Instagram Reklamınız Onaylanmadığında Yapılması Gerekenler

2017-02-07T11:49:29+00:00

Instagram için bir reklam oluşturmak, Facebook’da izlediğiniz sürece çok benzemektedir. Benzer bir arayüzü kullanırsınız ancak Instagram reklam sistemi, Facebook’un reklam sistemine kıyasla çok farklı değerlendirmelere sahiptir. Bu yazımızda aktaracağımız bilgilerde, Instagram üzerinde bir reklam oluşturup, yayınlamayı bildiğinizi varsayıyor olacağız.

Reklamlar her zaman reddedilmektedir. Konu çevrimiçi reklamlar olduğunda bu çok olağan bir duruma dönüşüyor. Eğer bir kuralı ihlal ettiyseniz, birbiri ile ilişkili milyonlarca kuraldan hangisini çiğnediğinizi, sistem içerisinde hangi hatayı yaptığınızı veya inceleme yapan kişinin iyi gününde mi yoksa kötü gününde mi olduğunu asla bilemiyorsunuz.

Eğer reklamınız reddedilirse, önünüzde yardım alabileceğiniz çok az seçenek bulunmaktadır. Bir itirazda bulunabilirsiniz, reklamınızı düzeltip, yeniden yayınlanması için gönderebilirsiniz veya reklamı kaldırıp, yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

Ancak bunlardan herhangi birini denemeden önce, reddedilen reklamın birebir aynısını yaratıp, yeniden onaya göndermenizi öneririz. Bu sefer ilkine kıyasla günün farklı bir saatinde onaya gönderin. Facebook ve Instagram reklam onayı süreçleri oldukça karışıktır. Günden güne ve saatten saate farklılık gösterebilmektedir. Kimi zaman masa başında görevini yapan kişi yataktan ters kalkmış olabildiği gibi kimi zamanda da başka bir günde reklamınızı gönderdiğinizde kolayca onay alabilmektedir. Gün kaybı haricinde bunun herhangi bir sakıncası yoktur ve reklamlarınızı yayına sokmak istediğiniz vakitten haftalar önce hazır etmeli ve onay almalısınız. Bu yöntemde size veya hesabınıza zarar verebilecek herhangi bir olumsuz durum bulunmamaktadır. Eğer şanslıysanız, işe yarayacaktır ve reklamınız aşağıdaki üç yöntemi denemeden onaylanacaktır.

[ilginiziCekebilir id=”549″]

İtirazda Bulunmak

Bir itiraz oluşturduğunuzda doğrudan Facebook ile iletişime geçersiniz ve onlara, reklamınızın kabul edilmemesinin hatalı bir işlemden kaynaklı olduğunu düşündüğünüzü belirtirsiniz. Aslında, muhtemelen otomatik bir işlem yüzünden reddedilen reklamın, manuel olarak incelenmesini talep edersiniz. Manuel inceleme sırasında, gerçek bir kural ihlalinden ziyade hatalı bir incelemeden kaynaklı olarak reklamınızın reddedildiğinin tespit edilmesini umut edersiniz.

Eğer reklamınız itirazınız doğrultusunda incelenirse ve ihlal ettiğinizi iddia ettikleri herhangi bir kurala aykırı olduğu tespit edilirse, bu yöntemi denemeyi bırakmaktan başka bir çareniz kalmaz. İkinci bir itirazda bulunamazsınız. Ancak eğer reklamınız incelenir ve hatalı bir işlemden ötürü reddedildiği tespit edilirse, reklamınız onaylanacaktır.

instagram reklam itirazi - Instagram Reklamınız Onaylanmadığında Yapılması Gerekenler

Eğer reklamınız bir itiraz sonucunda onaylanırsa, kampanyanızın durumuna bağlı olarak otomatik olarak yayına alınacak olduğunu bilmelisiniz. Eğer reklamınız, devre dışı bıraktığınız bir kampanyanın bir parçası ise, reklam yayına alınmaz. Eğer reklam, halihazırda aktif bir kampanyanın bir parçası ise, reklam hemen yayına alınır ve buna bağlı olarak ücretlendirilirsiniz.

