Yeni YouTube’ın 9 Bilinmeyen Özelligi

2017-06-12T23:27:07+00:00

YouTube son günlerde geçirdiği değişimlerle, hem aynı hemde bambaşka bir yapı içerisinde. Günden güne güncellenen teknik yönleri ve yeni eklenen özellikleri ile basit bir video platformundan, çok daha kullanışlı ve altyapısı zengin bir site durumuna dönmüş durumda. Bu yazımızda bu yeni eklenen, YouTube deneyimizi çok daha farklı boyutlara taşıyacak ve pek fazla bilinmeyen özelliklerini açıklayacagız.

Geniş Ekran Özelliği

YouTube, bildiğimiz dizaynı artık alışkanlık düzeyinde olan bir site. YouTube’da bunun farkında olarak, süreklililik içerisinde arayüzünü değiştirse bile, ana temaya genel itibariyle hep sadık kalmış, böylece YouTube alışkanlıklarını fazla “değiştirmeme” yoluna gitmişti. Ne varki duyurusu 2012’de yapılsa ve günümüzde de aktif olarak kullanılsa bile YouTube’ın bir arayüzü daha var. Bu tip arayüzler sosyal medya siteleri, hatta oyun sitelerinde dahi uygulanmış ve genellikle PC platformundan ziyade daha çok TV platformu izlenimi uyandıran ve halihazırda zaten TV platformlarında da kullanılan geniş ekran özelliği. YouTube’ın çok geniş ekranlı bilgisayarlarda halihazırda duyurusunu yeni gerçekleştirdiği, ülkemizde aktif olmasa bile şuanda yayında olan TV portalı olan YouTube TV de, internet bağlantısı olan TV platformlarında (ki YouTube, düşündüğünüz gibi sadece mobil yada PC bazlı bir uygulama olmayıp, istatistiklere göre net bağlantısı olan TV’lerde de geniş çaplı olarak kullanılmaktadır.) kullanımı nispeten daha kolay ve canlı olan geniş ekran özelliği, pek fazla bilinmese bile bilenler tarafından oldukça ragbet gören bir özelliktir. Bu geniş ekran özelliği, bildiğimiz YouTube’dan biraz farklı bir arayüz sunsa bile, işlev bakımından bildiğimiz ve tanıdıgımız YouTube’dır. Eger geniş ekran özelliğini sizde bir deneyimlemek isterseniz www.Youtube.com/tv adresini ziyaret edebilir, hatta dilerseniz YouTube’ı bu şekilde kullanabilirsiniz.

Karanlık Mod Özelliği

“Karanlık Mod” dediğimiz olay, aslında YouTubea ait olmayan bir kavram. Daha önceleri Twitter gibi sosyal medya siteleri de bu özelliği aktifleştirmiş ve oldukça rağbet görmüştü. Karanlık Mod, kullanım durumuna göre oldukça avantaj sağlayan, kullanıcı deneyiminizi görsel açıdan oldukça değiştiren bir uygulamadır. Bildiğimiz gibi YouTube beyaz tema agırlıklı bir site. Bu durum, ilk etapta göze hoş gözükse bile dezavantajları vardır. Bu yapı, gece kullanımlarında göz yorabilir, şayet mobil tablet gibi bir platformdan kullanıyorsak, şarj süresini doğrudan doğruya etkileyerek kısaltabilir veya bütün bunları bir kenara bıraksak bile, Karanlık Mod farklı bir YouTube deneyimi arayanlar için oldukça değişik bir tercübe sunabilir. Karanlık Mod’u şuan dünya genelinde oldugu gibi ülkemizde de aktif olarak kullanabilmek, şuan itibariyle mümkün. Fakat bu özelliği kullanabilmeniz için “şimdilik” bir Chrome tarayıcı kullanmanız gerekiyor. Karanlık Mod’u aktifleştirebilmek için, sırasıyla şu adımları uygulamamız lazım. tabi bütün bu İşlemlere başlamadan önce, YouTube’da oturum açmış olmanız gerekiyor. İlk olarak Chrome geliştirici araçlarına erişim sağlamamız gerekiyor: Windows’ta Ctrl + Shift + I tuşlarına, şayet Mac kullanıyosak Option + Command + I basıyoruz. Bu işlemin ardından yukarıdaki Console sekmesine geçiyoruz. Son olarak konsola aşağıdaki komutu yazıyoruz ve ardından Enter tuşuna basıyoruz: document.cookie=”VISITOR_INFO1_LIVE=fPQ4jCL6EiE” Şimdi geliştirici araçlarını kapatıyoruz ve ardından YouTube sayfasını yeniliyoruz. Sayfayı yenilediğimizde farklı bir tasarım ile karşılaşacaksınız. YouTube’da sağ üst köşedeki profil resmimize tıklıyoruz ve Koyu Renk Modu: Kapalı seçeneğine tıklıyoruz. Burada ise Koyu Renk Modunu Etkinleştir seçeneğini aktif hale getirdiğinizde artık YouTube’ı Karanlık Mod temasıyla kullanabilirsiniz. Karanlık Mod ile belirtmemiz gereken son nokta; YouTube’ı sadece izleyici olarak Karanlık Mod’ta kullanabiliyorsunuz, şayet içerik oluşturucu olarak kullanmak istiyorsanız, şimdilik gene beyaz tema ile devam etmeniz gerekecek.

