Instagram’da Fenomen Olmak Hala Mümkün mü?

2017-06-29T14:49:22+00:00

Instagram, günümüzün en çok kullanılan sosyal medya sitelerinden bir tanesi. Hatta görsellik sözkonusu oldugunda, listenin birinci sırasındaki isim olarak sayabiliriz. Instagram hem ülkemizde, hem dünya genelinde oldukça sevilen ve kullanılan bir site. Böyle büyük bir platformunda “fenomen” diye tabir ettiğimiz, öne çıkan kullanıcılarınında olması süpriz olmayan bir durum. Bu kadar geniş bir platformda sizinde bir yeriniz olabilirmi ? olabilirse nasıl ?

Standart bir Instagram kullanıcısı iseniz, muhtemelen en sevdiğiniz resimlerinizi attıgınız, belli bir takipçi kitleniz olan bir hesabınız vardır. Fakat istediğinizin daha fazlası oldugunu düşünelim. Instagram’ın keşfet kısmında hep aynı kişileri görüyor, bu kişilerin milyonlarca takipçisi oldugunu gözlemliyorsunuz. Bu kişilerin en basit resimleri bile olaganüstü etkileşimler almış durumda. Neden ? çünkü onlar fenomen. Yani sıradışı, yani orjinal hesaplar. Böyle düşünüyorsanız ciddi bir yanılgı içindesiniz demektir. Bu hesaplar artık yerleşmiş, benim o derece büyümeme imkan yok, artık Instagram’da yapan yapmış şeklinde düşünceleriniz var ise, çok daha büyük bir yanılgı içinde oldugunuzu da belirtelim. Instagram, diger sosyal medya siteleri gibi kullanıcıların, aradıklarını mümkün oldugunca çok ve doğru kişilere ulaştırma idealini taşıyan ve bunuda oldukça başarılı bir şekilde uygulayan bir site. Yani örnek vermek gerekirse; attıgınız bir kedi resmini, kedi resmi arayanlara göstermek isteyen bir yapıya sahiptir ve bu şekilde sosyal bir ekosistem oluşturmasının yanı sıra, siteyi sürekli aktif ve canlı bir platform haline getirme özelliğini taşır. Burada da kedi resmini ekleyen sizin avantajınız ise, kolaylıkla diger kullanıcılara ulaşabiliyor olmanız. Emin olabilirsiniz ki, Instagram’da çok takipçili hesapların hepsi bu avantajdan faydalanarak bir yere gelmişlerdir. Yani bu, şu demek; Eger onlar yapabiliyorsa, sizinde yapabilmeniz mümkün. Diger bir değişle, yapan yapmış olabilir fakat yapmayan artık yapamaz demek degil, yapmayan henüz yapmamış anlamına gelir.

