Youtube’da Daha Fazla Aboneye Sahip Olmanın 25+ Yolu

2017-03-02T17:19:02+00:00

Birçok insan için YouTube’da başarı elde etmek, eskisinden çok daha zor bir hayaldir. Videolar artık her geçen gün daha da kolay üretiliyor. Günümüzde binlerce liralık ekipman kullanmak yerine bir akıllı telefon ile HD video çekebiliyoruz. Profesyonel programlara binlerce lira ödemek yerine videolarınızı düzenlemek için ücretsiz bir programı telefonunuzda veya bilgisayarınızda kullanabiliyorsunuz. Birkaç yıl önce tamamen kötü veya genellikle banal olarak kabul edilebilecek bir içerik üretebilir ve bununla oldukça başarılı da olabilirsiniz.

Sorun şu ki, siz ve sizin gibi milyarlarca insan YouTube’da şöhret olmayı amaçlıyor. Hemen hemen her kategoride oldukça çok rekabet var. Eğer başarılı olmak istiyorsanız, tüm bu kalabalıktan sıyrılmalı ve temel düzeyde üretim ve optimizasyonu aşmalısınız. Bu yazımızın amacı da tam olarak bu; ne yapmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacak bir liste veya rehber sunmak. Bunlardan bazıları tek seferlik bir ipucu iken, diğerleri sürekli olarak ilgilenmeniz gereken şeyler olacaktır. Ancak bu tavsiyelerin hiçbiri sizin için herhangi bir olumsuz etkene neden olmayacaktır. Eğer listemizde bulunan her şeyi yapmayı başarabilirseniz, YouTube başarınızı yakın zaman içerisinde elde edebiliyor olacaksınızdır.

Bu yazının ilk kısmında bulunan ilk 12 tavsiye tamamen videoların kendilerine odaklanmış durumdadır. Diğerleri ise kendinizi nasıl tanıtacağınız, profilinizi nasıl optimize edeceğiniz ve genellikle de adınızı nasıl duyuracağınız hakkındadır. Şimdi ise konuyu daha dağıtmadan, tavsiyelerimize başlayalım.

Videolarınıza Bilgi Ekleyin

Daha fazla aboneye sahip olabilmeniz için size verebileceğimiz en iyi tavsiye, bunu izleyicilerinizden talep etmeniz olacaktır.

Outro Youtube Abone - Youtube'da Daha Fazla Aboneye Sahip Olmanın 25+ Yolu

Videolarınızda abonelik için ricada bulunduğunuzda, videonuzu beğenen birçok insan kanalınıza abone olacaktır? Peki, niçin? Birçok insan sadece işlevselliği düşünmüyor. “Bu adam iyiymiş, buna abone olayım” diye de düşünmüyorlar, akıllarına sadece virgülden önceki kısım geliyor ve sonrası olmuyor. Abone olmalarını onlardan isteyin ve bırakın abone olsunlar.

Abonelik İşlemleri için Açıklamalı Bağlantılar Kullanın

Açıklamaların çoğu işe yarar ve birçok kullanıcı tarafından da varsayılan ayar olarak açık durumundadırlar. Bir açıklama oluşturmak için tek yapmanız gereken video düzenleme kısmında bir açıklama ekle özelliğini kullanmaktadır. Bağlantı ekleme ve açıklamaları nasıl kullanmak gerektiği ile ilgili buradaki bağlantıdan bilgi alabilirsiniz. Profilinize bağlantı vererek ve videonuza “lütfen abone olun” adlı bir açıklama ekleyerek, abonelik butonunun daha belirgin bir şekilde görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Video Anahtar Kelimelerini Doğru Olarak Kullanın

YouTube, SEO konusunda kullanılabilinir ana anahtar kelime listesi mekaniklerine sahip son ve ender platformlardan birisidir. Web sitelerinde bulunan meta anahtar kelime alanları SEO’nun nasıl işlediğini bilmeyen insanlar için bir bal küpüdür ancak YouTube anahtar kelime alanı çok daha kullanışlıdır. Google bile harici bir yardım olmadan videoların içeriklerini indeksleyemiyor. Anahtar kelimeler ise gerekli olan yardımı sağlıyor. Olabildiğince benzersiz anahtar kelime eklemekten çekinmeyin.

