Instagram’dan Nasıl Tonlarca Ücretsiz Trafik Elde Edilir?

2017-03-22T13:20:16+00:00

Instagram’ın iki işlevi bulunmaktadır. Bunlardan biri kendi kendine yeten bir sosyal ağdır. Instagram’da, gönderilerdeki bağlantıları veya site içindekiler hariç başka bir şeyi umursayan önemli miktarda bir kitle vardır. Onlar resimler arasında gezinmek, onları beğenmek, onlara yorum bırakmak, onları arkadaşlarıyla paylaşmak ve genel anlamda iyi vakit geçirmek için oradadırlar. Ve bir de Instagram’a diğer web siteleri gibi davranan, bir başka kullanıcı kitlesi var; duruma göre etkileşime girecek veya es geçecek, onlara sunulana göre ilgi gösterebilecek bir kitle. Eğer ilgilerini çeken bir bağlantıya sahip bir gönderi görürlerse, ona tıklamaktan çekinmezler.

Elbette üçüncü bir grup (pazarlamacılar) da bulunuyor. Platformda ana olarak ikinci grubu hedef alan birçok pazarlamacı da bulunuyor. Tıklama yapan insanların değerlerinin ölçülmesi çok kolay olduğundan birinci gruptaki insanları o kadar da önemsemezler.

Birinci gruptan da değer elde edebilirsiniz. Marka bilinci oluşturursunuz ve onları, gönderilerinizdeki içerikler ile düşündürürsünüz. Belki daha sonra sizin gönderinizi hatırlarlar, sizin ürününüzü ve markanızı hatırlarlar ve ardından bir şeyler satın almaya karar verirler. Belki HepsiBurada’ki mağazanızı veya başka bir sanal mağazanızı ziyaret edebilirler. Bu yüzden bunların değerlerini ölçmek neredeyse imkansızdır. Marka bilinci maddi bir getiridir (ancak ölçülmesi de oldukça zordur).

Burada, marka bilinci ve onun size sağlayabileceği faydalardan bahsetmeyeceğiz. İkinci grup, sitenize çekmek istediğiniz insanlar ve onların ziyaret etmesi için başka neler yapabileceğiniz hakkında konuşuyor olacağız.

Bir dakikalığına da olsa, ters mühendislik yapalım. Nihai hedeflerinizin arasında daha fazla trafik çekmek var çünkü daha fazla dönüşüm oranına neden olmaktadır. Trafik çekebilmek için iki şeye ihtiyacınız vardır; ziyaret edecek daha çok insan ve onların ziyaret etmesi için daha fazla fırsat. Bu, Instagram’da iki şeye ihtiyacınız olduğu anlamına gelmektedir; daha fazla takipçi ve daha fazla gönderi. Bağlantılar da ekleyebilirsiniz çünkü gönderilerinizde daha fazla beğeni demek, bağlantınızı daha fazla kişiye gösterebileceğiniz ve daha fazla ziyaretçi elde edebileceğiniz anlamına gelmektedir. Bunun karşılığında da daha fazla trafik elde edersiniz.

Diğer Sosyal Ağlara Bağlanın

Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, Instagram hesabınızı diğer tüm çevrimiçi varlıklarınıza mümkün olduğunda entegre etmektir. Bu, özellikle Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya hesaplarınız ancak aynı zamanda web siteniz anlamına gelmektedir. Buradaki fikir diğer kaynaklarınızdan da olabildiğince insan çekebilmektir. İnsanları, Instagram’a gelerek sizi desteklemeleri konusunda zorlamayın ancak Instagram’ı olan insanların sizi takip etmelerine odaklanın.

sosyal medya hesaplarini baglama - Instagram'dan Nasıl Tonlarca Ücretsiz Trafik Elde Edilir?

Buradaki amaç olabildiğince çok insanla olabildiğince hızlı bir biçimde kendi kitlenizi oluşturmaktır ve bu önemlidir çünkü zaten sizi markanızı seviyordurlar. Diğer sosyal ağlarda sizi halihazırda beğenmeyen insanlar sizi takip etmeyecektir ancak sizi beğenen ve Instagram hesabı olanlar sizi takibe başlayacaklar.

