Sahte Takipçiler Twitter Hesabınıza Zarar Verebilir Mi?

2017-04-16T13:57:52+00:00

Günümüzde Facebook’taki sahte takipçilerin profiliniz için büyük bir zarar neden olduğunu herkes biliyor. Sayfamızdaki diğer yazıları da incelerseniz, bunun zararlarından bahseden birçok içeriğe ulaşabilirsiniz. Peki, ya diğer siteler?

Örneğin Twitter’ı ele alalım. Facebook’ta sahte beğenilerin kötü olmasının ana nedeni, gönderilerinizin insanlara gösterilmesini sağlayan algoritmaları olan EdgeRank. Facebook, gönderilerinizi sahte takipçilere gösterecektir ve bunun sonucunda da erişiminiz azalacak ve büyüme göstermeniz daha da zorlaşacaktır.

Twitter’ın EdgeRank’i veya herhangi bir filtreleyici algoritması bulunmuyor. Tamamen zaman temelli işliyor. Platforma girdiğinizde en son paylaşılan tweetleri görürsünüz ve geriye doğru eskiler sıralanır. Sayfayı yenilediğinizde ise, yeni tweetler görünür olacaktır.

Bu sebepten ötürü sahte takipçiler önemsiz gibi görünebilir. Gerçek insanların tweetlerinizi görmediği yönünde endişelenmenize gerek olmaz çünkü onlar yerine sahte kullanıcılara gösterilmiştir. Haber kaynağınızda sahte kullanıcıların görünmesinden endişelenmezsiniz; büyük ihtimalle onları takip etmiyorsunuzdur ve hatta takip etseniz bile, bir şey paylaşmıyorlardır.

Gerçek şu ki, Twitter takipçileri, sadece tek bir yöntem ile Facebook’taki sahte takipçiler gibi belirlenebiliyor. Hadi, bunun ne olduğuna bir göz atalım.

Paranızı Çarçur Etmek Anlamına Gelebilir

sahte takipci - Sahte Takipçiler Twitter Hesabınıza Zarar Verebilir Mi?

Sahte takipçi satın almak ile ilgili ilk sorun asında profilinizdeki markanıza zarar vermek değildir; bütçenize zarar vermek ile ilgilidir. Sahte takipçiler genellikle 100 tanesi 1 lira üzerinden satılmaktadır ve 1000, 2500, 10000 veya daha fazlası birden gönderilecek şekilde paketler halinde sunulmaktadır. Bazı iyi profilli satın alıcılar (genellikle ünlüler), yüz binlerce satın almaktadır. Milyonlarca profil üreten bir botun varlığından haberimiz yok ancak eğer böyle bir şey olduğunu bize söylerseniz, bu konu hiç şaşırmayız.

Bu yüzden varsayalım ki, 10000 takipçi satın almak istiyorsunuz. Bunun ortalama maliyeti 100 lira olacak değil mi? Eğer takipçiler sahte olursa, büyük bir kayıp olmayacaktır. Burada bahsetmek istediğimiz, bu mantığın yanlış olduğudur.

Sadece 100 lira kaybetmeyeceksiniz. Elbette, her türlü pazarlama yöntemi başarılı veya başarısız olabilir ve size para kaybettirebilir. Diğer reklam teknikleri ile karşılaştırıldığında buradaki sorun, bu yöntemin başarı şansının düşük olmasıdır. Sahte takipçiler satın almak %100’lük bir oranla size herhangi bir fayda sağlamayacaktır.

Daha da kötüsü olabilir. Sadece 100 lira kaybetmezsiniz, aynı zamanda bu 100 lirayı doğru bir şekilde kullandığınızda elde edeceğiniz faydaları da kaybedersiniz. Örneğin, öne çıkartılan Twitter tweetleri, etkileşim başına ortalama 2 lira  tutmaktadır. Bu sayede bir retweet, yanıt, favori alma veya bağlantıya tıklamak için 2 lira ödersiniz. Görüntüleme ücretsizdir; insanlar reklamları görebilir ancak onlarla etkileşime girmeyebilir. Bu, ücretsiz marka itibarı için iyi bir yoldur. 100 lira için 50 ayrı etkileşim alırsınız ki, hiç yoktan çok daha iyidir.

