bu Değişim Elçiliği başlıgı altındaki tüm aktivitelere harcadıgı paradan, şimdilik belirli ülkeler kapsamında olsa bile bu kampanyasını global yani tüm dünyaya yayma çabasından ne kadar ciddi olduklarını tahmin edebilirsiniz sanıyoruz. Fakat burada birşeyin altını özellikle çizmek isteriz. Burada amaç, genellikle YouTube dünyasında oldugu gibi YouTuber kariyeri yada gelir amaçlı bir durum degil. Değişim yapmak, farkındalık yaratmak. Ve bu nerede olursanız olun, kim olursanız olun hiçte imkansız degil. Hatta YouTube bünyesine katılmak bile imkansız değil. Eger bu yazdıklarımız size fazla ulaşılmaz hatta ütopik geliyorsa yazımızı okumaya devam edin çünkü içinde bir miktar süprizde barındırıyor.

YouTube Elçileri Programı. Evet bu şekilde ifade ediş biraz değişik oldu çünkü yazımızın konusu Değişim Elçileri. Fakat kesişen küme mantıgıyla biraz alakaları var. YouTube Elçileri programı, YouTube’daki diğer içerik oluşturucuların büyümesine yardım etme amacında olan, bir nevi YouTube’ı temsil eden kişilere deniyor. Neler yapıyorlar? derseniz mesela eger programa dahil ise, YouTube Elçisi olarak yaşanılan bölgede YouTube etkinliklerine ev sahipliği yaparak (burada bizim YouTuber’ların düzenlediği buluşma günlerini kastetmiyoruz, bilgi amaçlı sosyal ve toplumsal nitelik taşıyan bir etkinlik) yeni nesil içerik oluşturuculara yardımcı olmak yolunda örnek teşkil etme görevini üstlenme örneğini verebiliriz. Ayrıca, bir YouTube Elçisi oldugunuzda, çok cazip bir öneri olarak diğer YouTube uzmanlarıyla tanışma fırsatına erişebiliyor hatta kendi yaşadıgınız bölgelerde içerik oluşturucu topluluğunuza liderlik dahi edebiliyorsunuz.

youtube_degisim2

Değişim Elçileri ile YouTube Elçileri’nin kesişme noktası ise, YouTube Elçiliği’nin bir nevi basamak görevi görmesiyle alakalı diyebilir. Burada tamamen sorumluluk bilinci ön planda. Yani YouTube Akademisi diye bir YouTube Akademi Programı var çogumuzun bildiği üzere. İşte bu elçiler, YouTube konusunda uzman ve egitim verebilir konumdalar. Şayet bir YouTube Elçisi olmayı başarmışsanız, Değişim Elçisi olabilme adına çok büyük bir adım atmışsınız demektir. Not olarak, eger o noktaya gelemeseniz bile YouTube Akademisyenleri’yle, mühendisleriyle birebir iletişim kurabilme şansı bile sırf YouTube Elçisi olmaya değer diye düşünebilirsiniz ve bizde size bu konuda hak veriririz.

Bütün bu Elçiler, basamaklar kampanyalar kafanızı biraz karıştırdıysa, şöyle bilgi anlamında ufak bir gelişme arası verelim. YouTube sosyal sorumluluk çalışmaları adına başlattıgı bu kampanyayı farklı ülkelerden yayıncıları bir araya getirmek suretiyle küresel bir hale getirdiğini belirtmiştik. İşte bu adımın yeni döneminde, ilk toplu ve bir araya getirici etkinliği geçtğimiz zamanda gerçekleşti. Ve tam 27 Değişim Elçisi olarak seçilen YouTube içerik üreticisi bir araya geldi.

Değişim Elçileri Etkinlikleri

Irk, inanç, cinsel yönelim gibi kişisel ve farklı görüş içerebilen konularda on farklı seminer ve sayısı bir hayli fazla olan sosyal projeye destek olmak gibi sonuçlara ulaşan kampanyada, YouTube’da dünya genelinde farklı farklı yerlerden yayın yapan kanallardan (aynı sizin bizim gibi içerikleri haricinde hiç bir ekstra özelliği bulunmayan kanallar olduklarının altını çizelim) 11 tanesi seçilmiş ve bu kanalların sahipleri kampanyada ve kapsadıgı projelerde yer almak, üretimde bulunmak amacıyla YouTube merkezine davet edildiler. Şu an itibariyle hala faal durumda olan yeni dönem ilk Değişim Elçileri grubu Endonezya gibi ülkelerde farklı vakif dernek ve sivil toplum örgütleri ile koordinasyon halinde faaliyet gösteriyor. Kampanyanın henüz yeni diyebilicegimiz bu dönem için YouTube sözcüsü şu ifadeleri kullandı: “Elçilerimizle birlikte, nefret ve aşırılık gibi zor konuları olumlu mesajlar yayan içeriklerle azaltmak istiyoruz. Bu konuda rol modellerini desteklemek çok istekliyiz. Değişim Elçileri, yeni projeler geliştirmeleri ve üretimlerini bir sonraki seviyeye taşımaları için ekipman ve üretim kaynakları alacaklar. Değişim Elçilerimizi bu yaz Londra, New York ve Mumbai’deki içerik stüdyolarında ağırlayacağız. Üç günlük uzun süreli kamplar, sosyal Değişim videoları üretmek için çeşitli uygulamaları sunacak. “

