Facebook’tan Yeni Misyon Konuşması ve Yeni Özellikler

2017-06-25T01:52:11+00:00

İletişim dünyasının belki de son dönemlerde en çok üzerinde konuştuğu konulardan biri, dijital iletişimin önemi konusudur. Bu konuya baktığımız zaman, yapısal yenilikler ve iletişime dair pek çok etkinlik, dijital medya yazılımlarına emanet ediliyor. İşte tam da burada karşımıza çıkarılan Facebook misyonu, söz konusu çalışmalara dair ne gibi yenilikler yapıldığını bizlere en etkili şekillerde gösteriyor. Asıl amaç, insanların birer topluluk halinde ilerlemesini sağlamak ve bu sayede çok daha etkin kitlelerin iletişimini artırmak. Yani Mark Zuckerberg de bu konuyu düşünmüş olacak ki, geçtiğimiz günlerde yeni misyonunu açıkladı. Hayatındaki amacının ne olduğuna dair çeşitli sorular sordu gazeteciler. Bunun üzerinde Mark, çok daha etkin bir cevap hazırlayarak, dünyayı daha açık ve bağlı hale getirmek demişti. Çünkü Facebook, asıl amacı iletişim olan insanların kullandığı bir site. Sosyal medya siteleri arasında belki de en eski çalışma mantığına sahip olan Facebook, bir ödev için kurulmuştu hatırlarsanız. Sonrasında büyüdü ve çok daha etkili bir hale geldi. Şu anda milyarlarca günlük hite sahip bir site halini almış durumda. Günlük hayatımızda, Facebook için giderek artan bir etkinin olduğunu söylemek mümkün. Bu etkiyi çok daha önemli ve farklı bir yere getiren Mark Zuckerberg, Facebook’un misyonunu da kendi misyonu ile denk gördüğünü söylüyor. Yani amaç, insanlara topluluklar kurmasını ve onların çeşitli topluluklara erişmesi imkanını vermek. Dünyayı yakınlaştırmak ve toplulukların birbirine çok daha etkin bir şeklide bağlanmasına olanak vermek, Facebook için önemli bir yaklaşım şu sıralarda.

 

Modern İnsanın Modern Dijital Yaşamı

Hayatımızı yaşar iken, aynı zamanda dijital medya üzerinde bizleri temsil eden profillerimiz var. Sosyal medya profillerinin ne kadar düzenli ve kurumsal olduğu durumu, bizlere de etkili birer dönüş sağlıyor. Bu kapsam dahilinde üretilen, ortaya çıkarılan ve kaçırılmayacak seçenekleri çok daha etkili bir dil ile bizlere sunan Facebook, modern toplumun iletişiminde dijital bir yapı taşı halini almış durumunda. Dijital söylemin inşası konumunda kendine ciddi bir pay biçen Facebook, bu yaklaşımı ile insanlara çok daha etkin bir hizmet sunmanın derdinde. Peki ama durum gerçekten de böyle mi? Yani bütün amaç, insanlara çok daha yakından hizmet etmek mi? Markaların önemi nerede peki burada? Gelin o konuya da değinelim hep birlikte.

Markalara Veri Bankası Sağlamak

İnsanların, kişisel zevkleri, fantezileri, nelerden hoşlandığı ya da hoşlanmadığı konusu, ciddi bir veridir. Yani bu veriye sahip olan biri, sizin neyi sevdiğinizi ve sevmediğinizi iyi bildiği için, ticari konuda sizlere pazarlama yapabilir. En azından bunu dener. Büyük oranda da başarılı olur. Çünkü sizin yaşınızı, tarzınızı, hoşlandığınız şeyleri iyi biliyordur. İşte Facebook, bir yandan da bunu yapıyor. Kendi içerisindeki kazanç bağını ön plana çıkarmak ve çok daha etkili bir dil yaratmak için, insanların bilgilerini ve ilgili olduğu her şeyi birer veri halinde saklıyor. Bunu da markalara pazarlıyor. Markalara kişisel bilgi pazarlayarak para kazanan Facebook, bu yolda da emin olun çok ciddi adımlar atmış durumda. Bir anda karşınıza çıkan ve bizzat sizin ilgili olduğunuz bir futbol topu düşünün mesela. Bunlar hep sizin izlediğiniz futbol videoları ve spor sayfaları ile ilgili bir konu örneğin. Markaların hedef kitlesinde yer almak, gerçekten de önemli bir durum. Facebook tarafından ön plana çıkarılan bu çalışmaları takip etmek, biraz güç olsa da, asıl amacımız sosyal medyayı daha verimli ve düzenli kullanmak olmalı. İşte burada, kişisel kimliklerimizi ön plana çıkarmış olacağız ve bu da bize pek çok manada geri dönüş sağlayacak önemli bir ilerleyiş olacak.

Leave A Comment