Tüketiciler YouTube Videolarına Güveniyorlar

2017-03-29T19:38:47+00:00

Yeni bir araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 73’ü bir YouTube videosu izledikten sonra alışveriş yapma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu söylüyor. Bu şaşırtıcı değil çünkü video reklamları geçen yıl yüzde 30 oranında büyüdü.

Pew tarafından yapılan araştırma tüketiciler, ürünün nasıl çalıştığına dair bir YouTube videosu izledikten sonra, alışveriş yapma ihtimallerinin arttığını ortaya koydu. Eğer video ürünü hakkında detaylı bir şekilde bilgi veriyorsa bu tüketicileri bu ürünün istedikleri şey olduğuna etmede yardımcı oluyor. Katılımcıların yüzde 96’sı video içeriğin alışveriş yaparken yararlı olduğunu ifade ederken, yüzde 93’ü ise ürünü aldıktan sonra ürünü kullanmak için video rehberlere baktıklarını söylüyor.

İçerik Üretimi

Sosyal ağlarla birlikte tüketicilere ulaşmanın yepyeni bir yolu ortaya çıktı ve en iyi pazarlardan biri de YouTube’dur. Birçok orijinal içerik üreticisi satın aldıkları ürünleri incelerken, işletmelerde ürünlerinin nasıl kullanıldığına dair videolar oluşturuyorlar. Örneğin, YouTube’daki güzellik kanalları kullandıkları makyaj ürünlerini inceleyerek para kazanıyorlar. Bunun yanı sıra, değişik makyaj ürünlerini bir arada kullanıp, canlı kanlı nasıl gözüktüğünü göstererek tüketicileri satın almaya yönlendiriyorlar. Şirketler bazen bu kanallara sponsor olup, incelemeleri için ürün hatta para verebilirler. YouTuber bu ürünü inceleyerek, tüketicileri rahatlıkla ürünü almaya ikna edebilir.

Katılımcıların yüzde 81’i ideal video uzunluğunun 10 dakika veya daha kısa olduğu ifade ediyorlar. Eğer video daha uzun olursa, ilgilerini kaybedeceklerini belirtiyorlar. Tüketicilerin en çok ilgi gösterdiği ürün videoları ise, elektronik ürünler, restoranlar, seyahat ve eğitimsel içerik. En çok paylaşılan içerik ise komik, iç ısıtan ve eğitici içerik. İşletmeler ayrıntılı eğitici videolar hazırlama konusunda harika bir fırsata sahiptirler. Birçok kişi ne alacağına karar vermek için internete başvuruyor ve bu eğitici videolar onları sizin ürününüzü almaya ikna edebilir.

Satın alma kararları

YouTube dışında, tüketicilerin yüzde 90’ı internetteki incelemeler kararlarını etkilediğini ifade ediyor. Gerçek insanların yaptığı incelemeler, sponsorlu ürün incelemelerinden çok daha samimi geliyor. Kullanıcıların yüzde 87’si ise olumsuz incelemelerin kararlarını etkilediğini söylüyor.

Video ile pazarlama en iyi şekilde nasıl yapılır? Olay, bir reklam oluşturup YouTube’a koymaktan daha karışıktır. Ürünü ayrıntılı bir şekilde anlatmak önemlidir. Kullanıcıların yüzde 42’si ürünleri 360 derece açıyla görmek istediklerini söylüyor. Ürünün bütün açılarını gösterin! Ürünün bütün kullanım alanlarını ve gerçek kullanıcı yorumlarını anlatın. Tüketiciler çoğunlukla diğer tüketicilerin ne söylediğini, işletmelerin söylediğinden daha fazla dikkate alırlar.

youtube satin alma - Tüketiciler YouTube Videolarına Güveniyorlar

İnternet daha interaktif içerik üretmeyi kolaylaştırdığı için bu olanağı tüketicileri reklama dahil etmek için kullanabilirsiniz. Mesela viral Miller reklamı. Bu reklamda bir kadın bir önceki gece Miller içtiği adamı arıyordu. Reklam binlerce defa paylaşıldı ve yüzlerce video cevap geldi. Bu kampanyanın en iyi tarafı neydi? Herkesin elinde Miller şişesi vardı, ve tüketicilerin olayı kişiselleştirerek Miller reklamı yaptılar.

Nasıl Başlarsınız?

Şirketinize çekici ve eğitici videolar çekmeleri için bir profesyonel birilerini kiralayın. Videoların olabildiğince yüksek kalitede olması çok önemlidir çünkü kimse YouTube’da acemice yapılmış bir YouTube videosu izlemek istemeze.

Yüksek sayıda abonesi olan YouTube kullanıcılarına bir bakın. Daha önce söylendiğim gibi, popüler Youtube içerik üreticileri bazen şirketler tarafından gönderilen ürünleri incelerler. Tüketiciler kullanıcının ürünü inceleyip beğendiğini (veya beğenmediğini. Bu işler böyle!) görünce ürünü almaya meyilli hissedecektir. Birçok profesyonel YouTuber’ın bu tür sponsorluk anlaşmaları için iletişim e-postaları vardır.

Cisco tarafından yapılan araştırmaya göre tüketiciler mağazada bile satın almadan önce şirketin web sitesine gidip ürün incelemelerini göstermek istiyorlar. Eğer mağazanıza müşterilerin kullanabileceği tabletler veya akıllı telefonlarından kolayla ulaşabilecekleri bir platform oluşturursanız, kendilerine bu imkanı tanımış olursunuz. Araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 57’si internettik yorumları okuduktan sonra kendilerinin daha güvende hissediyorlar ve ürünü iade etme ihtimalleri düşüyor.

Ayrıca, kullanıcılar telefonları QR kodlarını okuyan programları indirip, ürünlerin etiketindeki kodları okutabilirler. Bu kodlarda onları doğrudan şirketinizin web sitesine, YouTube incelemelerine ve tüketici yorumlarına götürür. QR kodları tüketicilerinizi videolara yönlendirmenin en basit yoludur. Kodu okutmak istedikleri bütün bilgileri almak için yeterlidir.

Akıllı telefonları ihmal etmemek önemlidir. Videoları ve diğer hizmetleri akıllı telefonlara uygun hale getirmenizi gerekir. Çünkü artık internet kullanıcılarının yarısından fazlası internete mobil cihazlar üzerinden geliyor. Ayrıca araştırmalara göre tüketicilerin yüzde 40’ı eğer video mobil uyumluysa, telefonları üzerinden ürün satın alma ihtimallerinin arttığını belirtiyor. İlginç olan şey ise tablet kullanıcıları, bilgisayar kullanıcılarından daha fazla harcama yapıyor. iPad kullanıcılarının yüzde 62’si tüketici ürünlerinde 200 liradan daha fazla harcama yapıyor!

Sonuç

Bütün bu araştırmalardan çıkarabileceğimiz sonuç video çekmenin şirketler için yararlı olacağıdır. Cisco’ya göre 2016 yılında videolar bütün internet trafiğinin yüzde 70’ini kapsıyor.

Reklamı müşterilerinize bırakın. Ürününüzün hakkında eğitici ve bilgilendirici videolar yükleyin. Hem ürün hem de video hakkında yorum yapmalarına olanak sağlayın. Tüketicilerin duygularının ürünler ve içerik üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Eğer yaptığınız şeyi beğenmezlerse bu durum şirketinize zarar verebilir.

İnternet videoları insanları alışveriş yapmaya ikna etmede televizyonu bile geçmiş durumda. Ufak bir bütçeyle bunu siz de başarabilirsiniz.

Leave A Comment