Instagram Hesabınızdan Para Kazanmanın 6 Yolu

2017-04-09T15:40:54+00:00

İlk bakışta, Instagram üzerinden para kazanılması oldukça zor gelebilir. Site tamamen resim paylaşmaya odaklı ve ortada dönen başka bir şey yok. Etiketler, hashtagler ve fotoğraf yorumları var ancak bunların çoğu için mobil cihazlarınızı kullanmalısınız ve çok nadiren üçüncü taraf uygulamaları kullanabiliyorsunuz. Hesabınızı bile mobil bir cihaza kıyasla masaüstünden oldukça zor bir şekilde yönetebiliyorsunuz. Pazarlamacılar için bu platform nispeten yeni ve bir şekilde keşfedilmemiş bir pazar ancak bu sizi vazgeçirmemeli. Kendinizi altın arayan bir çaylak gibi düşünün, herkes kendi payını aldıktan sonra oyuna dahil olmaya çalışan bir yatırımcı gibi değil.

Instagram’dan para kazanmak iki ana konuya bölünebilir: bir kitle oluşturmak ve para kazanma stratejisi benimsemek. İyi bir kitleniz olmadan, para kazanamazsınız ve eğer kötü bir strateji benimserseniz de para kazanamazsınız. Neyse ki, yazının devamında her ikisi için gerekli bilgileri buluyor olacaksınız.

Para Kazandıracak Bir Takipçi Kitlesi Oluşturmak

Size para kazandırabilecek bir kitle oluşturma konusunda verebileceğimiz ilk tavsiye, Fiverr takipçileri veya her bütçeden botlar gibi kalitesiz kitle satın almaktan kaçınmanızdır. Botlar hiçbir zaman bir şey satın almaz ve Instagram’da gösterim başına ödemeli reklam veremediğiniz için, muhtemelen size para da kazandırmayacaklardır. Sahte takipçilere ödeyeceğiniz her kuruş, sokağa attığınız paradır.

Bu, Instagram takipçi satın almak her şekilde kötüdür anlamına gelmiyor. Sadece bu konuda akıllı düşünmeli ve gerçek satıcılardan faydalanmalısınız. Gerçek takipçi satıcıları temelde başka bir yerde erişemeyeceğiniz ağlara sahip olup, sizin hesabınızı insanların gözleri önüne serecek kendi reklam ağlarına sahiptirler. Bu insanlar sizin hesabınızı takip edebilirler ve sizi takip etmelerinin sebebi, hesabınızı ilgi çekici bulmalarıdır. Bu insanlar, onlara ödeme yapıldığı için sizin hesabınızı takip etmezler, kendilerine ödeme de yapılmaz.

instagram takipci kitlesini buyutmek - Instagram Hesabınızdan Para Kazanmanın 6 Yolu

Ancak takipçi satın almak en iyi büyüme yöntemi de değildir. Nihayetinde size bir maliyeti olur. Eğer para kazanmak istiyorsanız, bunun için cebinizden de para çıkarmamanız gerekiyor. Bunun yerine biraz vaktinizi ayırın ve organik büyümeye odaklanın. İşte verebileceğimiz bazı tavsiyeler.