Sadece küçük anahtar kelime varyasyonları ile spam tuzağına düşmeyin. Video_SEO, YouTube_SEO, VideoSEO, Videolar_için_SEO ve benzeri gibi anahtar kelimeler yerine Video ve SEO sözcüklerini farklı iki anahtar kelime olarak kullanın. Uzun anahtar kelimeler iyidir ancak bir anahtar kelimenin 10 varyasyonuna gerek yoktur çünkü YouTube bunların nasıl çeşitlenebileceğini anlayabilecek kadar zeki bir platformdur.

Video Yazılarını da Ekleyin

Eğer videonuzda önceden hazırladığınız bir konuşma veya benzeri bir olay varsa, bir belgesini hazırlamak oldukça kolay olacaktır.

Youtube Transcript - Youtube'da Daha Fazla Aboneye Sahip Olmanın 25+ Yolu

Eğer yoksa, söylenenleri yazıya dökebilir veya Fiverr aracılığıyla bunu sizin için yapabilecek insanları kiralayabilirsiniz. Yazılı belgeler, bir YouTube videosunda nelerin konuşulduğunu anlamayı kolaylaştırır ve bunu kullanıcılar için indekslenmesini sağlar. Bu sayede hem YouTube hem de Google aramalarında çıkarsınız. Bu gibi bir durumda kullanılabilinirlikten söz bile etmiyoruz.

Kaliteli İçerik Üretin

Videonuzun beğenilmesini etkileyen en önemli etkenlerden birisi de videonuzun kalitesidir. Üç farklı kalite gerçeği bulunmaktadır.

  • Video Kalitesi. 2003 yılından kalma bir webcam ile video çekmeyin. HD özellikli, doğru ışıklandırma, çerçeveleme ve düzenleme ile videolar çekin. Biraz pratik yapmanız gerekebilir ancak düzenlenen videolar çok daha kolay başarıya ulaşacaktır.
  • Ses Kalitesi. Rüzgarlı bir futbol sahasında efekti verecek bir mikrofon ile kayıt yapmayın. Sesi filtrelemek ve gereksiz sesleri kısmak için temel ses düzenleme işlerini öğrenin.
  • Yazım Kalitesi. Konuşma yapacaksanız, konuşmanızın iyi ve kaliteli bir biçimde yazıldığından emin olun.

Siz kaliteli içerik üretiyor olabilirsiniz. Fakat kimsenin sizin iyi içerik ürettiğinizden haberi yoksa bu bir işe yaramayacaktır. Youtube izlenim değerlerinize bu hususta dikkat etmeniz gerekmektedir.

[ilginiziCekebilir id=”399″]

Özelleştirilmiş Video Thumbnailleri Kullanın

Bir video yüklediğinizde, YouTube, thumbnail olarak kullanabileceğiniz en makul üç resmi bulmak için tarama yapacaktır.

ozel youtube kucuk resim - Youtube'da Daha Fazla Aboneye Sahip Olmanın 25+ Yolu

Bunun yerine kendi özel thumbnailinizi oluşturun ve yükleyin. Videolarınızın thumbnailleri için bir tema seti belirleyebilir ve numaralandırmaları belirgin bir hale getirip, videolarınızın nasıl göründüğü ile ilgili daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz. Photoshop veya kullanacağınız başka bir programda birkaç dakika içerisinde bunu halledebilirsiniz.

Videolarınızı Olabildiğince Kısa Tutun

Buffer, web üzerindeki en çok paylaşılan, en çok beğenilen ve en çok popüler olan içerikler üzerinde bir çalışma yürüttü ve biri de içerik uzunluğu olan çeşitli metrikleri inceledi. YouTube üzerindeki en popüler videolar için buldukları ise yaklaşık 3 dakika uzunluğunda (https://blog.bufferapp.com/optimal-length-social-media) olmalarıdır. Eğer 6 veya 8 dakikalık bir video ile oluşturursanız, endişelenmenize gerek yok. Sadece 10’u geçmediklerinden emin olun.

Video Introsu Hazırlayın

Kısa bir video introsu YouTube’un standardı olmaya başladı ancak birkaç saniyeden daha uzun bir şeye ihtiyacınız da yok.