Peki, bir reklam için nasıl itirazda bulunabilirsiniz? Facebook yardım merkezindeki ilgili bölümden “Onaylanmamış Bir Reklama İtirazda Bulunun” formuna ulaşmanız gerekiyor. Size, hangi reklamın, niçin onaylanmadığına dair birkaç soru sorulacaktır. Bilgileri girdikten sonra, reklamınız manuel inceleme için ilgili birime yönlendirilmektedir. Bu süreç, birkaç saatten bir kaç güne kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden, sonucu hızlıca öğrenmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Kimi durumlarda reklam itiraz formu çalışmayabiliyor. Farklı bir tarayıcı üzerinden deneyebilirsiniz ancak bu sorun genellikle Facebook’un kendi sistemlerinden kaynaklı bir sorundur. Eğer böyle bir şey ile karşılaşırsanız, bunu erteleyip, birkaç gün sonra tekrar deneyebilir veya itiraz kısmını atlayarak, bir sonraki seçeneğinizi deneyebilirsiniz.

Düzelt ve Tekrar Gönder

Bu, onaylanmamış bir reklamı onaylatmak için kullanılan en yaygın ancak en karmaşık yöntemdir. İki şey gereklidir; onaylatmak istediğiniz reklam için kendinizi adamak ve hatanın ne olduğunu anlamanıza yardımcı olacak Facebook reklam politikalarını anlamak.

Burada belirtmemiz gereken önemli bir nokta ise, eğer tam bir biçimde itirazda bulunmadıysanız, ilk olarak itiraz sistemini denemenizdir. Bunun nedeni, bazen reklamınız için itirazda bulunmak istediğinizde bu seçeneği göremeyebileceğinizdir. Eğer durum bu şekildeyse, reklamınızın reddedilme sebebi, itirazda bulunamayacağınız bir kuralı ihlal etmiş olmasıdır. Bu gibi nedenlere örnek olarak yaş ihlalini gösterebiliriz; eğer Facebook / Instagram rızası ile alkol reklamı yapıyorsanız, hedef kitleniz üzerinde yine de bir yaş sınırı belirlemeniz gerekmektedir. Aksi durumda, insanlar yaşı küçüklere alkol reklamı yaptığınız için deliye dönebilir. Bu hem sizi hem de Facebook’u zor duruma düşürür ve bu yüzden, bu gibi politikalarında çok sıkı bir kontrol gerçekleştirirler.

instagram reklam itirazi - Instagram Reklamınız Onaylanmadığında Yapılması Gerekenler

Peki Facebook bir reklamın onaylanmaya değer olup, olmadığını anlamak için nelere bakıyor? Bu, iki farklı konu altında incelenebilir.

  Reklamınızın kendisi. Instagram’da reklamınızı, Instagram içerik yönergelerini ihlal etmeyen bir resim içerdiğinden ve açıklamanızın, kuralları ihlal etmediğinden emin olmak için kontrol ederler. Aynı zamanda fotoğraflarda, Facebook reklamlarının metin sınırlama kurallarını benimsemişler, bu yüzden eğer reklamınızda çok fazla metin var ise, reddedilebilir.
  Yönlendirilen sayfanız. Facebook, reklamın yönlendirdiği sayfanın reklamınızla uyumlu olup, olmadığını kontrol eder. Bu, reklam içeriği yönergeleri ile ilgili değil, tamamen işlevsel bir nedendir. Bir reklamı, çalışmayan bir deneme sayfasına veya metinlerle dolu bir sayfaya yönlendirirseniz, reklamınız reddedilecektir.

