Facebook’da Yeni Videolu Reklam Dönemi

2017-07-09T22:27:15+00:00

Facebook’un bu aralar ne kadar sık güncellendiği sizinde dikkatinizi çektimi ? Bu kadar sık güncellemenin perde arkasında, çok sık dile getirilmese yada ilk etapda dikkat çekmese bile köklü değişiklikler yatıyor. Bu değişikliklerin aslında sessiz sedasız hayata geçirilmesinin yanında, aslında bütün Facebook deneyiminizi sil baştan yaşatacak güncellemeler barındırıyor. Bunlardan bir tanesi güvenlik ile ilgiliyken, bir tanesi ise Facebook ile yakınen ilgilenenlerin aşina oldugu reklamlar ile ilgili. Son zamanlarda Facebook’da video izlerken araya çıkan reklamlar mutlaka dikkatinizi çekmiştir. İşte bu reklamlar, buzdagının sadece su üstündeki küçük bir parçası diyebiliriz.

Facebook’un sürekli kendini geliştiren, zamana uyarlayan ve yenilikler getiren bir site olmasına alışkınız. Fakat son zamanlardaki değişimler, aslında göründüğünden çok daha geniş özellikler barındırıyor. Aslında yapı olarak yeni fikirler degiller fakat Facebook için fazlasıyla yenilikçi adımlar içeriyor ve Facebook kullanımını bir çok kişi için değiştirecek kıstaslarıda bünyesinde taşıyor. Bu değişikliklerin ilki güvenlik ile ilgili diyebiliriz. Hem blogumuzda sık sık yer verdiğimiz, hemde internet haberlerinde muhtemelen denk gelmiş olabiliceginiz üzere, Facebook, hem kullanıcılarının bilgilerinin güvenliği, hemde dünya genelinde sosyal medyadaki terörle mücadele kapsamında, bir çok yeni güvenlik güncellemesini hayata geçirmiş durumda. Artık internet kullanımı çok daha hassas ve sosyal medyayı kötü amaçlar için kullananlar için çok daha tavizsiz. Facebook’un hitap ettiği kitlenin büyüklüğü göz önünde bulunduruldugunda, bu durumun ne kadar önemli olduguda ortaya çıkıyor. Bu güvenlik paketleri kademe kademe olmak üzere, sürekli uygulamamızı güncellememiz gerektiğinden anlayabilicegimiz gibi, yavaş yavaş aktif hale getiriliyor.

facebook_video_reklamlari

Bir diger yenilik ise Facebook reklamlarıyla ilgili. Facebook belkide reklam dünyasının en büyük marketlerinden biri konumunda. Facebook deneyimimiz içerisinde, Facebook reklamlarına şahit olmadıgımız zaman yoktur sanıyorum. Bu reklamların iyi ve kötü tarafları nelerdir? diye bir düşünecek olursak; Kullanıcılar olarak mutlaka sizde farketmişsizdir ki, bu reklamlar asla gözümüze sokularak bizi rahatsız etmez fakat daima görüş alanımızda yani “görünür” haldedirder. İşte bu, Facebook’un reklamcılık olarak ne kadar başarılı bir platform oldugunun resmidir. Bu yüzdendir ki Facebook reklamlarını, biz tıklasakda tıklamasakda sürekli Facebook içinde görürüz. Bu durum Reklamverenler içinde olumludur. Zira reklamlar binlerce kişiye ulaşır ve Facebook’un başarılı reklam sunumu sayesinde, kullanıcılarda antipati uyandırmaz. Bununla birlikte ek bilgi olarak, Facebook’da reklam verebilmek için bir marka yada kurum olma zorunlulugumuz olmadıgını belirtelim. Herhangi biri olarak, sayfamızın hatta herhangi bir paylaşımımızın dahi reklamını verebiliriz. Buraya kadar yazdıklarımız, hepimizin aşina oldugu uzun zamandır Facebook içerisinde görebildiğimiz şeyler. Birde son zamanlarda, muhtemelen dikkatlerinizden kaçmayacak, yeni bir reklam durumunun daha ortaya çıktına muhtemelen şahit olmuşsunuzdur.

Facebook Ve Telif Hakları

YouTube, İş Ortagı Partnerlik Programı’nı hayata geçirdiğinde, dijital reklamcılık için bir devrim gerçekleşmişdi. Bu programa göre, içerik üreticiler paylaştıkları videolar üzerindeki reklamlardan gelir elde edebiliyorlardı. Ve bu yapı o kadar tutuldu, gelişti ki şuan günümüzün en büyük reklam platforlarımdan biri konumunda ve binlerce kullanıcı bu sistem üzerinden kazanç sağlamakta. Aynı yapı artık Facebook içinde geçerli olacak. Bir başka değişle söylemek istersek, artık Facebook üzerinde paylaştıgımız videolardan, video içi reklamlardan kazanmak suretiyle gelir elde edebilecegiz. Bu durum yeni oldugundan daha geliştirilecek çok yanı var fakat daha şimdiden kesin olan kıstas ve şartları bulunuyor. Bu şartların en başında tabii ki telif hakları gelmekte. Yani video paylaşımlarımızdan gelir elde etmek istiyorsak, videomuzun topluluk aynı zamanda Facebook kurallarına uyması ve mutlama ama mutlaka videonun bize ait olması gerekmekte. Aksi takdirde Facebook’unda en az YouTube kadar bu konuda hassas oldugu unutulmaması gerekiyor. Yani herhangi bir kural ihlali sonucunda, sadece gelirlerden degil, hesabımızdan da olunabilicegimizin bilincinde olmanın gerekliligi oldukça önem taşıyor.

facebook_video_reklam2

Facebook videoları izlerken muhtemelen şahit oldugunuz, “video reklamdan sonra devam edecek” uyarısı ve akabinde başlayan reklamlar, Facebookun yeni videolu reklam sisteminin bir parçası ve ilk adımları. Zaman içerisinde ne tarz bir hal alacagını hep birlikte görecegiz fakat bu durumun içerik üreticiler için, ürettiklerini paylaşmaları açısından yeni bir şans ve platform olarak oldukça iyi bir gelişme oldugunu söyleyebiliriz.

Leave A Comment