Bunu döngüsel olarak genişletebilirsiniz. Bu ek gösterim etkisi, Twitter’ın öne çıkartılmış gönderileri sahte hesaplara göstermesi ile körelmektedir. Eğer şanssız biriyseniz, bu botların bazıları içerikleri retweetleyebilecek kadar gelişmiştir ve sonucunda da size hiçbir fayda sağlamadan reklam bütçenizi tüketeceklerdir.

Hiçbir Etkileşim Almazsınız

Bir önceki paragrafın son cümlesi ile ilgili hiçsorun yaşamadınız mı? Mevcut sahte hesapların %99.99’unun tek bir varoluş amacı vardır: sayfaları takip etmek. Tweet atmazlar, retweetlemezler, favorilemezler, yanıt vermezler ve bağlantılara tıklamazlar. Sadece tek bir şey yaparlar ve bunu da bot ağının sahibinin istediği doğrultuda yaparlar.

Etkileşim, sosyal medyanın can damarıdır. Onsuz, hiçbir şey yapamazsınız. Tweet atarsınız ve bu tweetler adeta bir boşluğa gönderilir ve hiç görülmeden orada beklerler. Elbette gelecekteki takipçileriniz sayfanızı inceleyip, geri gidince onları görebilir ancak gelecekte takipçi elde edemezsiniz çünkü şu an siteden hiçbir fayda elde etmiyor olursuunz, bu yüzden vaktinizi buraya harcamaktan vazgeçersiniz.

[ilginiziCekebilir id=”440″]

Şimdi ise, yaklaşık olarak %50 veya daha düşük olan tipik Twitter etkileşim oranına sahip olduğunuzu düşünün. Bazı büyük markaların araştırmaları, etkileşim oranlarının %0.07 olduğunu göstermektedir ki, bu rakam her 1000 takipçi için 5-7 etkileşim anlamına gelir. Bu zaten oldukça düşük! Eğer sahte takipçiler ile gerçek takipçilerinizi seyreltmeye başladıysanız, gerçek etkileşim elde etmek için işinizi daha da zorlaştırıyorsunuzdur.

Sahteler Ayıklandığında İnsanlar Bunun Farkına Varıyor

takipci dususu - Sahte Takipçiler Twitter Hesabınıza Zarar Verebilir Mi?

Eğer sosyal medya ile ilgileniyorsanız, Instagram’ın insanları takip eden ve yapay olarak etkileşimi yükselten milyonlarca sahte hesabı sildiğini hatırlarsınız.

Bu miktar oldukça büyüktü ve Instagram açısından ise oldukça büyük bir temizlik oldu .

Twitter, henüz aynı boyutlarda bir tane bile sahte kullanıcı temizliği yapmadı. İçerik hırsızlığı ve porno gibi çeşitli sebeplerden ötürü geçmişte bazı hesapları sildiler ancak bir tane dahi olsa toplu bir sahte takipçi temizliği yapılmadı.

Ne zaman sahte takipçiler toplu olarak silinse, bunlar fark ediliyor. Bir temizlik olduğunda bazı ünlülerin büyüme çizelgelerine göz atabilirsiniz, bazılarında büyük düşüşler göreceksinizdir.

Aynı zamanda bir temizlik olduğunda kimlerin etkilendiğini bulmak da oldukça kolaydır. Twitter milyonlarca sahte hesabı temizlediğinde ve bir markanın Twitter hesabı aynı gün takipçilerinin %50’sini kaybettiğinde, bu bir tesadüf olamaz. Kolayca fark edilir ve insanlar bunu size karşı kullanır. Rakiplerinize böyle bir avantaj vermek istemezsiniz değil mi?

Sahte takipçileri nasıl fark edebileceğiniz veya bir başka hesabın bunlardan satın alıp, almadığını nasıl anlayabileceğiniz hakkında daha sonra daha detaylı bilgi aktaracağız.

