Facebook’un Yeni Keşfet Özelliği

2017-07-10T08:27:08+00:00

Sizinde hesabınızda birden bire nerden geldiği belirsiz bir roket ikonu gözünüze çarptımı ? Bu roket ikonu bazı hesaplarda görülebilirken, bazı hesaplarda ise hiç belirmemiş durumda. Bu durum, şimdilik hala esrarengiz konumunu sürdürse bile, yakında herkesin çok sık kullanacagı Facebook’un yeni özelliklerinden bir tanesi. Pekala bu roket işareti nedir? ne işe yarar? ve neden bir görünüp bir kayboluyor? Bu yazımızda Facebook’un roket ikonlu yepyeni “keşfet” özelliğini tanıtmaya çalışacagız.

Keşfet kavramı, özellikle Instagram kullanıcıları için çok tanıdık hatta Instagram’da geçirilen zamanın büyük bir bölümünü kaplayan bir kavram. Keşfet özelliği, hem Instagram hemde diger sosyal medya platformları için, adından da anlaşılacagı gibi hesabınızdaki verilere göre, ilginizi çekecegi düşünülen içeriklerin size sunulması amacını taşıyan bir özellik. Aynı durumun benzerini Facebook içinde gösterebiliriz. Tek fark, Facebook birey tabanlı bir sosyal medya platformu oldugundan, içerik yerine size tanıyor olabiliceginiz kişileri göstermesi. Facebook 2017 yılında bünyesine bir çok yenilik katmış, bir çok yeniligin de duyurusunu yapmıştı. Bu yeni özellik ise, digerlerine nazaran daha sessiz sedasız kendini gösterdi diyebiliriz. Sadece geçtigimiz nisanda F8 konferansında bilgisi verilen roket ikonlu keşfet sekmesi, konferans duyurusu dışında araya zaman da girmesiyle unutuldu gitti diyebiliriz. Taa ki aniden esrarengiz şekilde, kendini Facebook uygulamalarında gösterene kadar. Bir çok kullanıcı bu simgenin ne anlama geldiğini ve ne işe yaradıgını çözemedi. Fakat işin aslı şu ki, bu bir keşfet ikonu. Neyi keşfedecek? derseniz o kısmı biraz karışık çünkü biri beta digeri ise kesinleşmiş olmak üzere iki adet iddia/durum sözkonusu.

facebook_kesfet_ozellik

Yeni roket ikonlu keşfet özelligi, Facebook tarafından verilen bilgiler dogrultusunda, bildigimiz keşfet özelliginden farklı olarak içerik yerine bot keşfetmekle ilgili. Facebook üzerinde yüzlerce aktif bot bulunuyor ve bu keşfet özelliği sayesinde, ilgi alanınıza göre botlara gözatabiliyorsunuz. Buradaki bot kavramını da şöyle açıklayalım. En basitçe, Facebook üzerinde çalışabilen uygulamalara bot diyoruz. Örnegin Spotify’de dinlediğiniz şarkıyı Facebook sayfanızda paylaşabiliyorsanız Spotif’y botu kullanıyorsunuz demektir. Ve bu bot sektörü, aslında düşündüğünüzden çok daha geniş. Hem Facebook’la alakalı, hemde genel olarak sayısız bot ve bu botlarla ilgilenen marka, kurum gibi yapılar mevcut. Dolayısıyla yeni keşfet özelliği oldukça ilgi çekecek ve yararlı bir misyonu üstlenecek diyebiliriz. Öte yandan, bu durumdan bir çok markanın memnun olacagı kesin. Zira günümüzde uygulama diyebilicegimiz bu botları National Geopraphic’ten, Vevo müzige kadar bir çok marka kullanmakta. Dolayısıyla bu uygulama, marka ve kurumların etki alanlarını genişletmekte oldukça yararlı olacaktır. Bahsettiğimiz bu roket ikonlu keşfet ikonu için Facebook kapsamında ifadesini kullanıyoruz fakat aslında Facebook’un sahip oldugu, artık Facebook ile bütünleşmiş Messenger kapsamında desek çok daha dogru olur. Çünkü sözkonusu keşfet özelliği Messenger üzerinden çalışacak.

facebook_yeni_kesfet_ozelligi

Facebook’u Keşfetmek

Bir diger henüz test aşamasında olan keşfet özelliği ise, bildigimiz keşfet olayına çok daha yakın mesafede iş görecek. Henüz kullanılıp kullanılmayacagı netlik kazanmasa bile, beta hali yazımızın başındada belirttiğimiz gibi tabiri caizse “gidip geliyor”. Bu keşfet özelliğinin olayı ise, hesabımızdaki aktivitelere göre (ki bu aktiviteler begendiğimiz sayfalar ve paylaşımlarımızdan alınan verilerden tespit ediliyor) ilgi alanımıza girecek, muhtemelen görmek istedigimiz haber, sayfa gibi içerikleri bize öneri olarak sunacak niteliklere sahip. Aslında bu tip bir durumu, şuan kullandıgımız Facebook içerisinde de görmek mümkün. Facebook deneyimiz boyunca mutlaka önerilen sayfalara yada paylaşımlara denk gelmişsinizdir. İşte bu yeni keşfet özelliği, bu hali hazırda mevcut durumun çok daha gelişmişi olacak şeklinde açıklayabiliriz.

Facebook, 2017 senesi içerisinde neredeyse sil baştan bir hal aldı diyebiliriz. Gerek görünüm, gerekse işlev bakımından çok daha zengin bir yapıda, kullanıcılarına en iyisini verebilmek adına bir çok yeniligi bünyesine katmış halde. Facebook video içerikleri, sosyal yeni elementler, yeni emojiler derken daha geniş kapsamlı bir platform haline gelirken, bu yeni keşfet özelliği ile ucu bucagı gözükmeyen Facebook dünyasında faydalanabilicegimiz içerikleri keşfetmek, sözkonusu yeni “keşfet” özelliği ile birlikte çok daha kolay ve de eğlenceli olucak gibi gözüküyor. Yeni Keşfet özelliğini sizde denemek isterseniz şayet Messenger’ınızda bir roket simgesi görürseniz, tek yapmanız gereken üzerine tıklamaktan ibaret.

Leave A Comment