YouTube Android Uygulaması Yenilendi

2017-06-22T14:20:07+00:00

YouTube Android Uygulaması, muhtemelen hemen hemen, Android işletim sistemini kullanan her akıllı telefon sahibinin ilk indirdiği uygulamalardan biridir. YouTube’da bu uygulamanın öneminin farkında. Zira istatistiklere göre, dünya genelinde YouTube izleyicilerinin %52’sini mobil kullanıcıları oluşturuyor. Ve YouTube, bu potansiyele sahip kullanıcıları için Android Uygulaması’nda son ve harika değişiklikler yaptı.

YouTube Android Uygulaması, YouTube’ın 2017 içerisinde değişiklik, güncelleme, yeni girişimler gibi hamlelerinden payını alan uygulamalardan biri. YouTube Android Uygulaması’nın bu kadar özel yapan şey, kullanım yogunlugu diyebiliriz. Zira uygulama çıktıgından beri milyonlarca kere indirilmiş ve dünya genelinde en çok kullanılan uygulamalardan biridir. YouTube, geçtiğimiz aylarda başlattıgı değişim sürecini sadece masaüstü platformlarda degil, mobil uygulamalarında da gerçekleştirdi. Yakın zamanda güncellenen Android Uygulaması, yeni bir arayüze kavuşmuş ve bununla birlikte bir çok yenilik de barındıran bir yapıya geçmişti. Geçtiğimiz günlerde bu uygulamaya “yama” diyebilicegimiz şekilde getirilmiş güncellemelerden sonra, bu şimdi yapılan güncelleme ile birlikte uygulamanın son halini aldıgını düşünebiliriz. İlk güncellemede hatırlarsanız ve muhtemelen kullanıyorsanız, görünüşü çok daha modern, kullanımı çok daha pratik, bazı tarafları biraz alışkanlık gerektirse de, genel olarak eski YouTube kullanımızı sekteye ugratmayacak kadar orjinaline sadık bir yapı kullanılmıştı. Yeni yapılan değişiklikler ise son derece kullanışlı. Kullanımı kolay ve kullanıcı dostu yapılar içeriyor. YouTube Android Uygulaması, bu gözle görülür özellikler yanında bir takımda perde arkasında bulunan normalde kullanıcının pek hissetmeyecegi teknik geliştirmelerde içeriyor. Ki uygulamalarda bu geliştirmeler sık sık yapılır. Fakat kullanıcı bunun pek farkına varmaz. Bu durumu tıpkı arabalardaki makyaj operasyonları gibi düşünebiliriz. Yani kullanıcı sadece arabanın dışını görürken, iç kısımlardaki değişiklikleri pek hissetmez. Uygulamalardada aynı mantık hakimdir. Ve YouTube, bu teknik geliştirmeleri çogunlugun farketmediği üzere gerçekten çok çıtayı oldukça yukarı çekecek derecede ilerletmiş.

Yeni Özellikler, Daha Canlı Bir Uygulama

Mobil uygulamalardaki alışkanlıklarımız, PC uygulamalarındaki alışkanlıklarımızdan farklıdır. Buna paralel olarak beklentilerimizde farklıdır. Mobil Uygulamalarda hareket alanımız sınır oldugundan dolayı, kullanımda pratiklik ararız mesela. Yada mümkün oldugunca daha az şarj harcamasını bekleriz, mevcut interneti daha aktif kullanmasını, isteklerimize daha hızlı cevap verilmesini bekleriz. YouTube Android Uygulaması, bütün bu beklentilere uygun şekilde optimize edilmeye çalışılmış ve bu son güncellemelerle birlikte büyük oranda bu beklentileri karşılamış. Bütün bu teknik altyapı iyileştirmeleri ile birlikte, bir takım yenilikler ve muhtemelen ilerleyen zamanlarda bizi bekleyen fakat şuan aktif olmayan güncellemeler hakkında ipuçlarıda vermiş. Öncelikle yenilik olarak, tasarımdaki farklılıklar ilk olarak göze çarpan şey, eger eski bir YouTube Android kullanıcısı iseniz, muhtemelen ilk dikkatinizi de çekecek olan şey “Gezinme Çubugu” olacaktır. Gezinme Çubugu, mobil kullanıcılar için oldukça önemli bir unsur. Çünkü hiçbirimiz YouTube’a giripde, genellikle tek bir video izleyip çıkan kullanıcılar degiliz. Gezinme Çubugu’nun ilk farklılıgı ise; konumu. Alta yerleştirilen gezinme çubuğu böylelikle ekranı daha ekonomik kullanıyor. Bununla birlikte, kullandıkça farkedeceginiz diger bir özelliği ise sabit kalması. Yani siz videolar arasında gezindikçe, değişen sadece videolar oluyor, gezinme çubugu sabit kalıyor. Böylelikle kullanım daha pratikleşmiş oluyor.

