Instagram’a Yeni Özellikler Geliyor

2017-07-15T16:23:55+00:00

Sosyal medyanın görsellik alanındaki en büyük isim olan Instagram’a yeni özellikler geliyor. Artık sosyal medya siteleri arasında, birinde olan özellik ötekinde olmadıgı takdirde eksiklik kabul ediliyor gibi, yazılı olmayan bir yasa varmışçasına, eksik özellikler büyük bir hızla kapatılıyor. Bu durumun en bariz örnegini vermek gerekirse, muhtemelen ilk akla gelen Stories özelliği olur. Zira ilk olarak Instagram’da başlamış ve Whatsapp’a kadar yayılmıştı. Tekrar bu şekilde bir güncellemeyle karşı karşıyayız. B seferki platformumuz ise belirttiğimiz gibi Instagram. Bakalım Instagramda neler aynı kalmış, neler değişmiş.

İnstagram kullanıcısı iseniz, muhtemelen sosyal medya sitelerinde geçirdiğiniz zamanın en az çeyregini Instagram’a ayırıyorsunuz demektir. Ki bu gayet normal bir durum. O kadar görsel ve kaliteli içerik arasında zamanın nasıl geçtiğini anlamak pek mümkün olmuyor. Zaten Instagram mühendislerinin amacıda bu olsa gerek. Instagram, ilk dönemlerinde efektleriyle bir farklılık yaratmış ve dikkat çekmiş olsa bile, artık günümüzde herhangi bir farklılık üretme sürecine dahi ihtiyaç duymayacak kadar büyümüş durumda. Fakat bu sitenin yenilikçi adımlar atmayacagı anlamına gelmiyor. Hali hazırdaki yapısı bir yana, Instagram da, diger sosyal medya siteleri gibi güncel kalmak ve sitede geçirilen zamanı en eglenceli hale getirmek adına sık sık güncelleme adımları gerçekleştirmekte. Stories özelliği, DM özelliği, Çoklu Resim gibi özellikler, Instagram’ın yakın zamanda bünyesine kattıgı güncellemeler. Instagram’ın Facebook tarafından satın alındıktan sonra mühendis alt yapısının degişmesi ve daha Facebook’a entegre olması gibi etkenler sonucunda, nispeten daha Facebook’vari güncellemer içeriyordu. Bu son yenilikleri de, kısmen Facebook altyapısından gelmekte. Facebook’un 2017 senesinde hayata geçirecegi yenilikler Instagrama ne derece yansır? bunu tahmin etmek zor fakat şimdiki haliyle bile, özellikle bu son güncellemeleriyle Instagram için, Facebook’un görsel tarafı diyebilicegimiz bir konumda oldugunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

instagram_yeni_ozellik

Instagram tabiat itibariyle kompakt bir yapıya sahiptir. Yani pratiklik ön plandadır. Çok fazla ayrıntı, detay, ayar gibi özellikleri nispeten bulunmaz. Çek, düzenle, paylaş prensibi temel alınmıştır. Ve halen de sürekli yenilenen yapısına rağmen bu kıstaslar korunmaya çalışılmıştır. Belkide bu sebeplerden dolayı çok sevildi. Orası bilinmez fakat her bir güncellemeyle gelen, her yeni özellik Instagram’ın genel özünü bozmaması bir yana, Instagram’a çok şey katmış ve dolayısıyla oldukça sevilmiştir. Bunun yanında Instagram’ın ana şirketi Facebook, çok daha komplike ve karışık yapıdadır. Bunda kullanım alanının genişliğide ayrı bir rol oynar. “Alışıldıktan sonra basit aslında” diyebilicegimiz yapısı, o alışma süreci içerisinde ayarlar arasında kaybolunacak derecede karmaşıktır. Bu komplike yapının gerekçesi, aslında hesabınız üzerinde daha çok kontrol sahibi olmanız esasına dayanır. Bu komplike yapıdaki güncellemeleri, daha pratik bir yapı içerisinde olan Instagram’a adapte etmek (ki burada altını çizmek isteriz; Facebook, Instagram’a dahil olmuyor. Sadece benzer özellikler Instagram’a dahil ediliyor), oldukça özen isteyen bir durum ortaya çıkarıyor.

