Twitter Hesabının Kime Ait Olduğunu Bulma

2017-05-09T20:23:39+00:00

Son dönemlerde yaygın şekilde kullanılan, eleştiriye maruz kaldığı kadar da beğenilen bir sosyal medya platformu olan Twitterda sahte hesapların tespiti için bazı insanlar çalışmalar yapmak istemektedir. Bu çalışmaların akabinde sahte hesapların kime ait olduğunu bulmak isteyen kişiler için şunu belirtmekte yarar var: yurtiçinde kullanılan sahte hesapları kimler kullanıyor, bu maalesef ki kolay bir şekilde bulunamamaktadır. Çünkü bunu yapabilmek için geniş bir bilgisayar bilgisi yani kodlama dili bilmek ve ona göre bu kodlama dili kullanılarak hesabın kayıtlı olduğu e-mail adresini bulmak gerekmektedir. Adres bulmakla iş bitse yine iyi daha sonra bu adresten kayıtlı IP adresi tespit etmek, konum tespiti yapmak… vs. vs. daha bir sürü iş. Anlayacağınız oldukça zahmetli bir iş bunu yapmak zahmetli olması kadar zengin bilgi birikimi ve kodlama dili bilmeyi gerektiriyor.

twitterda-sahte-hesaplar.jpg- Twitter Hesabının Kime Ait Olduğunu Bulma

Twitter Nedir?

Twitter yaygın kullanılan bir tabirle mikroblogtur. Mikroblog kişi ya da kurumların o anda ne yaptıklarını, hislerini, düşüncelerini ve kendileri hakkında haberleri kısa mesaj şeklinde paylaştıkları sosyal medya platformudur. Bir nevi sosyal mesajlaşma imkanı sunmaktadır. Twitter’ın esası 2006 senesinde Jack Dorsey’in küçük bir proje grubu arasında iletişim kurmayı sağlayacak SMS servisini ortaya atmasına dayanmaktadır. Bu sebepten dolayı sitede gönderilen mesajlarda 140 karakter sınırı bulunmaktadır.

twitterda-sahte-hesap.jpg- Twitter Hesabının Kime Ait Olduğunu Bulma

Twitter Ne İşe Yarar?

Twitter kişiler ya da kurumlar arasında düşünce ve haber alışverişi yapmayı sağlayacak 140 karakterlik kısa mesajlar paylaşmaya yardımcı oluyor. İşte bu 140 karakterlik mesajlara tweet adı verilmektedir. Ayrıca bu tweetlere resim ya da video linki ekleyerek takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz. Facebook’la hemen hemen aynı gibi görünse de twitter’ı farklı yapan husus: dünya genelinde bir üne sahip olmasıdır.

Yerli olsun yabancı olsun ünlü şirketler, kişiler, haber kaynakları bu platform üzerinden kendilerini takip eden insanlarla iletişim kurmaktadır ya da hayranlarına paylaşımda bulunmaktadır. Birçok bilgi bu sebepten dolayı haber kaynağı olarak kullanılan twitter üzerinden halka sunulmaktadır. Hatta kimi ünlüler hayranları ile twitter’daki direct kutusundan birebir sohbet etmektedir.

Leave A Comment