FPS Russia Intro - Youtube'da Daha Fazla Aboneye Sahip Olmanın 25+ Yolu

Arka plan müziği olarak 90’ların parçalarından çalan ve farklı yönlere ayrışan bir logoya sahip amatör girişler oluşturmayın. İnsanlar bu gibi şeyler ile karşılaşınca ilgilerini kaybediyor ve eğer şanslıysanız da videonuzu geçiyorlar. Eğer şanslı değilseniz de, videonuzu kapatacaklardır. Çok az maliyet ile Fiverr’den ortalama bir video girişi satın alabilir veya kendi özel giriş kısmınızı oluşturabilirsiniz.

Video Outrosu Hazırlayın

Outrolar daha zordur çünkü bir şablona uymaları ve her bir video için ayrı olarak hazırlanmaları gerekiyor. Yan yana duran iki video görüntüsü oldukça başarılı bir şablon olarak kullanılabilinir. Bir tanesi mevcut videoyu gösterirken, bir tanesi bir diğer popüler videoyu gösterebilir. Bir zamanlayıcı ile bir metin yerleştirin ve metninizin hemen altına da açıklama ile birlikte videonuzu beğenmeleri ve kanalınıza abone olmaları için butonlar ekleyin. Oldukça başarılı sonuçlar veriyor ve dilerseniz bu şablonu, içerikleri değiştirerek, hepsine de uygulayabilirsiniz.

Video Meta Bilgisini Doldurun

Bir video yüklediğinizde isteğe bağlı birkaç sekme önünüze çıkar ve bunların hepsi de gönderiniz için fazladan meta bilgisi ekler.

YouTube SEO Aciklama - Youtube'da Daha Fazla Aboneye Sahip Olmanın 25+ Yolu

Bunların büyük bir çoğunluğu videonuz ile ilgili olmayacaktır ancak her alan doldurulmalıdır. Aksi durumda bulunmamanız gereken arama sonuçlarında bulunamayacaksınızdır.

YouTube Bağlantı Sayfanızı Özelleştirin

Belirli bir miktarda (mevcut kurallar doğrultusunda 100 ) aboneye ulaştığınızda kanalınızın bağlantı adresini özelleştirebilme imkanınız bulunmaktadır. Kanalınızın adresinin youtube.com/channel/dafsfSAFAGJSDFsadfa yerine youtube.com.channel/kanalisminiz olmasını sağlarsınız. Eğer markanız sizin için önemliyse ve bir an evvel kısa URL’nizi almanız gerekiyorsa daha hızlı Youtube abone edinmenin yollarını bulabilirsiniz. Kullanış açısından oldukça faydalıdır ve pazarlama araçlarınızda bu adresinizi de artık kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Doğru bağlantı adresini seçtiğinizden emin olun çünkü bir kez seçtikten sonra değiştiremeyeceksiniz.

Beğeni İsteyin

Bu, abone olmaları gibi ricada bulunmanın başka bir türüdür ve aynı zamanda abonelikler, beğenilere kıyasla daha zor kazanılır.

Youtube Kanalima Abone Olun - Youtube'da Daha Fazla Aboneye Sahip Olmanın 25+ Yolu

İnsanlardan bunu istediğinizde videonuzu beğenme olasılıkları oldukça fazladır. Bunun size birkaç faydası da bulunmaktadır.

  • Sizi beğenen bir kullanıcı devamını da getirip, kanalınıza abone olabilir.
  • Daha fazla beğeniye sahip videolar arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünür.
  • Daha fazla beğenisi olan videoların daha fazla abone getirme ihtimali çok daha fazladır.

Daha fazla beğeni daha fazla popülerlik ve daha fazla abone anlamına gelmektedir. Bundan dolayı Youtube beğeni sayınızın iyi değerlerde olması, kanalınıza abone olan kişilerin sayısında iyi bir artış yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Profilinizi Güncel Tutun

Profilinizi güncel tutmak da oldukça gereklidir. Kanalınızı fragmanlar veya ilgili videolar ile güncel tutun, en son ve en popüler içeriği en öne almak için oynatma listelerinizi güncelleyin, varlıklarınızdaki değişiklikleri gösteren bilgileri ve bağlantıları güncelleyin ve genel olarak markanızı ve kanalınızı olabildiğince iyi bir biçimde sunun.

