Twitter’da ki Yeni Dürüstlük Vurgusu

2017-07-07T04:21:13+00:00

Twitter, sosyal medyanın haber platformu olmak gibi bir işleve sahip. Her gün, binlerce Twitter kullanıcısı tarafından atılan milyonlarca Tweet sayesinde, hem ülkemizde, hemde dünya genelinde anlık halde, ne olup bittiğini takip edebilmemiz mümkün olabiliyor. İstatistiklere göre dünya çapında en çok Twitter’ı kullanan ülkeler arasında, ülkemiz en başı çekmekle birlikte, kalan diger ülkelerde Twitter kullanımının azaldıgı tespit edilmiş. Bunun başlıca nedeni olarak da “bilgi kirliliği” olarak yorumlanıyor. Twitter ise, bu karmaşaya yeni bir düzen getirmek ve sözkonusu durumunun kirlilikden degil, tam tersi şeffaflıktan kaynaklandıgını anlatan yep yeni bir kampanyaya başladı.

Twitter, açık konuşmak gerekirse bağımlılık yapan bir site. Şayet bir kere Tweet atmaya alışmışsanız, yaşadıklarınızı, gözlemlerinizi, belkide bilgilerinizi, düşüncelerinizi, fikirlerinizi, kısacası o an içinizden geçen herşeyi bir çırpıda yazıp, dünya ile paylaşma alışkanlıgı git gide refleks haline geliyor ve bu da Twitterı hayatımızın ayrılmak bir parçası haline getiriyor. Bu durum sadece ülkemize has bir özellik olmayıp, dünya genelindede tam olarak bu şekilde. En azından çok uzun bir süre bu şekilde oldu. Fakat, herkesin aynı şekilde düşünmesi, aynı şekilde hissetmesi dogal olarak mümkün olmadıgından dolayı, atılan Tweet’lerde dogal olarak farklı olabiliyor. Bu aslında oldukça normal ve işin gerçegi sitenin zenginliği açısından da gayet iyi bir durum. Ne varki, internet yorumcuları, dolayısıyla Twitter yöneticileri bu durumun birazda dezavantaj yarattıgını düşünmüş olmalılar. Çünkü yapılan araştırmalara göre ülkemiz için geçerli olmasa bile, dünya genelinde istatistiksel olarak Twitter kullanımı bir miktar düşmüş durumda. Bunun gerekçesi olarak da en göze batan neden, paylaşılanların gerçegi yansıtmadıgı ve dolayısıyla yanlış bilgilendirme misyonu oluşturdugu yönünde. Twitter tarafından bu durumu açıklıga kavuşturmak için bir dizi önlemler alındıgı ve kullanıcılarına, durumun neden böyle gözüktügü hakkında bilgilendirme kampanyalarının başlatıldıgı, net bir şekilde gözlemlenebilen bir durum.

twitter_en_durust_site

Size göre soguk olan, bir başkası için sıcak olabilir. Sizin için çok güzel geçen, bir gün bir başkası için hayatının en zor günü olabilir. Size göre mavi renk güzel iken, bir başkası için bambaşka şeyler çagrıştırabilir. Bireyler olarak hepimiz farklıyız, hepimizin farklı fikirleri, farklı dogruları, farklı zevkleri ve farklı ifade ediş şekillerimiz olabilir. Twitter’ın bu noktada işlevi, kullanıcılarının paylaştıkları içerikleri, mümkün olan en şeffaf şekilde diger kullanıcılarına ulaştırmak oldugunu varsayarsak, topluluk kurallarını ihlal etmediği sürece içeriklere karışmak yada müdahale etmek Twitter’ın misyonunun dışında kalıyor. Ve mantıken şayet “ortada bir bilgi karmaşası varsa, bunun sebebi Twitter degil, kullanıcıların paylaştıklarıdır” şeklinde bir çıkarım yapmak oldukça geçerli bir durum. Ne var ki asıl nokta, bu durumu kullanıcılarına olabildiğince pratik şekilde anlatmaktan geçiyor ve Twitter’da bu aralar bunun üzerinde çalışmalar yapmakta. Bu çalışmaların en somut olanı ise, en pratik yol olan reklamdan geçiyor.

Reklamın Gücü

Evet Twitter son zamanlardaki kullanım düşüşüne bir son vermek, sitenin mevcut kullanıcılarını dahada motive etmek ve “bakın biz buradayız ve hala dünyanın en şeffaf sosyal medya sitesiyiz” mesajını vermek için yeni bir video reklamı hazırladı. Twitter, bildiğimiz gibi toplumsal olaylarda ilk kullanılan sosyal medya sitelerinden bir tanesi. Bu yüzden şeffaf olması oldukça önem arzediyor. Dolayısıyla bu reklamın önemi büyük. Çünkü eger iddia edilen bilgi kirliliği durumu devam ettiği takdirde, Twitter’ın da en önemli özelliklerinden bir tanesi yitirilmiş olacak. Twitter’ın dürüstlük üzerine yaptıgı ve oldukça başarılı olan reklamına buradan ulaşabilirsiniz.

Tekrar altını çizmek gerekirse, bu sözkonusu reklam kampanyasındaki hedef ülke biz degiliz. Çünkü dünyada Twitter’ı en yogun şekilde kullanan ilk üç ülke arasında ülkemizde bulunuyor. Fakat bu şeffaflık kıstasının önemi, tabii ki bizim içinde geçerli. Bir çogumuz, olan biten herşeyden haberdar olmak ve gündemi takip etmek için Twitter’ı aktif şekilde kullanıyoruz. Ve düşünce farklılıgı kısmı bizim içinde geçerli olsa bile, tüm sosyal medya organları gibi şeffaflık, özellikle konumu itibariyle Twitter için, bizim içinde oldukça önem taşıyan bir kriter. Twitter, son zamanlardaki güncellemeleri ile birlikte yeni bir döneme girdiği kabul edilebilir ve bu yeni döneminde güvenlik, teknik akıcılık gibi özelliklerin yanında şeffaflıgada önem verilecek gibi görünüyor.

Leave A Comment