Bu, diğer hesaplarınızdaki Instagram kullanıcısı miktarına bağlı olarak size başlangıç için oldukça büyük bir kitle sağlayacaktır ve bunlar sizin en çok etkileşime geçen kullanıcılarınızdan oluşacaktır. Bu, henüz çok başlarda, size birçok etkileşim sağlayacak ve başlardaki gönderilerinizi çok kolay bir biçimde tanıtıyor olacaksınızdır.

Hashtagleri Öğrenin

Bunu, bu vakte kadar öğrendiğinizden eminiz ancak iki farklı hashtag türü bulunmaktadır; marka ile ilgili ve genel etiketler. Marka ile ilgili etiketler sizi daha geniş bir kitleye tanıtmayacaktır. Instagram kariyerinizin ilk günlerinde bunlar hakkında çok endişelenmeyin. Bunlar sadece birden fazla tartışma konunuz veya yarışmanız olduğunda gönderilerinizi takip etmek için size kolaylık sağlarlar.

en populer hashtagler - Instagram'dan Nasıl Tonlarca Ücretsiz Trafik Elde Edilir?

Daha geniş bir kitleye erişmeniz için bu harika hashtagler ile ne yapacaksınız? Asıl önemli olan şey, en popüler hashtagleri  kullanmaya ihtiyacınız bile olmayacak. Elbette, #love etiketinin 700 milyon gönderisi olabilir ancak bu sadece başa çıkmanız gereken inanılmaz bir rekabet anlamına gelmektedir.

[ilginiziCekebilir id=”835″]

Hazır konu açılmışken, oldukça popüler etiketler ile daha kategorinize ait etiketlerin bir kombinasyonunu kullanmanızı öneririz. Popüler olanlar sizi daha çok insanın karşısına, daha hızlı bir biçimde çıkartacaktır ancak yüksek bir etkileşim veya tıklama oranı olmayacaktır. Kategoriniz ile ilgili daha çok etiket kullanmanız, daha düşük bir oranla bile olsa sizinle daha çok ilgilenebilecek insanları cezbetmenenize yardımcı olur. Instagram sayesinde kullandığınız etiketler ile göreceli olarak daha büyük bir kitleye kendinizi gösterirsiniz. Birden fazla kategoriden etiket kullanabilir ve ön plana çıkabilirsiniz.

Hedeflenen Beğeniler Dağıtın

Neil Patel’in (QuickSprout ünlüsü) başlarda birçok takipçi kazanabildiği bir ana tekniği var ve bu, diğerlerinin fotoğraflarını beğenmek ile ilgili. Fotoğrafları beğendiğinizde, onları paylaşan insanlar sizin kim olduğunuzu görmek için profilinizi ziyaret edecek ve eğer onların beğenebileceği bir gönderiniz var mı diye kontrol edeceklerdir. Eğer onların beğeneceği bir şeylere sahipseniz ya sizin gönderilerinizi beğenecekler ya sizi takip edecekler ya da her ikisini birden yapacaklardır.

instagramda fotograflari begenme - Instagram'dan Nasıl Tonlarca Ücretsiz Trafik Elde Edilir?

Eğer amacınız bu eğilimden faydalanmak ise, şunları yapmanızı öneririz:

  • Küçük bir araştırma yapın ve biraz genel, biraz daha dar türe ait hashtagler ile hedeflenebilecek bir konu bulun. Bu, işletmeniz ve sektörünüz ile alakalı olmalıdır ancak özellikle sizin markanıza odaklanmış olmak zorunda değildir.
  • Önünüzdeki birkaç gün boyunca beş veya benzeri bir miktarda görseli paylaşın. Konu ile ilgili etiketleri kullandığınızdan emin olun.
  • Bu kategori konuları için kullandığınız hashtaglerde aktif olan birkaç bin kullanıcıyı tespit edin. Profillerini ziyaret edin ve profillerinden 1-2 görsel beğenin. Beğeneceğiniz bu görseller seçtiğiniz konu ile ilgili olmalıdır.
  • İnsanların Instagram’a girmesini, sizi kontrol etmelerini, paylaştığınız son birkaç görseli beğenmelerini bekleyin. Sonunda ya beğenecek ya da sizi takip edecektir ve bunların devamı da gelecektir.

