Instagram Profilinizi Bir İşletme Profiline Çevirmek için 3 Adım

2017-03-26T15:25:20+00:00

Birçok marka Instagram’ı iş amaçlı kullanıyor ancak şaşırtıcı derecede sıklıkla marka işlerini yürütmek için işletme profillerinden ziyade kendi kişisel profillerini kullananlara rastlıyoruz. Kaçınız bunu yapmaktan ötürü suçluluk duyuyorsunuz? Eğer bunu yapıyorsanız, kendinizi baltalıyorsunuzdur ve iş hayatınızı kolaylaştıracak birçok süslü özelliği kaçırıyorsunuzdur.

Burada şunu belirtmek istiyoruz ki, bir önceki paragrafta, herkesin Instagram İşletme özelliğine geçme konusunda biraz agresif davrandık. Bu yazıyı kaleme aldığımız zaman için gerçek şu ki, bu özellikle aslında Instagram/Facebook’un test ettiği sınırlı bir özelliktir. Herkese sunulmuyor, bu yüzden gerçekten dönüşümü yapamazsanız, kendinizi kötü hissetmeyin. Her birkaç günde geri gelip, tekrar kontrol edin ve bu özelliğin profilinize açık olup, olmadığına bakın.

Instagram İşletme’nin Faydaları

Niçin, Instagram’da normal kişisel profilinizi kullanmaya devam etmek yerine Instagram İşletme’ye geçiş yapasınız?

[ilginiziCekebilir id=”606″]

Aslında eğer Facebook üzerinde pazarlama stratejilerini takip ediyorsanız, ilk sebep oldukça barizdir. Facebook, pazarlamacıların iş için kişisel profillerini kullanmalarını sevmiyor ve Instagram’ın sahibi ve yöneticileri oldukları için yakın zamanda kişisel profillerin işletme sayfalarına dönüştürülmeleri için baskı yapacaklarını tahmin edebilirsiniz. Bu baskı her iki taraftan da gelecektir; elde edeceğiniz ek özelliklerle olumlu bir baskı ve değişim yapmadığınız için alabileceğiniz cezalar ile olumsuz bir baskı.

instagram istatistik 1 - Instagram Profilinizi Bir İşletme Profiline Çevirmek için 3 Adım

Instagram işletme profiline geçiş yapmak, Instagram Faydalarına erişim sağlayacaksınızdır. Eğer Facebook pazarlaması hakkında iyi bir fikriniz varsa, Facebook Faydalarından yararlanmanın ne denli değerli bir şey olduğunu biliyorsunuzdur. Instagram, Facebook’un sağladıklarına kıyasla biraz daha sınırlı kalıyor ancak yine de oldukça değerliler. Şunları elde edersiniz:

  Bir gönderinin elde ettiği gösterim miktarı.

  Bir gönderinin erişim miktarı, bu, gönderinizi gören tekil hesap miktarını gösterir.

  İşletme profilinizdeki bağlantı aracılığıyla web sitenizi ziyaret eden hesap miktarı.

  Kitleniz için ortalama takipçi aktivitesini görebilmek imkanı. Size kitlenizin genellikle belirli bir günde kaç sefer online olduğunu gösterir.

  Hedef kitleniz hakkında cinsiyet dağılımı, yaş aralıkları ve konum bilgisi gibi demografik bilgiler.

  Bireysel gönderiler için gösterim, erişim ve etkileşim istatistiklerini görebilme imkanı. Bu durumda etkileşimi, gönderiniz ile etkileşime giren benzersiz hesap miktarı anlamına gelmektedir. Genel etkileşim eylem miktarını hesaplamaya da gerek kalmaz.

Yine, Facebook’un sağladıkları kadar sağlam şeyler değiller ancak sınırlı bir şekilde test edilen nispeten yeni bir özellik olduğunu da unutmamak gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda Instagram’ın sağladığı verileri çeşitlendireceğinden kuşku yok.

instagram istatistikler - Instagram Profilinizi Bir İşletme Profiline Çevirmek için 3 Adım

Profilinizde de ayrıca ek bilgi kısımlarına sahip olursunuz. Burada fiziksel adresiniz, telefon numaranız, e-posta adresiniz ve web sitesi bağlantı adresiniz gibi işletme bilgilerinizi girebilirsiniz. İletişim bilgisini doldurduktan sonra (en bir iletişim yöntemini kayıt etmeniz gerekmektedir) profilinizde “İletişim” butonuna sahip olursunuz. Instagram uygulamasında bu butona tıklamak, kullanıcılara Yön Bilgisi Al, Ara, and E-posta At gibi seçenekler ile her bir iletişim yöntemini sunacaktır. Bu harekete geçirecek eylem için üretilen ek form insanların sizi bir içerik üreticisinden ziyade ticari seviyede etkileşime girebileceği biri olarak görmesini sağlar.

