Instagram Fotoğrafına Daha Çok Yorum Almak için 5 Yöntem

2017-04-05T17:46:28+00:00

Instagram, işletmeniz için kullanabileceğiniz en zorlu platformlardan birisidir ve bunun en büyük nedenlerinden birisi, mobil kısıtlamaların sürdürülmesi için gösterilen çabadır.

Instagram hakkında çok fazla bilgisi olmayanların şu bilgiyi bilmeleri gerekiyor; Instagram faaliyetlerine, sadece mobil cihazlar için bir sosyal ağ olarak başlamıştır. Zaman içerisinde sıradan masaüstü internet dünyası için geliştirme yapmışlardır ancak bu genişleme dahi oldukça kısıtlıdır. Standart bir web tarayıcıdan gönderileri görebilir, onları beğenebilir ve onlara yorum yapabilirsiniz ancak daha ötesi mümkün değildir. Yapamayacağınız şeylerden birisi ise gönderi oluşturmaktır.

Bu sorun, oldukça temel aşamadaki sorunlardan birisidir. Instagram, API’leri aracılığıyla dahi gönderi paylaşmanıza izin vermez. Bu durum süslü masaüstü uygulamalarınızın ve sosyal medya panellerinizin aslında gönderi oluşturamayacağı anlamına gelmektedir. Yapabilecekleri en iyi şey, manuel onay için Instagram uygulaması olan bir telefona bağlantı içeren bir mesaj göndermektir.

Ancak Instagram’ı kolayca kurabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden hala birçok şeyi yönetebilir ve zamanı geldiğinde mobil cihazınıza gönderileri ileterek, paylaşabilirsiniz. Bu yazımızın devamında aşamalardan bilginiz olduğunu ve gönderilerinizde olabildiğince çok fazla etkileşim almak istediğinizi varsayıyor olacağız.

Doğru Hashtagleri Kullanın

Hashtagler, bir Instagram gönderisinde en kolay şekilde göz ardı edilen şeylerdir ancak aynı zamanda Instagram’daki en önemli olgulardandırlar. Sitede görünürlüğünüzü arttırmak ve gönderilerinizin daha fazla kişiye ulaşması için gereklidirler. Onlar sayesinde yeni topluluklara ulaşır, yeni kullanıcıların dikkatini çeker ve harika bir içerik için kendi şöhretinizi arttırırsınız. Ayrıca hashtag kullanan diğer sitelerin aksine Instagram herhangi bir neden olmadan dilediğiniz kadar hashtag kullanmanıza izin verir. İdeal rakamın 5 ila 20 arasında olduğunu belirten tavsiyeler görüyoruz, bu yüzden büyük ihtimalle 5 veya 10 arasında kullanım oldukça iyi bir fikir olacaktır.

birden fazla hashtag instagram - Instagram Fotoğrafına Daha Çok Yorum Almak için 5 Yöntem

Genel olarak iki tür hashtag bulunmaktadır. Bunlardan ilki markanız ile ilgili etiketlerdir ki marka isminizi, ürün isminizi ve kişisel ilgili etiketleri içerirler. Bunlardan en az bir tane eklemek oldukça iyi bir fikirdir ancak bu gönderinin ana konusu bu etiketler değildir. Diğer türdeki etiketler ise #aşk, #nofilter, #mutlu gibi genel etiketlerdir. Bunlar çok çeşitli konular ve izleyiciler açısından değişkenlik gösterebilmektedir.

[ilginiziCekebilir id=”835″]

Genel olarak nispeten daha dar genel etiketleri arıyor olmalısınız. #sevimli gibi bir etiket kullanılarak 11.7 milyon gönderi paylaşılmış olabilir ki bu oldukça büyük bir kitle anlamına gelir ancak yine oldukça büyük bir kitlenin de bu etiketi kullandığını unutmamak gerekiyor. Sevimli sözcüğünü kullanan insanlar, bu anlama gelen çeşitli başka sözcükleri de farklı şekillerde kullanacaklardır. Bunun yerine daha hedeflendirilmiş bir kitleye ulaşmak için #sevimlilik (257.000 gönderi) veya #sevimliköpek (180.000 gönderi) gibi daha daraltılmış şeyler kullanmak istemelisiniz. Evet, kitleleri daha dar ancak daha yüksek görünülürlüğe ve bu dar kitleden daha fazla etkileşim oranına sahip olmanıza neden olacaktır.

