Sosyal Medyadan Para Kazanma Alternatifleri

2017-04-30T03:39:19+00:00

Sosyal medya artık neredeyse gündelik hayatımızın bir parçası. Hatta günümüzün düzenli olarak vaktimizi geçirdiğimiz ayrı bir dünya olarak hayatımızla bütünleşmiş bir yapı olarak karşımızda. Kimisi için sadece eğlence olabilirken, kimisi içinse gelir kaynagı olabiliyor. Ve hatta bu bahsettiğimiz gelirler düşündüğümüzün çok yukarısındaki rakamlara dahi ulaşabiliyor. Özellikle bu konuda birkaç başarılı örnek görmüşsek aramızda bu konuda heveslenmeyecek yoktur diye tahmin ediyoruz. Ne varki, bu iş o kadar kolay olmadıgı gibi, korkulacak kadar zorda degil. Önemli olan üretken olmak, bilinçli olmak ve sabırlı olmak. Bu üç elementin yanında size sosyal medyadan para kazanma konusunda rehberlik niteliği taşıyacak bir yazı hazırlamaya çalıştık.

En Büyük Alan; Reklamlar

Reklamlar. Reklamlar da sosyal medya gibi hayatımızın heryerinde görebildiğimiz sınır ve hayalgücü taşımayan kavramlar. Amacı insanlara ulaşmak olan reklamların, yapısını gene insanlardan alan sosyal medya üzerinde olmaması düşünülemezdi zaten. Reklam demek para demektir. Gider yada gelir olarak paraya dönüşmesi tamamen sizin seçim ve tercihlerinize kalmış. Aynı zamanda her ikisi de olabilmesi mümkün. Biz özellikle gelir kısmıyla ilgilendiğimizi varsayarsak, ayrı ayrı sosyal medya ağlarını gözetmeksizin, hepsini kapsayacak şekilde, genel bilgilendirme manasında nasıl reklamlarladan gelir elde edebilicegimizi bir inceleyelim. Fakat bundan önce sosyal medya reklamcılarını sadece işveren gözüyle degerlendirmeniz gerekiyor, bu durumda siz çalışan oluyorsunuz. Bu çalışma fiziksel alanda bir çalışma degil. Alanımız sosyal medya oldugu için bizim sosyal medya gücümüz, otomatikmen bizim işgücümüz haline geliyor. Bu mantıkla, ne kadar büyük bir sosyal medya agımız varsa o kadar güçlüyüz demektir. Ve bu da haliyle o kadar çok para kazabiliriz demektir.

Bu açıklamayı yaptıktan sonra ilk reklamlarla alakamıza başlayalım. İlk inceleyecegimiz yöntem Affilite, yani Satış Ortaklıgı yöntemi. mantıgı çok basit. Sizin sosyal medya platformunuz üzerinden herhangi bir ürünün reklamı yapılır ve sizde bu satıştan gelir elde edersiniz. Burada, reklamcı konumunda siz oluyorsunuz. Ayrıca reklamını yaptıgınız sosyal medya platformuda tamamen sizin tekeliniz ve tercihiniz dogrultusunda oluyor. Facebook, Blogger, YouTube hiç farketmez, yeter ki ürünü tanıtttıgınız platform size ait olsun.

Bunun yanında ekstra bir alternatifiniz daha var. Kendi dizaynını yaptıgınız, kendiniz ürettiğiniz bir ürünü satabilmek için illa şirket olmanıza gerek yok. Bu burokrasi içeren etkenleri sizin için yapan ve sizin ürünlerinizi satışa çıkaran bir çok mevcut site var. Sosyal medya hesaplarınızda bu ürünlerin reklamını yapıp, bu sitelerden de satışını gerçekleştirerek gelir elde edebilirsiniz.

sosyal_medya_para_kazanma

Bir başka şekilde, gene reklamlardan faydalanmak süretiyle Affilite’den biraz farklı olarak para kazanmanızda mümkün. Burada aracı olarak gene siz olursunuz, işveren ve çalışan konumları aynıdır fakat satılan ürün sizden bagımsız olarak tamamen reklam veren ve reklamı yayınlayan kurum arasındadır. Sizin tek yapmanız gereken, içeriklerinizi paylaşmak ve mümkün oldugunca çok kişiye ulaştırmak. Aynı zamanda reklamlar, içerikleriniz etrafında bulunacagından otomatik olarak onlarıda ulaştırmış sayılırsınız. Ve bu ürünlerde satış oldugu hatta olmasa bile reklama ulaşmak için sizin platformlarınızı kullansalar dahi, bu durumdan gelir elde edersiniz.