Sahte Takipçiler İşinizi Büyütmez

Bu, platform fark etmeksizin, herhangi bir platformdaki sahte takipçiler ile yaşanan genel bir sorundur. Facebook, Twitter, Instagram; hepsi bu açıdan aynıdır.

Twitter’da bir şey paylaştığınızda, bu tweet ile ilgili bir hedefiniz vardır. Bir konu hakkında farkındalığı arttırabilir. Blogunuzdaki bir bağlantı için doğrudan trafik çekebilir, bu sayede insanlar paylaştığınız yazıyı okur. İnsanları doğrudan bir hedef sayfaya yönlendirebilir (reklam tweetleri genelde bunu yapar), bu sayede size ödeme yapacak müşterilere dönüşürler. Takipçileriniz ile konuşarak sadece marka itibarınızı oluşturma ve onlardan etkileşim alma şeklinde olabilir.

Sahte takipçilerle, bunların hepsini kaybetmiş olursunuz. Bir bağlantı adresi içeren bir tweeti, sahte takipçiye gösterirsiniz ve o bağlantıyı tıklamaz çünkü tıklayacak bir faresi bile yoktur. Gönderinizi okuyabilmesi için gözlere de sahip değildir. Ürününüzü satın almak için parası da yoktur. Markanızın farkında olabileceği bir zihni de yoktur. Kelimenin tam anlamıyla, sizin için faydasızdır.

Sahte bir takipçinin yapabileceği tek şey, takipçi hanenizi 1 arttırmaktır. Bu kadar. +1 takipçi. Herhangi bir favorileme, yorum, tıklama, satış olmaz. Zaman, para, çaba ve değer kaybıdır. Ancak güvenilir hizmet veren bir siteden Twitter takipçi satın al tercihi yaparsanız, durum farklıdır.

Sahte Takipçiler Kötü Görünür

sahte takipci kotu gorunur - Sahte Takipçiler Twitter Hesabınıza Zarar Verebilir Mi?

Facebook’taki sahte takipçileri tespit etmek biraz daha zordur. Analiz verilerinize bakmalısınız ve takipçileriniz hakkında çok detaylı bilgi alabileceğiniz başka bir kanal yoktur. Bu, kısmen kullanıcıları korumak içindir çünkü Facebook, kişisel bilgiler konusunda oldukça dikkatlidir.

Twitter için aynısı geçerli değil. Twitter profilinizin hemen üst kısmından takipçiler bağlantısına tıklayabilir ve hesabınızı takip eden insanlara ulaşabilirsiniz. Sonsuz miktarda uzun bir sayfadır ve aşağıya doğru kaydırdıkça, yeni insanlar ile karşılaşırsınız. Elbette bunu milyonlarca takipçisi olan bir hesapta yapmanızı önermiyoruz. Sona ulaşmaya çalışarak, bir yılınızı harcayabilirsiniz.

Herhangi biri için bu sayfaya ulaşıp, sahte takipçileri görmek çok kolaydır. Bu hesapları tespit etmek çok kolaydır (daha sonra bahsedeceğiz) ve kolayca size karşı kullanılabilinirler. Kimseye malzeme vermek istemezsiniz, değil mi?

Bazı Sahte Hesaplar Aynı Zamanda Spam Yapar

Günlük bazda sahte takipçileri ayıklayıp, elemediğiniz sürece her Twitter hesabında sahte takipçi olacaktır. Sadece 10 takipçisi olmasına rağmen 2’sinin sahte olduğu bir hesap bile tanıyoruz. Elbette takipçi satın almadı (alsaydı 10’dan fazla alırdı) ancak sahte hesaplar yine de baş gösterebiliyor.

Fark, bu sahte hesaplar, satın alınan tipik sahte hesaplardan değildir. Bunlar beraberinde birçok sahte işlem yapan spam botlarıdır. Gerçek hesapların aksine, tanıtımını yaptıkları websitesi hakkında spam yapmaktan başka bir şey yapmazlar. Kimi zaman diğer takipçilerinize de sıçrarlar ve içinde bağlantı adresi içeren bir mesaj gönderirler. Bu durumda spambot mağduru olursunuz.