Bunların her birini ve aynı zamanda arka planda yürütülen bazı teknik işlemleri kontrol ederek, reklamınızın reddedilmesine neyin sebep olduğunu öğrenebilirsiniz.

yasak icerikler - Instagram Reklamınız Onaylanmadığında Yapılması Gerekenler

Yapmanız gereken ilk şey, topluluk standartlarına veya Instagram kurallarına aykırı olan bir reklamı yayınlamaya çalışmadığınızdan emin olmak için iki kez kontrol yapmaktır. Hepsi olmasa da, en yaygın olarak yapılan ihlaller şu şekildedir:

  Paylaşma iznine sahip olmadığınız fotoğraflar. Bir başkasının markasını veya içeriğini kullanmak, reklamınızın anında reddedilmesine neden olur.
  Tüm kitle için uygun olmayan fotoğraflar. Bazı üstü kapalı uyarılarla emzirmek gibi çıplaklığa dahi izin verilmemektedir. Ne kadar sanatsal olursa, olsun herhangi bir tür çıplaklık veya kısmen çıplak çocuklar onaylanmamaktadır.

  İzin verilmeyen yasa dışı hizmetlerin reklamını yapan fotoğraflar. Ateşli silahlar, cinsel hizmetler, reçeteli ilaçlar, çevrimiçi kumarhaneler ve benzerlerine izin verilmemektedir. Birkaç çöpçatanlık, kumar ve ilaç sitesi önceden yazılı izin alarak, reklam verebilmektedir. Eğer böyle bir izniniz varsa ve reddedildiyseniz, manuel olarak onaylanacaksınızdır.

  Tütün, uyuşturucu, zararlı takviyeler, patlayıcılar, silahlar, yetişkinlere yönelik içerikler, fazlaca sansasyonel içerikler ve diğer standart kısıtlamaları içeren yasaklı ürünler.

  Okuyucuların ilgili imkanlarını veya varlıklarını gösteren içerikler de kabul edilmemektedir. Bu, koşul reklamların amacına müdahalede bulunmaktadır ve sitenin tamamında engellenmiş durumdadır. Hedef kitlenizin belirli bir demografik gruba, dine, yaşa, cinsiyete, tıbbi duruma, finansal seviyeye veya kendileri hakkında ilgili herhangi bir kişisel şeye sahip olduğunu varsayamazsınız.Ek olarak Facebook reklam ilkeleri ve Instagram topluluk kurallarını da ayrıca kontrol edebilirsiniz.

Bu yüzden eğer reklamınız yukarıdaki şeylerden herhangi birini içeriyorsa, kesinlikle reddedilecektir. Ancak bunları içermiyorsa, niçin reddedildiğini öğrenmek için birkaç test yapma vaktiniz de gelmiştir.

İlk olarak reklamınızın yönlendirildiği bağlantı adresini değiştirin. Elbette, iyi bir reklam için bu iyi bir uygulama sayılmaz ancak sorun bundan kaynaklı ise tek seferde sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer reklamınızın diğer bütün yönleri aynıysa ve kabul edilirse, yönlendirme yaptığınız sayfada bir sorun olduğunu anlarsınız. Bu sayede sorunu teşhis etmeye başlayabilirsiniz ki, bu durum sayfanızdaki işlevsiz elemanlar veya kötü amaçlı olduğu düşünülen başka bileşenlerden kaynaklı olabilir. Küçük bir hatırlatma olarak, kullanıcıların imlecini kitleyen veya sayfayı terk etmesini engelleyen kodlar kullanma izniniz de bulunmamaktadır.

Eğer sorun, yönlendirdiğiniz sayfa değilse, reklam metninizde bazı değişiklikler yapmalı veya sorunun bu olup, olmadığını hemen anlamak için tüm metni değiştirebilirsiniz. Tekrar, eğer yönlendirilen sayfa ve resim aynıysa ve değiştirdiğiniz metin reklamınızın onaylanmasına neden olursa, reddedilmeyi tetikleyen şeyin, metninizdeki bir kısım olduğunu fark edebilirsiniz. Aynı şey metni aynı bırakıp, resmi değiştirerek de kontrol edilebilinir.