Elbette, hiçbir şey sizi #sevimli gibi temel bir etiketi kullanmaktan alıkoyamaz. Yine bu temel etiketleri her gönderinizde de kullanmak isteyebilirsiniz değil mi? Oldukça zorlu bir sınır olan 30 etiket kullanabilirsiniz ancak bu kadar çoğuna hiçbir zaman ihtiyacınız olmayacaktır. 15 veya daha fazlası hem göz yorucu hem de spam olarak kabul edilecektir.

Her bir gönderi için etiketlerin bir karışımını kullanmanızı öneririz. Eğer 15 etiket kullanıyorsanız, bunlardan iki tanesi markanız ile ilgili olmalıdır. Kalan 13 etiketten dördünü #sevimli gibi daha geniş ve genel etiketler için kullanabilirsiniz. Kalan 9 etiketten altısını #instagramköpekleri veya #gününköpeği gibi daha daretiketler için kullanın. Kalan son 3 etiket ise doğrudan paylaştığınız gönderi ile ilgili çok daha dark etiketler olmalıdır.

Fotoğrafları Bilgisayarda Düzenleyin

Harika bir Instagram gönderisi oluşturmak için görselin ötesinde birkaç unsur daha bulunmaktadır. Konunuz, kompozisyonunuz, renkleriniz ve düzenlemeniz bunlardan bazılarıdır. Kimi durumlarda, görselin üzerine yerleştireceğiniz bir metin de olacaktır.

İster inanın, ister inanmayın, Instagram’da gördüğünüz (ya da genel olarak çevrimiçi veya televizyon ya da basılı medyadaki) resimlerin çoğunluğu düzenlenmektedir. Çok azında, paylaşılmadan önce görseller kırpılıyor ve renkler düzeltiliyor. Bir fotoğrafta, kırpmanın  ne kadar işe yaradığını görmek için şu örneklere bir göz atın.

instagram crop ve duzenleme - Instagram Fotoğrafına Daha Çok Yorum Almak için 5 Yöntem

Renkleri düzeltme konusunda birçok farklı fikir olduğunu görüyoruz. Bir Hubspot infografiği soğuk renklerin daha çok etkileşim aldığını, bir başka karşıt çalışma ise sıcak renklerin daha fazla etkileşim aldığını ileri sürmektedir. Bu, görselden görsele veya kitleden kitleye ayrı olarak değerlendirmeniz gereken bir konudur. Kimi insanlar sıcak renkleri severken, kimileri soğuk renkleri sevmektedir; peki sizin kitleniz hangisini tercih ediyor? Konunuz hangi tür renk ile daha da ön plana çıkmaktadır?

İster pahalı bir DSLR kamera veya ister son nesil bir iPhone ile fotoğraf çekin, görselinizden daha fazla fayda alabilmek için kullanabileceğiniz bazı ipuçları vardır.

  • Birden fazla fotoğraf çekin ve daha sonra en iyisini kullanmaktan korkmayın. Ancak binlerce fotoğraf çekip, daha sonra en iyisini seçebileceğinize körü körüne inanmayın. Göz kompozisyonundan daha iyi bir şey yoktur.
  • Görselinizi merkeze almayı amaçlayın. Merkeze oturtulmuş nesneler Instagram’ın kare formatında oldukça başarılı işler çıkartmaktadır.
  • Tüm kareyi ilgi çekici bir şey ile doldurmaya çalışın. Eğer daha agresif olarak kırpmanız veya resimde oynamanız gerekiyorsa, yapın. Üzerine çok yaklaşılmış veya uzaklaştırılmış bir nesneye bakmaktan çok daha iyidir.
  • Görselinizde simetriye önem verin. Hem dikey hem de yatay simetri özellikle obje tam olarak merkeze yerleştirilmediyse göze oldukça hoş görünür.
  • Üçler kuralını aklınızdan çıkartmayın. Eğer görselinizi dokuz eşit bölmeye ayıran iki dikey, iki yatay çizginiz varsa, her birinin köşesinde odak noktaları kolayca görmeniz gerekmektedir. Bu, gözünüzün doğal olarak görüntüleri ayrıştırma yöntemidir ve aynı zamanda kullanmanız için de harika bir araçtır.
  • Renklerin daha canlı olması için düzenleyin ama abartmayın. Bir kişinin görselini daha güzel göstermek için çok fazla HDR filtre uyguladığını fark etmek oldukça kolaydır çünkü sadece sahte gibi görünür. Daha hafif bir dokunuş, abartmanızdan çok daha iyi olacaktır.