Facebook da, vakti zamanında Instagram gibi daha pratik bir yapıdaydı hatırlarsanız. Yani iletinizi yazıyor ve arkadaşlarınızla yada gizlilik ayarlarınızla, talebinize göre dünya ile paylaşabiliyordunuz. Daha sonraları bu gizlilik ayarları bir tür evrim geçirdi ve iletileriniz üzerindeki hakimiyet daha çok arttı. Yani şu anki haliyle dilerseniz arkadaşlarınızla, dilerseniz dünya ile, dilerseniz belirli arkadaşlarınızla ve dilerseniz iletilerinizi görmesini istemediğiniz kişileri hariç tutarak paylaşım yapabiliyorsunuz. Bu özellik Facebook içerisinde çok sevildi. Dolayısıyla Facebook kullanıcıları arasında bu özelliği kullanmayan yoktur muhtemelen. Facebook’un eski yapısını, şimdikinin Instagram yapısı gibi düşünmek mümkün. Zira bildigimiz üzere Instagram üzerinde, bu tarz bir “paylaşılan kitleleri belirleme” üzerine bir özellik bulunmuyor. Sadece hesabınızı gizli yada açık yapabilme şansınız var. Daha dogrusu vardı çünkü bu yeni güncelleme ile artık tıpkı Facebook gibi, gizlilik ayarlarınızdan paylaşımlarınızı kimin görüntüleyebilicegini ayarlayabilecek hatta kendi arkadaş grubunuzu oluşturup, sadece onlara paylaşım yapabileceksiniz.

instagram_yeni_ozellikler_yolda

Screenshoot Bildirimleri

Instagram’ın yeni güncellemesi, bu kısmen gizlilik ayarları diyebilicegimiz özellikten başka vasıflarda barındırıyor. Bu bahsettiğimiz vasıf da, nispeten gizlilik ile ilgili sayılabilir. Zira profiliniz üzerindeki gözler ile alakalı. Bildigimiz gibi Screenshot denilen ekran görüntüsü alma olayı, mobil kullanımlarda pratikligi nedeniyle bir refleks halini almış durumda. Fakat eskiden bu ekran görüntüsü aldıgımızda karşı tarafa bir bildirim gitmiyordu. Bu özellik göreceli olarak olumlu yada olumsuz şekilde degerlendirilebilir. Yani kimin ekran görüntümüzü aldıgını bilmek isteriz fakat biz de her hamlemizin bilinmesini istemeyiz. Bu durumu daha çetrefilli hale getiren, kısmen ekran görüntüsü bildirimi özelliği ise yakın zamanda Instagram’a getirilmişdi. Bu özellige göre, ekran görüntüsü aldıgımızda karşı taraf bunu bilmiyor fakat bu görüntüyü şayet başka bir kişiye mesaj olarak gönderdigimiz takdirde, görüntüsünü aldıgımız kişiye bildirim olarak gidiyordu. Bu bildirim gittimi? gitmedimi? konusu uzun bir süre tartışıldı aslında ve bu tartışmalara son noktayı koyacak güncelleme ise, bu son sürümde gelmiş olacak. Artık her halukarda bir ekran görüntüsü alındıgı takdirde karşı tarafa bildirim gidecek. Bütün bu özellikler ile birlikte Instagram’ın gizlilik ayarları sil baştan yenilenmiş oldu diyebiliriz.

Instagram’ın bu güncellemeyi ne zaman yayınlayacagına dair bir duyurusu olmadı. Fakat yakın zamanda hatta biz bu yazıyı paylaştıgımız süreçte bile yayınlanmış olabilir. Şayet bu özellikler ilginizi çekiyorsa, Instagram güncellemelerini takip etmeyi unutmamanızı tavsiye ederiz.

Leave A Comment