Ürün İnceleme Videoları İçin 5 İpucu

2017-04-12T00:31:40+00:00

2017 yılında olmamıza rağmen eline kamera alan 40 dakika boyunca vergi yasalarını anlatır gibi ürün incelemesi yapıyor. Bu videolarda odak yok, çok uzun sürüyor ve seksenlerin TRT açık öğretim videolarını çeken ekip tarafından yapılmış gibi duruyor.

Şükür ki, ürün inceleyicisi olarak izleyicilerinizi sıkmadan başaralı videolar yapmanın yolları var. Eğer satış ortaklığı yapıyorsanız ya da bir ürün hakkında sadece fikirlerinizi belirtmek istiyorsanız şu beş ipucunu uygulayın.

1) Beş dakikayı aşmayın

İzleyicilerinizin istediği şey doktora tezi sunumu değil, bir ürünün kendilerine tanıtılmasıdır. İncelemelerini kısa ve öz tutun. Eğer beş dakikanın üzerine çıkıyorsanız, vidoyu ustaca editleyin.

Pop şarkılarının ve televizyon reklamlarının 3 dakikanın üzerine çıkmamasının bir sebebi vardır. Karmaşık bir hikaye olmadan insanların dikkatini uzun süre tutamazsanız. 5 dakikadan sonra başka bir şeye geçeceklerdir.

2) Ürüne odaklının ve adil bir şekilde inceleyin

İnceleme ürüne odaklanmalıdır, inceleme yapan kişiye değil. İncelemeye biraz kendi yorumunuzu katmak incelemenizi daha samimi gösterecek olsa da kimse durmadan kendiniz hakkında konuşmanızı duymak istemez.

Belirttiğiniz fikirler olabildiğince dengeli ve dürüst olmalıdır. İnceleyeceğiniz ürünlerin çoğu grinin bir tonunda olacağı için bu kadar da zor almayacaktır. Eğer komedi kanalı değilseniz, tüketiciler sizi bağırıp çağırırken görmek istemeyeceklerdir. Eğer gerçekten ürün incelemesi istiyorlarsa ürünleri parçalamanızla da ilgilenmeyeceklerdir. Ama dediğim gibi bu gerçek ürün inceleme kanalları için geçerli. Ürün parçalayarak geçinen çok insan var. Burada yapmanız gereken şey ürünün artı ve eksi noktalarını tüketicilere açıklamaktır, ne kadar öfkeli olduğunuz göstermek değil.

3) Birincil özelliklere ve ne yaptıklarına odaklanın

Sınırlı vaktinizi olduğu için bütün özellikleri tanıtmanız çok mantıklı olmayabilir. Bu ürünü özel kılan özellikleri seçin ve bunlara odaklanın ve bu ürünün neden farklı olduğunu anlatın.

Yeni bir telefonun açma düğmesi yeniden tasarlanmış olabilir ama bunun gerçekten insanları satın almaya itecek şey olup olmadığını kendinize sorun. Kağıtta yazan rakamları tekrar etmektense bu rakamların kullanıcılar için ne anlama geldiğini ve nasıl kullanımı daha eğlenceli hale getirebileceğinden bahsedin.

4) Nutuk hazırlamayın, kağıttan konuşmayınEn iyi konuşmacılar bile bir metinden konuşmaya başladıkları zaman sıkıcı okul müdürüne dönüşürler. Eğer bir oyunculuk okulundan mezun olmadıysanız bütün incelemeyi bir metinden okumaya kalkmayın. Konuşacağınız şeylerin bir listesini çıkarın ve bunun üzerinden araları doldurarak konuşun. Neyi ne kadar konuşacağınızı belirlemeyi unutmayın.

Zamanlamayı konuşma noktalarını oluştururken belirlerseniz çok kısa ya da çok uzun konuşmaktan kurtulursunuz. Biraz doğaçlama iyidir ama konuşma noktalarına çoğunlukla sadık kalmak şartıyla.

5) Çabuk ve temiz editler kullanın

İnsanların dikkat aralığı çok az olduğu için ekrandaki görüntünün sürekli değişmesi gerekir. Eğer elinizdeki ufak bir aletse, çevirin çalıştırın. Eğer değilse birkaç saniyede bir editleyerek açının değişmesini sağlayın.

Eğer elinize bin dolarlık steadycam gibi bir şey yoksa kamerayı elinize alıp dolaşmayı düşünmeyin. En iyi sağlam ellerde bile o kamera sallanacaktır.

Bu ipuçlarını takip etmek size Oscar’ı kazandırmayabilir ama eminim satış yapmanızı sağlayacaktır. Eğer dediklerimi doğru yaparsanız sadece izleyici kazanmakla kalmayıp, olumsuz yorumlardan da kurtulacaksınızdır.

Leave A Comment