Yeni Facebook Rekorları

2017-07-08T12:36:17+00:00

Facebook dünyanın en geniş kapsamlı sosyal medya sitelerinden bir tanesi. Dünya genelinde kullanımına ve içerik zenginligine bakarak bünyesinden rekorların çıkması hiçte şaşırtıcı bir durum olmuyor. Fakat asıl şaşırtıcı olan, rekor içeriklerin hiç umulmayan yerlerden gelmesi. Bu durum aslında sırf Facebook’a özel bir durumda sayılmaz. Sosyal medya tarihinde bu tip durumlar sık sık yaşanmış, en alakasız içerik bile, hiç beklenmeyecek şekilde büyük ilgilere maruz kalıp adını rekorlar tarihine yazdırmıştır. Facebook, yakın zamanda ise bir taneden de fazla durum ile ilgili olarak, “Facebook ve rekor” kelimelerini yanyana getirdi.

Çok basit bir okullar arası iletişim sitesi olan Facebook’un aslında dünya çapında bu denli büyümesi bile, bir rekor olarak sayılabilir aslında fakat asıl ilginç olan Facebook kullanıcılarının, Facebook aracılıgı ile dünya genelinde rekorlara imza atması. Ne varki Facebook, rekorlar tabirine pekte yabancı bir kavram degil. Hatta tarihi, zamanına göre bir çok rekora ev sahipliği yapmış hatta kendi rekorlarını kırmak yada zamanın değişimiyle birlikte, aynı rekoru tekrar elde etmek gibi kavramlar, Facebook tarihinde yaşanmamış durumlar degiller. Facebook, bünyesinde yeni rekorlar kırmak bir yana, yeni rekor tabirleri ortaya çıkarmak gibi ilginç bir özellige de sahip. En çok yorum yazılan iletiler, en çok begeni toplayan resimler gibi, bundan 10 sene önce rekorlar kitabında esamesi okunmayacak kavramlar, bugün rekorlar tarihinin en önde gelen kavramları arasında. Bununla birlikte rekorlar kitabına girmek isteyen sayısız insan, sayısız deneme yaparak dolaylı olarak Facebook’un rekorlar kitabına girmesine vesile olmuştur. Mesela Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye inat etmiş bir grup kullanıcı, Facebook’da tek bir iletinin altına 1,001,291 yorum yazarak hem Facebook tarihinde bir ilk olmuşlardır, hemde Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişlerdir. Söz konusu grup, Cathy Matthews ve 106 arkadaşından oluşurken, 30 Ocak’ta “Ffgpioneers/gwr/attempt” adlı grubun sayfasına yazılan bir iletinin altına yazdıkları yorumlarla, dünyada bu konuda ses getirenler arasında en başı çekmişlerdir.

facebook_rekorlar

Facebook içeriklerindeki rekorlar, dogal olarak Facebook’un kendisininde rekorlar kapsamına girmesini sağlamış ve şirket dogrudan dogruya bu durumdan kar elde etmiştir. Bu durum da, kırılan rekordan farklı olarak yeni bir rekora imza atmasına sebep olmuştur. Mesela şirketin yılın ilk çeyreğindeki net karı, geçen yılın aynı dönemine göre % 76 artışla 3,06 milyar dolara ulaşarak, kar oranındaki rekorunu şuan itibariyle elinde tutması, bu duruma en iyi örnek teşkil eder. Facebook, artık bildigimiz üzere eskisine oranla çok daha zengin medya türlerini bünyesinde barındırıyor. Video, canlı yayın, GIF gibi eskiden mevcut olmayıp, şuan olması büyük eksiklikler hissetiricek medya türleri, Facebook içeriklerinde çok geniş yer kaplamaktadır. Bu zengin içerikler ise, yeni rekor alanları oluşturmakta ve “en beklenmedik içeriklerin büyük ilgilere maruz kalması durumları”nın ilginç bir örnegi ise, yakın zamanda gerçekleşmiştir. Üstelik bu örnek sadece Facebook için degil, sosyal medya dünyasının tamamı için bir rekor durumunda. Standart olarak video temelli bir site olmamasına rağmen (ki bu alanda bildigimiz gibi YouTube başı çekiyor), basit bir gardrop videosu, izlenme rekorlarını alt üst ederek Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Gardrop düzenlemek gibi basit ve günlük hayatımızın bir parçası olan durumu, daha pratik hale nasıl getirebiliriz? sorusunun cevabı olarak, Blossom adlı bir Facebook sayfasında yayınlanan bir “gardrop düzenleme” videosu, hiç beklenmedik bir ilgiye maruz kalmış, sadece bir buçuk dakika süren video sosyal medyanın bugüne dek en çok izlenen videosu olmuştur. 18 mayısta yayınlanan video, bir buçuk-iki ay gibi bir süreçte tam 340 milyondan fazla izlenim almıştır.

facebook_yeni_rekorlar

En Çok Rekor Kırılan Site

Facebook, muhtemelen içeriklerinin başardıgı rekorlar, kar payı rekorları, gişirimcisi ve CEO’su olan Mark Zuckerberg’in kazandıgı başarılar bir yana, muhtemelen tahmin edebiliceginiz gibi dünya üzerinde en çok kullanılan site sıfatına sahip olarak, aynı zamanda kullanıcı sayısıda rekor seviyelerdedir. Bu durum son bir kaç yıldır zirvelerde olsa bile, 2017 itibariyle kullanıcı sayısının 2 milyar gibi bir sayıya ulaşmasıyla, resmi olarak dünya rekorları arasına girmiştir. Bu sayıya göre, dünya üzerinde her 4 kişiden birinin, aktif olarak kullandıgı bir Facebook hesabı bulunuyor. Bu gidişat ile birlikte, zaman içinde ne gibi rekorların gelecegi şimdilik belirsiz fakat Facebook’un zirvede kalma istegi ve bu yönde attıgı adımlar, bu genel başarı göstergesinin hiçte aşagı dogru inmeyecegi şeklinde görünmesine sebep oluyor.

Facebook, internetin globalleşmesinden en çok faydalanan sitelerden bir tanesi. Facebook’dan öncede tabiki sosyal medya vardı. Fakat sosyal medyanın çehresini değiştiren kilit isimlerden biri oldugu da ayrı bir gerçek. Şuanda sosyal medya siteleri arasında, içerikler bakımından en çok rekora sahip olmasının altında da bu yatıyor diyebiliriz. Zaman içerisinde sitenin bünyesine katacagı yenilikler, yeni rekorlara ev sahipliği yaparmı? orası bilinmez fakat Facebook’un sahip oldugu prestiji kaybetmeye hiç niyeti olmadıgını ve sahip oldugu kullanıcı kitlesinin büyüklüğünü göz önünde bulundursak, çok daha farklı alanlarda yeni rekorların gelmesi artık Facebook için bir rutine dönüşecek gibi görünüyor. Facebook’da kırılan her bir rekor, belki bu alanda başarı elde etmek isteyenler için bir motivasyon olabilir fakat şayet böyle bir niyetiniz varsa, kırılan rekorlardaki sayıları göz önünde tutarsak işinizin oldukça zor oldugunu söyleyebiliriz.

Leave A Comment