youtube_dark

Çift Tıklama Özelliği

YouTube’da videoları ileri ve geri sarmak, hemen hemen hepimizin yaptıgı bir hareket. YouTube bu durumlar ile ilgili, Android uygulamaları için bir kısa yol getirdi. Pek bilinmeyen, bilenlerin de çogunlugunun tesadüfi olarak keşfettiği bu yol aslında oldukça pratik ve kullanıcı dostu bir özellik konumunda. “Çift tıklama özelliği” diyebilicegimiz bu özellik sayesinde videoları rahat ve pratik şekilde hızlı hızlı ileri veya geri sarabiliyoruz. YouTube, PC kullanımında bu işlem için kısayollar zaten hali hazırda mevcut iken, takdir edersiniz ki bu işlemleri mobil şekilde uygulamak mümkün olmuyordu. YouTube, bu durumu kolaylaştırmak için şuan aktif olarak kullanılabilen bu çift tıklama özelliğini yakın zamanda aktifleştirmiş ve şuanki güncel haliyle kullanılabiliyor.

YouTube GIF

İnternetin resim, video ve yazıdan başka en önemli elementlerinden birini de artık günümüzde GIF resimler olarak degerlendirebiliriz. Kullanıcıların kendilerini ifade etmek için, genellikle mizah amaçlı GIF’lere sosyal medyada sık sık rastlamış olmalısınız. Bu GIF özelliği ilk başlarda sosyal medya sitelerinde fazla yaygın olmasa bile, zamanla sevilmesiyle paralel olarak, gitgide daha sosyal medya sitelerince uygulanabilir hale gelmiş bulunuyor. Günümüzde Facebook’dan, Twitter’a kadar hemen her yerde GIF resimlere rastlamak vede kullanmak mümkün olabiliyor. Bütün gelişmelere artık pek bilinmese de, YouTube’da dahil oldu diyebiliriz. Zira tek tuş ile videoları GIF formatına dönüştürmeye başlayan YouTube, kullanıcılara bir hayli kolaylık sağlıyor. Fakat altını çizmek istediğimiz nokta, bu özelliğin şimdilik sadece içerik oluşturucuların (bir başka deyişle YouTuber’ların) GIF oluşturucuyu etkinleştirdiği videolarda çalışması durumudur.

YouTube Live

Twich TV zamanının ilk canlı platformlarından biri olarak, öncü bir konumda oldugu tartışılmaz. Fakat işin içinde video varsa, YouTube’ın buna kayıtsız kalmaması süpriz olurdu. Zira beklenildiği üzere önceliği oyun olmak üzere, ortaya 2015’de bir YouTube Gaming kavramı çıktı. YouTube Gaming’de oyunları canlı canlı izleyebiliyor hatta dilerseniz sizde bir canlı yayın açarak kendi izleyicilerinize ulaşabiliyordunuz. Zamanla bu olayı sadece oyuna baglı bırakmayan YouTube, bir Canlı Yayın Sistemi oluşturdu. YouTube’da canlı yayın yapmak aslında bilinmeyen özellikler sınıfına girmez. Neticede artık duyulmuş, bilinmiş bir kavram. Fakat bütün bu canlı yayınları takip edebilmek için bir kısayol oldugunu biliyormuydunuz ? Üstelik bu kısayolun adreside çok basit. https://www.YouTube.com/live adresini ziyaret ederek yapılan bütün canlı yayınları takip edebilmeniz mümkün. Bu noktada YouTube’ın canlı yayınlara çok önem verdiğini ve kullanıcılarını mümkün oldugunca canlı yayınlara yönlendirdiğini de hatırlatalım.

youtube-tv

YouTube TV

YouTube bir TV kanalı olsa nasıl olurdu? sorusunun cevabını, muhtemelen YouTube ile içli dışlı olan hemen herkes bir kere olsun kendine sormuştur. Bu soruyu tek soran büyük olasılıkla siz değilsiniz, YouTube yönetim kuruluda kendisine sormuş ve görünen durumlara bakılırsa “neden olmasın ki?” şeklinde cevaplamış. Geçtiğimiz dönemlerde yaşadıgı reklam krizi sonrası, marka değerini koruma etkinliklerinden biri kabul edilen ve duyurusu 2012’de yapılsa bile, yakın zamanda hayata geçirilen bir TV projesi olan YouTube TV, şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletleri’nin belli başlı eyaletlerinde, aylık 35 USD gibi bir bedel karşılıgında izlenilebiliyor. Zamanla tüm dünya genelinde yayın yapması beklenen projenin, normal tv kanalları, özellikle Netflix, HBO gibi paralı TV kanallarından hiçbir farkı yada eksigi bulunmuyor. YouTube TV, duyurusu yapılsa bile, aslında sessiz sedasız yayın hayatına başlamış, aktifliğinden dahi bir çok kişinin bihaber oldugu bir gelişme durumunda fakat kendilerininde açıkladıgı üzere, bu durum sözkonusu TV’nin sadece beta durumunda olması ile alakalı. YouTube TV, ilerde büyük projelere imza atacak gibi söylemler yapılsa bile, şimdilik sadece bilenin ve tabi Amerika Birleşik Devletleri’nin yayın yapılan eyaletlerinde yaşayanların haberdar oldugu bir özellik konumunda.