 • İçeriğiniz için özel bir kategori belirleyin. Eğer bir işletme veya blog yönetiyorsanız, bir kategoriniz de vardır ancak Instagram’ınız bu kategorinin de alt kategorisini yansıtmalıdır. Sektörünüzdeki her şey fotojenik olmayacaktır, bu yüzden fotojenik olanları seçmelisiniz. Eğer kategoriniz “yemek” gibi kendiliğinden fotojenik ise, bunu daha da özelleştirmelisiniz. Elbette yemek ancak daha derine inin, yöresel yemekler veya yemek heykellerine, artistik gurme yemeklerine, sulu kırmızı etlere veya lezzetli olarak adlandırılabilecek başka şeylere odaklanmalısınız.
 • Günlük paylaşım yapın. Buffer, çeşitli sosyal ağlarda bir çalışma yaptı ve her bir sosyal ağda günlük paylaşılması gerekli olan paylaşım miktarını belirledi. Instagram’da minimum olarak ideal rakam günlük 1-2 paylaşımdır ancak daha fazla paylaşım yaparsanız da herhangi bir zararını görmezsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, aktivite düzeyini sabit tutmanızdır. Eğer günde 5 paylaşımda bulunacaksanız, sadece Pazartesi günü 5 paylaşım yapıp, diğer günlerde 1 paylaşım yapmamalı, her zaman günlük 5 paylaşımda bulunmalısınız. Bir düzey belirleyin ve ona sadık kalın, bizim için bu miktar günlük 2-3 paylaşımdır.
 • Mümkün oldukça Instagram videolarını kullanın ancak abartmamaya çalışın. Maksimum olarak haftada bir veya iki muhtemelen başarılı olacaktır. Instagram videoları, 15 saniyelik limiti ile Vines gibi kısa videolardır ve görsel ağırlıklı bir ağda oldukça derinlik kazanmanıza ve ilgi çekici içerik üretmenize olanak tanır. Aynı zamanda sizi de bir adım ön plana çıkartır; herkesin yüksek kaliteli video üretme becerisi yoktur.
 • Katılımı teşvik edin. Dar bir konu etrafındasınız, bu yüzden bu konuya ilgi duyanlar, bu konu için gerçekten tutkulu insanlardır. Kendi içeriklerini sizinle paylaşmaları için onları teşvik edin ve bu içerikleri beğenerek veya paylaşarak onları takdir edin. Biri kendi içeriğini sizin hashtagleriniz ile kullandığında, onu beğenin. İnsanların sizi takip etmelerini sağlamak için onları takip etmeyi bile düşünebilirsiniz.
 • Telefon kameraları ve varsayılan filtreleri kullanmak gibi bir hata yapmayın. Üst kalite bir görünüm elde etmek istiyorsunuz, bu yüzden üst kalite araçlar kullanmalısınız. Fotoğraf çekmekten, onu masaüstünüze indirmekten, harika görünmesi için düzenlemekten ve paylaşmak için tekrar telefonunuza yüklemekten korkmayın. Kimi zaman filtrelenmemiş, ham görüntüyü de kullanabilirsiniz ancak birçok insan, ön plana çıkmak için içeriğinin büyük bir kısmında buna güvenmektedir.
 • Görsellerinizde watermark (filigran) kullanın. Bu çoğu içerik hırsızlığından (ancak tamamı değil) sizi korur ve daha sonra bahsedeceğimiz bir para kazanma fikri için harika bir şeydir. Bunu, birazdan daha detaylı olarak açıklıyor olacağız. Görsellere kendi isminizi veya logonuzu koyduğunuzda, bu bilginin çıkartılması veya kesilip, atılması zor bir yere yerleştirildiğinden emin olun. DeviantArt’ın yaptığı gibi yapıp, görselinizin tam ortasına kocaman bir logo yerleştirmeyin: bu, görünümü tamamen bozuyor ve insanların paylaşmalarını engelliyor.
 • Muhtemelen söylemeye gerek yok ancak profiliniz tamamen ve profesyonel bir şekilde doldurulmalıdır. Emoji veya benzeri şeyler kullanmaktan kaçının. Profil resminizi, size en iyi uyacak şey olarak belirleyin; sonuçta her gönderinizde görünecek bir görselden bahsediyoruz.
 • Fotoğraflarınızda hashtag kullandığınızdan emin olun (marka ile ilgili etiketlerden ziyade genelde kategoriniz ile ilgili etiketleri kullanın). Bunları nasıl kullanacağınız kategorinize ve her bir resmin amacına bağlı olarak değişebilmektedir.
 • Fotoğraflarınızda diğer hesapları etiketleyin. Görseli görmekle ilgilenebilecek popüler kişileri etiketlemeye çalışın. Özel hesaplardan, takipçisi olmayan hesaplardan ve kategoriniz ile ilgilenmeyen hesaplardan uzak durun. Aynı şekilde en popüler 100 hesaptan da uzak durun. Elbette, onların yapacağı bir paylaşım harika olacaktır ancak her biri adeta içeriğe gömülmüş durumdadır ve büyük ihtimalle sizin gönderinizi asla görmeyeceklerdir. Bu sadece balık olmayan bir gölde balığa çıkmak gibidir.

