Popüler Bir Instagram Profiline Sahip Olmak için 15 Teknik

2017-03-18T15:05:01+00:00

Instagram birçok açıdan büyümek için en kolay, yönetmek için en zor platformlardan birisidir ve bu, tamamen nasıl kullandığınız ile ilgilidir. Eğer markanızın ana pazarlama kaynağı olarak kullanırsanız, tüm ilginizi buna yönlendirebilir ve kolayca ve hızlıca büyüyebilirsiniz. Eğer, yarım düzine sosyal ağ ve web siteniz ile birlikte genel pazarlama planınızın ek bir ayağı olarak kullanmaya çalışırsanız, işler sizin için biraz daha zor olacaktır. Eğer sadece trafik çekmek için kullanmayı amaçlıyorsanız, sizi bekleyen çok çetin bir savaş olduğunu bilmenizi isteriz.

Bunlardan yola çıkarak, Instagram’da şöhret olmak için işleri zorlayabilirsiniz. Aslında düşünüldüğü kadar zor değil, sadece biraz zaman ve doğru eylemleri gerektiriyor. Bazıları oldukça alışagelmedik olabilir ancak tam da bu sebepten ötürü bu listeyi sizler için derledik. Eğer bu tekniklerden yararlanırsanız, çok kısa süre içerisinde rekabette bir adım öne geçebilirsiniz.

 1. Her Şeyi Doldurun

Herhangi bir iyi sosyal profil için yapmanız gereken ilk şey, her şeyi olabildiğince eksiksiz doldurmaktır. Buffer, profilinizi tamamen nasıl doldurabileceğiniz, Instagram, web siteniz ve diğer sosyal profilleriniz arasında bağlantıyı nasıl kuracağınız ve çevrimiçi varlığınızı nasıl yaymaya başlayacağınız ile ilgili oldukça iyi bir paylaşımda bulunmuştur. Bu gönderi, daha büyük bir kitle oluşturmak için harika bir temeldir . Bu tavsiyeler tek başlarına bile ilk bin takipçinizi elde etmek için yeterli olacaktır ki, bu da harika bir başlangıçtır.

instagram biyografi - Popüler Bir Instagram Profiline Sahip Olmak için 15 Teknik

Bu ve her diğer Instagram tekniği için bir numaralı ipucu, yüksek kaliteli görseller paylaşmaktır. Eğer bir tasarımcıysanız, sanatınız yüksek çözünürlüklü olmalıdır. Eğer bir fotoğrafçıysanız, fotoğraflarınızın düzenli ve net olduğundan emin olun. Eğer bir işletme olarak geri adım atıp, iyi bir fotoğrafçı ile bir sözleşme yapmanız gerekiyorsa, bunu yapın. Instagram’da yapabileceğiniz en kötü şey, vasat içerik paylaşmaktır. Kötü içeriklerin bire ikonik takipçileri vardır; sıkıcı içerikler ise sizi bir yere vardırmaz.

 1. Her Gün Paylaşım Yapın

Instagram, diğerleri ile karşılaştırıldığında oldukça ilginç bir sosyal ağdır çünkü diğer ağların aksine “ideal” sıklıktan daha fazla paylaşım yaptığınızda etkileşimlerinizde büyük bir düşüş  yaşamazsınız. Örneğin, eğer Facebook’ta günde iki kez paylaşım yapıyorsanız, bu idealdir ancak üçüncü kez paylaşım yaptığınızda etkileşim oranında genelde bir düşüş yaşarsınız. Instagram’da ikinci gönderiden sonra bir düşüş yaşanmaz ancak günlük belirli bir paylaşım miktarına da sağdık kalmalısınız. Eğer günde beş kez paylaşımda bulunuyorsanız, her gün beş kez mutlaka paylaşımda bulunmalısınız. Aksi takdirde, bir gün spam yapıyor diğer gün makul derecede paylaşım yapıyor sayılırsınız.

Günlük iki gönderi ve belki hafta sonları biraz daha fazla paylaşım yapmanızı öneriyoruz ancak bundan daha sık paylaşım yapmaktan kaçının. Eğer paylaşım yapabileceğiniz o kadar çok içeriğiniz var ise, bir plan hazırlayabilir ve sadece en iyi gönderileri filtreleyebilirsiniz.

