Facebook’ta Etkili Paylaşımlar İçin Yapılması Gerekenler

2017-05-02T19:20:01+00:00

Facebook dünyada en fazla nüfusu olan bir internet ülkesidir diyebiliriz. Kurulduğundan bu yana sürekli olarak kullanıcı sayısını arttırmakta ve dünyanın en büyük sosyal medya platformu olma özelliği ile zirvedeki yerini korumaktadır. Bu anlamda sadece bireyler için değil aynı zamanda kurumsal firmalar, kuruluşlar içinde çok önemli bir platform halini almıştır. Çünkü çevremizde neredeyse Facebook kullanmayan sayısı yok denecek kadar azdır. Akıllı telefonların cebimize girmesi ile hemen hemen herkes en az bir ya da daha fazla Facebook hesabına sahip olmuştur. Firmalar Facebook’u, kullanıcılara ulaşmak, onlara ürünlerini tanıtmak adına bir nimet olarak görmektedirler. Bireyler ise, bu platformu kendilerini ifade edebilecek ve aynı zamanda çok sayıda fazla insan ile iletişime geçecek bir platform olarak algılamaktadırlar. Peki, Facebook’ta etkili paylaşımlar için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir, yazımızda hemen bunlara bakalım.

facebook sayfa tanitma 300x169 - Facebook'ta Etkili Paylaşımlar İçin Yapılması Gerekenler

Az Kelime ile Çok Şey Söylemek

Belki de günümüz dünyasının en önemli, en etkili iletişim yöntemlerinden bir tanesidir, az kelime ile çok şey söylemek. Çünkü insanlar çok uzun yazıları okumak istemezler. Bu sebeple daha kısa etkileyici sözler ile kullanıcı açısından etkileyici olacak paylaşımlar yapılabilir. Bu noktada önemli olan bir diğer etken ise fotoğraf kullanımıdır. Genelde insanların için, yazıdan daha çok görsellik ön plandadır. Facebook’ta yapılan çalışmalar görsel içeriklerin, yazıdan yüzde 37 daha fazla etkileşim aldığını ortaya koymaktadır.

facebook sayfa begeni kasma 300x171 - Facebook'ta Etkili Paylaşımlar İçin Yapılması Gerekenler

Facebook Paylaşım Ayarları

Facebook’ta paylaşım ayarlarını sınırlandırmak oldukça kolay. Paylaşımlarınızın kimler tarafından görülmesini istiyorsanız, bu noktada sınırlandırmaya gidilebilirsiniz. Paylaşımınızın sadece bir grup ya da sadece belli bir hedef kitle tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmamız gereken, durumunuzu güncellediğiniz, fotoğraf ya da video paylaştığınız paylaşım alanında hedef kitle seçici aracı bulunur. Bu hedef kitle aracına tıklayarak, kimlerle paylaşımda bulunmak istediğinizi seçebilirsiniz. Facebook’ta özel paylaşım ya da grup paylaşım ayarlarını yapmanın oldukça basit olduğunu sizlerde gördünüz.

Fakat şunu da unutmamak lazım, başkalarının zaman tünelinde yaptığınız paylaşımların hangi hedef kitle tarafından görülebileceği zaman tüneli sahibine aittir.

Leave A Comment