Bu konuda en büyük reklam platformları Adwords ve AdSense ikilisidir. YouTube videolarınızdan para kazanabiliceginiz gibi, sahip oldugunuz web sitesindende para kazanabilirsiniz. Mantık ve işleyiş aynıdır. Mesela örneklemek istersek; Reklamını yapmak istediğimiz bir bardak ürünümüz var diyelim. Bunu Adwords’e reklam kampanyası olarak sunuyoruz ve Adwords herhangi bir reklam yayınlama olanagı sunan ve bünyesinde ortaklık yapan herhangi bir platformda (bu site olabilir yada YouTube videosu olabilir. Biz reklamveren olarak bunu bilmeyiz. Bu konuda topu aracı firmaya atar, sadece reklamın hedef kitleye ulaşıp ulaşmadıgıyla ilgileniriz) yayınlamak suretiyle reklamımızı yapar. V reklamımız görüntülendiği yada tıklandıgı anda bizden para kesilip, reklamı yayınlayan, aynı şuan bu yazıyı okuyan sizin gibi sosyal medya üzerinden para kazanmaya çalışan birinin hesabına geçer. Bu örneklemeden sanırız sistemin nasıl bir mantıkla çalıştıgını anlatabildik. Öte yandan örneğimize bakarak, bu platformun sadece Adwords ve AdSense ile sınırlı kaldıgını düşünmeyin. Zira bu şekilde bir sisteme sahip onlarca yüzlerce firma var. Reklamcılık sektörü ucu bucagı sınırı olmayan çok geniş bir sektördür. Asla bir limiti, kıstası olmaz. Dünya genelinde milyonlarca insan, kurum, şirket hatta vakıf dahi bu sistem üzerinden gelir elde etmektedir.

Tuhaf Ama Gerçek Yollar

Sosyal medyada para kazanmanın aslında belirli kriterleri oldugu gibi birde belirsiz kriterleride vardır, işin eprisi birazda burada yatıyor sanırız çünkü çok farklı şekillerde dahi sosyal medyadan para kazanmak mümkün, yazılarınız bir makale olarak yayınlamk suretiyle satın alınabilir, yazdıgınız bir şarkı sözü kendisine alıcı bulabilir hatta farkında olmadan bir sistem açıgı buldugunuz takdirde çalışarak ulaşması güç rakamlara bir anda erişebilmeniz mümkün. Sosyal medya tarihi bu tip örneklerle doludur. Örnegin, Facebook büyük bir hata bulup onu rapor eden kullanıcısına 5 bin dolar , Başka bir kullanıcısına ise altı ayrı nispeten daha ufak hata bildirimi nedeniyle 7 bin dolar gibi ödemeler yapmıştır.

sosyal_medya_para

Sosyal medyada pek bilinmediği üzere tuhaf ama gerçek para kazanma yöntemleri vardır. Mesela uygulama indirmek. Evet ilk başta oldukça şaşırtıcı gelebiliyor ama bu sistem hala günümüzde kazanç sağlamaktadır. Özetlersek, telefonunuza belli başlı uygulamaları indiriyorsunuz. Bu uygulamalar sizin özelinize müdahale edemiyor ama onun dışındaki verilerinizi topluyor. Nerede yemek yiyorsunuz? nereden alışveriş yapıyorsunuz? gibi.. ve bu istatistiksel verileri degerlendirmek üzere merkezine yolluyor. Merkez, bu verileri sağladıgınız içinde size ödeme yapıyor. Muhtemelen bunu ilk defa duydunuz ama para kazanmak adına oldukça yaygın ve kullanılan bir yöntem oldugunu söyleyebiliriz.

Bütün bunların yanında unutmamanız gereken şey, sosyal medya sizin söz söyleyebilme alanınız. Fikirlerinizi paylaşabildiğiniz gibi dilerseniz onları pazarlayabilirsiniz de. Buda pek bilinmeyen ama aslında sık sık farkında bile olmadan karşımıza çıkan bir para kazanma şekli. Örneğin, şirket ismi bularak para kazanıldıgını biliyormuydunuz ? Evet buda var ve hala aktif. Şimdi buradan yola çıkalım, böyle bir talep oldugunu biliyorsunuz. Tamamen şirket ismi bulmaya yönelik bir siteniz oldugunu düşünün, şirket ismi arayan dogruca size geliyor, bu isim önerilerini ticari bir kazanca çevirmek, bu noktada tamamen sizin elinizde olan bir durum olur. Bu şekilde fikirleriniz paraya çevirebilirsiniz ve işte size yeni bir sosyal medyadan para kazanma yöntemi daha oldu.

Sosyal medyada yapabilicekleriniz sadece kurallar ve hayalgücünüzle sınırlı. Aklınıza gelen herşeyi denemekten çekinmeyin, vazgeçmeyin ve üretin. Bütün durum bundan ibaret.

Leave A Comment