Facebook’a İstatistik Güncellemesi Geliyor

2017-07-14T17:54:26+00:00

Bildigimiz üzere Facebook gibi sosyal medyanın en önde giden sistelerinin kendine has bir eko sistemi mevcut oluyor. Sayfalar, kullanıcılar, reklamlar gibi bir çok elementi bünyesinde taşıyan bu eko sistem adına, son zamanlarda sık sık getirilen güncellemeler arasına istatistikler için de, yeni metrikler içeren bir güncelleme duyuruldu. Bu güncellemeye göre herşey çok daha kontrol edilebilir ve gözlenebilir halde olacak. Özellikle Facebook üzerinde sayfa sahibi olan kullanıcılar için büyük kolaylıklar sağlayan güncelleme, reklamverenler içinde ekstra gözlem yapabilme imkanı sağlayacak. 2017 içerisinde inanılmaz bir kullanıcı sayısına erişen Facebook için dünyanın en büyük pazarlarından biri olma yolunda diyebiliriz. Dolayısıyla bu güncellemenin sık sık başvurulacak metrikler içermesi, öngörüler ve beklentiler arasında.

Facebook’un, sayfa sahipleri ve Facebook’a reklam verenlere yönelik yeni güncellemesi, bünyesinde bir çok “daha önce tanık olmadıgımız fakat muhtemelen eksikliğini hissettiğimiz” metrikler içeriyor. Bu metriklerin ilkinin adı “landing page view”. Metriğin isminden de anlayabilicegimiz üzere işlevi zamanlamayla ilgili. Yani mesela Facebook’da bir reklam gördünüzü ve ilginizi çektiğini farzedelim. Dolayısıyla tıkladınız ve sayfa açıld. Açılan sayfanın açılma süresini artık bu metrikle ölçebilecegiz. Haliyle reklam performansı hakkında bilgi sahibi olabilicegiz. Bununla birlikte bu metrik ile birlikte, sadece sayfanın açılma süresi degil, açılan sayfa üzerindeki kullanıcı aktivitileri hakkında da bilgi sahibi olabilmemiz mümkün olabilecek. Açan kişi sayfayı direkt kapattımı? yoksa sayfayı incelemeye devam mı etti? şeklindeki soru işaretleri böylece gizem olmaktan çıkacak.
facebook_yeni_istatistikler

Yeni Metrikler Ve Yeni Özellikler

Bir diğer metriğimizin adı “Pre impression activity breakdown”. Bu metrik daha çok reklam verenlere hitap ediyor. İşlevi ise, ziyaretçinin niteliği daha dogrusu reklama tıklayan kişinin aynı ziyaretçimi yoksa farklı ziyaretçimi oldugunun tespit edilebilmesi üzerine. Böylelikle reklamveren olarak, yanıltıcı istatistiklerden ziyade net ve kesin bilgilere ulaşabilicegiz. Facebook’un yaptığı açıklamaya göre, bu metrik özellikle ürün tavsiyesi ile alakalı geniş hedef kitlesi olan, dinamik reklamlarda çok faydalı olacak. Yani hem ziyaretçi istatistikleri ile daha ayrıntılı bilgi alabilmemizin yanında, hangi reklamların daha etkili olabilicegine dair bir fikrimiz olabilicek. Böylelikle daha etkili bir reklam politikası izleyebilicegiz.

Yeni güncelleme ile gelen bir başka metrigimizin adı “follows”. “Follow” tabiri internet ile alakalı herkesin aşina oldugu tanıdık bir terim. Tıpkı adından da anlaşılabilecegi gibi takip ile ilgili bir metrik. Facebook içerisinde, bildigimiz gibi sayfalara beğeni yapılmadan takip edebilmek mümkün. Tamamen bu duruma göre hazırlanmış olan metrikde tam zamanlı olarak sayfamızı kaç kişinin takip ettigini, kaç kişinin takipten çıktıgını ögrenebilecegiz. Takip ile ilgili istatistiklerin yanında, sayfamızı takip eden kişilerin demografik bilgileri, takibin nerede olduğu, organik ya da sponsorlu yollardan mı olduğuna yönelik bilgilere de ulaşabilme imkanımız olacak. Böylelikle takipçi potansiyelimiz hakkında net olarak bilgi sahibi olabilecegiz.

Yeni Güncellemeler Yolda

Facebook’da gördüğünüz bir reklamı tıklamadan önizleme yoluyla bilgi aldıgımız yada o reklam sayesinde görüp araştırmışlıgımız mutlaka olmuştur. Yeni gelen güncelleme ile bu durum içinde bir metrik hazırlanmış. Metrigimizin adı “previews”. İşlevi ise, kullanıcıların sayfanıza yönelik bilgilere nasıl ulaştığını tespit etmesiyle ilgili. Bu metrik sayesinde artık Facebook’un PC’de kullanımında, sayfayı ziyaret etmeden, sayfa hakkında kaç kişinin bilgi aldığını görebilme imkanımız olacak.
facebook_istatistikler
Facebook kitlemizde tavsiyelere önem vermemiz geleneksel bir refleksimiz. Yani arkadaşlarımız yada ailemiz, tanıdıklarımız gibi yakın çevremizden gelen tavsiyeler üzerine hazırlanmış, bir başka metriğimizin adıda “recommendations”. Bu metrik sayesinde sayfamızın kaç kere tavsiye edildiği, bu tavsiyelerin ne oranda başarılı oldugu gibi ölçümlemelere ulaşmak mümkün olabilecek.

Bütün bu metriklere sahip olan güncelleme henüz hayata geçirilmedi fakat beklentilere ve Facebook açıklamalarına göre çok yakın bir zamanda aktifleştirilmesi bekleniyor. Bununla birlikte bu güncellemenin bir final olmadıgı, tam tersi başlangıç oldugu öngörüler arasında. Zira Facebook reklamcılık ve sayfalar üzerinde özellikle durdugunu, yeni dönemlerinde bu alanlar üzerine bir çok yenilik getirecegini daha öncelerden de duyurmuştu. Sadece bu güncellemeyle birlikte bile, sayfa sahibi isek yada Facebook içersinde reklam yayınlıyorsak kelimenin tam anlamıyla birçok detaya hakim olabilicegiz gibi gözüküyor. Yeni güncellemeler ve yeniliklerin ise yakın zamanda duyurusunun yapılacagı bekleniyor.

Leave A Comment