Kanal Fragmanı Hazırlayın

Birçok insan en popüler içeriğini en başa yerleştirerek, kanalının tanıtım videosu olarak belirler. Bu iyi olabilir ancak bundan daha iyisini yapabilirsiniz. Kanalınızı, insanlara tanıtacak kısa ve basit bir video hazırlayın. Intro ve outroyu ve hatta açıklamaları da göz ardı edin. Videonuz 60 saniyeyi de geçmesin. Sadece insanlara kim olduğunuzu, ne paylaştığınızı anlatın ve izlemelerini önerin. Bunu zaman içerisinde güncelleyebilirsiniz de.

Diğer Sosyal Ağlarda Videoları Paylaşın

Bir video yarattığınızda onu sosyal ağlarda paylaşmanız gerekiyor. Twitter’da bu paylaşımı birden fazla kez yapabilirsiniz. İlk paylaştığınız haftadan sonraki hafta ve belki diğer haftada da paylaşabilirsiniz.

youtube video paylasim - Youtube'da Daha Fazla Aboneye Sahip Olmanın 25+ Yolu

Facebook ve Google+’da ise tek sefer paylaşmanız yeterlidir. Ancak videonuzu doğrudan Facebook’a yüklemeyi tercih edebilirsiniz çünkü Facebook kendi videolarını YouTube videolarına kıyasla daha üst sıralarda gösterir ve Facebook videoları, Facebook’ta paylaşılan YouTube videolarına kıyasla daha fazla görüntüleme ve etkileşim alır. Büyük ihtimalle bunun ana sebebi gömülü olan kodlar yüzündendir. Unutmayın ki, Facebook’da paylaştığınız Youtube videolarınızın Facebook durum beğeni ve Facebook durum paylaşım sayısı da Google SEO için iyi bir metriktir.

Düzenli Olarak Video Paylaşın

YouTube başarınız için düzenli bir takvim ile içerik üretmek oldukça iyidir. Kaçırmayacağınız bir aralık belirleyin (haftada bir iyi bir başlangıç olabilir) ve bunu uygulayın. Yeni başladığınız dönemlerde içerik ve kaliteden ziyade tutarlı olmanız çok daha önemlidir. Tamamen kötü bir şey yüklemektense, biraz vaktinizi ayırarak, bir sonraki paylaşım tarihinizde düzenlenmiş bir video paylaşabilirsiniz.

Diğer YouTube Yıldızları ile İşbirliği Yapın

Belirli bir popülerliğe ulaştıktan sonra YouTube üzerinde sizinle aynı şeyleri yapan diğer insanlar ile iletişime geçmeye başlayabilirsiniz. Onların ilgisini çekip, videolarda birlikte çalışabilirsiniz. Buna verebileceğimiz en son örneklerden birisi de Paint isimli müzisyendir. YouTube şöhretine  kavuşmak için diğer YouTube müzisyenleri ile birçok ortak proje gerçekleştirmiştir

İlgili Yorumlara Yanıt Verin

Burada her yoruma yanıt vermeniz gerektiğinden bahsetmiyoruz. YouTube yorumları oldukça gaddardır ve bunlar arasında belirli bir zaman harcarsanız, YouTube’u kullanmama kararı bile alabilirsiniz.

Youtube Yorumlara Yanit - Youtube'da Daha Fazla Aboneye Sahip Olmanın 25+ Yolu

Ancak bir videoyu ilk kez paylaştıktan sonra oldukça ilgi çekici ve yararlı yorumlar alabilirsiniz. Bu yorumları yapan kullanıcılar ile etkileşime girmek için onların yorumlarını yanıtlamayı ihmal etmeyin. Henüz Youtube’da yeniyseniz, Youtube yorum hiç olmayacak ya da çok az sayıda olacaktır. Youtube yorum sayısını arttırmak için farklı yöntemler denemelisiniz.