instagram_fenomen

Instagram’da başarılı olmanız gereken belli başlı kurallar vardır. Bunları araştırmış olabiliceginiz gibi, bizzat kendinizde tecrübe etmiş olabilirsiniz. Bu kuralların çogu göreceli olmasının yanı sıra değişmez olanları da vardır ve bu değişmez kuralların en başında güncellik gelir. Yani, hesabınız milyonlarca kişinin takip ettiği bir hesap da olsa, 100 kişiye hitap eden bir hesap da olsa, şayet ilerleme kaydetmek istiyorsanız, güncel olmanız daha dogrusu yeni içerik paylaşımını sürdürmeniz hayati önem taşır. Pekala olay bundan ibaretse, sürekli yeni içerik paylaşan hesaplar neden fenomen olmuyor? diye düşünebilirsiniz. Dogru, her içerik paylaşan fenomen olacak diye bir şart yok, olmuyorlar da. Buradan çıkartacagımız sonuç, sürekli paylaşılan içeriklerin de bir orjinallik taşıması gerektiği. Aslında bu orjinallik kıstası sadece Instagram için değil, sosyal medyanın tamamı için geçerli olan bir kavramdır. Yani orjinalseniz ilgi görürsünüz, farklılık yaratırsanız ilgi görürsünüz, yenilik getirirseniz ilgi görürsünüz. Instagram, YouTube yada Twitter.. hiç farketmeksizin durum böyledir. Şayet bu kriterlere sahip içeriklerinizi sürekli olarak atmaya devam ettiğiniz takdirde, hesabınızın git gide daha yüksek basamaklara tırmandıgını siz de göreceksiniz. Bu ikisini gerçekleştirmek, gerçekten bizi fenomenler arasına sokabilirmi ? hakikaten yeni fenomenlere Instagram’da yer varmı? gibi aklınızda soru işaretleri olabilir. Buradaki soru işaretleri, birazda size ve başarı, daha dogrusu fenomen olma tanımınıza bağlı olarak değişebilir diyebiliriz. Yani amacınızı ve hedeflerinizi tam olarak belirlemeniz gerekiyor. Amacınız bir marka hesabımı olmak? amacınız sadece bilinir olmakmı? yoksa amaç bir ticari idealmi içeriyor? Bu konudaki hedeflerinizi en başta belirlemek, size daha yolun en başından yardımcı olacaktır. Çünkü eski bir atasözünün dediği gibi, amaçsız gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez. Bu atasözü hayatın genelinde oldugu gibi, sosyal medya içinde geçerlidir.

instagramda_fenomen_olmak_mumkunmu

Bilinçli Hareket Edin

Öncelikle hedef belirleme kıstasımızdan sonra orjinallik ve süreklilik kriterlerimizin, Instagram’da başarılı olmak adına olmazsa olmaz üçlümüz oldugunu benimsedikten sonra geriye tek bir şey yapmak kalıyor, akışına bırakmak. Zira diger sosyal medya sitelerinde oldugu gibi keşfedilmemiz çok uzun sürmeyecektir. Bunlar yapmamız gerekenler, bir de yapmamamız gerekenler var. İzlenim satın almak, Instagram takipçi satın almak gibi alternatifler opsoniyeldir yani size kalmıştır. Fakat her halükarda asla taklit içerikler üretmememiz gerekiyor. Sürekli başkalarına yorum yaparak takipçi kazanmaya çalışmak da, uzun vadede size bir kazanç sağlamayacaktır. Instagram’da herkese yer var. Yeni fenomenlerden biri olmanız hiçte imkansız degil. Belki çok kısa sürede, belki de biraz zaman alıcak şekilde fakat istikrarlı içerik ürettiğiniz sürece mutlaka başarıya ulaşacaksınız. Bununla birlikte Instagram’da da diger sosyal medya sitelerindeki gibi kartopu mekanizması vardır. Siz iyi içerikler paylaştıgınız sürece, Instagram içeriklerinizi önermeye devam edecek, böylelikle daha çok kitleye ulaşma imkanı bulacaksınız. Ayrıca istikrarınız sürdüğü müddetçe de bu gidişat geçerli olacaktır. Bu durum, neden Instagram size aynı kişileri gösteriyor? sorunun cevabınıda açıklar. Çünkü içerik üretiyorlar ve içerikleri ilgi çekiyor. Hal böyle olunca Instagram, sizinde bunları görmek isteyebiliceginizi düşünüp, öneri şeklinde size sunuyor. Aynı olay ilerde sizin içerikleriniz içinde geçerli olacak ve yeni fenomenlerden biri olabilirmiyim? diye düşündüğünüz anda zaten oldugunuzu görecek, takipçilerinizin nasıl zincirleme şekilde çogaldıgına şaşkınlıkla şahit olacaksınız.

Instagram,da bilinir olmak, ilk adım aralıkları yüksek, çıktıkça alçaklaşan basamaklardan oluşur. Yani ilk başlarda biraz sabır, emek ve özveri ister. Şayet bunlara gögüs gerebilirseniz, gitgide herşeyin daha kolay, gözünüze en imkansız gözükenin bile mümkün oldugunu göreceksiniz.

Leave A Comment