İnstagram Fotoğraf Boyutları Ne Kadar Olmalıdır?

2017-05-04T18:29:35+00:00

İçinde yaşadığımız yüzyıl, insan yaşamının tamamen iletişim teknolojileri ile örüldüğü ve insanların genelde günlük yaşamlarının çoğunluğunu bu platformlarda geçirdiği bir yüzyıl olmuştur. Özellikle sosyal medya platformları, insan hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Facebook, Twitter derken, karşımıza bir de Instagram çıktı. Instagram diğer sosyal medya oluşumlarından farklı olarak kullanıcılarına fotoğraf ile ileti sunma anlamında kolaylıklar sağlamaktadır. Instagram mantığı fotoğraf üzerinden hareket ettiğinden kullanıcılarda daha kaliteli, çözünürlüğü yüksek fotoğraflar paylaşmak istemektedir. Kullanıcılar çoğu zaman istediği görüntüyü paylaşamamakta ve bunu sorun olarak algılamaktadırlar. Tabi, kullanıcılar tarafından durum böyleyken, Instagram‘da kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek adına sürekli gelişmekte ve yen sürümler ile kullanıcılarının karşısına çıkmaktadır. Peki, Instagram çözünürlük sorunu çözülebilir mi? Bu sorunun cevabına aşağıda bakacağız.

Instagram-fotograf-cozunurlugu.jpg- İnstagram Fotoğraf Boyutları Ne Kadar Olmalıdır?

Instagram Fotoğraf Boyutu Kaç Piksel Olmalıdır?

Instagram’a yüksek kalitede fotoğraf yükleme işlemini gerçekleştiriyorum, fakat fotoğraf telefonda ya da bilgisayarımdaki kadar iyi bir çözünürlükte görünmüyor, diyorsanız yazımız tam size göre. Instagram’ın önceki sürümlerinde 640×640 pixel boyutlarına izin veriliyorken, son sürümünde durum oldukça farklı. Instagram kullanıcılarının yüksek çözünürlükte fotoğraf paylaşmasına imkan tanımak için, fotoğraf çözünürlük ayarlarını 1080×1080 olarak değiştirdi. Instagram’ın kurucularından Mike Krieger’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile kullanıcılarına bu müjdeyi vermiş oldu. Instagram’ın son güncellemesinde fotoğraf yüklediğimizde hiçbir şekilde çözünürlüğü bozulmamakta, fotoğraflarınızı yüksek kalitede Instagram hesabınızdan paylaşabiliyorsunuz.

instagram-fotograf-boyutlari.png- İnstagram Fotoğraf Boyutları Ne Kadar Olmalıdır?

Instagram Fotoğraf Boyutu Ayarlama

Instagram’da fotoğraf boyutunu ayarlama işlemi yapmak isteyen kullanıcıların sayısı çok fazla. Bu konuda Instagram, kullanıcılarına paylaştığı fotoğrafın boyutu ile ilgili bir seçenek sunmamaktadır. Fakat Instagram uygulamasını açtığınızda, “ayarlar” sekmesine girin ve orada karşınızı birçok seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden “Yükleme Kalitesi” seçeneğini göreceksiniz. Gördüğünüz Yükleme kalitesi seçeneği, işte bu sorunun cevabı ile ilgilidir. Evet, bu sekmeden fotoğraf ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Fakat Instagram, kullanıcılarına bu sekmede sadece iki seçenek sunmaktadır. Bu seçeneklerden ilki, “Normal,” seçeneği, diğeri ise, “Temel” seçeneğidir. Normal seçeneği kullanıcıların, orijinal fotoğraflar paylaşırken kullanması gereken seçenektir. Diğer seçenek yani, Temel seçeneği ise kullanıcı bazen siyah veya kısmen siyah fotoğraf paylaşıyorsa bu seçeneği işaretlemelidir.

Leave A Comment