3 Adımda Facebook’da Başarılı Bir Grup Oluşturmak

2017-03-10T14:31:48+00:00

Facebook’ta kullanıcılara erişemiyor musunuz?

Facebook’ta takipçileriniz ve müşterilerinizle iletişim kurmanın başka yollarını mı arıyorsunuz?

İşletmeniz için bir topluluk oluşturmak, hedef kitlenize ulaşmak için sadece Facebook sayfasına güvenmekten daha kalıcı bir yoldur.

Bu yazıda, hedef kitlenizle etkileşime girmenizi sağlayacak bir topluluk oluşturmayı öğreneceksiniz.

1) Takipçilerinizi odaklı bir Facebook grubunda toplayın

Birçok yazımızda söylediğimiz gibi Facebook’ta kitlelere ulaşmak çok daha zor, çünkü kullanıcıların bir günde gördüğü gönderi sayısı çok daha kısıtlı.

Bunun yerini Facebook grupları denen gizli bir dünya alıyor. Bu gruplar benzer düşüncede olan benzer ilgi alanlarını veya hedefleri paylaşan insanlardan oluşur ve bütün ilgi alanları için oluşturulabilir.

Grubun görünürlüğü üzerinde sahip olduğunuz kontrol çekici faktörlerin başında gelir. Birçok Facebook grubu, kullanıcıların ailelerini ve arkadaşlarının meraklı gözlerinden uzakta birbirleriyle iletişim kurabilecekleri topluluklarıdır. Fakat, grup içerisinde, Facebook, kimin neyi göreceğini kısıtlamaz. Grubun her üyesi her gönderiyi görür.

Başkalarının grubuna katılma seçeneğinizi olsa da, bu aracı işletmeniz için kullanmanın en iyi yolu kendi grubunuzu oluşturmaktır.

Öncelikle, Facebook grupları Facebook sayfaları gibi çalışmaz. Grupların tek amacı işletmenizi tanıtmak değildir. Hatta grubunuz işletmeniz hakkında olmamalıdır. Bunun yerine hedef kitlenizin güvende ve rahat hissedebileceği bir alan sağlamalısınız.

Hedef kitlenizin paylaştığı ilgi alanlarını düşünün. Örneğin, uygulama geliştiricileri için web tasarımı yapıyorsanız, ürününüz ve hedef kitlenizi paylaştığı en önemli nokta üzerine bir grup açabilirsiniz. Yani grubun ismi Uygulama için Tasarım olabilir.

Grubu oluşturun

Grup oluşturmak için soldaki kenar çubuğundan “Grup oluştur”a tıklayın ve grubunuza bir isim verin. Grubunuzun Facebook’ta kolayca bulunması ve hedef kitlenizin grubun kendileri için olduğunu anlayabilmeleri için, insanların hemen anlayabileceği bir isim seçin.

Bu noktada, ayrıca grubunuza katılacak insanları da seçmeniz lazım. Grubu en azından bir kişiyle kurabilirsiniz. Bu yüzden, grubunuzu hazırlarken bir arkadaşınızı ya da bir çalışanınızı davet etmeyi deneyin.

Grubunuza kapsayıcı bir hava vermek ve yeni üyeleri karşılamak için kapak görseli ve açıklama ekleyin. Sayfanızın en tepesinde görünecek olan kapak görseli, grubunuzun ismini ve insanlara grubun kimin için ne için var olduğunu anlatan bir slogan içermelidir.

Daha sonra, sağdaki kenar çubuğundan, “Açıklama Ekle” butonuna tıklayın. Açıklama kısmında üyelerinize işletmenizi anlatın, işletmenizin web sitesinin linkini koyun ve üyelerinize gruba katılarak ne kazanabileceklerini anlatın.

Son olarak Facebook grubunuzu tanıtın ki kullanıcılar grubunuza katılsın. E-posta bülteninize kayıt olanlara grubunuza katılmaları için bir link yollayın. Sosyal medyada linki koyduğunuz bir tweeti sabitleyin, Facebook gönderisini öne çıkarın ve Instagram’da grubunuz hakkında bir görsel paylaşın.

Sohbeti başlatın

Artık hedef kitlenizdeki insanlar gelmeye başladığına göre, etkileşim oranlarını artırmanın zamanı gelmiştir demektir. İşte etkileşimi yükseltmenin birkaç kolay yolu:

Basit sorular sorun. Bu tarz gönderiler üyelerin kendi aralarında muhabbete girmelerini sağlayacak gönderilerdir. İnsanlara en sevdikleri kitabı veya tatil mekanını sorun.

Alakalı bir makale veya haber paylaşın. Sürekli olarak ürünlerinizi ve blog yazılarınızı paylaşmamalısınız. Arada bir üyelerinizin sorunlarını çözmelerinde yardımcı olacak makaleler paylaşmaktır. Her hafta muhabbeti başlatmak için iki ya da üç tane alakalı makale paylaşın.

Uzmanlığınızı paylaşın. İnsanlar tanıttığınız konuyla ilgilendikleri için veya sizin yardımınıza ihtiyaçları olduğu için grubunuza katılacaklardır.

Grubunuzda, uzmanlığınızı gönderilerle veya insanların sorularını cevaplayarak paylaşabilirsiniz. Uzmanlığınızı paylaşmak alanınızda otorite olmanızı sağlayacaktır.