Instagram’ın gelecekte Instagram işletme kullanıcıları için daha fazla özelliği test edeceği ve yayınlayacağı oldukça barizdir. Şimdilik tamamen işletme formatını test ediyorlar ki bu yüzden herkes için erişebilir değil. Gelecekte Instagram’da bir işletme yürütürken faydalanabileceğiniz daha çok şey olacaktır. Örneğin, bizler daha Instagram odaklı bir reklam programını öngörüyoruz. Şu an için Instagram reklamlarını yaratabilmek adına Facebook’un reklam sistemlerini kullanmanız gerekiyor. Instagram ile ilgili sadece işletmeler için ayrı bir uygulama veya işletme yöneticisi diye ayrı bir bölüm de yayınlanabilir. Elbette burada sadece beyin fırtınası yapıyoruz; geleceğin ne getireceği konusunda kimse emin olamaz.

İhtiyacınız Olanlar

Peki sıradan Instagram profilinizi bir Instagram işletme profiline dönüştürmek için nelere ihtiyacınız var?

İlk olarak, aktif bir Instagram profili gerekiyor. Her ne kadar yeni bir profil açıp, aynı adımları gerçekleştirseniz bile, bundan çok fayda elde edemeyeceksinizdir çünkü bunu işletmeniz için kullanmıyorsunuzdur ve herhangi bir kitleniz de olmayacaktır. Instagram işletme profilinin çoğu en iyi özelliğini elde edeceğiniz analiz erişiminde bulacaksınızdır, bu yüzden Instagram’ı işletmeniz için kullanmıyorsanız, çok fazla bir fayda elde edemeyeceksinizdir. Konu açılmışken, Instagram’da bir işletme yürütecek olan herhangi bir yeni kullanıcı ilk fırsatta Instagram işletme kullanmaya başlamalıdır, bu sayede hesabınızı hazır eder ve verilerinizi kaydettirmeye başlarsınız.

İkinci olarak bir Facebook işletme sayfası gerekiyor. Bu, Facebook kişisel profilinizin, o Facebook işletme sayfasının yöneticisi olması gerektiği anlamına geliyor çünkü Facebook ve Instagram sayfaları arasında bir bağlantıyı onaylamanız gerekecektir. Eğer işletmeniz için Facebook sayfanız yoksa, burada ne arıyorsunuz? İlk olarak bir Facebook işletme sayfasının nasıl kurulduğu ve onu nasıl büyütebileceğiniz ile ilgili diğer yazılarımızı okumaya başlamalısınız. Eğer Facebook işletme sayfanız varsa ancak onun yöneticisi değilseniz, ya eş yönetici olmalı ya da Instagram hesabınızın bilgilerini Facebook sayfasının yöneticisine vermelisiniz, bu sayede ikisini birbirine bağlayabilir. İlk seçenek oldukça daha iyi; siz sayfaya herhangi bir şey yapmadan veya onları yöneticilikten çıkarmadan önce sizi her zaman yöneticilikten çıkartabilirler. Bu tür kurumsal casusluklardan oldukça kaçınmaya çalışın.

facebook sayfa - Instagram Profilinizi Bir İşletme Profiline Çevirmek için 3 Adım

Gerçekten de profilleri bağlama ve bir Instagram işletme hesabı açma yeteneğine sahip olmanız gerekiyor. Bu aslında oldukça basit; sadece aşağıdaki adımları takip edin. Eğer yapamıyorsanız, henüz bu özelliğe sahip değilsinizdir. Birkaç gün bekletin ve tekrar deneyin. Eninde, sonunda Instagram bu özelliği herkes için yayınlayacaktır.

Instagram Profilinizi Bir İşletme Profiline Çevirmek için 3 Adım

Buradaki ilk adım, kurulum adımlarını bir araya toplamaktır, bu yüzden hazır olun, işte başlıyoruz.

[ilginiziCekebilir id=”950″]

İhtiyacınız olan ilk şey Instagram’a erişim sağlayabileceğiniz bir cihazdır. Şu an için bu dönüşümü web arayüzünden yapamıyor ve büyük ihtimalle eğer BlueStacks gibi bir emülatör kullanıyorsanız da yapamayacaksınızdır. Instagram uygulamasını ziyaret edip, profil bilginize ve açıklamanıza ulaşacağınız profilinize gidin. Yukarıdaki ayarlar menüsüne tıklayın ve ayarları inceleyin.

Şimdi eğer işletme profiline geçme imkanınız varsa, bunu burada göreceksinizdir. Çok net bir şekilde, “işletme profiline geçiş yap” gibi bir bilgi ile göreceksiniz. Eğer oradaysa, tıklayın. Eğer değilse, sizin için bu yazı burada sonlanıyor. Henüz seçenek size sunulmamış. Daha sonra tekrar ayarları ziyaret edip, Instagram’ın bu özelliği hesabınızın bulunduğu segment için yayınlayıp, yayınlamadığına bakabilirsiniz. Bu özelliğin kimlere sunulup, sunulmadığı bir gizem bu yüzden bu özelliğe ne zaman kavuşabileceğiniz veya genel olarak yayınlanmadan önce tarafınıza erişilir olup, olmayacağı belli değildir.

instagram isletme profiline gecis mobil - Instagram Profilinizi Bir İşletme Profiline Çevirmek için 3 Adım

İkinci aşama oldukça kolaydır. “işletme profiline geçiş yap” butonuna tıkladığınızda “Facebook sayfanızı bağlayın” ekranına yönlendirileceksiniz. bu ekranda, eğer daha önce uygulamanızda Facebook’a yetki vermediyseniz veya hesaplarınız henüz birbirine bağlanmış değilse Facebook’a giriş yapmanız istenecek. Eğer Instagram reklamcılığı için halihazırda Facebook reklamlarını kullanıyorsanız, büyük ihtimalle daha önceden bağlantıyı kurmuşsunuzdur ve sadece bazı bilgileri onaylamanız gerekecektir.