Neyse ki, çoğu insan bunun için sizi suçlamayacaktır; sahte hesapların onları hedef almasının nedeninin, sizi takip etmeleri olduğunu bilmeyeceklerdir. Ancak bunlar, kullanıcıları tamamen Twitter’dan uzaklaştırabilir ki, bu da potansiyel kitlenizi kaybedeceğiniz anlamına gelir.

Uzun Süre Kalmazlar

Sahteler geçicidir. Bazı satıcılar, sattıkları sahte hesapların ortalama bir yıl boyunca kalacağını da söylemektedir. Bu süre sonrasında tekrar onlara ödeme yaparak, yeniden satın almanız gerekecektir. Bu tekrarlayan bir iş modelidir ancak gerçektende bir parçası olmak isteyeceğiniz bir hizmet ağı değildir.

Eğer “kalıcı” sahte hesaplar ise, bot ağının sahibi belirli bir süre sonra botlarını geri çekmiyordur ancak yine de bu sahte hesaplar kaybolacaktır. Twitter, sahte hesaplar konusunda oldukça agresif bir tutum sergilemektedir. Eğer hesabınızı takip eden sahte hesaplara denk gelirlerse, bunları kaldıracaklardır ve yatırımınız çöpe gidecektir.

Eğer Yanlış Şirketi Seçerseniz, Twitter Sizi Banlayabilir

twitter ban - Sahte Takipçiler Twitter Hesabınıza Zarar Verebilir Mi?

Nadirdir ancak sahte takipçi satın almak, teknik olarak Twitter kullanım şartlarına aykırıdır ve bu yüzden, takipçi satın almaktan ötürü sizi uzaklaştırabilirler. Bunu elbette, düşük seviyelerdeki veya çok popüler hesaplarda yapmazlar. Barack Obama’nın takipçilerinin %8’i sahtedir ve bu yüzden banlanma ihtimali de yoktur. Öte yandan, %98 sahte takipçiye sahip bir hesap Twitter’a hiçbir katkıda bulunmaz ve bu gibi hesaplar banlanırlar.

[ilginiziCekebilir id=”941″]

Bu sayfada, sahte hesaplar ile ilgili fark edebileceğiniz şeylerden birisi de, hepsinin “yumurta” hesap olmadığıdır. Eğer bilmiyorsanız, yumurta hesaplar, Twitter’daki henüz profil fotoğrafı eklenmemiş olan hesaplardır. Tüm yeni hesaplarda, yumurta fotoğrafı olmaktadır. Botlar genellikle kendi işlevlerine çok önem vermez ve bu yüzden profillerini fotoğrafsız bırakırlar. Ancak çoğu yumurta hesabın sahte olduğu bilindiğinden, işletmeler, bu hesapları kendi profillerinizden temizlemek için aktif olarak çalışmaktadır. Botların nadiren daha iyi performans gösterir ve daha başarılı bir performansları ile sahte olduklarını gizlemek için temel profil bilgileri girişi yapmaktır. Bu durum onları tespit etmeyi zorlaştırır ancak imkansız da değildir.

Sahte Takipçileri Tespit Etmek

Eğer sahte hesapları arıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey Status People’ın sahte takipçi kontrolü gibi bir hizmet kullanmanızdır. Bu araca, buradan ulaşabilirsiniz. Bunu dilerseniz kendi, dilerseniz bir başkasının hesabı için kullanabilirsiniz; tüm veriler aynı yerden, Twitter API’den alınmaktadır. Araç, belirli kriterler doğrultusunda kullanıcılarınızı analiz edecektir ve bu kriterlere biraz sonra değiniyor olacağız.

Araç, kitlenizi iyi, inaktif ve sahte olmak üzere üç kategoriye ayıracaktır. İnaktif hesaplar aslında kötü değildir ancak size bir fayda da sağlamazlar. Sahte hesaplar ise kesinlikle kötüdür.

Peki sahte hesapları veya bir hesabın bunları satın alıp, almadığını nasıl tespit edersiniz? Elbette bu aracı kullanmanın dışındaki yöntemlerden de bahsediyor olacağız.