Sürekli olarak kaliteli içerik ile içerik rutinini oluşturup, sürdürerek, insanların dikkatini çekmek istediği popüler kişilerden biri olabilirsiniz ve bunu tamamen organik yollardan yaparsınız. Bu sadece biraz zaman gerektiriyor, başka bir şeye ihtiyacınız yok.

Satış Kanallarına Bağlantılar Verin

Neredeyse tüm pazarlama alanlarının ortak özelliği nedir? Görseller! İnsanlar ürünlerini, ürünlerinin resimlerini göstererek, kullanıcıların ürünleri nasıl kullandığının resimlerini göstererek veya ürünlerin albenisini, güzelliğini veya sektörel kalitesini göstererek satar. İlk gayesi görseller, ikincil olarak ise metinlere sahip olan bir site olarak Instagram, satış kanallı olarak başlamanız için harika bir yerdir.

Instagram’da kimse sizin ürününüzü görüp, “Bunu satın almak istiyorum” demeyecektir. Bundan ziyade ürününüze bakacak ve onu merak edeceklerdir. Alternatif olarak, markanıza ve stilinize bakabilirler ve bunların kendi yaşam tarzları ile uyduğunu düşünür ve kim olduğunuz veya ne yaptığınız hakkında daha çok öğrenmek isterler. Bunlar birer fırsattır.

Buradaki önemli olan şey satış kanallarınızın olmasıdır. Tipik olarak farklı türdeki insanları veya farklı kaynaklardan gelenleri hedef alan farklı türde hedef sayfalara ihtiyacınız vardır. Örneğin ürününüz ile ilgilenen insanlar var ve daha fazla bilgi almak istiyorlar. Onlara, ürününüz hakkında daha fazlasını anlatan bir hedef sayfa oluşturmak ve ağırlıklı olarak ürünlerinizin fotoğraflarına bunlara bağlantı vermek oldukça başarılı sonuçlar verecektir. Bu hedef sayfanın, kullanıcıların satın alım yapabileceği bir sayfaya yönlendirme yaptığından da emin olun.

satis baglantilari - Instagram Hesabınızdan Para Kazanmanın 6 Yolu

Aynı zamanda ürünün kendisinden ziyade, ürünün yaşam tarzları ile ilgili fotoğraflarına da sahip olmalısınız. Bununla ilgilenen insanlar, tamamen ürün odaklı bir hedef sayfa bağlantısına tıklamayacaktır ve eğer tıklasalar bile, kısa süre içerisinde sayfadan ayrılacaklardır. Bunun yerine ürünü kademeli olarak tanıtan, yaşam tarzları ile ilgili bir hedef sayfaya ihtiyacınız vardır. Bu türdeki görsellerden bu hedef sayfaya bağlantı verin ve e-posta listeleri veya deneme ürünlerine abone olmaları için onlara kolaylık sağlayın.

[ilginiziCekebilir id=”376″]

Üçüncü tür bir görsel bir hedef sayfa için çok da uyumlu değildir; bunun yerine blog gönderinizde ele aldığınız bir konu etrafında şekillenmektedir. Bu gibi durumlarda, blog gönderisine bağlantı verin ve kullanıcıların sizinle ilgilenmelerini sağlamak için sitenize güvenin.

Önemli olan şey, her görselin bir bağlantısının olması ve söz konusu görsel ve kitle için en iyi şekilde tasarlanmış bir tür sayfaya yönlendirmesidir. Farklı türdeki hedef sayfalar , satış kanalınızın başarılı olmasındaki en büyük etkendir.

Elbette bu yöntem eğer satabileceğiniz bir şey varsa Instagram üzerinden para kazanmanızı olanaklı kılar. Eğer böyle bir ürününüz yoksa veya Instagram’dan daha bağımsız bir şekilde para kazanmak istiyorsanız, diğer yöntemler işinize daha çok yarayacaktır.

Küçük Ödüllerle Yarışmalar Düzenleyin

Instagram, Facebook, Twitter veya bloglarda gördüğünüz çoğu yarışmanın basit bir şablonu vardır. Büyük bir ödülleri vardır ve ödülü kazanma umuduyla olabildiğince çok insanı kendine çekmeye çalışırlar. Bununla ilgili sorun ise, birçok insan büyük bir ödül kazanmak umuduyla katılımda bulunurken, hiç kazanamayacağını ve bu yüzden de başvurularının bir zaman kaybı olduğunu düşünen insanları kaçırmış olursunuz.

