Neden İşletmeniz İçin Instagram Kullanmalısınız?

2017-02-24T15:44:10+00:00

Instagram pazarlamacılar arasında adı çıkmış bir platformdur. Son derece yararlı olsa da daha sonra bahsedeceğim nedenlerden ötürü kullanması güçtür. Birkaç yıl önceye kadar platforma uygulama olmadan erişemiyordunuz. Bugün hala simulatör kullanmadan bilgisayardan paylaşım yapamıyoruz ama getirileri bütün bu zorluğa değer.

Fakat nedir bu getiriler. İşte sizin için sıraladık:

Haber kaynağı sınırlı değilFacebook’ta haber kaynağında gönderilerinizin çoğunun takipçilerinize gösterilmediği bir gerçek. Her bir gönderiyi takipçilerinizin ancak yüzde 6’sı görebildiği için, hedef kitlenizi büyütme çabalarınızın çok daha yüksek seviyelerde olması gerekli. Bu yüzden birçok işletme umutlarını viral içerik üretmeye bağlamış durumda.

Bu sırada Twitter zamana dayalı ve düzenlenmemiş akış yerine, düzenleniş akışa geçti. Fakat bu piyasalarda stoklarını değer kaybetmesine, birçok kullanıcının platformu terk etmesine yol açtı.

Instagram akışı ise hala filtresiz ve zamana dayalı durumda. Gönderileri, en son paylaşılan üstte olmak üzere paylaşıldıkları tarihe göre görebiliyorsunuz. Arada bir reklam olsa da zaten bütün sitelerde bu şekilde. Fakat hemen herkes, sosyal medya zamanlamalarını göz önüne alırsa, kullanıcılar tarafından görünmek için eşit şansa sahip. Herkes için eşit bir oyun alanı ve Twitter’ın aksine uzun süre böyle kalacak gibi gözüküyor.

Mobil günlük olarak büyüyorMobil aygıtlara geçme hızı düşse de bu sadece büyüme de bir yavaşlama, çünkü kişinin artık bir akıllı telefonu var. Bununla birlikte, bu teknoloji ilk çıktığındaki büyüme kadar olmasa da hala büyüyor.

Bu sırada Instagram da istikrarlı bir şeklide büyüyor. Son zamanlarda bu büyüme yavaşlasada hala, büyüme ve etkileşim alanlarında, hem Facebook’un hem de Twitter’ın önünde.

Arama sonuçlarında, özellikle görsel aramada, Instagram yukarıda çıkıyor2016 yılı sonunda, Instagram etkileşim oranları %1.1’e kadar düşte. 100 takipçinizden sadece bir tanesi fotoğraflarınızı beğeniyor ya da yorum atıyor. Her ne kadar sevimsiz bir rakam gibi gözükse de ortalama bir markanın elde ettiği etkileşim oranının neredeyse 2 katı, Twitter’ın verebileceği oranın ise 10 katıdır.

Bu düşüş çoğunlukla yeni ve çok aktif olmayan profilleri etkiliyor. Aktif, etkileşime giren Instagram markaları bu oranları yüzde 2’ye 3’e 5’e ve daha yükseğe çıkarabilir. Hala takipçilerinizin küçük bir kısmı etkileşime geçse, diğer platformlara göre açık ara en iyisi bu.

[ilginiziCekebilir id=”583″]

Instagram Twitter’dan daha büyük bir sitedirTwitter dendiği zaman aklımıza çok hararetli bir sosyal ağ gelir. Zaten öyle. Aylık 320 milyon aktif kullanıcı dudak kıvrılacak bir şey şey değil. Instagram’ı ise çocukları ve hipsterları çeken, daha çok görsel bazlı, daha küçük, butik bir platform olarak düşünebilirsiniz Fakat böyle düşünürken platformun aylık 400 milyon aktif kullanıcısı olduğu gözden kaçırmış olursunuz. Instagram gerçekten büyük bir site ve Twitter’dan çok daha hızlı bir şeklide büyümekte.

Platform gençlerle doluInstagram yetişkinler arasında istikrarlı bir şeklide popülerlik kazansa da gençler için hala birincil platform. Kullanıcıların %23’ü 18 ila 24 yaş arasındayken, %25.6’sı ise 25-34 yaş arasında. 35 ila 54 yaş arasındaki yetişkinler sitenin yüzde 35’ni, 65 yaş üzerindekilerse yüzde 5’ni oluşturuyor.

Yerel işletmeler için harika bir araçInstagram birincil olarak mobil bir platform olduğu için hiper-yerel hedeflemede rahatlıkla kullanılabilir.

Ödemeli hedeflemeye ek olarak elinizde iyi bir organik hedefleme sistemi var. Ayrıca, Instagram hesabınızı mağazanıza QR kodlarına entegre ederek pazarlama yapabilirsiniz. Ayrıca yerel kullanıcılar takip ederek, yerel trendleri takip edebilir ve yerel olmayan rakiplerinizin kullanamayacağı fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

İşletmeler Yavaş Adapte OlurlarInstagram’a girme bariyeri diğerlerine göre yüksek. Eğer platformu kullanmak istiyorsanız mutlaka bir mobil alet ya da simulatör kullanmanız gerekli. Instagram’da masaüstünden gönderi atmanızı sağlayan birkaç tane hizmet olsa da hepsi kullanıcı adınızı ve şifrenizi ister. Çünkü bu platformlar çokça telefona, çok kullanıcılı Instagram uygulaması yükleyen adamlar tarafından işletiliyor. Bunun dışında Bluestack gibi bir telefon emulatörü de kullanabilirsiniz ama bu da biraz şüpheli.

Bütün bunların anlamı ise işletmeler bu platformu pazarlama aracı olarak kullanmakta yavaşlar. İşletmelerin sadece yüzde 23’ünün Instagram profili var. Bunların çok azı profillerini aktif olarak kullanıp, iyi pazarlama yapıyorlar. Yani rakiplerinizin sadece ortalama beşte biri Instagram’da bir ağırlığı var. Tabi bu sektörden söktüre değişecektir.

İşletmelerin ve sosyal medyadaki bilinirliği hayli önemli olan kişilerin sayısal parametreleri de Instagram’a adapte olunmasını hızlandıracaktır. Bundan dolayıdır ki, Instagram’da sizi takip edecek kişiler sizi takip etmeden önce Instagram takipçi sayınıza bakacaklardır. Ya da fotoğrafınızı beğeneceklerse de fotoğrafınızın Instagram beğeni sayınıza dikkat edeceklerdir. Bu durum sizi takip edip etmeyeceklerini etkiler.

Mükemmel görsellerBir resim 1.000 kelimeye bedeldir. Instagram da şu anda tamamen fotoğraflara ve videolara yoğunlaşmış durumda. Görseller hikayeler anlatabilir, kullanıcılarınızla bağ kurabilir, tanıtım yapabilir. Diğer platformlardan öğrendiğimiz gibi görüntülü içerik, görüntüsüz olanlara göre çok daha iyi etkileşim alır. Instagram tamamen görseller üzerine kurulu olduğu için, görseller içeriğin üçüncül, estetik bir parçası olmaktan çıkıp asıl içerik halien getirdi.

Bu platformda insanlar çok daha eleştirel. Görsellerin sadece doldurma amaçlı olduğunu kullanıcıların içeriğe bakacağını düşünürseniz, hüsrana uğrarsınız. Instagram’da görseller başrol oyuncusu olduğu için iyi fotoğraflar çekip, harika bir şekilde editlemeyi öğrenmeniz lazım.

Leave A Comment