Eğer sorun yukarıdakilerden herhangi biri değilse, hedeflediğiniz kitle ile ilgili bir sorun olabilir. Ürününüz veya hizmetiniz için yasal olmayan bir kitleyi hedeflemiş olabilirsiniz ki, yaş kısıtlamalı bir hizmette, seçenekleri dikkatsizce okursanız, bu gibi hatalara düşme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Eğer doğru kısıtlamaları ayarlarsanız, Instagram’da nelerin yayınlanabileceği ve nelerin yayınlanmayacağı ile ilgili bazı şeyleri duysanız oldukça şaşırırsınız.

Instagram reklam hedefleme - Instagram Reklamınız Onaylanmadığında Yapılması Gerekenler

Kontrol etmek isteyebileceğiniz son bir şey ise ödeme bilgilerinizdir. Genel olarak eğer Facebook ödeme bilginizin geçersiz olduğunu fark ederse, reklamlarınızı iptal eder ve size bir bilgilendirme mesajı gönderir. Bu her ne kadar tek bir reklam için gönderilmiş bile olsa, mevcut diğer tüm reklamlarınızın askıya alınmasına neden olabilir. Bu oldukça tehlikelidir çünkü Facebook mali açıdan dolandırıcılığı çok ciddiye almaktadır ve kimi zaman insanları bundan ötürü tamamen engellemektedir. Her zaman ödeme bilgilerinizin geçerli olduğundan emin olun.

Yeni Bir Reklam Göndermek

Eğer yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramadıysa, bunun iki muhtemel sebebi olabilir. Bunlardan ilki, bu birimde çalışan kişinin size çok gaddar davranmayı ve gönderdiğiniz her şeyi reddetmeyi kafasına koymuş olmasıdır. Mevcut bir reklamda yapılacak herhangi bir değişiklik iyi olmayacaktır, bu yüzden bununla uğraşmayı bırakıp, yeni bir tanesini üretmelisiniz. Yeni ve yaratıcı bir metin ve resim ile başlayın ve mümkünse bir başka sayfaya yönlendirin. Süreci hızlandırmak için mevcut sayfanızın bağlantı adresini değiştirmeyi veya bir kopyasının bağlantı adresini seçmeyi düşünebilirsiniz.

Diğer sebep ise bir şekilde sizin veya işletmenizin Facebook tarafından engellenmiş olmasıdır. Genellikle Facebook’un ticari markalarının ve telif haklarının kötüye kullanılması nedeniyle bunu tecrübe etmiş bazı müşterilerimizi tanıyoruz. Aslında Facebook, işletmenizin, kendi siteleri için düzgün olmadığına karar vermiştir ve sizinle ilgili birçok şeyi engellemiştir. Bir sayfaya sahip olmaya devam edebilir veya etmeyebilirsiniz. Belki sadece kişisel bir profil sayfası sahip olmaya izniniz vardır veya bunu bile engelleyebilirler. Ancak bu genellikle, sadece bir reklamınızın reddedilmesine veya Instagram reklamı yayınlayamamanıza neden olmamaktadır.

Konu yeni bir Instagram reklamı yaratmak olduğunda, tek yapabileceğiniz şey, reklam yönergelerini incelemek ve bu inceleme sonunda kurallara uygun bir içerik üretmek için çalışmaktır. Hedef kitlenizi doğru yapılandırdığınızdan, resminizin Instagram yönergelerine aykırı olmadığından ve içeriğinizin sınırını aşmadığından emin olmalısınız. İdeal olarak en azından genel içerik açısından bir önceki reddedilen reklamınızın üç aşağı, beş yukarı bir benzerini üretin. Sadece tespit edemediğiniz reddedilme sebebinden ötürü daha önce kullandığınız içeriğin aynısını kullanmaktan kaçının. Yeni bir reklam, yeni bir umut olacaktır.

Yeni reklamınız onaylandığında eskisini kaldırabilir ve hayatınıza devam edebilirsiniz. Eğer tekrar reddedilirseniz, tüm sürecin tadını baştan tekrar çıkartmak zorunda kalabilirsiniz veya Facebook’tan anlayan birini bulup, reklamınızı onlara incelettirip, niçin reddedildiğini özel olarak öğrenebilirsiniz.

Leave A Comment