Bunun yerine daha küçük bir ödülle yarışma düzenleyerek, daha fazla insanın katılımını sağlayabilirsiniz. Büyük bir ödülünüz yine olabilir ancak yanında hediye kuponları, küçük ürünler gibi 100 tane de küçük ödülünüz olmalıdır. Katılan sayısına bağlı olarak karınızın büyük bir çoğunu kaybetmeyeceğiniz şekilde herkese küçük bir indirim bile sunabilirsiniz. Kazanamayacağını bilen insanlar bile bu şekilde katılabilir çünkü hemen kullanabilecekleri küçük bile olsa bir şey elde edeceklerdir.

Yarışmalar iki amaca hizmet eder. İlk amaç, insanların sizi takip etmesi ve profiliniz ile etkileşime girmesidir. Onlar bunu yaptıkça sizin kitleniz büyür ve daha geniş bir kitleye erişebilirsiniz. İkinci amaç ise, oldukça bariz olan ürün satmaktır. Eğer yarışmanın kazanını ürününüzü beğenirse, sizin marka avukatınız olacaktır. İkinciler ve üçüncüler ise, sıradan kullanıcılara markanıza daha rahat bir şekilde bağlanacaktır ki, bu daha da faydalı bir olgudur.

Etki için Instagram Matchmaker’ı Kullanın

Instagram Matchmaker (Çöpçatan) ile ilişkinizin olması, bir reklam ağında yayıncı olmak gibi bir şeydir.

Snapfluence - Instagram Hesabınızdan Para Kazanmanın 6 Yolu

Şu şekilde çalışır.

 • İlk olarak, reklam verenlerin ilgisini çekebilmek için yeterli boyutta ve güçte bir kitle oluşturmalısınız. Genellikle bu, matchmaker firmalar arasında değişkenlik gösteren belirli bir minimum takipçi ve etkileşim seviyesi anlamına gelmektedir.
 • Daha sonra bir matchmaker bulup, üye olursunuz. Snapfluence, Digital Media Management ve Mobile Media Lab gibi şirketler bu işi yapmaktadır.
 • Bu şirketlerle profil bilgilerinizi paylaşırsınız. Bu, çoğunlukla kitlenizin demografik bilgileri gibi analiz bilgileriniz ve genellikle paylaşımda bulunduğunuz içerik türüdür.
 • Şirket, portföyündeki bağlantılarını kullanarak, sahip olduğunuz kitleden faydalanabilecek ve hesabınız üzerinden reklam verebilecek firmalara ulaşacaktır.
 • Matchmaker, şirketten alacağı teklifi size iletecektir. Bu genellikle, haftalık veya aylık olarak, onlardan bahsedeceğiniz X kadar gönderi şeklindedir (veya onların bağlantı adresini paylaşacağınız). Sözleşmenizi devam ettirdiğiniz sürece ödeme almaya devam edeceksinizdir.

Bu, biraz sonra bahsedeceğimiz diğer iki para kazanma yöntemine çok benziyor ancak onlardan bahsederken, niçin farklı olduklarından da bahsediyor olacağız.

Bu yöntemdeki ana sorun aracı şirketin bir komisyon alacağı olmasıdır; sonuçta bu şekilde para kazanıyorlar. Eğer yanlış türde sözleşmelere imza atar veya düşündüğünüz kadar kitleniz hakkında bilgiye sahip olmazsanız, sonuç hüsran ile de bitebilir. Ancak eğer şanslıysanız, halihazırda severek tanıttığınız ürünleri tanıtmaya devam ederek, para da kazanabilirsiniz.

Instagram Fotoğraflarınızı Satmak

Instagram fotoğrafları, oldukça sanatsal ve görsel açıdan doyurucu olma eğilimi vardır. Sonuçta bu sitenin tüm amacı değil mi? Eğer fotoğraflarınız yeterince göze hoş gelmezse, kimse onlara bakmayacak ve sitede oldukça başarısız olacaksınızdır.