Eğer hesaplarınızı daha önce bağlamadıysanız, Facebook’a giriş yaptığınızda yöneticisi olduğunuz işletme sayfalarının bir listesi ile karşılaşacaksınız. Eğer tek bir sayfanız varsa, hatasız bir şekilde ona tıklayabilirsiniz. Ancak eğer birden fazla sayfanız varsa, işletmeniz için doğru olanı seçtiğinizden emin olun. Sonuçta yanlışlıkla tıklayarak iki farklı işletmenizi birbirine bağlamak istemezsiniz değil mi? Henüz Instagram’ın bu bağlantıyı kaldırıp, kaldırmayacağı konusunda emin değiliz ancak bunu öğrenmek zorunda kalacağınız bir konumda olmak istemezsiniz.

Ayrıca şu an için bir Instagram işletme profiline sadece tek bir Facebook sayfası bağlanabildiğini de unutmayın. Bu, eğer birden fazla bayilik sayfası ile bir işletmeyseniz, Instagram işletmeniz için doğru olan sayfanızı seçmeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Ya her bir ilgili bayiliği bağlayabileceğiniz her bireysel bayiliğiniz için bir Instagram sayfası açmanız gerekiyor ya da tüm bayilikleriniz için bir ana sayfanız olmalıdır. Bu kendi alt işletmelerinize etkileşim göndereceğiniz ana bir merkez olarak düşünün, bu bağlantı ile bunu yapıyor olacaksınız.

Doğru Facebook sayfasını seçtiğinizden emin olun ve Facebook ve Instagram arasında bir bağlantı oluşturacağınız butona tıklayın.

Bu sizi, Instagram’da işletme profili oluşturacağınız üçüncü adıma yönlendirecektir. Eğer Facebook’ta ilgili bilgileriniz varsa, profil alanınızı doldurmak için Facebook’tan veri çekecektir. Eğer yok ise, bunları incelemeli ve Instagram’a eklemelisiniz. Bu bilgiler, işletmenizin iletişim bilgileri ile sınırlıdır, bu yüzden ekleyeceğiniz ve telefonunuzun klavyesini kullanarak uzun bir profil oluşturabileceğiniz bir durum ortada yoktur.

 • E-posta büyük ihtimalle en önemli iletişim bilginizdir. Durum ya da konumları fark etmeksizin herkesin kolayca kullanabileceği bir iletişim bilgisidir. Kendi, satış ya da müşteri hizmetleri e-postanızı kullanmanız tamamen size bağlıdır. Instagram’da hangi iletişim bilgisinin daha sıklıkla tercih edilebileceğini düşünün ve onu seçin. Bunu her zaman daha sonra değiştirebilirsiniz.
 • Telefon numarası şaşırtıcı derecede değerlidir. Her ne kadar Instagram’daki verilerden elde edilen sonuçlar telefon araması yapılmasının düşük ihtimal olduğunu gösterse bile, kullanıcılar halihazırda mobil uygulamadan giriş yapmaktadır. Eğer çalışma saatlerinizi, ürünün olup, olmadığını veya benzer bir şeyi sormak isterlerse, telefonları ile kolayca bunu yapabilirler. Sonuçta ellerinin altında telefon numaranız bulunacaktır.
 • Adres, insanların sizin fiziksel konumunuzu bulması için oldukça değerlidir ancak oldukça sınırlı bir yardımcıdır. Eğer işletmeniz çevrimiçi ise, bir adres sağlayarak pek bir fayda elde edemezsiniz veya insanlar niçin o adresin bir evi işaret ettiğini merak edebilir. Bir başka açıdan ise hem Facebook hem de Instagram coğrafik açıdan çok geniş bir kitleye hitap etmektedir. Bir adres sağlamak yerel kullanıcıların sizi bulmasını sağlar ancak daha uzaktaki insanlar bundan yararlanamayacaktır.

Yine de, makul bir şekilde kullanabileceğiniz kadarını eklemeniz gerekmektedir. Eğer tamamen çevrimiçi bir işletmeyseniz, fiziksel adresi kullanıp, bundan faydalanamazsınız. Telefon numarası da benzer şekilde sadece eğer onu işletmeniz için aktif olarak kullanıyorsanız, işe yarayacaktır; eğer kişisel bir numara ise, bunu eklemeyin.

Bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten ve doğruluklarından emin olduktan sonra, bitti butonuna tıklayın. Bu kadar! Artık yeni profil alanlarınız, harekete geçirecek eyleminiz ve Instagram faydalarına erişiminiz var. Bunları, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Leave A Comment