Sosyal Medya Devleri Teröre Karşı Birleşti

2017-06-30T00:24:46+00:00

2017 senesi içerisinde, hem ülkemizde, hem de dünya genelinde bir çok istenmeyen terör olayları gerçekleşti. Bu terör olaylarına karşılık, sosyal medyanın hemen hemen bütün devleri, platformlarında güncellemeler gerçekleştirdiler. Fakat son zamanlarda hükümetlerinde çağrısıyla birlikte sosyal medyanın en başı çeken isimleri olan YouTube, Twitter, Facebook, Microsoft gibi isimler güçlerini birleştirerek, terör ile ilgili içerikleri tespit edecek yeni bir sistem üzerinde çalışmaya başladılar.

Terör, hem ülkemizin hem tüm dünyanın ortak sorunu. İletişim çağının en önemli kolu olan sosyal medya ise, bu konuda en hassas noktalardan biri komununda. Çünkü dogrudan dogruya kitlelere hitap eden bir yapısının olması yanında, terör eylemlerini önceden tespit edebilmek yada sorumlularını bulabilmek adına en kritik kavramlardan biri halinde. Her sosyal medyanın kulvarı, yayın yapabilmesi için internet kanunları geregi, terör ve aşırı fikirleri kapsayan içerikleri, paylaşımları kaldırmak zorundadır. Nitekim bu sitelerde kendi kuralları geregi, zaten yasaklı içerikleri tespiti halinde müdahale edilerek kaldırılıyor. Fakat son zamanlarda artan terörizm olaylarına karşılık bu sefer yeni bir hamle geliştiriliyor. Youtube, Twitter gibi sosyal medya siteleri güçlerini birleştirerek, “Terörizm Karşıtı Küresel İnternet Forumu” oluşturacaklar. Bu forum sayesinde terör içerikli yayınlar otomatik olarak tespit edilecek, gerektiğinde yayınlayanların da tespiti mümkün olabilecek. Daha önce bu tarz paylaşımlar için bir Parmak İzi Projesi geliştirilmişti. Bu projeye göre, içerik silinse bile, içeriği yayınlayanın bütün bilgileri saklanıyor, böylelikle sözkonusu kişiye kolaylıkla ulaşılabiliyordu. Yeni sistemde ise, sosyal medya mühendisleri ve terör uzmanları işbirliği yapacak ve herşey çok daha sistematik, kontrollu hale getirelecek. Kişi, sosyal medyanın hangi kulvarını kullanıyor olursa olsun, içeriği anında tespit edilebilecek. Sosyal medya devlerinin ortak forumu için “Forum, firmalarımızın daha küçük teknoloji firmaları, sivil toplum kuruluşları, akademisyen, hükümet ve Avrupa Birliği yada Birleşmiş Milletler gibi uluslar üstü örgütlerle devam eden ve gelecekteki işbirliğini inşa edecek ve şekillendirecek” açıklaması yapıldı.

sosyal_medya_teror_karsi

Daha Güvenli Bir Sosyal Medya

Sosyal medya siteleri, hükümetlerden de oldukça baskı alıyor. Bu içeriklerin paylaşımına isteyerek yada istemeyerek göz yumulmasıyla suçlanan sosyal medya siteleri sadece suçlamayla degil, bu durum devam ettiği takdirde oldukça yüksek meblağlarda (56 milyon civarı) para cezalarıyla itham ediliyor. Nitekim bu duruma oldukça yakın bir vaka, geçtiğimiz mart ayı içinde YouTube tarafında yaşanmış ve YouTube tarihinde yaşadıgı en büyük depremi yaşamıştı. Terör, ırkçılık gibi aşırı içeriklerin tespiti konusunda yetersiz kaldıgı düşünülen YouTube’da bu içerikler yayınlanıyor, ayrıca bu içeriklerin üzerinde reklamlar da görüntülenebiliyordu. Bu duruma ilk tepki ingiliz basınından gelmiş, daha sonra reklam verenler tarafındanda oldukça olumsuzlukla karşılanmıştı. Ve nihayetinde de reklam verenler YouTube’ı boykot ederek reklamlarını YouTube’da yayınlamayacaklarını belirtmişlerdi. Youtube’ın durumu toparlaması için oldukça çaba harcaması gerekti. Ve aynı duyarlılık, hem belki bu yaşananlardan ibret olarak, hem hükümetlerin baskısı, hemde sosyal sorumluluk geregi sosyal medya sitelerinin terörizm konusunda çok daha hassas olmaya ve çok daha yenilikçi hamleler yapmasına yol açtı.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen global internet toplantısında alınan kararlar neticesinde, bütün sosyal medya sitelerinde çok daha güvenli bir dönem yaşanacak. Kullanıcı olarak biz bu yeni teknolojileri hissedermiyiz bilinmez. Fakat terör içerikli paylaşımlar için oldukça geniş çaplı bir sistem gelecegi, tüm sosyal medya siteleri için geçerli ve net bir durum. Daha güvenli bir internet ve terörsüz bir dünya için, sosyal medya sitelerinin ellerinde bütün imkanları kullanılması, küresel anlamda çok yenilikçi adımların atılacagı anlamını taşıyor. Dolayısıyla artık bizleri çok daha temiz bir sosyal medya bekliyor diyebiliriz.

Leave A Comment