İlgili Video Oynatma Listesi Hazırlayın

Aynı konu üzerinde birkaç videonuz olduğunda veya devam eden bir seriniz olduğunda bir oynatma listesi ekleyin ve videoları ilgili sıraya koyun. Bu size iki ana fayda sağlayacaktır. İlki, insanlar oynatma listenizi kolay bir sıralama ile kanal sayfanızda görebiliyorlar. İkincisi ise, bir videoyu izleyen herhangi biri kolayca oynatma listesindeki diğer videoya yönlendirilebilinir ve potansiyel olarak otomatik oynatma listesinin tamamını izleyebilir.

Videolarınızı Blogunuza Yerleştirin

YouTube’un ana gücü, çevrimiçi herkesin güvendiği ve kullanmak istediği kolay ve sağlam video gömme seçeneğinden kaynaklanmaktadır.

Youtube Embed Video - Youtube'da Daha Fazla Aboneye Sahip Olmanın 25+ Yolu

Her video yarattığınızda ve benzer veya aynı konu üzerinde bir makale yazdığınızda videonuzu blogunuza gömün. Kimi insanlar metin yerine videoyu tercih etmektedir. Hiçbir şey kaybetmiyor ve hem görünülürlük hem de görüntüleme kazanıyorsunuz. Aynı zamanda daha fazla insana erişmek için, insanları videolarınızı kullanmaya teşvik edebilirsiniz.

Video Üretiminizi Arttırın

Zaman içerisinde tüm video üretim sürecinizi değiştirmek isteyeceksinizdir. Bazı alt yapıları kurmak zaman gerektirirken, düzenleme prosedürleri ve kaynak bulma çabaları da epey bir vaktinizi alabilir. Ancak bu sistemleri kurduktan sonra üretiminizi hızlandırabilir ve her hafta daha fazla video üretebilirsiniz. Daha fazla video, daha fazla görüntüleme, daha fazla etkileşim, daha fazla görünülürlük, daha fazla reklam kazancı ve daha fazla ziyaretçi anlamına gelir.

YouTube Sosyal Paylaşım Butonlarını Kullanın

YouTube kanalınızı tanıtırken, YouTube’un sosyal paylaşım butonlarını sitenizde kullanabilirsiniz.

Video Paylasim - Youtube'da Daha Fazla Aboneye Sahip Olmanın 25+ Yolu

Bunlar, yükleyeceğiniz bir widget veya diğer sosyal medya kutucuklar ile oldukça uyum içerisinde olacaktır. Hangi yöntemi kullanırsanız, kullanın, bağlantının çalıştığını test etmeyi unutmayın.

Abonelik Şartıyla Sosyal Medya Yarışmaları Düzenleyin

Sosyal medya yarışmalarının sıkı kuralları vardır ancak oluşturacağınız yarışma türüne bağlı olarak hepsi hakkında bilgiye sahip olmanız da gerekmiyor. Gleam gibi hizmetler sizin platformlar arası yarışma şablonları kullanmanıza yardımcı oluyor. Bunların içinde yeni YouTube aboneliği şartı gibi yarışma katılım şartlarını güncelleyebiliyorsunuz. Yeni abonelikleri teşvik etmek için oldukça harika bir yöntemdir.

Bağlantı Adresinizi Her Yere Dağıtın

Gerçekten de her yerden bahsediyoruz. Bağlantı adresinizi özelleştirdikten sonra, bunu her yere yerleştirin. E-posta imzanıza, Twitter sayfanıza, LinkedIn platformuna, herhangi bir afişe, kartvizite, radyo reklamlarına ve aklınıza gelebilecek diğer her yere. Pazarlama stratejiniz doğrultusunda seçenekleriniz sınırsızdır.

YouTube Reklamlarını Kullanın

Günün sonunda daha fazla abonelik için kanalınızı her zaman ödeme yaparak tanıtabilirsiniz. YouTube ve Google’da reklam vererek, diğer videolarınız için reklam alabilir veya Facebook üzerinde insanların doğrudan kanalınıza abone olmaları için reklam yapabilirsiniz. Popüleritenizi arttırmak için biraz para harcayarak daha fazla insan kazanın.  Dilerseniz farklı platformlardan da Youtube abone sağlayabilirsiniz. Ancak  Youtube izlenim ve Youtube beğeni  sayınızı iyi tutmanın da  organik abone artışına yardımcı olacağını lütfen unutmayınız. Ardından popüleritenizi arttırabilir ve büyüme döngünüze devam edebilirsiniz.

Leave A Comment