youtube_elcileri

Sadece bu ifade bile kampanyanın önemi ve kapsamı hakkında fikir verebilir. Fakat bu ve bu tarz etkinliklerinde aslında netleşmesi biraz bariz konumda olsa bile hala bir basamak niteliği taşıdıgını belirtelim. Genellikle buna katılan katılımcılar Elçi değil, Elçi adayları olurlar fakat yüksek olasılıkla Elçi olmalarıda tahmin edebiliceginiz gibi son basamagın son adımı konumundadır. Nihayetinde haberimize dönersek Programın bir sonraki aşaması için YouTube’un işbirliği yapacağı yayıncılar sözkonusu etkinlikte açıklandı. Her biri farklı ülkeden ve birbirinde farklı tarzlarda içerik üreten 27 yaratıcı isim YouTube’un yeni Değişim Elçileri olarak belirlendi, bu kadar uzatmamızın sebebi ise bütün bu zor süreçlerin içerisinde bizden biri, yani Türkiye’den bir isim, belkide bir çogunuzun aşina oldugunuz Barış Özcan’da bulunuyor. Evet dogru okudunuz. Dünya genelinde Değişim Elçisi olarak bizden bir içerik oluşturucusu da var artık. Türkiye’yi temsilen bir isminde bu kadar global ve dünya genelinde bir platformda bulunması açıkçası bizce büyük bir başarı. Başarılı olmasının yanında bize göre aynı zamanda bir örnek teşkil ediyor. Sadece bir kamera ve dialog ile odanızdan, YouTube’ın davetlisi olarak Londra’ya gitmek yazımızda belirtmiş oldugumuz gibi ilk bakışta kulağa imkansız gelsede gördüğünüz gibi bunu başarmış insanlar var, olmasaydı da neden ilk siz olmayasanız? diye kendinize sormanız ufak bir Değişim Elçisi konusunda, bakış açısı tüyosu olarak burada verelim.

Meraklısı içinde diger Değişim Elçilerini ve temsil ettikleri ülkeleride bir listeleyelim. Avusturalya: L-Fresh the Lion, Fransa: Swann Périssé, Arthur Pire, Almanya: Jette Lübbehüsen, Firas Alshater, Hindistan: Nikharika Nm, Them Boxer Shorts, Sandeep Jha, Endononezya: Raja Gopalz, Gita Devi, Jovi Hunter, Türkiye’miz : Barış Özcan
Birleşik Arap Emirlikleri: Maha Abdelghaffar, Birleşik Krallık: Nadir Nahdi, Myles Dyer, Leena Normington, Taha Khan, Sam Saffold-Geri, Rosianna Rojas, Amerika Birleşik Devletleri: Subhi Taha, Amani Al-Khatahtbeh, Taylor Behnke, Tasneem Afridi, Evelyn Ngugi ve Yemen: Ezaldeen Aref.

YouTube Resmi Blog’unda da bu isimler, misyonları ve kampanyanın şuanki durumu, gelecegi hakkında detaylı bilgi verildi ve düzenli olarak, güncelli halde veriyor. Şayet düzenli bir blog takipçisiyseniz (ki bizce olmalısınız özellikle YouTube ile çok ilgiliyseniz ) bundan sonraki adımlar içinde YouTube’ınn ne kadar büyük adımlar atacagını gözlemlemişsinizdir. YouTube bu içerik oluşturucular için maddi kaynak, uzman destegi, hemen hemen her türlü bürokrasi içeren yardım ve alt yapıyı sağlamayı vaad ediyor. Bütün bu Değişim Elçileri sadece kendi başlarına da değiller. Birbirleriyle iletişim ve destek halinde ellerindeki mevcut programı dünya genelinde mümkün oldugunca yaygınlaştırmak gibi bir misyon da, YouTube tarafından kendilerinden beklenilenler arasında. Değişim Elçiliği sadece tek bir zaman süreci içeren, başlayıp bitecek bir kampanya olmadıgı gibi, mevsim niteliğinde kendi içinde dönemleri ve her dönemim yeni elçileri olacak bir yapı. Bu saydıgımız isimler sadece dönemlik yani.

Eger sizinde Değişim Elçisi olmak gibi idealleriniz varsa, en mikrodan en makroya kadar herşeyi gözlemlemek, yeni fikirler üretmek, farkındalık adına yeni bir ses olmak, mesajlarınızı etkili şekilde verebilmek ve bütün bunların toplamı olarak bu çabalarınızı hedef kitlenize ulaştırmak gibi ideallerden başlayabilirsiniz. Gene ülkemizden örnek vererek bir başlangıç noktası vermek istersek yapacagınız ilk iş, YouTube yi açarak #senkimsin yazmak, karşınıza çıkan ilk videoyu izleyin, gerisi zaten kendiliğinden gelecektir.

Leave A Comment