Kullanıcı İçeriğini Kullanın

Yukarıdaki iki ipucu sırasıyla daha fazla erişim ve daha iyi bir içerik yaratmak hakkındaydı. Bu ipucu ise daha doğrudan etkileşim elde etmek için kullanıcılara ulaşmak hakkındadır. Burada tamamen pasif araçlar ile çalışmanıza gerek yoktur.

Buradaki fikir, kendi içeriklerini kullanarak, kullanıcıların dikkatlerini çekmektir. Büyük ihtimalle bireysel kullanıcılara kıyasla daha büyük bir kitleniz ve daha fazla pazarlama bütçeniz olacaktır. Elbette pazarlama bütçenizi onların içeriklerini pazarlamak için kullanmayacaksınız ancak bu, insanlar, bu şekilde yapıyor olabileceğinizi düşünmelerinden alıkoymayacaktır.

instagram one cikarilan icerik - Instagram Fotoğrafına Daha Çok Yorum Almak için 5 Yöntem

Aslında bir şekilde kullanıcının içeriğini kullanmak için izin isteyecek ve ardından kendi sayfanızda kullanacaksınız. Bir yarışma için şablon şunun gibi görünecektir.

  1. Bir yarışma oluşturarak başlayın. Bir ödül belirleyin (kullanıcılarınız için değerli olan ancak hediye kartı gibi genel olmayan herhangi bir şey) ve bir teklif sunun. “Ürünümüzü kullanan köpeklerinizin fotoğrafları” gibi bir tema belirleyin. Bir son katılım tarihi ve Instagram yarışma rehberine göre yarışma kurallarını belirleyin.
  2. Süre boyunca yarışmanızın reklamını yapın. İnsanlar yarışmaya katıldıkça, yorum bıraktıklarından da emin olun. Bir gönderinin yarışmaya katılımını garantilemek ve yeni gönderileri görüntülemek için özel bir markanız ile ilgili hashtag kullanmalarını isteyin.
  3. Kazananları seçtiğinizde (ilk bir, üç, beş veya istediğiniz bir miktar), içeriklerini de kullanmaya başlayın. Orijinal gönderiyi etiketler, gönderiyi tanıtmak için diğer etiketler ve bir açıklama ile birlikte sayfanızda paylaşın. Bunu bir aşama olarak düşünebilirsiniz (içeriğin üreticisine teşekkür etmeyi unutmayın), bu sayede oldukça fazla yorum alacaksınızdır.
  4. Yarışmanın kazananlarını adil bir şekilde seçtiğinizden ve içeriklerin yüksek kaliteli kullanıcılar arasından seçildiğinden emin olun.

Bunun gibi bir yarışmayı sürekli olarak aktif tutmazsınız, insanlar yorulacak ve gönderi paylaşmayacaktır. Ancak, daha düşük seviyeli birden fazla yarışma düzenleyebilirsiniz.

Bir diğer çok fazla yorum getiren yarışma ise, yarışmaya katılım için doğrudan yorum yapılmasını gerektiren yarışmalardır. Örneğin, garip veya saçma bir görsel paylaşın ve kullanıcılarınızdan resim için bir caps yaratmalarını isteyin. Bir ödül sunup (ödül, bilinilirlikten öteye gitmeyen bir şey de olabilir), tek bir kişiden onlarca yorum alabilirsiniz. Bunu haftalık olarak, Cuma Capsleri teması veya benzer bir şey ile yapın ve her hafta kitlenizi geliştirmeye devam edin.