2) Düzenli Facebook canlı yayınlarını kullanarak samimiyet kurun

Facebook’un en heyecan verici özelliklerinden biri de takipçilerinize canlı olarak hitap etmenizi sağlayan Facebook canlı yayınlarıdır.

Facebook Canlı Yayın ile kullanıcılarınız gerçek zamanlı olarak size soru sorabilir ve anı onlarla paylaşabilirsiniz.

Canlı yayını üç farklı yerden yapabilirsiniz; işletmenizin Facebook sayfası, Facebook grubunuz, ya da kişisel Facebook profiliniz. Eğer hedefiniz işletmeniz etrafında bir topluluk oluşturmak ise, sizin en iyi iki seçenek, Facebook grubunda ve Facebook sayfasından yayın yapmaktır.

Yayından önce

Yayına başlamadan önce, ne hakkında konuşacağınız hakkında bir plan oluşturmalısınız. Sık sorulan bir soruyu cevaplamayı düşünebilir, ya da markanızla alakalı spesifik konuda kısa bir ders verebilirsiniz. Mesela uygulamalar için web tasarımı yapan bir işletme, uygulama kullanıcıları için iyi bir karşılama sayfası yapabilir.

Ayrıca, canlı yayına başlamadan önce takipçilerinize yayında olacağınızı söyleyin. Birçok işletme takipçilerine haber vermeden yayına giriyor. Buradaki sorun ise kullanıcılar sadece o anda Facebook’talarsa canlı yayın hakkında bildirim alırlar.

Bunun yerine, bir tarih ve saat belirleyerek, sosyal medya ve e-posta yoluyla Facebook’ta canlı yayında olacağınız ve hangi konu hakkında konuşacağınız hakkında bilgilendirin.

[ilginiziCekebilir id=”650″]

Yayın sırasında

Canlı yayında, arka planda not almak, planladığınız konuya sadık kalmanızda yardımcı olabilir. Eğer bütün yayın boyunca ekranda bulunmak istemiyorsanız birkaç tane slayt da kullanabilirsiniz.

Facebook canlı yayınlarının en iyi tarafı interaktif olmasıdır. Canlı yayınınız sırasında kullanıcılar siz konuşurken ekranda belirecek sorular sorabilirler. Hem muhabbet havası vermek hem de izleyicilerle bağ kurmak için, canlı yayındayken bu soruları cevaplayın. Bu bağ topluluk kurmanın anahtarıdır.

En iyi sonuçlar için, yayının son birkaç dakikasını sorulara ayırın ve izleyicileri soru sormaya davet edin. Soru cevap kısmında, konu hakkındaki uzmanlığınızı gösterebilir ve kitlenizde güven oluşturabilirsiniz. Bu da topluluk oluşturmanın ilk adımıdır.

Yayından sonra

Canlı yayından sonra, video, yayını yaptığınız grupta ya da sayfada sonsuza kadar kalacaktır. Yani yayınını kaçıran insanlar daha sonradan izleyebilirler.

Yayından sonra, yayını sonradan izleyen insanlardan sonra almaya devam edebilirsiniz. Daha sonra gelen soruları cevaplamak diyaloğu açık tutmak için önemlidir.

Facebook canlı yayını sonu, diğerini planlamak için iyi bir vakittir. Her ne kadar ilk canlı videonuzun heyecanını yaşıyor olsanız da, topluluk oluşturmak istiyorsanız süreklilik önemlidir. Her hafta kitlenizin size cevaplar için geleceği bir konu seçin ve belirli bir zaman aralığı belirleyerek düzenli olarak yayın yapın.

3) Facebook reklamlarıyla yeni üyeler çekin

Facebook reklamlarıyla topluluk oluşturmada kilit nokta nedir? Reklamınız hedef kitlenizin gittiği her yerde olmasıdır.

Yani kısaca, süreklilik önemlidir. Eğer bir şey akışınızda yeterince defa çıkarsa, fark etmek zorundasınız. Çünkü insan doğası böyledir. Ne kadar çok insan gönderilerinizi görürse, o kadar çok hatırlanır ve tavsiye edilirsiniz.

Facebook Reklam Ver - 3 Adımda Facebook'da Başarılı Bir Grup Oluşturmak

Yeni üyeler çekmek için reklam oluştururken, kimi hedefleyeceğinize odaklanın. Sunduğunuz şeye halihazırda ihtiyacı olan kitlelere hitap etmeniz gerekir. Detaylı Hedefleme sekmesini kullanarak, sizinle aynı hedef kitleye sahip olan herhangi bir işletmeyi veya markayı seçin ve onların kitlelerini hedefleyin.

Ayrıca Facebook reklamınızın kitlenizin ilgisini çekecek bir gönderi olmasına dikkat edin. Bu gönderi örneğin, Facebook grubunuza katılmaya yönelik bir çağrı ya da canlı yayın tanıtım olabilir. Ayrıca rakiplerinizin sayfalarına bakarak, fikir edinebilirsiniz. Mesela, popüler blog konuları bakın.

En iyi sonuçlar için, Facebook reklam kampanyanızı en az bir hafta sürdürün, böylece gönderiler hedef kitlenizin akışlarında birden fazla gözükme imkanı bulur. Hedef kitlenizi kim olduğunuzu öğrendikten sonra, Facebook grubunuz ve sitenizle takipçilerinize değerli bilgiler sunabilirsiniz.

Leave A Comment