Twitter’da Trend Topic Nedir?

2017-04-25T09:04:49+00:00

Son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelen ve neredeyse hemen hemen her yerde, her ortamda duyduğumuz sihirli bir kelime olup karşımıza çıkan bir kavramdır Trend Topic. İletişim teknolojilerinde meydana gelen hızlı değişim ve dönüşüm sonucu hayatımıza giren sosyal medya beraberinde de birçok kavramı getirmiştir. Trend Topic kavramı da bunlardan bir tanesidir.

Bu kavram sosyal medya platformu olan Twitter ile yakından ilişkili bir kavramdır. Twitter, kullanıcılarına anlık ileti paylaşma imkânı sunan bir iletişim platformudur. Twitter’ın hayatımıza girmesi ile beraber bu kavramda hayatımıza girmiştir. Trend Topic, güncel konular anlamına gelmektedir ve daha çok kısaltılmışı olan TT olarak bilinmektedir. TT ya da uzun ismiyle Trend Topic, o andaki Twitter gündemi demektir. Yani kullanıcılar tarafından bir konunun gündeme getirilmesi oldukça kolaydır. Bunun için, yani bir konunun Trend Topic olması için oldukça çok sayıda kullanıcının o konuda tweet atması gerekmektedir.

trend topic 300x160 - Twitter'da Trend Topic Nedir?

Trend Topic Nasıl Olunur?

Trend Topic olmak sanılan kadar zor bir mesele değildir. Öncelikle konunun çok önemli sayıda insanı ilgilendiriyor olmasıdır. Yani bir konunun binlerce insan tarafından dikkate alınması ve bunun sonucunda bu konu ile ilgili yüzlerce ya da binlerce kullanıcının tweet atması gerekmektedir. Yani bir kişinin bir konu hakkında 100 tweet atması bir konuyu TT (Trend Topic) yapmakta yeterli değildir. Önemli olan ne kadar farklı kişinin bu konuyla ilgilenip tweet attığıdır.

twitter tt olmak 300x150 - Twitter'da Trend Topic Nedir?

Twitter Trend Topic Listesine Nasıl Bakılır?

Twitter’da hangi konu gündem olmuş, yani Trend Topic olmuş bunu öğrenmek oldukça kolay. Öncelikle Twitter’a giriş yapmalısınız. Twitter’a web uygulamasında girdiğinizde zaten karşınıza dünya gündemi diye çıkmaktadır. Mobil uygulama da ise arama çubuğunu seçtiğinizde karşınızda alt alta sıralanmış bir liste göreceksiniz. İşte bu liste Trend Topic listesidir. Yani o an için en çok hangi konu konuşulmuş ve hangi konu hakkında daha fazla tweet atılmış görebilirsiniz. Trend Topic listesi içerisinde en başında olan konu o an için en güncel olan ve en fazla kullanıcının o konu hakkında tweet attığını ifade etmektedir.

Leave A Comment