[ilginiziCekebilir id=”872″]

 1. Hashtag, Emoji ve Bağlantıları Dahil Edin

Her gönderinin içerisinde doğru içerikler olmalıdır. Emojiler, özellikle deneyimli markalar için aslında etkileşim oranını biraz arttırabiliyor. Hashtagler de, eğer ilgili etiketlere bağlı kalmak istiyorsanız önemlidir. Sadece popüler oldukları için rastgele etiketler kullanmaktan kaçının. Markanız ile ilgili birkaç etiket, görseliniz ile ilgili birkaç etiket ve sektörünüz ile ilgili bazı etiketleri paylaşmanızı öneririz. Bu durum, daha fazla kişiye hitap etmenize ve site çapından her yerden kullanıcı çekmenize yardımcı olur.

instagram emoji - Popüler Bir Instagram Profiline Sahip Olmak için 15 Teknik

Bağlantı açısından ise her üç gönderinizden birinde bağlantı kullanmanızı öneririz. Eğer daha fazla sıklıkla bağlantı eklerseniz, bu bağlantıların paylaştığınız şeyler ile ilgili olduğundan emin olun, aksi takdirde insanlar, paylaşımlarınızın arkasında başka bir niyet ararlar. Körü körüne ana sayfanızın bağlantı adresini her gönderinize dahil etmeyin.

 1. Takipçilerinizden Arkadaşlarını Etiketlemelerini İsteyin

Birilerini Instagram’da etiketlemek, onların ilgisini çekmek için en hızlı yoldur. Bir bildirim alırlar ve gönderiyi görmek için ziyaret ederler. Daha sonra yorumlar, beğeniler veya ne yapmak isterlerse, onları yaparak etkileşime girerler.

Kimi insanlar, onlarca insanı kendi kendine etiketler ancak bu her zaman biraz spam kokar. Bunun yerine insanları, arkadaşlarını etiketlemeleri için yönlendirin. Her beşinci veya sizin belirleyeceğiniz gönderilerde “Eğer ______ ise arkadaşlarınızı etiketleyin” gibi bir not düşün. Boşluk olan kısım görseliniz ile ilgili bir şey olmalıdır. Güzel bir sahil resmi paylaşın ve “burada, onunla olmak istediğiniz arkadaşlarınızı etiketleyin” gibi bir metin ekleyin. Bu gibi bir davetler, etkileşim oranını oldukça arttırır ve etiketlenen birçok insan da sizi takibe başlayacaktır.

 1. Benzer İçerikler Paylaşan Hesapları Takip Edin

Ayda bir veya iki kez hashtagler arasında gezinmeli ve etiketlenen kullanıcıdan bir diğer etiketlenen kullanıcıya atlayarak rastgele dolaşmalısınız. Bu amaçsız gezinmenin amacı, hesabınızın paylaşım yaptığı kategorideki içerikleri paylaşan hesapları bulmak ve takip etmektir. Bu, gönderilerinizde insanları etiketlemek gibidir ancak çok daha güçlü bir yöntemdir çünkü bir takip, insanların tek bir görselinize değil hesabınıza bir bütün olarak bakmasına neden olur. Birçoğu, onlarla benzer içerik paylaştığınızı görecektir ve sizi geri takip edecektir.

 1. Fotoğraf Yarışması Düzenleyin

Daha çok takipçi ve etkileşim almak için harika bir yöntem ise yarışma düzenlemektir. Bu, insanları hesabınızı takip etmeleri için teşvik etmeniz anlamına gelir. Birçok yazılım ve oyun geliştiricisi, insanların görsel veya ekran görüntüsü göndermeleri için yarışmalar düzenler ve kazananın da kendi hesaplarını takip etmesi koşulunu koyar.

instagram sketchbook - Popüler Bir Instagram Profiline Sahip Olmak için 15 Teknik

Herkes aynı şeyi yapabilir; fotoğraflar için bir tema seçer, insanlara ödülün ne olduğunu söyler ve yarışmaya özel bir hashtag ve sizi takip etme koşulu ile görsellerini göndermelerini sağlar. Bu teşvik edici ile birçok insan sizi takip etmeye başlayacaktır ve gelecekteki yarışmalarınıza katılımı garantilemek için bir dizi kullanışlı hediye vermelisinizdir.

