Twitter’da Kişi Etiketleme Nedir, Nasıl Yapılır?

2017-05-08T15:59:40+00:00

Twitter kullanımı gün geçtikçe artıyor. Bir sosyal medya ortamı olan Twitter aslında bir mikroblog sitesi. Yani büyük bir blog sitesine nazaran daha küçük, basitleştirilmiş bir site. (Blog tanımını da: kişilerin ve ya kurumların takipçilerine bir olayı ve ya gelişmeyi bildirmek için kullandığı ortam şeklinde tanımlayabiliriz.) Twitter’da bir olay ya da gelişme tweet adı verilen 140 karakterlik yazı alanlarında paylaşılır -tabi bu yazı alanına videolar, resimler eklenebilir; başka kurumlar/kişiler de etiketlenebilir-. Bu paylaşım takipçiler tarafından görüntülenir, etkileşim alır. Bu yazıda Twitter’da kişi etiketleme işleminden bahsedeceğim.

twitter-foto-etiketleme.png- Twitter’da Kişi Etiketleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Twitter’da Etiketleme Nasıl Yapılır?

Öncelikle Twitter hesabı bulunan bir kurum ya da kişinin, sizin attığınız tweet’ten haberi olmasını istiyorsanız etiketleme işlemini kullanabilirsiniz. Ayrıca bir fotoğrafta bulunan kişinin kim olduğunu takipçilerinize bildirmek için de etiketleme işlemini kullanılabilir. Twitter etiketlediğiniz kişi ya da kuruma sizden bahsederek: “bu kişi tweetinde sizden bahsetti” şeklinde bildirim gönderir. Etiketlenen kişi bu sayede sizin tweetinizden haberdar olur. Peki; “Twitter’da nasıl etiket yapılır ?” derseniz aşağıda örneklerle mevcut.

Eğer Twitter’ı masaüstü ve ya web ’den kullanıyorsanız görüntüdeki tweet atma ekranından tweet’inizi yazıp etiketlemek istediğiniz kişinin kullanıcı adını başına @(et) işareti koyarak yazın.

Mobilde de aynı şekilde tweet atma ekranında etiketlemek istediğiniz kişinin kullanıcı adını yani Twitter nick’ini başına @ işareti koyarak gerçekleştirebilirsiniz.

twitter-fotoğraf-etiketleme-islemi.png- Twitter’da Kişi Etiketleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Twitter’da Fotoğraf Etiketleme Nasıl Yapılır?

Eğer bir fotoğrafınız var ve içerisinde etiketlemek istediğiniz kişi ya da kurumlar varsa normal etiketleme işleminin yanı sıra Twitter’ın sunduğu ek özellik olan fotoğraf etiketleme işlemini de kullanabilirsiniz. Fotoğraf etiketleme işlemi de normal etiketleme işlemi kadar kolay. Örnek görüntüde de görüldüğü üzere eklediğiniz fotoğrafın altında bulunan “Bu fotoğrafta kim var?” yazısına tıklayarak etiketleme işleminizi yapabilirsiniz.

Bir ve ya birden fazla kişi etiketlenebilir.

Fotoğraf etiketleme işlemini tamamladığınızda bu şekilde görünecektir. Artık tweetinizi atabilir, takipçilerinize görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Bu yazımızda Twitter’da kişi etiketleme, Twitter’da fotoğraf etiketleme işleminden bahsettik. Bu sayede artık sizde Twitter’da sevdiğiniz kişileri, şikâyetiniz olan kurumları etiketleyerek görüşlerinizi bizzat kendilerine iletebilirsiniz.

Leave A Comment