Peki bu gibi fotoğraflara nerede ihtiyaç duyuluyor? Her yerde! Görselinizi bir stok fotoğrafı olarak kullanmak isteyebilirler. Görselinizi duvarlarına asmak isteyebilirler. Görselinizi bir kolajın parçası olarak isteyebilirler. Görselinizi ilginç bir sanat eseri olarak görüp, ilham almak için ellerinin altında bulundurmak isteyebilirler.

instagram fotograf yazdirmak - Instagram Hesabınızdan Para Kazanmanın 6 Yolu

Fotoğraflarınızı satarak bu insanlara hitap edebilirsiniz. Bunu yapabilmenin üç yolu vardır. İlki, fotoğraflarınızın tüm haklarını stok fotoğraf olarak kullanılması için sunmaktır. Bunu çok çeşitli yollarla yapabilirsiniz ancak genellikle hakları satmak ve verileri takip etmek için bir web sitesi kullanmanız gerekecektir.

İkinci yöntem, görsellerinizi reklamlarda kullanılmak üzere satmaktır. Kayıt olabileceğiniz ve markaların, kendi reklamlarında kullanmaları için görselinizin haklarını satın alabileceği hizmetler var. Bunlardan bazıları birden fazla garantili sözleşme imzalamanıza yardımcı olacak, ödüllü yarışmalara odaklanmış durumdadır. Bu, tamamen sizin tercihlerine kalacaktır.

Üçüncü yöntem ise Mobile Prints  ve Social Print Studio gibi hizmetleri kullanarak, fiziksel sanata odaklanmaktır. Bu hizmetler görsellerinizi alacak ve onları isteyen kişilere baskılarını satacaktır. Talep üzerine görsellerinizi basar ve kargolar ve karşılığında satış üzerinden komisyon alırlar. Sizin tek yapmanız gereken ise fotoğraf çekmektir.

Watermarklardan bir araç olarak bahsettiğimiz kısmı hatırlıyor musunuz? Bu, size bahsettiğimiz para kazanma yöntemiydi. Satış ve kullanım için hem watermarklı hem de onsuz görselleriniz olur. Bu gibi hizmetleri kullanabilmek için görselinizin orijinal sürümlerini elinizde bulundurmanız yeterli olacaktır.

Yer ve Zamanı Satın

Hayır, gerçekten de gerçekliği satmayacaksınız. Yapacağınız şey dijital varlıklarınızı satmak olacak. Profilinizde, reklamcılar için bir iletişim bilgisi paylaşın ve takipçilerinizi arttırmaya odaklanın. İnsanlar, size ulaşarak, içeriğinizi paylaşıp, paylaşamayacaklarını soracaktır. Onları, satış sayfanıza yönlendirin.

Buradaki fikir şudur: para kazanmak istiyorsunuzdur. Görsel açıklamalarında, etiketlerde, hashtaglerdeki alanlarınızı satın. Hepsini içerek, paketler de sunun. Bu, sadece kendi sisteminizi kullanarak sponsorlu reklam satmak anlamına gelir. Yukarıda bahsedilen yöntemlerden farklıdır çünkü herhangi bir aracıya ihtiyaç duymazsınız ve bu sayede kendi fiyatınızı belirler, kendi müşterilerinizi çeker, içeriğinize göre onları filtreleyebilir ve olabildiğince kendi amaçlarınıza uygun olanları seçersiniz.

Instagram’da Satış Ortaklığı Pazarlamasını Kullanın

Satış ortaklığı son yöntemdir ve profilinizde reklam verecek şirketler bulmak gibi önceki yöntemlere pek benzemez. Buradaki en büyük fark, kontrol tamamen sizdedir. Şirketler satış ortaklığı tekliflerini sunar; gönderilerinizde çok öne çıkmayan ancak yine de insanların ilgisini çeken bir şekilde bu yöntemi kullanmak tamamen sizin elinizdir. Instagram’daki satış ortaklığı, herhangi bir başka sitedeki satış ortaklığı pazarlamasından farklı değildir, bu yüzden bu yazımızda bu konu hakkında çok detaylı bilgi aktarmıyor olacağız.

Leave A Comment