Bu tekniğin kullanılması kullanım şartlarına aykırı değildir. Bu, profilinizi büyütmek için oldukça geçerli ve hedeflendirilmiş bir yöntemdir.

Rastgele beğeni dağıtmanızı önermiyoruz. Neil, binlerce hesaptan binlerce farklı beğeni alabilmek için hacmin önemli olduğunu düşünüyor. Daha hedeflendirilmiş bir kampanyadan elde edeceğiniz kitle çok daha küçük ancak size kendini daha çok adamış olacaktır. Bağlantılara daha çok tıklayacaklardır ve daha çok paylaşacak, beğenecek ve yorum yapacaktırlar.

Bir Geçiş Oluşturun

Yapmanız gereken bir diğer şey ise Instagram üzerinden web sitenize gelecek insanlar için bir geçiş sayfası oluşturmaktır. Bunu yapmanın birçok yolu var, bu yüzden aşağıdaki tavsiyeler birbirinden biraz ayrı şeylermiş gibi görünebilirler.

Yapmanız gereken şeylerden ilki Instagram biyografiniz içerisinde web sitenize bağlantı veren bir bağlantı adresi olduğundan emin olmaktır. Doğrudan web sitenizin ana sayfasına bağlantı vermektense, özel bir sayfaya yönlendirin. Bu özel sayfa, oldukça iyi bir fikir olan, Instagram ile web sitenizin harmanlanmış bir görüntüsüne sahip olmalıdır. Instagram kullanıcılarına daha çekici olabileceğini düşündüğünüz, sitenizin veya işletmenizin belirli bir yönünü de ön plana çıkarmak isteyebilirsiniz.

instagram biyografi bolumu - Instagram'dan Nasıl Tonlarca Ücretsiz Trafik Elde Edilir?

Elbette yapmanız gereken bir diğer şey ise, sitenizin tamamının mobil duyarlı olduğundan emin olmaktır. Duyarlı bir tasarımınız olmalı, bu sayede Instagram üzerinden gelecek insanlar sitenizi düzgün bir biçimde görüntüleyebilsin. Instagram neredeyse tamamen mobil bir platform olduğundan ötürü, buradan gelecek her trafik için sitenizin mobil duyarlı olması aslında bir gerekliliktir.

Daha sonra görsellerinize harekete geçirecek bir söylem ve bir bağlantı eklemeniz gerekiyor. Her gönderinizin sonuna kolayca göz ardı edilebilecek bir şablon kullanmak istemezsiniz. Görselden görsele orijinal ve harekete geçirecek söylemlerinde benzersiz olduğundan emin olun. Buradaki ana fikir, kötü ve modası geçmiş fikirlerden ziyade insanları harekete geçirecek şeyler kullanmaktır.

Kaliteli İçerik Üretin

Instagram ağırlıklı olarak görsellere odaklanmıştır. Bu yüzden görsellerinizin kalitesinin de olabildiğince iyi olduğundan emin olun. Bu, kaliteli fotoğraflar edinmeniz, onları doğru şekilde işlemeniz ve düzenlemeniz ve bunun sonucunda da onları aldığınız zamana göre daha iyi görünmelerini sağlamanız ve kaliteden ödün vermeden paylaşmanız anlamına gelmektedir.

kaliteli fotograflar cekmek - Instagram'dan Nasıl Tonlarca Ücretsiz Trafik Elde Edilir?

Burada size yardımcı olabilecek tek şey pratik yapmaktır. Fotoğrafçıların çıkarttığı işler için o kadar çok para almasının bir sebebi var. Yıllarını yeteneklerini geliştirmek için harcıyorlar ve Google üzerinde bulacağını fotoğrafların çoğu onların işlerini gölgede bırakmaya yetmez. Aslında gerçek bir fotoğrafçı kiralamanızı veya en azından diğer insanların size karşı kullanamayacağı bazı stok fotoğraflarına ödeme yapmanızı öneriyoruz.

