İnstagram Nasıl Bir Uygulama

2017-07-07T10:20:50+00:00

Sosyal medya paylaşım sitelerinden biri olan İnstagram, 2010 yılından beri hayatımızdadır. Kevin Systorm ve Mike Krieger tarafından kurulmuş olup, 17 yıllık süreçte hesap açan kullanıcı sayısını hızla arttırmıştır. İnstagram’a getirilen güncellemeler ile katılımcıların eğlenceli şekilde vakit geçirmesi sağlanmıştır. Getirilen son güncelleme, kullanıcıların gün için 24 saatlik bir süre içinde paylaşımlarının, takipçilerine ulaştırılmasıdır. Bu özellik ile İnstagram kullanıcıları, yaptığı paylaşımların 24 saat sonra kaybolacağını bilerek, gün içinde çok sık paylaşım yapma imkanı bulmaktadır.

AppStore ve İnstagram

Kullanıcıların Apple Store’dan İnstagrama ulaşmaları aynı yıl içinde gerçekleşmiştir. 2010 yılı kasım ayı itibari ile sosyal bir paylaşım ağı olan İnstagram uygulama olarak sevenleri ile buluşmuştur. Bu sayede Apple Store aracılığı ile indirilen uygulama akıllı telefonlar üzerinden giriş yapılabilecek bir paylaşım ağına dönüştürülmüştür. Web siteden olan erişim ile, uygulama üzerinden erişim arasında tasarıma anlamında herhangi bir fark yoktur. Kullanıcıların fotoğraf ya da video gibi paylaşımlar ile takipçilerine ulaştığı uygulama, kısa sürede çok sayıda kişi tarafından indirilerek, yaygınlaşmıştır.

nstagram Nasıl Bir Uygulama - İnstagram Nasıl Bir Uygulama

Google Play ve İnstagram

Kullanıcıların sosyal paylaşım hesabı olarak ulaştığı İnstagram, Nisan 2012 tarihi ile Android tabanlı bir uygulama olarak, Google Play’de yerini almıştır. Bu sayede kullanıcıların, akıllı telefonlar aracılığı ile ulaşabileceği bir uygulama haline gelmiştir. Aynı şekilde tasarım anlamında web üzerinden giriş yapılması ile telefonları aracılığı ile giriş yapılması bağlamında tasarımsal bir fark yoktur. Sosyal medya kullanıcıları bu sayede, hem web sitesi hem de telefonları aracılığı ile hesaplarına giriş yapabilecek, takipçileri ile paylaşımda bulunabilecektir.

İnstagramın Uygulamalardaki Avantajları

İnstagramda ki 24 saatlik süre içinde hikaye paylaşma özelliği yalnızca telefonlar üzerinden yapılabilmektedir. Getirilen güncelleme ile telefonlardan yapılan paylaşımların bir günlük kullanıcıların erişimine sunulması, takipçilerin paylaşın fotoğraf ya da videoları görmesini sağlamaktadır. Ayrıca canlı özelliği de yine aynı şekilde sadece telefonlar sayesinde yapılmaktadır. Bununla birlikte İos ve Android için getirilmiş olan 10.26 kodlu güncelleme sayesinde yapılan canlı yayınların hikaye eklenebilme özelliği getirilmiştir. Canlı yayınların 24 saat hikayede kalabilmek özelliği getirildi ve kullanıcıların bu özelliği kullanmaları kendi tercihlerine bırakıldı.

Leave A Comment