İlk olarak hesabın, kaç takipçisi olduğuna bakın. Çoğu zaman sahte takipçi alan markaların oldukça az takip ettiği hesap vardır. Elbette, bununla ilgili aslında yanlış olan bir şey yok; birçok hesap, herhangi bir hesabı doğal olarak takip edebilir ki bu yüzden tüm sosyal araçlar mevcuttur. Bu, sadece bir uyarı işaretidir.

Daha sonra, takipçi listesinin kendisine bakın. Profillerdeki gariplikleri inceleyin.

  • Bir şekilde benzerliklere sahip görseller. Örneğin, “el sallayan” sözcüğünü arattığınızda birçok görselin coğrafi bilgi sistemi için sonuçlar olduğunu göreceksinizidir.
  • Görüntülenen ve kullanıcı adı arasındaki farklara bakın. Botların genelde “Ahmet_Mehmet61” gibi kullanıcı adı olarak gerçek bir ismi vardır ancak görüntülenen isimleri bununla eşleşmez. Eğer Ahmet, “Kırmızı Duvar Tuğla” olarak bilinmek istemiyorsa, bu birçok hesap için kabul edilebilinir. Botlar bu kadar akıllı değildir. Görüntülenen isim yerinde başka bir isme de sahip olabilirler. Bu yüzden Ahmet_Mehmet61, Ayşe Korkmaz adında veya kullanıcı adıyla eşleşmeyen bir şekilde farklı bir isme de sahip olabilir.
  • Yumurtalara bakın. Yumurta hesaplar, sahte veya inaktif olma eğilimindedir.
  • Şüphelendiğiniz bir dizi profile tıklayın. Hepsinin ya 0 tweeti olacaktır ya da tweetleri olsa bile, bunlar spam olacaktır.
  • Bir diğer uyarı işareti ise, birçok profilin yakın miktarlarda takip ettiği kişi olmasıdır. Aynı 87 sayfayı takip eden 10 şüpheli hesap, aynı bot ağıdan alışveriş yapmış 87 farklı müşteri anlamına gelmektedir.

TwitterCounter  gibi bir araç da kullanabilirsiniz. Bu araç Twitter API üzerinden çektiği bilgilere dayanarak, size bir dizi analiz sunacaktır. Burada aradığınız şey, günlük bazda olan takipçi miktarındaki değişimdir.

Gerçek bir hesabın, organik trafiği vardır. Günden güne artabilir de, azalabilir de ancak yavaş ve istikrarlı bir büyüme gerçekleştirir. Sahte trafik satın alan bir hesabın çok daha hızlı ve düzenli bir büyümesi olacaktır veya kimi zaman anlık büyük artışlar gözlenecektir.

Bir örnek olarak, bir hesabın 10 gün içerisinde 10000 takipçi satın almasını gösterebiliriz. Grafikler, 10 gün için günlük 1000 kadarlık bir takipçi artışı gösterecektir ve bu dönemden önce veya sonra herhangi bir büyüme gözlenmeyecektir.

Anlık artışlar ise, Mitt Romney’in tek gece için 116,000 takipçi satın aldığında başarısız olduğu gibi çok büyük bir büyüme anlamına gelmektedir. Bunu yapan kişi muhtemelen kovulacaktır.

Peki, bu bilgiyle ne yapabilirsiniz? Tamamen size kalmış durumda. Eğer sahte takipçileriniz varsa, bunları temizleme zamanınızdır. Sadece listenize dalın ve çıkartın. Takipçi kaybınız daha güçlü bir kitle ve daha yüksek etkileşim oranı olarak size dönecektir.

Rakiplerinizi araştırmak için ise, dilerseniz bir karalama kampanyası başlatabilirsiniz veya yaptıkları şey konusunda onları eğitebilirsiniz. İlginç bir şekilde takipçi satanın müşteri listesini tespit etmek için sahte takipçileri kullanabiliyorsunuz. Bot listesindeki o 87 müşteri, takipçi satın almış olan diğer 87 markadır. Bunların bazılarının profillerinin ne kadar başarılı olduğunu gördüğünüzde şaşırabilirsiniz de.

Leave A Comment