Twitter’da Başkasının Tweet’i Nasıl Paylaşılır ?

2017-05-05T12:34:40+00:00

Twitter bilindiği gibi en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri ve her geçen gün yeni güncellemeleriyle kalitesini arttırmaya devam ediyor. Tweet favlama, mentionlama özellikleri bir yana Tweet retweetleme, alıntılama ve direk mesajla paylaşma da Twitter’ ın mükemmel özellikleri arasında. Peki bu Retwet, alıntılama ve direk mesajla tweet paylaşma nasıl yapılır, diye soranlar için bu makaleyi okumanız tavsiye edilir.
 

baskasinin-tweetini-paylasmak.png

 

Tweet Paylaşma

Twitter’da başkasının Tweet’ini paylaşmak oldukça kolaydır. Bu paylaşımı nasıl yapmak istediğinize bağlı. Eğer ki bir tweete yorumunuzu katmak istemeyip, bu twiti yalnızca takipçilerinizle paylaşmak istiyor ve de bu tweetin Twitter duvarınızdayer almasını istiyorsanız retweet seçeneğini kullanmalısınız. Bu eylemi yorumunuzu katarak yapmak istiyorsanız, Twitter’ın diğer özelliklerine göre daha yeni sayılabilecek “Tweet alıntılama” özelliğini kullanmalısınız. Tweet alıntılama mobil uygulamalarda retweet seçeneğine tıkladığınızda karşınıza çıkan iki seçenekte yer alıyor. Web’ de ise durum biraz farklı. Retweetle özelliğine tıkladığınızda karşınıza bir pencere açılıyor ve bu pencerenin başındaki kutucukta silik harflerle “bir yorum ekle…” seçeneği yer alıyor. Oraya herhangi bir şey yazmaya başladığınızda ise retwetle seçeneği tweetle seçeneğine dönüyor. Böylelikle tweeti alıntılamış oluyorsunuz. Tweet alıntılama artık karşımıza çok sık çıkan gelişmiş Twitter özellikleri arasında.

retweet-yapmak.png

Başkasının tweeti nasıl paylaşılır, sorusu da birçok Twitter kullanıcısı tarafından çok sık sorulan bir soru. Retweet ve alıntılama özelliği dışında beğendiğiniz bir tweeti özel olarak paylaşmak istediğiniz bir kullanıcı varsa direk mesaj yöntemini kullanmalısınız. Bu yöntemle tweeti göndermek istediğiniz kişi ve siz haricinde kimse görmeyecek. Mobil uygulamada söz konusu tweetin altında yer alan mesaj simgesine tıkladığınızda kullanıcının adını girerek tweetinizi özel olarak paylaşabiliyorsunuz. Web’ de durum yine farklı, aşağı ok şeklindeki simgenin üzerine geldiğinizde daha fazla yazısı çıkıyor ve oraya tıkladığınızda çıkan kutucukta ilk seçenek: direkt mesaj ile paylaş. Buraya tıkladığınızda açılan pencerede hangi kullanıcıya göndereceğiniz soruluyor, buraya da kullanıcının adını yazdıktan sonra sonraki seçeneğine tıklıyorsunuz. Yine yorumunuzu katıp katmayacağınız soruluyor ve ardından gönder seçeneğine tıkladığınızda tweet paylaşma işleminiz gerçekleşiyor.

 

 

 

Leave A Comment