Restoranlar için 18 Sosyal Medya Tüyosu

2017-03-11T11:19:48+00:00

Restoranlar eşsiz bir şekilde sosyal medyadan yararlanabilseler de aynı zamanda kırılgan bir pozisyondadırlar. Çünkü rekabet çoktur ve bu rakiplerden bir her an “en iyi X yapan yer” unvanını kapabilir. Eğer restoran pazarlaması yapıyorsanız her şeyi doğru yapmalı ve rakiplerininiz elemek için agresif olmalısınız.

1) Facebook yer bildirimlerini kullanın

Facebook yerel sosyal medya için en iyi platformlardan biridir çünkü bölgenizdeki kullanıcılar öncelikle sizi takip ederler. Yer bildirimlerini ve değerlendirme seçenekleri açarak, sayfanıza harita ve değerlendirme sekmelerini koyabilir ve daha fazla kullanıcı çekebilirsiniz.

Tabi bu durum iki tarafı keskin kılıç gibidir. Eğer çok fazla olumsuz yorum alırsanız, sonu sizin kötü olur. Fakat işini iyi yapan bir restoransanız, çok fazla olumsuz yorum gelmeyecektir.

2) Çabuk cevap vermek için Twitter kullanın

Twitter ise çabuk etkileşime geçmek en iyi platformdur. Eğer bütçeniz varsa sürekli olarak bir çalışanınızı sürekli olarak Twitter’la ilgilenmek görevlendirin. Açık olduğunuz saatlerde cevap verme süresi 5-10 dakika olmakla birlikte, kapalı olduğunuz saatlerde bu süre uzayabilir. Restoranın kapalı olduğu saatlerde illa birisinin Twitter’a bakıyor olması gerekmez ama “Ne zaman açıksınız” sorusuna birsinin doğrudan cevap vermesi gerekir. Ayrıca müşteri hizmetleri meselelerinin olabildiğince çabuk halledilmesine dikkat etmelisiniz.

3) İyi görseller için Instagram kullanın

Yediği her şeyi Instagram’a atan kullanıcı stereotipi her ne kadar Instagram’ın tek kullanım şekli olmasa da, sizin yararlı bir kullanım şeklidir.

Sunduğunuz yemeklerin, barınız, ful çeken restoranınızın güzel fotoğraflarını kullanabilirsiniz. Fakat filtrelenmemiş telefon fotoğraflarını koymayın. Yayınlamadan önce Photoshop’tan anlayan deneyimli birisine biraz montaj yapması için verin.

[ilginiziCekebilir id=”826″]

4) Yerel etkileşim için FourSquare’i kullanın

FourSquare insanların sık ziyaret ettikleri işletmelerin Mayor’ları olduğu viral bir uygulama olarak başladı, hala da öyle kullanılıyor. Fakat son yıllarında kullanıcı sayısı bayağı düşse de, hala insanları kullandıkları takdir de ödüllendirebilirsiniz. Zaten bu uygulamayı kullanmak için fazla çaba gerektirmiyor. Arada bir kontrol edin ve gelen yorumlara vaktiniz varsa cevap verin.

5) İyi videolarınız için YouTube’u kullanın

Instagram Video’ları ve Youtube tanıtım videolarınızı koyabileceğiniz en iyi mecralardır. Yeni ürünlerinizin iştah açan görüntülerini, mekanınızın cıvıl cıvıl olduğu zamanları kullanabilirsiniz. Fakat Youtube’dan randıman almak için aktif olarak video üretmeli ve bu videoları paylaşmalısınız.
Eğer vaktiniz varsa, Tostçu Erol veya Nusr-et gibi işi iyice şova dökebilirisiniz ama elinizde orijinal bir şey yoksa önermem.

6) Görünürlük için Google+ kullanın

Google+ büyük ihtimalle hesap sahibi olunulması en önemli platformlardır biridir. Ama merak etmeyin aktif olarak kullanmanıza gerek yok. Her ne kadar Facebook kadar büyük olmasa da Google aramalarına entegredir. Eğer bölgenizde sunduğunuz yemek aramalarında, para ödemeden, yukarı çıkmak istiyorsanız Google+’a bilgilerinizi koymanız gerekmektedir.

7) Tarifler ve resimler için Pinterest’i kullanın

Pinterest bir restoran için iyi bir platform gibi gözükmeyebilir çünkü değil bu yüzden listenin biraz daha aşağısında. Fakat bazı panolarda tariflerinizi, dekorlarınızı paylaşmak istiyorsanız gayet yararlı olabilir.

Ayrıca indirimleri, spesiyalleri, etkinlikleri buradan duyurabilirsiniz. Sadece olabildiğince her şeyi kategoriler içinde tutmaya çalışın.