 1. Daha Geniş Bir Tema Benimseyin

Odaklanma, birçok Instagram hesabı için çok önemlidir. Eğer ünlü hesaplara bakarsanız, odaklandıklarını görürsünüz. Kevin Hart, yaşam tarzı ile ilgili fotoğraflar paylaşıyor. Victoria’s Secret, moda ve deneyim ile ilgili paylaşıyor. Demi Lovato, profesyonel fotoğraflar ve modellik ile sıradan selfieler ve samimi anları paylaşıyor. Nike sürekli olarak markasının daha geniş yönlerini paylaşıyor.

Daha geniş, genel bir tema, hesabınızı kısır döngüye sokmadan size büyük bir esneklik sağlar ve bu sayede insanlar sıkılmaz. İçerikleriniz ile, gerektiğinde deneysel işler yapabilecek ve farklı bakış açılarına kayabilecek bir konumda bulunurken, bir yandan da güvenilir olacaksınızdır.

 1. Gururla Benzer İçerikleri Beğenin ve Yorum Yapın

İlgili profiller arasında gezinmenizi ve onları takip etmenizi tavsiye ettiğimiz kısmı hatırlıyor musunuz? Aynı şeyi, içerik için daha geniş bir çap ile yapın. Gördüğünüz her hesabı takip etmek zorunda değilsiniz ancak markanız ile ilgili herhangi bir görsel gördüğünüzde, onu beğenebilirsiniz. Eğer size oldukça çekici gelen veya markanız ile bir bağlantısı olan içerik görürseniz, ona bir yorum da bırakabilirsiniz.

Buradaki amaç, takip etmeyi ağır silahlarınız ve yorum yapmayı da tanklarınız olarak kullanmaktır. Siz, çok daha fazlasına sahipsinizdir. Bu yüzden düşük seviyede etkileşime girmek ve insanların ilgisini çekmek için büyük bir kabiliyetiniz varken, takipleriniz daha odaklanmış hesaplar olarak size geri dönebilir.

 1. Popüler Kişileri Bulun ve Onları Etiketleyin

Popüler kişiler özellikle Instagram başta olmak üzere her sosyal ağda var olan ve belirli bir kategoride bilinen kişilerdir. Aslında bu kişilerin çoğu kendi içeriklerini paylaşmazlar. Daha çok Buzzfeed gibidirler; çeşitli yerlerden içeriği alırlar ve milyonlarca insanın ilgisini çekebilecek şekilde yeniden hazırlarlar. Kendi içeriğinizi onlarla paylaşmak için onları etiketleyebilirsiniz ve eğer içeriğinizi paylaşırlarsa, oldukça çok etkileşim alabilirsiniz. Aynı zamanda oldukça çok takipçi kazanma ihtimaliniz de yüksektir.

Influencer Amplifier - Popüler Bir Instagram Profiline Sahip Olmak için 15 Teknik

Sıradan popüler kişiler ile de aynı şeyi yapabilirsiniz ancak kategorinizdeki birçok popüler kişi sizin rakibinizdir ve rakibiniz olmayanların büyük bir çoğunluğu da herhangi bir kazancı olmadan size yardımcı olmaya istekli olmayacaklardır.

[ilginiziCekebilir id=”549″]

 1. Instagram Videosu ile Deney

Instagram videoları Vine gibidir sadece birkaç farklı gereksinimi ve daha uzun çekim süresine sahiptir. Kullanımı da oldukça ilginçtir ancak çok az marka bunu düzenli olarak kullanmayı başarabilmektedir. Bu yüzden bu başlıkta deney sözcüğünü kullanmayı tercih ettik. Bir video paylaşın ve nasıl yapıldığını görün. Her gün veya iyi bir getiri elde etmiyorsanız haftada bir bile video paylaşmayın. Bir fotoğraf ile kıyaslandığında, videolar, içeriği cazip hale getirmek için oldukça karmaşık olabilir. Bu yüzden eğer bir getiri elde etmek istiyorsanız, bunlardan uzak durmayı tercih edebilirsiniz.