YouTube Toplulukları

YouTube’da etkileşim, belkide en önemli unsurlardan biri. Bu hem izleyiciler için bir yapının parçası olma hissiyatını veriyor, hemde içerik oluşturucular açısından; hem bilinirlik açısından önemli, hemde teknik olarak YouTube tarafından farkedilmenizin bir yolu olarak önem kazanmakta. Bütün bunların yanında YouTube içinde önemli. Çünkü sürekli etkileşim içinde bulunan bir yapı, sitenin canlı kalmasının bir yolu olarak görülüyor. YouTube’da şayet kanal yada video sahibi izin vermiş ise etkileşimde bulunmanız mümkün ve YouTube’da halihazırda çokça kullanılan bir durum. Fakat bütün bunların yanında YouTube etkileşim olayı için, çogunlugun bilmemesine rağmen, YouTube Toplulukları isimli bir sekme yayınladı. Bu sekmenin amacı dogrudan dogruya içerik oluşturucular ile etkileşime girmek hatta tartışma konusu açmak. Şayet sevdiğiniz kanallarla birebir dialoga girmek isterseniz bu sekmeyi kullanabiliyorsunuz.

youtube_kids

YouTube Kids

YouTube yetişkin içerikler için bir Kısıtlı Mod uygulamasını halihazırda kullanıyordu. Bu mod ile özellikle çocukların gelişimini ve psikolojisini etkileyebilicek içeriklerin izlenmesini engelleme amacı taşıyan, bir nevi koruma programı amaçlanmıştı. Fakat bu mod yeterlimi değilmi kısmı tartışılır. YouTube ise bu tartışmalardan gelen geri dönüşümlere göre yeni bir uygulamayı duyurmuş durumda. Tamamen çocuklara yönelik, yepyeni bir platform olan YouTube Kids, YouTube’ın daha basitleştirilmiş ve adındanda anlaşılacagı gibi öncelikli olarak çocuklara hitap eden, yeni bir özelliği durumunda. Sadece içerik olarak degil, işlev olarakda hem çocuklar, hemde çocuklarının video alışkanlıklarını kontrol etmek isteyen ebeveynler için tasarlanmış olan YouTube Kids yakın zamanda tüm dünya genelinde aktif olacak. YouTube Kids özelliği sayesinde, çocukların ne kadar süre boyunca YouTube’da kalabileceklerini ve nelere erişebileceklerini ayarlayabiliyorsunuz.

YouTube Akademi

YouTube’da kariyer yapmak artık bir çok kişinin ideali hatta rüyası konumunda. Bu konuda eğitimsel olarak, hem ülkemizde, hem dünya genelinde bir çok adım atılmış durumda. Fakat bilinmeyen nokta; YouTube’ın bu eğitim olayına zaten yıllardır başlamış ve devam etmesi ile ilgili. Zira YouTube, hem ülkemizde, hem dünya genelinde içerik oluşturucular için zaten bir egitim programı sunmuş ve ücretsiz, online olarak sürekli halde aktif halde devam etmekdedir. Bu egitimler, içerik oluşturucular için püf noktaları, pratik bilgiler yada ipuçları şeklinde olup, tam bir eğitim programı işlevi görür. Özellikle ingilizce versiyonu olan ve YouTube Academy isimli bu eğitim girişiminde çok geniş kaynaklı bilgilere ulaşabiliyor, hatta dilerseniz YouTube’ın sertifikalı daha gelişmiş programına dahil olabiliyorsunuz. YouTube eğitim programının türkçe versiyonuna buradan, ingilizce versiyonuna ise buradan ulaşabilir ve YouTube eğitim idealinizin ilk adımını hemen şimdi bile atabilirsiniz.

YouTube her geçen gün gelişen bir yapı. Her geçen gün yeni bir özellik eklenmekte yada zaten mevcut olan özellikler güncellenmektedir. Şayet iyi bir YouTube kullanıcısı olmak istiyorsanız, bütün bu gelişmeleri birebir güncel olarak takip etmeli ve gelişmelerden geri kalmamanız gerekiyor. Çünkü YouTube’da sosyal medya kavramının geregi olarak, sürekli güncel kalma hedefini hiç aksatmadan yerine getirmekte, özellikle son günlerde yaşadıgı kötü tecrübelerinde etkisiyle sürekli olarak yeniliklerini duyurmaktadır. İyi bir YouTube kullanıcısı olmak için bu yenilikleri sürekli takip etmekte, dogal olarak fayda var.

Leave A Comment