[ilginiziCekebilir id=”872″]

Instagram’ın API’leri sınırlı olduğundan web sayfası veya herhangi bir üçüncü parti uygulamadan yeni görseller paylaşma imkanınız çok yok. Gönderilerinizi sadece resmi Instagram uygulamasından paylaşabiliyorsunuz.

Ancak hiçbir şey sizi, gerçek bir dijital kamera ile çekim yapmanızı, doğru bir biçimde yayınlayabilmek için düzeltmeleri yapabilmek adına bilgisayara yüklemenizi ve ardından telefonunuza yükleyerek Instagram’da paylaşmanızı engelleyemez. Aslında birçok öne çıkan Instagram kullanıcısı, benzer yöntemleri kullanmaktadır.

Yayıncıları ve Popüler Kişileri Kullanın

Instagram’da hedeflemek isteyebileceğiniz iki ana türde kullanıcı vardır; yayıncılar ve popüler kişiler. Popüler kişiler, belirli bir kategoriyi domine eden ve büyük bir kitlesi bulunan içerik üreticileridir. Eğer ilgilerini çekebilirseniz oldukça faydalıdırlar ancak ilgilerini çekmek ise çok zordur. Üretecekleri ve paylaşacakları kendi içerikleri vardır ve kendi sitelerine eş değer kalitede sitesi veya içerikleri olmayan kişiler ile iş yapmayı tercih etmezler.

Yayıncıların ilgisini çektiğinizde ise daha farklı bir potansiyele sahip olursunuz çünkü içerikleri kendilerine ait değildir. Bu insanlar diğerlerinin içeriklerini bir şekilde kendi kitleleri ile paylaşırlar. Bir yayıncı tarafından paylaşılmak size çok fazla ilgi yöneltecektir ancak bu ilgi oldukça kısa sürebilir.

Billionaires Club Instagram - Instagram'dan Nasıl Tonlarca Ücretsiz Trafik Elde Edilir?

Her ikisinin de ilgisini çekmek elbette daha faydalı olacaktır. Onların ilgilenebileceği içerik üretmeli ve ardından bir şekilde o içerik ile onların ilgisini çekmelisiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu görsellerinizde onlardan bahsetmek ve onları etiketlemektir ancak bu da her zaman işe yaramaz. Aynı zamanda görsellerini, içinde size ait bir bağlantı bulunan gönderiler ile yanıtlayabilir ve ilgilerini çekmek için onların kitlelerinden yararlanabilirsiniz.

Yarışma Merkezi Olun

Yarışmalar, takipçilerinizi ve etkileşiminizi arttırmak için bir başka yoldur. İşletmeniz ile ilgili ödüllerle birlikte yarışmalar düzenleyin ve çok fazla etkileşim, paylaşım ve beğeni elde edin.

Ana amacınız web sitenize trafik çekmek olduğundan, Instagram yarışmalarının tamamını Instagram üzerinde yapmayacaksınızdır. Bunun yerine, web sitenizde yaptığınız yarışmanın reklamını Instagram’da yapacaksınızdır. Bu, insanların ziyaret etmesini sağlayacak. Ardından, insanların ilgisini çekmek ve web sitenizin tamamını gezinmeleri için yarışma sayfanızın, sitenizin diğer sayfalarına bağlantılar içerdiğinden emin olmanız gerekiyor.

Hiçbir şey sizi Instagram’da da yarışma düzenlemekten alıkoyamaz. Bir hashtag ile kullanıcıların yarışmaya dahil olmasını isteyebilir ve trafik üretimini katlamak için yarışmadan derece alanları web sitesinde paylaşabilirsiniz.

Ve elbette her şeyin içinde bağlantınız olmalıdır. Görsellerinizin açıklama kısmında her zaman web sitenize yönlendiren bir bağlantılı olmalıdır. Bağlantılar her zaman aynı adrese gitmek zorunda değildir ancak orada olmak zorundalar çünkü bu sayede eğer isterlerse insanlar sitenizi ziyaret edebiliyor olacaklardır.

Leave A Comment