 1. İşlerin Gayriresmi Tarafını da Ele Alın

Bir marka olarak Instagram’da yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi ise arada bir de olsa, biraz gayriresmi içerik paylaşmanızdır. Eğer sürekli olarak profesyonel fotoğraflar paylaşan bir modelseniz arada bir diğer manken adaylarını veya kendi selfielerinizi paylaşabilirsiniz. Eğer konserlerinizin fotoğraflarını paylaşan bir müzik grubu veya kayıt stüdyosuysanız, konser öncesi veya bazı sahne arkası fotoğraflarınızı da paylaşabilirsiniz. İnsanlara ürettiğiniz şeylerden daha fazlasına sahip olduğunuzu gösterin ancak insanların sadece asıl yaptığınız iş ile ilgili görselleri tercih etmelerini engellemek için tüm bu süreci planlı olarak yürütün.

 1. Daha Geniş Ufuklara Açılın

Gayriresmi görseller paylaşmaya ek olarak, arada bir genellikle ürettiğiniz şeylerin dışına çıkan fotoğraflar da paylaşabilirsiniz. Buradaki önemli olan fikir, genel temanız ile deneyler yapmaktır. Eğer sürekli olarak tek tip bir içerik paylaşıyor ancak bir diğer yarı ilgili içeriğiniz daha çok etkileşim alıyorsa, genel profilinizin paylaşımlarını o yöne doğru kaydırmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede yavaşça kitlenizi farklı bir alana ilgi duyan insanlar ile arttırabilirsiniz ve genelde paylaştığınız içeriklere çok da benzemeyen başka görsellere sahip olabilirsiniz.

 1. Bilimi Karıştırın

Bir noktada büyümeniz yavaşlayacaktır ve içeriklerinizin size olan getirileri için daha bilimsel bir yaklaşım benimsemek isteyeceksinizdir. En az çaba ile en fazla getiriyi elde etmek istersiniz. Bunun için keşfetmeniz gereken üç alan bulunmaktadır.

instagram fotograflarini optimize etmek - Popüler Bir Instagram Profiline Sahip Olmak için 15 Teknik

İlki, paylaşımlarınızı optimize etmektir. Günün belirli dilimlerinde diğerlerine göre daha fazla mı etkileşim alıyorsunuz? İkincisi ise hashtag kullanımınızı optimize etmektir. İşte bu noktada Instagram anahtar kelime araması devreye girer. Üçüncüsü ile içerik optimizasyonudur. Belirli renk aralıkları, belirli tip açıklamalar veya belirli nesneler daha yüksek bir performans mı sağlıyor? Bu soruları kendiniz için yanıtlayın ve takipçi arttırma araçları ile gönderilerinizi çok daha kolay bir şekilde optimize ediyor olacaksanız.

 1. Düşük Miktarda Takipçi Satın Alın

Instagram takipçi satın almak kabul edilebilir ancak takipçilerin kimden alındığı, kaynaklarının ve maliyetinin ne olduğu oldukça önemlidir. İdeal olarak gerçek takipçilere sahip olmalısınız çünkü sahte hesaplar eninde sonunda filtrelenecek ve sizin takipçiniz oldukları sürece de size bir fayda sağlamayacaklardır. Satın alma süreçlerinizi, bir alt yapı oluşturmak amaçlı ve tamamen düşük miktarlarda gerçekleştirin. Eğer 1500 takipçiniz var ise, tek seferde 100’den fazla takipçi satın almamalısınız. Küçük miktarda bir büyüme elde etmek istiyor olmalısınız, tek gecede takipçilerinizi iki katına çıkartmamalısınız.

 1. Sağlam Bir Hesap Satın Alın

İyi bir başlangıç yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer ilgi çekici teknik ise tüm bir hesabı satın almak, adını değiştirmek ve yönetmektir. Bu, başlangıç aşamasını atlamanız için iyi bir yoldur ancak yeni hesap ile büyümeye başlamadan önce belirli bir süre o hesabı analiz etmek ve o hesaba alışmak için zamana ihtiyacınız olur. Aynı zamanda aynı kategoriden bir hesap bulmalısınız. Bu sayede mevcut takipçilerinizin çoğunu kaybetmemiş olursunuz. Birçoğu isminizi değiştirince bile takibi bırakacaktır, bu yüzden kayıpları olabildiğince minimumda tutmaya çalışmalısınız.

Leave A Comment