8) Web varlığınızı yerel aramalar için optimize edin

Yerel aramalar bir restoran için en önemli şeylerden biridir çünkü insanlar profillinizi görüp, restoranınıza gelmelerine bel bağlamış durumdasınızdır. Yani web sitenizin mobil kullanıcılar için uygun olması, menünün sitenizde olması ve her şeyden önemlisi adresin, saatlerin ve diğer önemli bilgilerin hem sosyal medyada hem de web sitesinde olması ve bunların hepsinin birbirini tutması gerekir.

9) Franchise Sayfası oluşturun

Eğer büyük bir zincirden franchise aldıysanız hala kendi sosyal medya sayfanızı oluşturmanız gerekecektir. Mesela hesap isminizi “Pizza Dükkanı GOP” şeklinde olabilir ve tabi yeni nerede olduğunuzu ve çalışma saatlerini koymanız gerekir. Bu şekilde sosyal medyada yerel kitlenizi kolayca odaklanabilirsiz. Böylece hem büyük bir zincirin desteğine, hem de yerel tanıtıma sahip olursunuz.

10) Bir sipariş sitesine kaydolun

Her ne kadar yemeksepeti.com gibi siteler genellikle komisyon alsalar da müşteri tabanınızı genişletmek ve gençlere ulaşmak için bu siteleri kullanmanızı öneririm.

11) Özel indirimler sunun

Mekanınızda veya sitenizde bulunmayan, sosyal medyaya özel indirimler sunmak, sosyal medya hesaplarınıza insanları çekmek için ideal bir yoldur. Çünkü insanlar başka bir yerde bulamayacakları bir değer için sayfanıza giderler. Sorun ise bu indirimleri gerçekten uygulamak zorundasınız. Bu yüzden finansal meselelerde görevli kişilerden izin almayı unutmayın.

12) Kaliteli fotoğraflar yükleyin

İster Instagram, ister Facebook veya ister web siteniz olsun, bu platformlara koyduğunuz fotoğraflar kaliteli olmak zorundadır.

Kaliteli fotoğraftan kastım elbette profesyonel makinelerle çekilmiş yüksek kaliteli fotoğraflar, iPhone fotoğrafları değil. Bu iş için gerçek bir fotoğrafçı ve grafik sanatçısı kiralayın. Yemekleriniz ve işletmeniz ne kadar çekici gözükürse o kadar iyi. İnanın harcadığınız paraya değecektir.

13) Yelp profilinizi düzenleyin

Türkiye’de Swarm ya da Foursquare kadar popüler olmasa da Yelp önemli platformlardan biridir. Özellikle de mekanınız turistik bir yerdeyse. Bütün bilgilerinizi buraya da doğru girdiğinize emin olun ve yorumları cevaplamaya özen gösterin. Yabancı dil bilen çalışanlarınızın bu platformla ilgilenmeleri daha uygun olacaktır.

14) Sosyal medya yarışmaları düzenleyin

Yarışmalar oldukça fazla etkileşim getirir. Ayrıca ödülün kendisi de marka sadakati getirecektir. Ayrıca ödülü insanları dükkana getirecek kadar ama bir siparişi karşılamayacak kadar bir vererek müşterilerinizin daha fazla harcamasını sağlayabilirsiniz. Ne tarz bir yarışma düzenleyeceğiniz size kalmış bir şey. Çekiliş, fotoğraflar, ne isterseni…

15) Coğrafik odaklı reklam verin

Coğrafik hedefli reklamlar, reklam verirken paranızın karşılığı almanın en iyi yoludur. Facebook’ta Twitter’da ya da başka bir platformda reklam vermekten kaçınmayın. Aynı şekilde Google’a da reklam verin. Fakat mutlaka coğrafi olarak kendi bölgenizi hedeflediğinize emin olun. Böylece verdiğiniz reklamı sadece sizin bölgenizde olanlar görebilir.

16) Hakkınızdaki olumlu haberleri paylaşın

Yerel gazetelere ve bloglara hakkınızda yazı yazmışlar mı diye arada kontrol edin. Eğer birileri işletmeniz hakkında olumlu bir şey yazdıysa, makaleyi hemen sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. İlerleyen haftalar da aynı içeriği birkaç defa paylaşın ki herkes görebilirsin.

17) Yemek bloggerlarına ulaşın

Birçok büyük şehirde sunduğunuz yemekler hakkında yazmak isteyen yemek sevdalıları vardır. Eğer restoranınızı bloggerların normalde gitmeyeceği bir yer olduğunu düşünüyorsanız, bu kişilere ulaşın inceleme karşılığında kupon önerin. Fakat mutlaka olumlu bir inceleme talep itmediğinize sadece bloglarında çıkmak istediğiniz söyleyin.

18) Marka kişiliği oluşturun

Restoranınıza ne tarz müşteriler geliyor? Profesyonel ortam bekleyen zenginler mi geliyor, yoksa çok çocuklu aileler mi? Öne çıkardığınız bir kültür var mı? Bu soruları cevapladıktan sosyal medyada yapacağınız yorumları ve şakaları buna göre belirleyin. Yani sahip olduğunuz kitleye göre hareket edin.

Leave A Comment