[ilginiziCekebilir id=”950″]

Yorum İsteyin

Günün sonunda gönderilerinize daha fazla yorum alabilmek için en kolay yöntem, yorum yapılmasını istemektir. “Bizimle ne düşündüğünüzü paylaşmak için yorum bırakın!” Bu oldukça basitleştirilmiş bir örnek ancak yorum istemek için kullanabileceğiniz birçok farklı yöntem de bulunmaktadır.

instagram yorum isteme - Instagram Fotoğrafına Daha Çok Yorum Almak için 5 Yöntem

Yorum istemek için kullanabileceğiniz iki farklı yol bulunmaktadır. İlki geri dönüştür. Ürününüz hakkında bir görsel paylaşım ve onun hakkında soru sorun. “X ürününü kullanırken ne hissediyorsunuz?” veya “X hakkındaki en sorunlu deneyiminiz nedir?” gibi sorular, harika sorulardır. Bu, sizin daha fazla Instagram etkileşimi almanızı ve ayrıca ürünleriniz için oldukça değerli pazar araştırması yapmanızı olanaklı kılar.

İkinci yol ise ilgili olmayan etkileşim sorularıdır. “Ziyaret ettiğiniz en egzotik yer neresidir?”, “En sevdiğiniz Aşk-ı Memnu sözü nedir?”, “Sakal hakkında ne düşünüyorsunuz?”. Bunlar, daha fazla yorum alabilmek için ilgi çekici bir görsel ile paylaşabileceğiniz sorulardır. Her ne kadar gerekli olmasa bile, size, pazarlamanızda kullanabileceğiniz şeyler de sağlayacaktır.

Her Gün Paylaşım Yapın

Tutarlılık, çevrimiçi ortamda başarılı olmak için çok önemlidir. Az sayıda Instagram takipçi sayınız varken, her gün paylaşım yapmak size oldukça gereksiz gelebilir. Gönderilerinizde çok fazla Instagram beğeni ve Instagram yorum almayacaksınız, bunun ne gereği var diye düşünebilirsiniz. Aslında herhangi bir belirti göstermeseler bile insanlar çalışmanızı takdir edecektir. Unutmayın ki, Instagram gibi bir sitede kitlenizden sadece %4.2 etkileşim alırsınız. Bu, bir sosyal ağ için oldukça yüksek bir rakamdır ancak yine de gönderinizi gören her 100 kişiden sadece 4 kişinin etkileşime gireceği anlamına da gelir. Bu, pek de büyük bir rakam değildir.

Tutarlılık, her gün bu %4’lük kısmı biriktirmenize olanak tanır. Paylaşacağınız her görsel veya video, kullanacağınız her etiket ve düzenli olarak paylaşımlarınız daha fazla insanın etkileşime girme ihtimalini attırır. Bu, daha fazla takipçi ve daha fazla içerik için daha fazla ilham şansı verir. Kalite yeterli olduğu sürece hacim, sizi başarıya götürecek olgulardan birisidir.

Bu konuda abartıya kaçmamalısınız. “Her gün paylaşım yapın” diyoruz ancak “her gün olabildiğince paylaşım yapın” demiyoruz. Çok az insanın günde bir seferden daha fazla kez paylaşabileceği ve bundan fayda görebileceği yüksek kaliteli içeriği ve takipçisi vardır. Çoğu insan (ve çoğu marka) çok sık paylaşım yapmaya başladığında etkileşim oranlarının düşmeye başladığını gözlemleyecektir. İnsanlar, sürekli olarak aynı isimleri haber kaynaklarında görmekten bıkmaya başlar.

Videolardan bahsetmek gerekirse, videolar, sabit görsellere kıyasla çok daha fazla etkileşim alma olasılığına sahiptir. Ancak Instagram videoları, görsellere kıyasla daha fazla uğraş gerektirmektedir. Görselleri elde etmek ve düzenlemek kolay iken, videolar özel araçlar, yazılımlar ve beceriler gerektirir. Eğer yüksek kaliteli videolar üretme beceriniz yok ise, bunlardan uzak durmalısınız. Aksi durumda karşıtlık ilişkisinden ötürü görselleriniz üzerinde ne kadar çok düzenleme yaptığınızı göstermekten başka bir şey yapmayacaksınızdır.

Doğrudan ürün tanıtımı konusunda da dikkatli olun. Haber kaynağınızı kendi ürünlerinizin görselleri ile doldurmaya çalışmak oldukça kolaydır ancak bunlar hızlı bir şekilde değerlerini kaybedecektir. Instagram’dan faydalanabilmek için ürünleriniz yerine markanızı tanıtmak için yenilikçi yöntemler benimsemeniz gerekiyor.

Leave A Comment