youtube_android_guncelleme

YouTube daha dogrusu sosyal medya kullanıcılarının genellikle gözlemlenen bir alışkanlıgı da sabırsız olmalarıdır. Bir video izlerken dikkatimizi çeken başka bir içerik gördüğümüzde, refleks olarak direk oraya geçebiliyoruz. “Yanlışlıkla sayfayı kapattım”, “nereden bulucam şimdi o videoyu” gibi cümleler sosyal medya kullanan çogu kişinin, internet hayatı boyunca en az bir kere olsun kullandıgı cümlelerdir. İşte yeni YouTube Android güncellemesinde bu sorunada bir çare bulunmuş. Yeni özelliklerden bir tanesi de, seyretmeyi bıraktığınız her hangi bir videoda kaldığınız yeri hatırlayabilecek olma özelliği. Bu özellik tezcanlı kullanıcılar için hayat kurtarıcı bir özellik olacak gibi görünüyor. Ne var ki bu iki güzel özellik, bir uygulamayı yeni yapmaz, olsa olsa iyileştirme olarak tanımlanabilir. Yeni YouTube Android Uygulaması, bu yüzden sadece bu yenilikleri katmayıp, bütün yapısında küçüklü büyüklü bir çok değişiklik gerçekleştirmiş. Gezinme çubugundan hariç olarak gezinme sekmelerinde dolaşmakta daha kolay hale getirilmiş, başparmagınızla bütün bir sayfaya hakim olmanız mümkün olabiliyor. Böylelikle kullanım oldukça kolaylaştırılmış. Bütün bunların yanı sıra Hesap ve Kitaplık sekmeleri değişmiş, çok daha kullanımı kolay ve çok daha işlevsel hale getirilmiş. Teknik güncellemeler, tasarımsal geliştirmeler gibi bütün bu yenilikleri toparlarsak, evet YouTube’ın bu yeni Android Uygulaması hakikaten “yeni” sıfatını hakediyor diyebiliriz.

youtube_yeni_android_uygulama

YouTube bildiğimiz gibi 2017 senesini oldukça aktif biçimde geçirdi. Hem PC platformunda, hem mobil uygulamalarda, hemde sitenin kullanım politikalarında bir çok değişiklige yöneldi. Bu değişikliklerin bir kısmı girişim olarak nitelendirilebilir. Zira daha önce kullanmadıgımız yeni özelliklerin habercisi niteliğinde duyurularda yapıldı. Mesela, çevrımdışı mobil Uygulaması YouTube GO gibi örnekler, mobil uygulamalar üzerine “ortak sahne” gibi girişimler, şuan YouTube genelinde henüz aktif olarak kullanılmayan fakat ileride YouTube alışkanlıklarımızı değiştirecek gibi gözüken uygulamalardır. YouTube Android Uygulaması, şuanki haliyle bile oldukça kullanması kolay ve eglenceli. Bütün bu yeni yapısının yanında, canlı yayın için yeni düzenlemeye uygun olarak (bildiğiniz gibi 10.000 abone şartı kaldırılmıştı) gelecek. Yeni YouTube Android Uygulaması, resmi olarak duyurusu yapılıp, bütün bu yeni özelliklerin tanıtımı yapılmış bile, henüz tam anlamıyla indirilmeye açık degil. Fakat yakın zaman içerisinde Google Store’da boy göstermesi bekleniyor. Bununla birlikte yeni Android Uygulaması gelene dek, tabiki eski Android sürümü, hala aktif olarak kullanılabiliyor durumda.

Leave A Comment